«Поряд з добре відомим процесом секуляризації, ми спостерігаємо паралельний менший процес консолідації віри серед молоді в таких країнах, як Іспанія, Італія та Великобританія», – розповідає професор Гема Марія Беллідо. Як вона пояснює, йдеться про перехід від сповідування віри заради традиції до того, щоб стати віруючим за переконанням.
Про це пише Vatican News.
Науковець керує дослідницьким проєктом «Сліди. Молодь: очікування, ідеали і віра», в рамках якого проводяться опитування молоді в різних країнах світу. Опитування були проведені у 8 країнах: Аргентині, Бразилії, Італії, Кенії, Мексиці, Філіппінах, Іспанії та Великобританії серед 4 889 молодих людей у віці від 18 до 29 років. Результати були опубліковані наприкінці лютого.
«33% учасників визнають, що вірять в Бога; 30% ставляться до Церкви позитивно і не розглядають її як тимчасову політичну інституцію», – зазначає професор Беллідо. Головний висновок дослідження, додає вона, полягає в тому, що духовність все ще відіграє важливу роль серед молоді і її присутність зростає або, принаймні, залишається такою ж, як і п’ять років тому.
Віра є важливим орієнтиром у суспільних питаннях, а віруючі, як правило, мають більшу громадянську свідомість. «Є країни, які демонструють сильну присутність релігії, такі як Кенія, Філіппіни та Бразилія. Там молоді люди часто моляться, глибоко дотримуються обрядів, [плекають] вірування своєї релігії і часто беруть участь в ритуалах. Існують також країни, що переживають процес секуляризації, де християнство все ще присутнє в значній мірі, такі як Іспанія та Італія, де менший відсоток молодих людей ідентифікує себе як віруючих. Віруючі в цих країнах, здається, мають більш глибоке усвідомлення віри, що означає, наприклад, що вони моляться частіше, ніж у країнах з вищим відсотком віруючих».
«Найбільше занепокоєння молодих людей щодо суспільних питань пов’язане з політичною корупцією та екологічними проблемами, які поділяють як віруючі, так і атеїсти, – зазначає професор Беллідо. – Існує також консенсус щодо того, що совість кожної людини визначає, що правильно, а що ні, що лікарі можуть відмовлятися робити аборти, відмовлятися асистувати самогубству з міркувань совісті і не можуть бути професійно дискриміновані з цієї причини». Дослідниця також зазначає, що переважна більшість молодих людей виступає проти легалізації проституції.
«Цікаво спостерігати, що навіть молоді люди, які декларують себе атеїстами, за певних обставин вдаються до молитви, наприклад, у Кенії та на Філіппінах це досить поширене явище – близько 70%, а також у Великобританії, Іспанії чи Італії, хоча і в меншій мірі», – додає професор Беллідо.
Нещодавнє дослідження в рамках проєкту «Сліди. Молодь: очікування, ідеали та віра» було проведено завдяки співпраці між Папським університетом Святого Хреста та іспанським соціологічним центром GAD 3. Заплановані подальші опитування, цього разу на тему роботи та стосунків.