СПІЛЬНОТИ І РУХИ

Рухами в Церкві називають публічні об’єднання християн, які діють згідно зі своєю харизмою чи заради спільної мети. Деякі рухи мають всесвітній чи міжнародний характер і затверджуються Святим Престолом, інші діють у межах країни чи дієцезії та підпорядковані місцевим єпископам. Кожен рух має свій устав і засади, які не суперечать ученню Церкви, та загалом скерований на апостольську чи місійну діяльність.

Спільноти – приватні об’єднання християн, які підпорядковуються місцевому ординарію.

В Україні найпоширеніші такі рухи і спільноти:

Товариство «Живий Розарій»

Товариство заснувала в Ліоні 1826 року слуга Божа Поліна Жаріко. Ініціативу поширення молитви Розарію підтримали генерал Ордену Проповідників, у якому Поліна була терціаркою, єпископи і Святий Престол. Спільноти складаються з 20 осіб, які протягом дня моляться одну таємницю Розарію в намірах Святішого Отця та потреб Церкви. Загальна мета – умилостивлення Бога за гріхи світу через заступництво Богородиці. Живий Розарій був створений для молитовної підтримки Справи поширення віри (яка згодом стала папською), тому має місійний характер.


Рух «Світло-Життя»

Рух був заснований у Польщі після ІІ Ватиканського собору. Започаткував його слуга Божий отець Франциск Бляхницький. Рух охоплює вірних кожного віку й піклується про формацію дітей, молоді, подружніх пар (Домашня Церква) і дорослих. Формація відбувається в дусі ІІ Ватиканського собору, тобто скерована на традиційне розуміння Церкви та Літургії, християнську свідомість і перебування в молитві. До руху належить також Круціята визволення людини, створена 1979 року: це служіння об’єднує залежних і всіх людей доброї волі заради спільної мети – визволення від залежностей, які нищать людську гідність.

12421, Житомирська обл., с. Корчак, вул. Чуднівська, 1а

Інтернет-сторінка, YouTube


Рух «Легіон Марії»

Слуга Божий Френк Дафф заснував «Легіон Марії» 1921 року в Ірландії. Випереджаючи постанови ІІ Ватиканського собору щодо мирян, цей рух працював у місцях, де була необхідна євангелізація. Спільноти руху поділяються на активні (благодійне служіння) і пасивні (молитовне служіння). Члени руху скеровані в абортарії, лікарні, реабілітаційні центри, працюють для запобігання проституції тощо. Мета руху – допомогти Діві Марії привести душі до Христа.

Інтернет-сторінка, Facebook


Братерський орден «Лицарі Колумба»

Всесвітній католицький братерський орден заснував 1882 року блаженний Майкл Макґівні, американський священник. Це чоловіча спільнота, яка живе за чотирма основними принципами: благодійність, єдність, братерство і патріотизм. «Лицарі Колумба» постали для взаємної підтримки у важкі часи, допомоги овдовілим жінкам чи нужденним і залучення в різні служіння при парафії. Спільнота чоловіків також стоїть на варті сімейних цінностей і любові до батьківщини.

Інтернет-сторінка, Facebook


Спільнота подружжів у кризі «Сихар»

Спільноту «Сихар» організували подружні пари у відповідь на проблему розлучень – не лише державних, а й церковних. Упевненість у тому, що кожне вінчане подружжя можна врятувати, спонукає католицькі подружжя шукати виходу з кризових ситуацій. Долучитися можуть також ті, хто переживає розлучення чи залишився покинутим. Спільнота проводить зустрічі, на яких подружжя діляться досвідом і проблемами та роблять усе можливе, аби Божа благодать, дана у таїнстві шлюбу, не була змарнована. «Сихар» стоїть на варті вірності подружній любові, взаємному прощенню, порозумінню та єдності.

Інтернет-сторінка


Неокатехуменальна дорога

Дорога народжується в 1964 р. у вбогих бараках Мадриду, з ініціативи іспанського художника Кіко Аргуельо і теолога Слуги Божої Кармен Ернандес, котрі відкрили з подивом, що в цій вбогій сфері Святий Дух відновлює первісний катехуменат. Неокатехуменальна дорога має за мету привести людей до глибокої екзистенціальної зустрічі з померлим і воскреслим Ісусом Христом, і через Слово Боже, Літургії і життя в Спільноті давати свідченння тих знаків святості, котрі давали християни перших віків.

м. Київ, вул. Анни Ахматової 13Д, офіс 299

Інтернет-сторінка, YouTube


Рух «Подружні зустрічі»

Рух виник 1978 року в Польщі завдяки діяльності Єжи й Ірини Ґжибовських. Мета спільноти – зміцнення подружніх зв’язків, сприяння єдності та прощенню. Рух, скерований на глибше розуміння таїнства шлюбу, допомагає крокувати дорогою святості через покликання до родинного життя.

Інтернет-сторінка


Лицарі Йоана Павла ІІ

Спільнота лицарів Йоана Павла ІІ – це товариство католицьких чоловіків, які через приклад святого папи прагнуть поглиблювати своє релігійне й суспільне життя, стояти на захисті християнських та родинних цінностей, піклуватися про розвиток патріотизму та чоловічих рис у суспільстві, надавати братню допомогу один одному та священникам, а також поширювати вчення Церкви серед чоловіків. Перша хоругва (найменша частина) товариства була заснована в Польщі 2011 року. В Україні лицарі почали діяти з 2020 року; вони зосереджуються на служінні в Християнській службі порятунку у прифронтовій зоні, на допомозі родинам загиблих воїнів і на вихованні християнської віри в юному поколінні.

Інтернет-сторінка, Facebook


Рух «Назаретські Родини»

Рух виник із ініціативи отців Тадеуша Дайчера й Андрія Бучеля. 1985 року була організована спільнота мирян, залучених у євангелізацію. Рух, що об’єднує всі вікові категорії, бере взірець із життя Святої Родини з Назарета, має христоцентричний характер і в усьому шукає єдності з Христом. Члени спільнот концентруються насамперед на поглибленні віри в дусі Євангелія через таїнства, послух Церкві, Марійну побожність, а як основу для духовного зростання використовують «Роздуми про віру» отця Тадеуша.

Інтернет-сторінка, Facebook, YouTube


Терціарії

На відміну від першого (ченці) та другого (черниці) орденів, третій орден об’єднує мирян, яких також називають терціаріями. Долучаючись до певного ордену, людина не змінює свого канонічного стану (тобто залишається мирянином чи належним до кліру), однак прямує до святості через орденську харизму. Слухняна настоятелям, така особа формується за правилами ордену, поглиблює свій зв’язок із Богом і Церквою, а також користується всіма орденськими духовними скарбами. Щоб жити в спільноті ордену, людині потрібне покликання та любов до його харизми. Окрім обов’язків у спільнотах, терціарії провадять активну апостольську діяльність, скеровану на поширення віри та духовності ордену.

В Україні діють такі спільноти:

Францисканські терціарії: Інтернет-сторінка, Facebook

Кармелітські терціарії: Інтернет-сторінка, Facebook

Домініканські терціарії: Інтернет-сторінка