Польща: католицький університет допомагає у ресоціалізації в’язнів

Польща: католицький університет допомагає у ресоціалізації в’язнів

Люблінський католицький університет Йоана Павла ІІ офіційно відкрив Навчальний центр при слідчому ізоляторі в Любліні.

«Цей Центр може стати прикладом для всіх пенітенціарних установ світу», – наголосив ректор Люблінського католицького університету о. проф. Мирослав Калиновський. «Для нас головне – не гаяти час у тому місці, де ми перебуваємо», – наголошують ув’язнені – нові студенти університету.

Урочисте відкриття навчального року в Люблінському слідчому ізоляторі розпочалося Святою Месою у тюремній каплиці, після чого відбулося урочисте відкриття Навчального центру Люблінського католицького університету. Ця важлива ініціатива Люблінського католицького університету має на меті дати можливість ув’язненим – згідно з листом про наміри, попередньо підписаним з Головною радою пенітенціарної служби – отримати освіту на вищому рівні, а також засвоїти важливі етичні та гуманістичні цінності.

«Навчальний центр Люблінського католицького університету стане не лише провідним центром у Польщі, але також може стати взірцем для всіх пенітенціарних служб світу. Це буде місце для організації освітніх проєктів або проведення післядипломного навчання» – зазначив ректор Люблінського католицького університету о. проф. Мирослав Калиновський. Він також додав, що успіх цього проєкту полягає в тому, що Люблінський католицький університет дбає про академічні процедури, а пенітенціарна служба – про безпеку цього процесу.

Листи учасникам церемонії надіслав Папський елемозінарій кардинал Конрад Краєвський, а також міністр освіти та науки Польщі Пшемислав Чарнек. Перший нагадав слова Папи Франциска про те, що у неволі «недостатньо лише спокутувати провину, але потрібна справжня ресоціалізація засудженого». «Коли цього немає, відбування строку стає лише інструментом соціального покарання. Це, у свою чергу, шкодить як людині, так і суспільству», – написав кардинал Краєвський. Натомість міністр освіти та науки висловив сподівання, що найближчі місяці стануть для Центру «часом наукового розвитку та виняткових досягнень».

Початок роботи Навчального центру Люблінського католицького університету позитивно оцінили і представники пенітенціарної служби. «Перед вами велика можливість. Усі, хто думає про майбутнє; ті з вас, хто хоче змінити своє майбутнє на краще; ті з вас, хто має певні здібності та потенціал, хто мислить розумно, отримують величезну можливість. І закликаю вас скористатися цим шансом», – сказав заступник генерального директора пенітенціарної служби полковник Кшиштоф Стефановський, звертаючись до ув’язнених.

Ян Кантхак, державний секретар у Міністерстві державного майна, зазначив, що «робота та навчання є найкращим способом ідеально вийти в нову реальность після відбуття покарання». «Адже реальність змінюється щодня, і, покинувши це місце, треба адаптуватися, треба зрозуміти цю, нову реальність. І саме освіта та робота найкраще цьому допоможуть», – наголосив заступник міністра, вітаючи рішення ув’язнених розпочати навчання в Люблінському католицькому університеті.

Під час церемонії відкриття Навчального центру Люблінського католицького університету в слідчому ізоляторі в Любліні, яку також вшанували своєю присутністю, серед інших, єпископ Адам Бап з Люблінської архідієцезії, а також проф. Сюзанна Гешель, донька патрона Центру Гешеля Люблінського католицького університету, відбулася інавгурація студентів. Відкриття Наукового центру Люблінського католицького університету стало можливим завдяки підтримці, зокрема, Міністерства юстиції, Міністерства державного майна та Міністерства освіти і науки.

Новими студентами Люблінського католицького університету стали кільканадцять ув’язнених, які були набрані на перший рік навчання за програмою другого ступеня, започаткованою цього року в галузі Сімейних наук (спеціальність анімація соціального середовища). Така спеціалізація не тільки відповідає соціально-економічним потребам (ринку праці), але також й враховує формально-правове становище ув’язнених. Ще одна популярна серед ув’язнених спеціальність
– асистент особи з інвалідністю.

«Для мене особистий розвиток дуже важливий, тому що я не хочу витрачати свій час, залишаючись там, де я є. Я хочу розвиватися далі, і це моє третє навчання, адже до цього я вивчав право, а також бізнес і менеджмент», – сказав Мачей, який розповів журналістам, що перші заняття з «Науки про Родину» нагадують ті, що відбувалися на свободі. «Ми використовуємо матеріали, які нам надають викладачі, а також люди ззовні, крім того, у нас є доступ до бібліотеки», – розповів він.

«Для мене це буде важливий досвід, я хотів би внести щось нове в своє життя, якщо я вже потрапив до в’язниці. Я не хочу, щоб мій час тут був витрачений даремно», – сказав пан Пйотр, який востаннє навчався 30 років тому.

Інавгураційну лекцію під назвою «Чому після трагічного досвіду ХХ століття сьогодні у східній Європі знову спалахнув збройний конфлікт» виголосив о. проф. Марчін Складановський з Інституту теологічних наук. Музичне оформлення церемонії забезпечив хор Люблінського католицького університету.

З 2013 року майже 30 осіб, які відбувають покарання у слідчому ізоляторі в Любліні, закінчили навчання в Люблінському католицькому університеті. Це унікальний проєкт, що підтверджують результати ресоціалізації – 80% випускників після виходу з місць позбавлення волі не повертаються на злочинний шлях.

Підготовчі роботи до відкриття Навчального центру Люблінського католицького університету при слідчому ізоляторі в Любліні розпочалися в квітні цього року.

Навчання осіб, позбавлених волі, – як свідчать наукові дослідження, а також досвід, отриманий в результаті впровадження академічної освіти в слідчих ізоляторах і в’язницях – позитивно впливає на ув’язнених. Навчання підвищує почуття власної гідності та самоповаги, дозволяє почуватися повноцінним членом суспільства, поглиблює знання та компетенції, які можна використовувати після закінчення строку ув’язнення. Навчання під керівництвом викладачів також вчить емпатії, співпраці та відповідальності, а також заохочує готовність спокути за скоєні злочини.

Текст і фото: Люблінський католицький університет

Схожі новини:

Поширити новину: