Ватиканський телескоп допомагає шукати нові планети

Ватиканський телескоп допомагає шукати нові планети
Фото: телескоп в Арізоні, що належить Ватиканській обсерваторії (vaticanobservatory.org)

Астрономи з Ватиканської обсерваторії та Потсдамського інституту астрофізики Лейбніца об’єдналися, щоб провести спектроскопічне дослідження понад тисячі яскравих зірок, які можуть мати власні екзопланети.

Про це пише Vatican News.

Перші дані, включаючи найточніші значення 54 спектроскопічних параметрів кожної зірки, будуть опубліковані в науковому часописі Астрономія та астрофізика (Astronomy & Astrophysics). Ця безпрецедентна кількість параметрів стане важливою для інтерпретації зоряного світла та пошуку зв’язків між властивостями зірок та їхніх можливих планет.

Зірки розповідають про себе, а часом і про свої невідомі планети, – пояснили у Ватиканській обсерваторії. – Їхня мова – це світло. Зоряне світло розкриває багато фізичних властивостей зірки, таких як температура, тиск, рух, хімічний склад тощо. Дослідники аналізують світло за допомогою кількісної поглинальної спектроскопії: телескопи вловлюють світло зірок, а спектрографи розбивають його на райдужний спектр.

Оскільки зірки та їхні планети народжуються разом, астрономи припустили, що наявність певних хімічних елементів може вказувати на те, що у зірки є планети, може визначити вік цих планет і навіть те, що зірка поглинула деякі зі своїх планет.

Гіпотеза потребує подальшого вивчення, яке базується на опублікованих даних. З понад 5000 підтверджених екзопланет (планет, що обертаються навколо зірок, крім Сонця), 75% були відкриті шляхом спостереження за затемненням зірок, коли планети проходять перед ними.

Було вивчено приблизно 1100 потенційно планетоутворюючих зірок. Щоб уловити достатню кількість світла від однієї зірки та отримати його якісний спектр, було потрібно до 1,5 години роботи телескопа. Кожну зірку досліджували кілька разів, тому на завершення дослідження знадобилося п’ять років. Для дослідження використовувалися телескопи в двох точках: в Арізоні і на Тенеріфе.

Ватиканська обсерваторія була заснована в 1572 році. Її штаб-квартира знаходиться в літній папській резиденції в Кастель-Гандольфо.

Схожі новини:

Поширити новину: