Ватиканська обсерваторія: астрономія як щодення мандрівка з Творцем

Ватиканська обсерваторія: астрономія як щодення мандрівка з Творцем

Розповідаючи про діяльність Ватиканської обсерваторії, її директор о. Ґай Консольманьо, S.J., розповів про елементи дослідження небесних тіл, які відкривають незбагненну красу Божого задуму.

Про це пише Vatican News.

Нещодавно трьом астероїдам було офіційно присвоєно імена єзуїтів, які працювали у Ватиканській обсерваторії, а ще один було названо на честь Уґо Буонкомпаньї, Папи Григорія ХІІІ (1502-1585), який провів календарну реформу та започаткував традицію Папської астрономії. Саме він доручив о. Крістоферу Клавіусу, S.J., опрацювати проект календаря, яким сьогодні користується увесь світ. Про особливості, пов’язані з місією та унікальністю Ватиканської обсерваторії у інтерв’ю для Vatican News розповів її очільник отець єзуїт Ґай Консольманьо.

Пам’ять про наукові внески єзуїтських дослідників

У Ватиканській обсерваторії в Кастель Ґандольфо працюють 12 вчених, а їхня місія полягає в астрономічних дослідженнях і оприлюдненні інформації для популяризації наукового розуміння Всесвіту. «Ми часто знаходимо нові небесні тіла, яким пропонуємо назви», – прокоментував очільник Ватиканської обсерваторії новину про присвоєння імен астероїдам на честь Папи Григорія XIII та трьох єзуїтів. Окрім Папи, назви відкритих небесних тіл нагадують про науковий внесок єзуїтів: о. Йоганна Ґагена, який був директором Ватиканської обсерваторії з 1906 по 1930 рік, о. Біла Стоґера (1943-2014), космолога і теолога, а також о. Роберта Януша, теперішнього співробітника Ватиканської обсерваторії. Загалом понад 30 малих планет носять імена єзуїтів.

Заняття працівників обсерваторії пов’язані із всіма сферами астрономії. Йдеться, про поглиблення знань з космології, а також про практичне спостереження за небесними тілами завдяки телескопу. «Нещодавно один із нас, о. Жан-Батист Кіквая Елуо, мав справу з пилом і світлом падаючої зірки та метеоритами, які прибули до Італії та інших частин Землі. Він також вивчав напрямки, за якими метеорити увійшли в нашу атмосферу, і дійшов висновку, що напрямок тих метеоритів, які впали в Італії, відрізняється від напрямку польоту метеоритів, які прибули до Техасу», – поділився о. Ґай. Він зауважив, що астрономія – це не відкриття, подібно як релігія не є фантастичною зустріччю з Богом, а ступанням, день за днем, разом із Творцем. Очільник Ватиканської обсерваторії зазначив, що якщо було б знайдено нові чотири астероїди, він хотів би, щоб їх було названо на честь чотирьох черниць, які співпрацювали з Ватиканською обсерваторією приблизно 100 років тому.

Історія Ватиканської обсерваторії

За кілька десятків кілометрів від Риму знаходиться одна з найстаріших діючих астрономічних обсерваторій у світі, початок якої сягає кінця XVI століття, коли Папа Григорій XIII у 1578 році наказав звести Вежу вітрів у Ватикані і запросив єзуїтських астрономів і математиків з Римської колегії для підготовки календарної реформи, проголошеної в 1582 році. На початку 1930-х років через збільшення кількості електричного освітлення, яке зробило небо Риму настільки яскравим, що астрономи не могли вивчати тьмяніші зірки, обсерваторію з Ватикану було перенесено до літньої папської резиденції в Кастель Ґандольфо біля Риму. Відтак, у 1981 році в Тусоні, штат Арізона, був заснований центр дослідження під назвою «Дослідницька група Ватиканської обсерваторії» (VORG). Інший етап розвитку, за словами о. Ґая Консольманьо, відбувся у 1993 році, коли завершилось будівництво Ватиканського телескопа з передовими технологіями (VATT), який знаходиться на горі Ґрем (штат Арізона), що є найкращим місцем на північноамериканському континенті для астрономічних досліджень.

Нові обрії

Сьогодні інституція Святого Престолу співпрацює з багатьма астрономічними інститутами інших країн, таких як Аргентина, Бразилія, Канада, Чилі, Фінляндія, Італія, Литва, Південна Африка та США, і є членом Міжнародного астрономічного союзу (IAU) та Міжнародного центру астрофізики (ICRA), а також кожні два роки у Кастель Ґандольфо організовує літню школу астрономії. У передових наукових дослідження обсерваторія охоплює широкий спектр дослідження, які розпочинаються від вивчення найдрібніших частинок міжпланетного пилу до походження та структури Всесвіту. Наукова розвідка стосується квантової гравітації, метеоритів, місячних каменів, зірок та можливого життя на інших планетах. Особливості досліджень та різноманітні публікації Ватиканської обсерваторії можна знайти на її сайті «Sacred Space Astronomy» та в онлайн-часописі.

Схожі новини:

Поширити новину: