Папа Франциск і війна в Україні

Папа Франциск і війна в Україні

«Звільнити серце від ненависті», – під таким заголовком на сторінках єзуїтського часопису «La Civiltà Cattolica» у четвер, 29 вересня 2022 р., з’явився виклад розмови Папи Франциска зі співбратами-єзуїтами, що відбувалася два тижні перед тим в приміщенні Апостольської нунціатури в рамках його візиту в Казахстан. Публікуємо уривок розмови, що стосувався війни в Україні.

Розмова опублікована на Vatican News.

«Триває війна, і я думаю, що є помилкою думати, що це ковбойський фільм, у якому є добрі і злі… Помилкою є також думати, що це війна між Росією та Україною, та й усе. Ні. Ця війна є світовою війною», – сказав Святіший Отець, відповідаючи на запитання про те, як він оцінює геополітичну ситуацію, натомість ділячись думками про причини, підкреслив: «В цьому випадку жертвою конфлікту є Україна. Я хотів би поміркувати над тим, чому цій війні не запобігли».

За словами Папи, потрібно «розслідувати динаміку, що привела до розвитку конфлікту». Він нагадав про те, що вже говорив раніше: як йому в грудні минулого року один глава держави висловив стурбованість, пов’язану із «гавкотом НАТО біля воріт Росії, без розуміння того, що росіяни є імперіалістами». «Він висловив побоювання, що це може привести до війни, і вона вибухнула через два місяці. Отож, не можна спрощувати, коли аналізуються причини конфлікту», – сказав Святіший Отець, зазначивши, що коли імперіалізм почувається під загрозою або в занепаді, «то реагує, вважаючи, що вирішенням буде розпочати війну, щоб покращити своє становище, а також щоби продавати та випробовувати зброю».

Жест Папи

Реагуючи на зауваження одного зі співрозмовників, який сказав, що «від лютого ми докладаємо зусилля, щоби звільнити серця від ненависті», вважаючи, що «це є пріоритетним душпастирським завданням», Папа наголосив, що саме так потрібно чинити: визволяти серця від ненависті.

У цьому контексті Святіший Отець зазначив, що від першого дня війни він постійно говорить про неї, нагадуючи про страждання України. Також і в День Незалежності він говорив про це, вирішивши також «сказати щось про страждання двох народів». «Бо у війнах страждає народ, страждають прості люди. Ціну цього платять бідолашні люди, як завжди. А це породжує ненависть. Хто веде війну, той забуває про людяність і не дивиться на конкретне життя людей, а ставить перед усім часткові інтереси та владу», – сказав він, додавши, що тоді він згадав про «ту дівчину, що була підірвана», у й цей момент «забулося все, що як був сказав до цього, увага зосередилася лише на цій згадці». «Але я розумію реакцію людей, бо вони дуже страждають», – зауважив Папа.

Святіший Отець нагадав, що вже наступного дня після початку вторгнення він зробив безпрецедентний крок, подавшись до російського посольства, прохаючи про можливість діалогу. Він також прийняв українського посла, кілька разів говорив по телефону із президентом Зеленським. Солідарність Папи засвідчили кардинали, яких він відправив в Україну, робочий візит здійснив Секретар у справах стосунків з державами. «Цінність присутності Святого Престолу в Україні полягає в несенні допомоги та підтримки. Це спосіб виразити мою присутність. Також і я роздумував над можливістю поїхати. Мені здається, що Божою волею є не їхати в цей конкретний момент, однак, побачимо як буде далі», – сказав він.

Святіший Отець також розповів про те, що приймав різні делегації з України. Нещодавно в нього був представник Збройних сил, який займається обміном полоненими. «Мені привезли список понад 300 полонених і попросили зробити щось, щоби провести обмін. Я відразу зателефонував до російського посла, щоби побачити, чи можна щось зробити, чи можна пришвидшити обмін полоненими», – сказав він, згадавши також, що під час візиту «одного українського католицького єпископа» він передав йому досьє з усіма своїми заявами на тему війни, в яких назвав вторгнення в Україну «неприйнятною, огидною, безумною, варварською та святотатською агресією».

«Однак, хочу сказати, що мені не йдеться про те, щоби ви захищали Папу, а про те, щоб народ відчував піклування від вас, що є братами Папи. Папа не гнівається, коли його не так зрозуміли, бо я добре знаю, які страждання доводиться переносити», – додав Святіший Отець.

Читати повний текст інтерв’ю.

Схожі новини:

Поширити новину: