СИНОД ЄПИСКОПІВ 2021-2023

Святою Месою в базиліці Святого Петра в неділю, 10 жовтня 2021 року, Папа Франциск відкрив синодальний процес у Вселенській Церкві й у Римській дієцезії в межах XVI Звичайної загальної асамблеї синоду єпископів на тему «Задля синодальної Церкви: сопричастя, участь і місія».

СИНОД ЄПИСКОПІВ 2021-2023
Фото: Vatican Mediа

Синодами (від гр. Σύνοδος – «збори, зібрання, нарада», дослівно «прямувати разом») називаються церковні зібрання на різних рівнях: дієцезіальному, регіональному чи вселенському. Ці зустрічі покликані допомогти членам Церкви роздумувати над літургійними, правними чи пасторальними питаннями, слухаючи Святого Духа й у світлі Божого Слова.

Синод єпископів був заснований 1965 року апостольським листом Папи Павла VI «Apostolica Sollicitudo» (Апостольське піклування) у відповідь на прагнення учасників ІІ Ватиканського собору. Синод єпископів – це зібрання окремих єпископів із усього світу, які покликані порадами допомогти Святішому Отцеві керувати Вселенською Церквою.

СИНОД ЄПИСКОПІВ 2021-2023
Папа Павло VI, Фото: Mark Susina/Flickr

Уперше ватиканський Синод єпископів відбувається за новою методологією, яка передбачає спершу дієцезіальний етап для слухання всього Божого люду, згодом континентальний етап і нарешті – асамблею єпископів у Ватикані в жовтні 2023 року.

Із нагоди початку Синоду в суботу, 9 жовтня 2021 року, у ватиканському залі синодальних засідань відбувся день роздумів, у якому взяли участь делегати міжнародних об’єднань єпископатів, члени Римської курії, делегати від інститутів богопосвяченого життя і світських рухів, молодіжної ради при Дикастерії у справах мирян, сім’ї та життя. До першої частини, що відбувалась у формі Літургії Слова, долучився Папа Франциск, який виголосив промову. Потім пролунали доповіді та свідчення. Друга частина відбувалася як дискусія в мовних групах.

СИНОД ЄПИСКОПІВ 2021-2023
Фото: Vatican Media

«Я впевнений, що Святий Дух провадитиме нас і дасть нам благодать разом прямувати вперед, слухати одні одних і розпочати процес розпізнавання», – сказав Святіший Отець, запрошуючи переживати цей синод у дусі Ісусового заклику «щоб усі були одно», бо саме до єдності та спільності, до братерства, що випливає з Божих обіймів, покликані ми всі, а надто – пастирі, щоби творити досвід Церкви, «яка отримує та живе даром єдності й відкривається на голос Святого Духа».

СИНОД ЄПИСКОПІВ 2021-2023
Фото: Vatican Media

У неділю, 17 жовтня, синодальний процес розпочався в усіх дієцезіях. Цей етап тривав до квітня 2022 року.

Римсько-католицькі єпископи України з нагоди початку дієцезіального етапу скерували слово до своєї пастви.

«На початку цього особливого часу в Церкві прошу всіх вас про дар молитви й активну участь у цій справі. Це не тільки наш обов’язок, а й привілей, можливість зробити свій внесок. Те, що розпочинає спільнота Церкви, формуватиме майбутнє у світлі прочитаних знаків часу й викликів сучасного світу», – зазначив Львівський митрополит Мечислав Мокшицький.

СИНОД ЄПИСКОПІВ 2021-2023
Інфографіка про етапи та терміни синодального шляху

Допоміжні документи Синоду

У вересні Генеральний секретаріат Синоду єпископів оприлюднив документи, покликані спрямувати синодальний шлях, який розпочала Церква.

Підготовчий документ і Путівник доступні українською мовою.

В основі обох публікацій лежить сутнісне запитання: як сьогодні, на різних рівнях (від місцевого до вселенського), відбувається оте «прямування разом», що дає Церкві змогу звіщати Євангеліє згідно з місією, яку їй було доручено? До яких кроків нас спонукає Святий Дух, щоби зростати як синодальна Церква?


Підготовчий документ – це насамперед інструмент для сприяння першому етапові, що полягає у слуханні Божого люду в місцевих Церквах. Цей етап розпочався 17 жовтня 2021 року та тривав до лютого 2022 року.


Путівник задуманий як посібник для дієцезіальних референтів, що готують синодальний процес; у ньому запропоновані молитви, приклади з попередніх синодів, словник термінології тощо. Це своєрідний підручник, який супроводжує Підготовчий документ у служінні синодальній подорожі. Ці два документи доповнюють один одного і мають бути прочитані в тандемі. Особливо корисний Путівник дієцезіальним контактним особам (або групам), яких єпископи призначили для підготовки та зібрання люду Божого, що озвучуватиме свій досвід у помісній Церкві.


Більше інформації можна знайти на офіційній сторінці Синоду єпископів.