СИНОД ЄПИСКОПІВ 2021-2023

Святою Месою в базиліці Святого Петра в неділю, 10 жовтня 2021 року, Папа Франциск відкрив синодальний процес у Вселенській Церкві й у Римській дієцезії в межах XVI Звичайної загальної асамблеї синоду єпископів на тему «Задля синодальної Церкви: сопричастя, участь і місія».

СИНОД ЄПИСКОПІВ 2021-2023
Фото: Vatican Mediа

Синодами (від гр. Σύνοδος – «збори, зібрання, нарада», дослівно «прямувати разом») називаються церковні зібрання на різних рівнях: дієцезіальному, регіональному чи вселенському. Ці зустрічі покликані допомогти членам Церкви роздумувати над літургійними, правними чи пасторальними питаннями, слухаючи Святого Духа й у світлі Божого Слова.

Синод єпископів був заснований 1965 року апостольським листом Папи Павла VI «Apostolica Sollicitudo» (Апостольське піклування) у відповідь на прагнення учасників ІІ Ватиканського собору. Синод єпископів – це зібрання окремих єпископів із усього світу, які покликані порадами допомогти Святішому Отцеві керувати Вселенською Церквою.

СИНОД ЄПИСКОПІВ 2021-2023
Папа Павло VI, Фото: Mark Susina/Flickr

Уперше ватиканський Синод єпископів відбувається за новою методологією, яка передбачає спершу дієцезіальний етап для слухання всього Божого люду, згодом континентальний етап і нарешті – асамблею єпископів у Ватикані в жовтні 2023 року.

Із нагоди початку Синоду в суботу, 9 жовтня 2021 року, у ватиканському залі синодальних засідань відбувся день роздумів, у якому взяли участь делегати міжнародних об’єднань єпископатів, члени Римської курії, делегати від інститутів богопосвяченого життя і світських рухів, молодіжної ради при Дикастерії у справах мирян, сім’ї та життя. До першої частини, що відбувалась у формі Літургії Слова, долучився Папа Франциск, який виголосив промову. Потім пролунали доповіді та свідчення. Друга частина відбувалася як дискусія в мовних групах.

СИНОД ЄПИСКОПІВ 2021-2023
Фото: Vatican Media

«Я впевнений, що Святий Дух провадитиме нас і дасть нам благодать разом прямувати вперед, слухати одні одних і розпочати процес розпізнавання», – сказав Святіший Отець, запрошуючи переживати цей синод у дусі Ісусового заклику «щоб усі були одно», бо саме до єдності та спільності, до братерства, що випливає з Божих обіймів, покликані ми всі, а надто – пастирі, щоби творити досвід Церкви, «яка отримує та живе даром єдності й відкривається на голос Святого Духа».

СИНОД ЄПИСКОПІВ 2021-2023
Фото: Vatican Media

У неділю, 17 жовтня, синодальний процес розпочався в усіх дієцезіях. Цей етап тривав до квітня 2022 року.

Римсько-католицькі єпископи України з нагоди початку дієцезіального етапу скерували слово до своєї пастви.

«На початку цього особливого часу в Церкві прошу всіх вас про дар молитви й активну участь у цій справі. Це не тільки наш обов’язок, а й привілей, можливість зробити свій внесок. Те, що розпочинає спільнота Церкви, формуватиме майбутнє у світлі прочитаних знаків часу й викликів сучасного світу», – зазначив Львівський митрополит Мечислав Мокшицький.

СИНОД ЄПИСКОПІВ 2021-2023
Інфографіка про етапи та терміни синодального шляху

Допоміжні документи Синоду

У вересні Генеральний секретаріат Синоду єпископів оприлюднив документи, покликані спрямувати синодальний шлях, який розпочала Церква.

Підготовчий документ і Путівник доступні українською мовою.

В основі обох публікацій лежить сутнісне запитання: як сьогодні, на різних рівнях (від місцевого до вселенського), відбувається оте «прямування разом», що дає Церкві змогу звіщати Євангеліє згідно з місією, яку їй було доручено? До яких кроків нас спонукає Святий Дух, щоби зростати як синодальна Церква?


Підготовчий документ – це насамперед інструмент для сприяння першому етапові, що полягає у слуханні Божого люду в місцевих Церквах. Цей етап розпочався 17 жовтня 2021 року та тривав до лютого 2022 року.


Путівник задуманий як посібник для дієцезіальних референтів, що готують синодальний процес; у ньому запропоновані молитви, приклади з попередніх синодів, словник термінології тощо. Це своєрідний підручник, який супроводжує Підготовчий документ у служінні синодальній подорожі. Ці два документи доповнюють один одного і мають бути прочитані в тандемі. Особливо корисний Путівник дієцезіальним контактним особам (або групам), яких єпископи призначили для підготовки та зібрання люду Божого, що озвучуватиме свій досвід у помісній Церкві.

Більше інформації можна знайти на офіційній сторінці Синоду єпископів.

Підсумки першого етапу Синоду

У жовтні 2021 року Церква розпочала Синод на дієцезіальному етапі. Перший етап мав на меті провести консультації в помісній Церкві. Початок повномасштабної агресії Росії вніс корективи у перебіг синодального процесу в Україні. Конференція єпископів України постановила, що не надсилатиме загального синтезу. Однак, окремі дієцезії можуть надіслати свої напрацювання.

Перший етап Синоду завершився 15 серпня 2022 року.

За його підсумками, 26 серпня 2022 року, у Ватикані відбулась прес-конференція, у якій взяло участь керівництво Генерального секретаріату Синоду єпископів. Із величезної гори отриманої документації, за словами Генерального секретаря кардинала Маріо Ґрека, можемо розгледіти обличчя «живої Церкви, що потребує автентичності та оздоровлення». Він пояснив, що незважаючи на те, що підсумки, отримані з дієцезій, ще потребують поглиблення і що не всюди принцип консультування був застосований з належною старанністю, можна зробити висновок про великий ентузіазм.

СИНОД ЄПИСКОПІВ 2021-2023
Фото: Vatican Media

Загалом до Секретаріату синоду надійшли підсумки від 112 з 114 Конференцій єпископів та з усіх 15 Східних Католицьких Церков, а також думки 17 з 23 дикастерій Римської курії, крім надісланих генеральними настоятелями (USG/UISG) інститутів богопосвяченого життя та товариств апостольського життя, асоціацій та рухів мирян. Крім того, було отримано понад тисячу думок від окремих осіб та груп, а також думки, зібрані через соціальні мережі завдяки ініціативі «Цифровий Синод».

На основі документації першого етапу було опрацьовано робочий документ для продовження синодального процесу. Його було представлено 27 жовтня 2022 року. «Документ для континентального етапу Синоду єпископів», що має заголовок «Розшири місце твого намету!» (Іс 54,2) приготований на основі консультацій з Божим людом став основою для праці другого етапу синодального процесу, перший етап якого залучив вірних, і не тільки їх, до процесу «слухання та розпізнавання». Ці напрацювання були розглянуті на континентальному рівні, щоб запропонувати доробок, який ляже в основу Робочого документа XVI Звичайної асамблеї Синоду єпископів на тему «Задля синодальної Церкви: сопричастя, участь і місія», яка відбуватиметься у двох сесіях в жовтні 2023 і 2024 років.

Робочий документ доступний також українською мовою.

ОЗНАЙОМИТИСЬ ІЗ ДОКУМЕНТОМ

Континентальна асамблея у Європі в рамках синодального процесу 2021-2024 років відбувалася від 5 до 12 лютого 2023 року в столиці Чеської Республіки місті Празі. До участі були запрошені 156 делегатів від єпископатів, тобто, голова єпископату та 3 делегати, і 44 спеціальні гості, запрошені керівництвом Ради Єпископських Конференції Європи з різних церковних організацій континентального рівня. Крім того, кожен єпископат міг призначити також 10 інших делегатів, які братимуть участь в онлайн-режимі.

Україну в Празі представляли три делегації – від Української Греко-Католицької Церкви, від Римсько-Католицької Церкви та від Мукачівської греко-католицької єпархії. До їх складу входили єпископи, дієцезіальні священники, черниці та миряни.

СИНОД ЄПИСКОПІВ 2021-2023

Єпископську конференцію в Україні представляли двоє ієрархів – координатор синодальних праць, єпископ-помічник Київсько-Житомирської дієцезії Олександр Язловецький та Голова комісії душпастирства родин єпископ-помічник Кам’янець-Подільської дієцезії Радослав Змітрович ОМІ; а також теологиня, проректорка Інституту богословських наук пані Ірина Сашко та головна редакторка CREDO, керівниця спеціалізації суспільних комунікацій в Інституті богословських наук пані Юлія Завадська.

Від 9 до 12 лютого відбувалася друга частина асамблеї, в працях якої брали участь очільники єпископатів або їхні делегати. Вони мали за завдання оцінити напрацювання попередньої дискусії для того, щоби приготувати підсумки, що до кінця березня повинні бути надіслані до Генерального секретаріату Синоду. На основі внесків усіх регіональних об’єднань буде приготований робочий документ для Асамблеї Єпископів.

У неділю, 5 лютого, окрім європейських Церков, другий етап синодального процесу розпочали Церкви Океанії. Делегати Церков Близького Сходу збиралися від 12 до 18 лютого в Бейруті (Ліван), а Північної Америки – від 13 до 17 лютого в Орландо (США). В Азії праці континентального етапу синодального процесу від 23 до 27 лютого відбувалися у Бангкоку (Таїланд), в Африці – від 1 до 6 березня в Аддис-Абебі (Ефіопія), а в Латинській Америці – від 17 до 23 березня в Боготі (Колумбія).

Завершення континентального етапу

31 березня 2023 р. офіційно завершився другий, тобто, континентальний етап синодального процесу, присвяченого темі: «Задля синодальної Церкви: сопричастя, участь і місія».

В комюніке підкреслюється, що другий етап був не просто проведенням семи континентальних асамблей, але став «справжнім процесом слухання та розпізнання на континентальному рівні, шукаючи відповідь на одне і те ж запитання синодального процесу, тобто: Яким чином сьогодні на різних рівнях, від місцевого до вселенського, здійснюється оте прямування вперед разом, яке уможливлює для Церкви звіщати Євангеліє, відповідно до дорученої їй місії». Асамблеї цього рівня організовували місцеві оргкомітети, що відповідають міжнародним об’єднанням єпископатів, а представники Генерального Секретаріату їм допомагали. В кожній такій асамблеї брав участь принаймні хтось з очільників Генерального Секретаріату, аби засвідчити близькість і прагнення Святого Престолу вислухати місцеві Церкви.

Всі сім асамблей, які відбувалися в лютому та березні, мали загальноцерковний вимір, зібравши представників різних станів Божого люду – єпископів, священиків, чернецтво та мирян. Вони разом шукали відповіді на три запитання, запропоновані в Документі для континентального етапу. Плодом дискусії стали Кінцеві документи, якими кожна асамблея зробила внесок у першу сесію Синоду Єпископів.

Отож, підсумкові документи континентального етапу, які були «плодом насправді синодального шлях», відображають «голос Божого люду» відповідних континентів. Вони ляжуть в основу Instrumentum Laboris (Робочого документа) для першої сесії XVI Звичайної Асамблеї Синоду Єпископів, яка відбуватиметься у Ватикані від 4 до 29 жовтня. Над його опрацюванням трудитиметься спеціальна редакційна група, організована Підготовчою комісією, яку нещодавно створив Генеральний Секретаріат Синоду.