
У п’ятницю, 26 червня 2026 року, монсеньйор Ренато Боккардо, архієпископ Сполето-Норчії (Італія), після відвідин Марсового поля у Львові поділився своїми думками про трагедію війни. Вшанувавши пам’ять полеглих захисників України, ієрарх наголосив на актуальності папського заклику «Ніколи більше війни» та підкреслив, що мир починається з особистої відповідальності кожного.
Про це повідомляє Vatican News.
«Почуття смутку та тривоги охоплює мене під час цього візиту на кладовище військових, які загинули у війні», – ділиться архієпископ Боккардо, зазначаючи, що попереднього дня він побував у Гарнізонному храмі, де побачив «матерів та дружин у чорному одязі з букетами квітів, зі сльозами на очах», які прибули на щоденне богослужіння за загиблих. «Це трагедія, яка ранить цей народ, ранить Європу, ранить людство, яке відчуває свою безпорадність перед тиранією тих, хто претендує на те, щоб керувати світом через насильство та несправедливість», – каже він в коментарі, який для ватиканських медіа записав о. Маріуш Кравєц, SSP.
На думку єпископа, мир не може залишатися лише ідеалом, а повинен втілюватися у конкретних вчинках взаємної гостинності, примирення та солідарності. «Мир залежить і від нас», – підкреслив він, додаючи, що саме це місце страждань може і повинно також стати місцем надії, бо тут вшановують тих, хто віддав своє життя за інших.
«Папа прибув сюди, щоб згадати трагічний досвід воєн та комуністичної окупації й висловити заклик до оновлення», – сказав архієпископ, пригадуючи візит Івана Павла II у 2001 році. Святіший Отець, за його словами, тоді закликав Україну дивитися в майбутнє, не забуваючи про рани минулого: коли вони перетворюються на шрами, вони можуть стати школою життя. Саме звідси походить його заклик, узагальнений у вислові «Duc in altum» (Відпливи на глибінь), – з упевненістю брати на себе відповідальність за загальне благо.
За словами архієпископа Ренато Боккардо, Папа, будучи безпосереднім свідком Другої світової війни, наголошував, що війна ніколи не є виходом. Святий Іван Павло II неодноразово повторював заклик: «Ніколи більше війни!». «Мені здається, що це послання анітрохи не втратило своєї актуальності й сьогодні звучить з особливою силою та нагальністю в цій непростій ситуації», – сказав на завершення ієрарх.



