Святіший Отець до студентів: гармонія знань в універсальній місії Церкви

Святіший Отець до студентів: гармонія знань в універсальній місії Церкви

У своєму слові до очільників, працівників та студентів Папських університетів та навчальних інституцій Риму, Святіший Отець вказав на потребу гармонії поглядів академічних інституцій, які створюють єдину симфонію різноманіття голосів у Церкві.

Про це пише Vatican News.

«Ви належите до великої та різноманітної системи церковних наук, яка процвітала протягом століть завдяки мудрості Божого люду, поширена в усьому світі та тісно пов’язана з місією євангелізації всієї Церкви. Ви є частиною багатства, яке виросло під проводом Святого Духа в дослідженні, діалозі, розпізнаванні знаків часу та прислуханні до багатьох різних культурних проявів. У ній ви виділяєтеся своєю особливою близькістю – навіть географічно – до наступника Петра та до його служіння радісного звіщення Христової істини», – такими словами Папа Франциск розпочав своє звернення, зустрічаючись 25 лютого 2023 року у залі Павла VI у Ватикані з очільниками, працівниками та студентами Папських університетів й вищих навчальних закладів Риму. У своєму слові Святіший Отець відзначив різноманіття знань, яке необхідно культивувати через взаємодоповнення у спільній подяці Богові за Його дари.

Чуйні руки, які навчають розум

Папа Франциск зазначив, що університет – це школа згоди та співзвуччя між різними голосами та інструментами. За словами святого Джона Генрі Ньюмана, це місце, де різні знання та погляди виражають себе в гармонії, доповнюють, виправляють і врівноважують одне одного. Святіший Отець закликав культивувати в собі цю гармонію між трьома типами інтелекту – розуму, серця та рук, кожен з яких має свій тембр та особливості.

Він виокремив т. зв. «інтелект рук», який є неначе іскрою думки та знанням, але в певному сенсі їх результатом. «Поки руки беруть, розум розуміє, вчиться і дозволяє собі дивуватися. А втім, щоб це сталося, потрібні чуйні руки. Розум нічого не зможе зрозуміти, якщо руки зімкнуті жадібністю, або якщо це “діряві руки”, що марнують час, здоров’я і таланти, або також, якщо вони відмовляться прийняти мир, привітатися і потиснути руки. Він не зможе нічого навчитися, якщо в його руках є пальці, що без жалю вказують на братів і сестер, які помиляються. І нічого не буде дивного, якщо ті ж самі руки не зможуть злучитися і піднятися до неба в молитві», – зауважив Папа Франциск. Говорячи про установлення Христом Святої Тайни Євхаристії (пор. Мк.14, 23-24), він виокремив руки Ісуса, які торкаються хліба і вина, тіла і крові, самого життя і воздають хвалу, бо відчувають, що все це дар від Отця. «Тож створімо гармонію в собі, роблячи також наші руки “євхаристійними”, як руки Христа», – побажав Святіший Отець, закликаючи до вдячності.

Органічна синергія Папських навчальних закладів

Папа заохотив до органічної синергії між академічними інституціями задля кращого сприяння універсальній місії Церкви у співзвуччі різних голосів «хору». «Ви маєте дуже багату спадщину, яка може сприяти новому життю, але яка також може гальмувати його, якщо стане занадто зосередженою на собі самій, музейним експонатом. Якщо ви хочете, щоб вона мала плідне майбутнє, піклування про неї не може обмежуватися збереженням того, що було отримано: натомість вона має бути відкритим для сміливих і, якщо необхідно, навіть безпрецедентних подій», – сказав Святіший Отець. Говорячи про «хорову реальність», він вказав на фігуру Ісуса Христа, яка знаходиться у залі Павла VI. «Погляньте на руки Христа: вони як у хормейстера. Права рука відкрита: вона керує всіма хористами і, здіймаючись увись, ніби вимагає крещендо у виконанні. Ліва ж рука, звернена до всього хору, має вказівний палець, ніби закликаючи соліста, кажучи: “Твоя партія!”. Руки Христа залучають одночасно хор і соліста, так що в концерті роль одного збігає з роллю іншого, у конструктивному взаємодоповненні», – зауважив Папа, вказуючи на необхідність взаємності у гармонії голосів, слухняних до живої дії Святого Духа.

Схожі новини:

Поширити новину: