Архієпископ Ґуджеротті про трагедію війни: почути потреби людей

Архієпископ Ґуджеротті про трагедію війни: почути потреби людей

Ділячись своїми враження від візиту в Сирію та Туреччину, які постраждали від землетрусу, Префект Дикастерії для Східних Церков поділився також роздумами про поточну міжнародну ситуацію через війну в Україні, яка виявляє слабкість ООН та елітарне політичне лідерство.

Про це пише Vatican News.

21 лютого 2023 року завершився чотириденний візит Префекта Дикастерії для Східних Церков архієпископа Клаудіо Ґуджеротті до Сирії та Туреччини, щоб висловити підтримку Святішого Отця постраждалим внаслідок землетрусу, який забрав життя десятків тисяч людей. У часі своїх відвідних він зустрічався, зокрема, із постраждалими у тимчасових прихистках, які надали християнські та мусульманські громади. Про особливості своїх відвідин, а також про перспективу миру в Україні, архієпископ Ґуджеротті поділився в інтерв’ю для Vatican News.

Трагедія, яка продовжує приносити горе

Відповідаючи на запитання про свої враження після побаченого в Сирії та Туреччині, Префект Дикастерії для Східних Церков сказав, що ще не йдеться про завершення трагедії, оскільки ми знаходимось у центрі драми, через те, що підземні поштовхи не завершились, а рятувальні роботи, зокрема, у Туреччині ще тривають. «Ми, напевно, жахнемося, коли дізнаємося, скільки там насправді загиблих, оскільки ми вже знаємо кількість знайдених загиблих, але саме під цими повністю понівеченими будівлями, згідно з припущеннями можуть бути десятки тисячі тіл. Туреччина отримує міжнародну допомогу, вона централізує її через урядові інституції, що робить зусилля, з одного боку, більш скоординованими, а з іншого – важчим в управлінні. У Сирії інша ситуація. Це зруйнована країна», – висловив свою думку архиєпископ. Він зазначив відмінність між Сирією, у якій він був 25 років тому, і тим, як вона виглядає тепер, виокремивши, зокрема, важливу діяльність францисканців, які сприяють забезпеченню основних потреб населення. Префект Дикастерії для Східних Церков був зворушений численними зустрічами з постраждалими, які не втрачають надію. «Мені показали новонароджених дітей, які народилися під час землетрусу. Ці матері є стривоженими, але й щасливими, що дали життя цим дітям у такий трагічний момент», – поділився очільник Дикастерії для Східних Церков.

Турбота про жертв війни

Співрозмовники не оминули увагою й тему триваючої війни в Україні. Говорячи про кілька своїх візитів у зону бойових дій у часі свого служіння Апостольським нунцієм в Україні, архиєпископ Ґуджеротті пригадав один епізод під час Христового Різдва. «Я перебував там, була комендантська година, люди приходили до церкви, а потім залишалися там до ранку, тому що не могли вийти навіть у різдвяну ніч», – поділився він. Префект Дикастерії для Східних Церков пригадав також про оголошення фінансової збірки в Європі в 2016 році, яка мала назву «Папа для України», та була призначена для допомоги українцям, котрі постраждали внаслідок війни. «Святий Престол чинив заходи ще задовго до російського вторгнення, аби запобігти вибухові ситуації, яка й без того вже була дуже напруженою», – сказав колишній Нунцій в Україні.

Слабкість міжнародних інституцій

На думку Префекта Дикастерії для Східних Церков, розгледіти якусь перспективу в нинішній ситуації дуже складно через низку переплетених факторів та слабкість ООН. «Організація Об’єднаних Націй не є одностайною на користь певних цінностей: існує шантаж, страхи, збентеження, нерозуміння факторів, яких ми не знаємо і не бачимо. Так що глобальної одностайності немає», – зауважив архиєпископ. Хоч ООН робить багато у сфері гуманітарної допомоги, однак бачимо розрив між гуманітарною діяльністю та політичною волею, а тому існує потреба до всебічного діалогу. «Діалог здійснюється на рівні політичного лідерства, яке вміє ставати виразником почуттів народу, людей, за яких воно відповідає, без отієї форми обміну образами, без постійних погроз, понижують рівень політики до атмосфери ринку в міському кварталі. Якість політики стала настільки вульгарною, що розпалює суспільні настрої, але не вирішує проблеми», – зазначив очільник Дикастерії для Східних Церков.

Церква, яка керується Євангелієм

Інше запитання стосувалося ролі Церкви у війні. «Православ’я переживає сьогодні такий драматичний момент, як, мабуть, ніколи в своїй історії: роз’єднання, поділи і навіть глибокі образи. В той же час інша частина спостерігає, бо не знає, яку сторону зайняти, і не знає, що з цього вийде», – зауважив архиєпископ, нагадуючи про потребу більше звертатися до Євангелія і менше до політики. У цьому контексті він відзначив зусилля Святішого Отця. «Сила цього Папи полягає саме в тому, що він є тлумачем Євангелія, тієї потреби радикалізму Ісуса Христа, Божого Сина, Який став людиною, щоб віддати Своє життя за світ і створити новий Єрусалим. Якщо ми далі діятимемо для старого Єрусалиму, новий Єрусалим залишатиметься есхатологічно апокаліптичним», – сказав на завершення префект Дикастерії для Східних Церков.

Схожі новини:

Поширити новину: