Віфлеєм: якщо не ми, християни, то хто буде з Ісусом?

Віфлеєм: якщо не ми, християни, то хто буде з Ісусом?

Вони прагнуть бути живими каменями. Кажуть, що Свята Земля без них – це тільки стіни.

Про становище християн у Святій Землі пише CREDO.

Серед нехристиянської більшості вони живуть уже сотні років. Вони вистояли, коли там завмер туристичний рух. «Зробімо все, щоб християни Віфлеєма могли тут залишитись!» – каже о. проф. Вальдемар Цісло, який поїхав туди у перші дні Адвенту. Він хоче показати, як виглядає їхня щоденність. Із думкою про них товариство «Допомога Церкві в потребі» вже роками провадить акцію «S.O.S для Святої Землі».

Розарії, статуетки, вертепи, ялинкові прикраси. Для християн у Віфлеємі – це засіб утримання. Вони хочуть тут залишитися й питають: «Якщо не ми, то хто буде з Ісусом?» Однак їхнє майбутнє у Святій Землі надалі залишається під запитанням. Від радикальних груп вони отримують сигнали, що їм тут не місце. Багато хто думав виїхати. Зокрема тоді, коли завмер туристичний рух, COVID позбавив Ізраїль туристів.

Віфлеєм: якщо не ми, християни, то хто буде з Ісусом?

«Те, що діялося за останні два роки пандемії та під час локдаунів, було найгірше, чого ми зазнали в житті», – каже Міхаель Баннура, віфлеємський християнин. Він показує фото. Воно в рамці, бо нагадує про важливу подію. Міхаель поїхав до Ватикану, щоб зустрітися зі Святішим Отцем. Переказав йому статуетку св. Йосифа, що спить, – ручний твір великої роботи. Папа не приховував усмішки. Поблагословив тих, хто надалі вірує у Христа, хоч і живе у нехристиянському оточенні сотні років. «Наша віра – сильна. Для нас присутність у Святій Землі – це місія. Свята Земля без нас – лише каміння, а ми – живі камені», – підкреслює Роні Табаш, який теж живе за рахунок туризму.

За даними Папського товариства «Допомога Церкві в потребі», нині християни – це тільки 1% населення. «Це число воістину вражаюче мале. І має тенденцію зменшуватися щороку», – каже Ева Рішмаві, яка понад 30 років мешкає в Палестині.

Товариство моніторить цю складну ситуацію з 2006 року. Саме тоді постала кампанія «S.O.S для Святої Землі». Товариство привозить дерев’яні вироби зі Святої Землі, продає їх, щоб християни з Віфлеєма мали за що жити. Опікою охоплені близько 60 сімей.

На місці директор польської секції Папського товариства зустрівся з францисканцем о. Закхеєм Дронжеком. Той пояснив, що «якщо не рукоділля, то готелі є для віруючих у Христа засобом утримання». Ніхто не хоче залишитися без роботи. «Ми, щоб їх утримати, мусимо дати їм роботу, а також – місце проживання», – каже францисканець. Цей орден провадить готель і Дім паломника у Віфлеємі. Коли Ізраїль переживав великі труднощі, персоналу зменшили зарплати наполовину, – однак нікого не звільнили. «А в цей час мусульмани позвільняли християн, що показує, що люди на місцях підтримувані в межах релігійних спільнот».

Віфлеєм: якщо не ми, християни, то хто буде з Ісусом?

Папське товариство «Допомога Церкві в потребі» збирає кошти на різні потреби християн у Святій Землі: наприклад, на утримання шкіл (для цього є спеціальна збірка в день Великої П’ятниці). Це допомагає зберігати робочі місця для християн, каже о. Закхей Дронжек. А в осередках, які провадять християни, навчаються також і мусульманські діти. Свята Земля постійно може бути закликом до миру. «Ми постійно молимося про мир. Це найважливіша справа», – каже о. Дронжек.

Схожі новини:

Поширити новину: