Парафіяни костелу св. Миколая знайшли спонсорів для реставрації храму

Парафіяни костелу св. Миколая знайшли спонсорів для реставрації храму
фото зі сторінки парафії св. Миколая у фейсбуці

Опікунська Рада костелу св. Миколая звернулася до влади з конструктивною взаємовигідною пропозицією щодо порятунку духовної прикраси Києва.

24 лютого 2022 року керівництво ДП «Національний будинок органної та камерної музики України» (НБОКМ) передало настоятелю парафії ключі та повну опіку над приміщенням костелу. З того часу костел відновив своє первинне призначення й служить не лише місцем проведення Богослужінь, а й осередком гуманітарної допомоги, підтримки віруючих та тимчасовим прихистком для вимушених переселенців. 

Незабаром, музиканти оселяться за новою адресою – уряд узгодив з усіма зацікавленими сторонами передачу НБОКМ приміщень Жовтневого Палацу. 

Тобто, на даний час відсутні усі підстави для зволікання з юридичним оформленням передачі костелу св. Миколая релігійній громаді, як єдиному історичному та законному спадкоємцю цієї святині. Тим більше, римо-католиками вже укладено низку домовленостей із закордонними організаціями щодо фінансової підтримки парафії у намірах ремонту та повної реставрації костелу. Зокрема, свою участь у відновленні неоготичного римсько-католицького храму підтвердили благодійні організації з Америки, Бельгії, Італії, Польщі, Швейцарії тощо.

Єдиною умовою виділення коштів залишається передача костелу в постійне користування парафії. Зокрема Підкомітет допомоги Церкві в Центральній та Східній Європі Конференції католицьких єпископів США та інші благодійні організації твердо зобов’язалися підтримати проект відновлення будівлі костелу св. Миколая як католицького храму: «USCCB бажає ще раз підкреслити, що умовою надання гранту має бути реставрація інтер’єру костелу Святого Миколая в Києві, щоб вірні Католицької Церкви могли мирно молитися у цьому святому місці. Маючи це на меті ми щиро сподіваємось і бажаємо, щоб право власності цієї будівлі було повернуто Київсько-Житомирській дієцезії без подальших зволікань».

Очевидно, що у цей карколомний період нашої історії держава не має необхідних коштів для належного відновлення й збереження культової споруди. Тому Опікунська Рада костелу св. Миколая просить владу надати вірянам можливість самостійно дбати про святиню шляхом безоплатної передачі храму у користування релігійній громаді. 

Парафіяни костелу св. Миколая знайшли спонсорів для реставрації храму

ОПІКУНСЬКА РАДА ПАРАФІЇ СВ. МИКОЛАЯ М. КИЄВА
Відкритий лист до Української влади та громадянського суспільства
Щодо збереження Миколаївського костелу

Рік тому, 3 вересня 2021 року, в костелі св. Миколая сталася пожежа, яка повністю знищила орган. З того часу позиція МКІП щодо передачі костелу в постійне користування парафії змінилась – стало відчутним бажання представників влади реалізувати рішення Президента від 18.08.2020 та Кабінету міністрів від 16.09.2020 – МКІП здійснив протиаварійний ремонт костелу за кошти меценатів та підписав Меморандум з парафією про передачу костелу до 01.06.2022 року.

Вказаний Меморандум підписано на виконання Указу Президента України №329 від 18 серпня 2020 р., яким Кабінет Міністрів України зобов’язано забезпечити реалізацію на умовах державно-приватного партнерства проекту «Будинок музики» та вирішити питання щодо розміщення такого закладу.

На виконання Указу Президента Кабінетом Міністрів України було прийнято Розпорядження №1203-р від 16 вересня 2020 р., яким зобов’язано Міністерство культури та інформаційної політики забезпечити переміщення ДП «Національний будинок органної та камерної музики України» до новозбудованого Будинку музики та передати в постійне безоплатне користування релігійній організації «Релігійна громада Парафія Святого Миколая Київсько-Житомирської Дієцезії Римсько-Католицької Церкви у м. Києві» об’єкт нерухомого майна – будівлю костелу Святого Миколая (м. Київ, вул. Велика Васильківська, 75) шляхом укладення договору користування.

Можливість повернення культового майна релігійним організаціям передбачено ст. 17 Закону України №987-ХІІ від 23.04.1991 «Про свободу совісті та релігійні організації», Указом Президента України №125 від 04.03.1992 «Про заходи щодо повернення релігійним організаціям культового майна» та Розпорядженням Президента України №54/94-рп від 22.06.1994 «Про повернення релігійним організаціям культового майна».

Звертаємо увагу, що перешкоди для передачі приміщення костелу, визначені Постановою КМУ «Про умови передачі культових будівель – визначних пам’яток архітектури релігійним організаціям» №137 від 14.02.2002 про можливість передачі їм у користування тільки після вирішення питань пов’язаних з переміщенням закладів культури, що займають ці культові будівлі, до інших приміщень, відповідно до постанови Ради Міністрів Української РСР №83 від 5 квітня 1991 р., відпали внаслідок знищення органу пожежею та фактичним звільненням ДП НБОКМУ костелу з початку повномасштабної війни.

24 лютого 2022 року керівництво ДП «Національний будинок органної та камерної музики України» (НБОКМУ) передало настоятелю парафії ключі та повну опіку над приміщенням костелу. З того часу костел відновив своє первинне призначення й досі служить не лише місцем проведення Богослужінь, а й осередком гуманітарної допомоги, підтримки віруючих та тимчасовим прихистком для вимушених переселенців. Станом на даний час уряд узгодив з усіма зацікавленими сторонами передачу ДП НБОКМУ приміщень Жовтневого Палацу.

Відтак, враховуючи що Парафія прийняла у своє фактичне користування приміщення костелу, жодних підстав зволікати з юридичним оформленням передачі костелу св. Миколая релігійній громаді, як єдиному історичному та законному спадкоємцю цієї святині, немає.

Зважаючи, що костел вже давно зазнає руйнувань та потребує негайного здійснення реставраційних робіт для його порятунку, парафія всіма силами намагається зберегти святиню.

Релігійна громада не залишила костел напризволяще у найскрутніші часи та опікується ним. Коли виявилися наслідки помилкових технічних рішень при здійсненні протиаварійних робіт (почалося руйнування паркету під плитами покриття) силами парафії було розкупорено підлогу від плит, усунуто руйнівні процеси та плісняву, забезпечено просихання. Парафія створила Опікунську Раду костелу як дорадчий орган для його порятунку, до якої увійшли фахівці з різних сфер суспільного життя, зокрема відомі будівельники, проектанти, реставратори, науковці, представники культури; створено Благодійний Фонд «Відродження Київського Храму св. Миколая» для залучення коштів доброчинців на фінансування ремонтних та реставраційних робіт. Власними силами парафія відремонтувала відмостку та дощове водовідведення для припинення і запобігання у подальшому попадання дощової води до підвальних приміщень костелу; встановлено автентичні лавки замість обгорілих крісел тощо.

Важливим доказом спроможності парафії св. Миколая до самостійного відновлення костелу є досягнення чисельних домовленостей із закордонними організаціями щодо фінансової підтримки парафії у намірах ремонту та реставрації костелу. Єдиною умовою виділення коштів залишається передача костелу в постійне користування парафії. Зокрема, свою участь у відновленні неоготичного римськокатолицького храму підтвердили благодійні організації з Америки, Бельгії, Італії, Польщі, Швейцарії тощо.

Очевидно, що у цей карколомний період нашої історії держава не має необхідних коштів для належного відновлення й збереження будівлі костелу, тому просимо дозволити парафії самостійно подбати про культову споруду, а саме: передати костел у безстрокове безоплатне користування релігійній громаді.

Керуючись нормами Закону України «Про свободу совісті та релігійні організації», Закону України «Про звернення громадян», враховуючи викладене вище,

ВИМАГАЄМО:
Забезпечити невідкладне юридичне оформлення передачі у постійне користування римсько-католицької парафії святого Миколая м. Києва культової будівлі Миколаївського костелу розташованої за адресою: м. Київ, вул. Велика Васильківська, 75.

Схожі новини:

Поширити новину: