Папа: Завдяки Святому Духові Христові слова стають живими сьогодні

Чи Євангелія актуальна сьогодні і як зробити, що Ісусові слова промовляли до нас саме в сьогоденні? Відповідь на ці запитання Папа Франциск шукав під час традиційної недільної зустрічі з прочанами.

Про це пише Vatican News.

«Дух Святий, якого Отець пошле в моє ім’я, той вас навчить усього і пригадає вам усе, що я вам сказав», – обіцяв Ісус учням, і над цими двома діями – навчати і пригадувати – роздумував Папа Франциск у своєму повчанні перед останньою у цьому році молитвою «Царице Неба». Промовляючи до паломників, які опівдні 5 червня 2022 року зібралися на площі Святого Петра у Ватикані, він нагадав, що в урочистість П’ятидесятниці ми спогадуємо це обіцяне сходження Святого Духа на апостолів, яке відбулося через 50 днів після Пасхи.

Експерт у скорочуванні відстаней

Святіший Отець зазначив, що Святий Дух, навчаючи, допомагає нам здолати «перешкоду в досвіді віри, якою є віддаленість». Адже може прийти сумнів, мовляв, між Євангелієм і щоденним життям велика відстань: Ісус жив дві тисячі років тому, це були інші часи, й здається, що все це втратило актуальність у сьогоденні з його потребами та проблемами. Що Євангеліє може сказати в епоху інтернету та глобалізації?

«Святий Дух є експертом у доланні відстаней, Він вміє і навчає нас долати їх. Це Він пов’язує навчання Ісуса з кожною епохою і кожною людиною. З Ним Христові слова не є спогадами, але стають живими», – сказав Папа, зазначивши, що коли Святий Дух навчає, то «актуалізує» ці слова, підтримуючи віру «завжди молодою». Бо ми ризикуємо перетворити віру в «музейний експонат», Він же «осучаснює її», бо «не в’яжеться з епохами чи модою, що минають, але вносить у сьогодення актуальність Ісуса, воскреслого та живого».

Думки Ісуса – наші думки

Яким чином Святий Дух актуалізує слова Ісуса? Пригадуючи. Святіший Отець звернув увагу на те, що в романських мовах слово пригадувати (іт. – ri-cordare) етимологічно означає «повертати до серця». Отож, Святий Дух «повертає Євангеліє в наше серце». Подібне трапилося з апостолами: вони багато разів чули Ісуса, але мало розуміли. Але після П’ятидесятниці, з даром Святого Духа, вони «пригадують і розуміють їх», приймаючи їх як сказані саме до них, переходячи «від зовнішнього пізнання до живих, переконаних і радісних стосунків з Господом». Святий Дух переводить від «чули від когось» до «особистого пізнання Ісуса, Який входить у серце». Саме так Святий Дух перемінює життя: Він чинить так, що «думки Ісуса стають нашими думками», пригадуючи нам, повертаючи до серця Його слова.

«Браття й сестри, без Святого Духа, Який пригадує нам Ісуса, віра перетворюється у забудькувату», – сказав Папа, заохочуючи замислитися над тим, чи не є ми «забудькуватими християнами», так що вистачить трохи труднощів, щоб «забути про любов Ісуса та впасти в сумніви і страх». Ліками від цього є призивати Святого Духа, «особливо у важливі хвилини, перед тим, як приймати важкі рішення». На такі випадки Святіший Отець порадив призвати Святого Духа, повільно прочитати уривок з Євангелії, і «Святий Дух зробить так, щоб він промовив у нашому житті».

Нові блаженні мученики
Після молитви «Царице неба» Папа Франциск скерував думку до Бейрута, столиці Лівану, де напередодні відбулася беатифікація ліванських капуцинів Леонарда Мелькі та Томаса Салеха, які були вбити з ненависті до віри 1915 та 1917 року в Туреччині. «Ці ліванські місіонери серед вороже налаштованого контексту дали доказ непохитного уповання на Бога та самовідречення задля ближнього. Нехай же їхнє свідчення зміцнить наше християнське свідчення», – побажав Святіший Отець, підкресливши, що вони загинули молодими, ще не маючи 35 років життя.

На завершення молитви Папа Франциск звернувся із закликом з нагоди 100 днів від початку широкомасштабної агресії проти України, закликавши до справжніх переговорів і спинити моторошне знищення міст і сіл.

«Дорогі браття й сестри, в день П’ятидесятниці здійснилася Господня мрія щодо людства: через 50 днів після Пасхи народи, що говорять різними мовами, зустрічаються і розуміють одні одних. Однак, тепер, через сто днів після початку збройної агресії проти України, на людство знову спустився кошмар війни, яка є запереченням Божої мрії: народи, що воюють, народи, що вбивають одні одних, люди, що замість наближатися, змушені віддалятися від своїх домівок. І в той час, як шаленіє безумство руйнування і смерті та розпалюються протистояння, підживлюючи ескалацію, дедалі небезпечнішу для всіх, – вів далі Святіший Отець, – повторюю свій заклик до провідників народів: будь ласка, не ведіть людство до знищення! Не ведіть людство до знищення. Нехай же розпочнуться справжні переговори, конкретні переговори про припинення вогню і про прийнятне вирішення. Нехай буде почутим сповнене відчаю волання людей, що страждають, – бачимо це в медіа кожного дня, – нехай зберігається пошана до людського життя, нехай зупиниться моторошне знищення міст і сіл на сході України. Не переставаймо, прошу вас, молитися, невтомно докладати зусилля на користь миру».

Схожі новини:

Поширити новину: