Парафіяльна спільнота костелу св. Миколая: Мінкульт неправдиво трактує договір використання приміщень костелу

Як повідомлялося, сьогодні у Києві відбулась пресконференція, присвячена ситуації навколо повернення костелу св. Миколая парафіяльній спільноті. Трохи згодом, на сторінці Міністерства культури та стратегічних комунікацій України з’явилась інформація, що наша римо-католицька парафія продовжує користуватися святинею на підставі договору від 2022 року. Парафіяльна спільнота спростувала достовірність такої інформації.  

«У відповідь на нещодавній допис Міністерства культури та інформаційної політики України, у якому було сказано, що договір використання приміщень костелу з парафією є договором оренди, хочемо пояснити, чому це не так. 

Згідно з законом, до серпня 2024 року державі було заборонено передавати державну нерухомість в безоплатне користування. Тобто в 2022 році, коли був підписаний цей договір, держава не мала права на його укладання. Передання костелу в безоплатне користування парафії держава мала реалізувати в інший спосіб – через прийняття окремого юридичного рішення про передачу костелу в безоплатне користування релігійній організації. З юридичним закріпленням статусу користувача будівлі костелу в усіх реєстрах саме за парафією, а не Будинком органної музики. Цього зроблено не було.

Документ, на який посилається Мінкульт, не є за своєю юридичною природою договором користування (оренди, найму), оскільки не передбачає жодної орендної плати з боку парафії.

При цьому ця угода 2022 року лише закріпила право парафії використовувати окремі приміщення костелу для проведення богослужінь, не надавши інших важливих прав користувача – наприклад, самостійно сплачувати комунальні послуги за тарифом, який запроваджений в державі для релігійних організацій та багато іншого. Як бачимо в назві договору термін ВИКОРИСТАННЯ, що не є правом КОРИСТУВАННЯ. І по-друге, бачимо, що навіть сам договір діє до «юридичного оформлення передачі приміщення костелу Користувачу у користування» (п. 6.1 Договору)

«Хочу пояснити різницю між поняттями «використання» і «користування», тому що на суді представники Мінкульту раптово почали заявляти, що немає взагалі ніяких проблем, адже парафія використовує приміщення костелу. І воно ніби так – наприклад, зараз ми тут сидимо [на прес-конференції, яка відбулася в приміщені костелу 28.01.2025 р.], отже, маємо доступ до приміщення, але це називається «використання». Поняття «користування» релігійними спорудами – це інше; це статус, закріплений у законодавстві. Коли парафія офіційно стане користувачем, вона сама вирішуватиме, коли і де їй проводити богослужіння, коли проводити освітні заходи, коли ремонтувати і прибирати приміщення, не питаючи щоразу на це дозволу. Тож не слід маніпулювати цими поняттями: вони співзвучні, а не тотожні; і рішення суду було саме про набуття статусу користувача», – підкреслила під час пресконференції експерт з юридичних питань Олена Доненко.

Станом на сьогодні балансоутримувачем та стороною всіх комунальних договорів все ще виступає Будинок органної музики. Що обумовлює для парафії необхідність погоджувати навіть дрібний ремонт навіть не з Мінкультом – а саме з офіційним користувачем костелу, Будинком органної музики.

Таким чином, усі права офіційного користувача приміщення костелу залишаються у Будинку органної музики. Мінкульт неправдиво трактує цей договір і поширює інформацію, яка не відповідає фактам. 

Закликаємо Міністерство культури виправити свою помилкову заяву та уникати подібних недоліків у майбутньому, щоб не вводити в оману громадськість і не створювати юридичних непорозумінь».

Схожі новини:

Поширити новину: