У Римі відкрили міжрелігійну виставку українських художників

У Римі відкрили міжрелігійну виставку українських художників

Днями у Римі відбулось відкриття міжрелігійної мистецької виставки, що розкрила тему війни у міжрелігійному діалозі, яке було поєднане з семінаром на тему діалогу в період війни.

Про це пише Vatican News.

Нещодавно у Папській український колегії святого Йосафата в Римі відкрито міжрелігійну виставку мистецьких творів українських художників «Цивілізація любові». Захід, що відбувся, 18 лютого 2023 р., проходив у рамках міжрелігійної Програми «Діалог» Центру міжрелігійного діалогу імені Івана Павла ІІ та був поєднаний із семінаром «Діалог під час війни». В зустрічі взяли участь представники різних релігій і християнських конфесій.

Зі вступним словом до відвідувачів виставки звернувся засновник Центру міжконфесійного та міжрелігійного діалогу «Лібертас», директор Інституту релігії та суспільства УКУ Тарас Дзюбанський, запрошуючи до уважного слухання з метою відкриття нових можливостей міжконфесійної й міжрелігійної комунікації та активної участі в дискусії. «Сумна річниця повномасштабної війни проти України, – зазначив він, – має пригадувати західному суспільству про трагізм та горе нашого народу, який, попри усі страждання залишається народом свободи та свідком нескореності духу. Освітні, культурні та суспільні процеси працюють і в цьому напрямку ми багато в чому завдячуємо саме ролі Церков та релігійних організацій. Інтелектуальні дискусії продовжуються і ми впевнені, що це великий внесок у перемогу в боротьбі з силами зла».

Міжрелігійний внесок для досягнення миру

Спершу учасники прослухали доповідь Олени Комісаренко про екуменічну та міжрелігійну співпрацю під час війни в Україні. Доповідачка, зокрема, представила проєкти гуманітарної допомоги, що були реалізовані завдяки спільним зусиллям представників різних релігій. Пані Олена запевнила, що важливим компонентом міжрелігійного внеску для досягнення миру в Україні є заяви та участь релігійних лідерів в таких акціях, як нещодавній спільний візит до Ватикану. «На згадку про свою зустріч зі Святішим Отцем, яка відбулася 25 січня в Римі, члени Всеукраїнької Ради Церков і міжрелігійних організацій вручили Папі Францискові картину із зображенням мирної України, яку намалювали українські діти, – зауважила вона. – Мистецький твір у цій ситуації був вираженням духу справжньої братерської єдності і визнання релігійного плюралізму і в суспільстві мирної України, про яку ми мріємо і за яку молимося».

У Римі відкрили міжрелігійну виставку українських художників

Згодом Наталя Павлюк презентувала увазі всіх присутніх проект, реалізований у рамках програми «Діалог» – міжрелігійну розмальовку «Міжконфесійні стосунки – людяність». Її авторка пояснила, що розмальовка є 48-сторінковою книгою, в якій представлено понад 35 духовних та нерелігійних традицій, що поєднані у малюнках. Як зазначила натхненниця проекту, ініціатива має на меті налагодити зв’язок між громадянським суспільством, науковими колами та різноманітними релігійними спільнотами: «Ми ставили собі за завдання забезпечити особисту взаємодію з представниками різних релігійних традицій, підвищити міжкультурну чутливість, запобігти міжконфесійним конфліктам, впроваджувати інноваційні методи неформальної комунікації, розвиваючи креативність та нестандартне мислення».

Міжконфесійне розмаїття очима українських художників

Насамкінець виступила кураторка мистецької виставки «Цивілізація любові» Богдана Катаржук, пояснивши мету експозиції екуменічно-міжрелігійного мистецтва. Полотна створювали представники різних релігій з України, об’єднані спільною ідеєю любові до України та творчого розмаїття її культурних й релігійних традицій. «Мені здавалося, що поєднати теми війни і міжрелігійного діалогу доволі складно. Але такі віддалені в українських реаліях питання раптом стають ближчими, коли художник-мусульманин із Криму Рустем Скибін вітає християн із Великоднем – плакатом із зображенням писанки, розписаної в стилі духовно-мистецьких традицій ісламу та кримськотатарської творчої спадщини, додаючи зображення протитанкових їжаків, які є зрозумілим для всіх українців символом болю війни і відчайдушної сміливості оборони; юдейський художник Вадим Колтун переосмислює та зображує “Розп’яття” українців, вчинене російськими ракетами; а художник-християнин Мирослав Ясінський просить ангелів, присутніх у системі вірувань всіх трьох Авраамічних релігій, “спасти та сохранити” нас. Горе однозначно об’єднує людей, але тільки любов до Бога, батьківщини та ближніх дає сили діяти і вистояти», – зазначила кураторка.

«Цивілізація любові» – діалог між культурами і релігіями

Говорячи про назву мистецької виставки, варто пригадати, що термін, а потім і сама концепція «цивілізації любові», виник завдяки фундаментальній праці французького філософа Жака Марітена «Інтегральний гуманізм» (1936), яка також наголошувала на зближенні релігій. Поняття «цивілізація любові» було запропоноване Папою Павлом VI, і сягає своїм корінням документів Другого Ватиканського Собору. Однак, розвиток і популяризація цієї ідеї були повною мірою розвинені Папою Йоаном Павлом II в контексті діалогу Католицької Церкви з модерним суспільством. Він у рамках суспільної формації пропагував цивілізацію правди та любові. Головна мета його папської програми розвитку «цивілізації любові» зводиться до того, щоб наповнити життя та людську діяльність Божим духом у кожній сфері людського існування; особливо в соціальній, культурній, економічній та політичній, за допомогою усвідомлення цінності соціальної справедливості і любові, відмови від насильства та експлуатації, поваги до гідності кожної людини, незважаючи на її релігійну приналежність. Варто наголосити, що Іван Павло II стверджував, що розбудова «цивілізації любові» можлива лише шляхом підтримки діалогу між різними культурами та релігіями, – що й стало натхненням й метою згаданої міжрелігійної мистецької виставки.

Схожі новини:

Поширити новину: