Концтабір Майданек: пам’ятати тих, хто був жорстоко вбитий нацистами

Концтабір Майданек: пам’ятати тих, хто був жорстоко вбитий нацистами

«Два мільйони євреїв загинули під час операції «Рейнгард» лише через своє походження. Ми повинні працювати разом, щоб пам’ять про ці події не була втрачена. Я хотів би подякувати всім, хто зробив внесок у створення Центру Гешеля. Це дуже важлива ініціатива, символ взаємної довіри, діалогу та порозуміння, і це саме те, що нам сьогодні потрібно», – сказав посол Ізраїлю в Польщі Яков Лівне під час вшанування пам’яті жертв німецької операції «Рейнгард» у 80-ті роковини від її початку. Заходи з вшанування пам’яті були організовані в Любліні Центром Гешеля при Люблінському католицькому університеті.  

Про цінність нашої спільної історії та про потребу передавати пам’ять про неї наступним поколінням говорив також ректор Люблінського католицького університету о. проф. Мирослав Калиновський. Він нагадав, що серед перших жертв німецького терору в Любліні були також викладачі Люблінського католицького університету, серед яких й ректор о. проф. Антоній Шиманський. «Пам’ять про ці події необхідно підтримувати, особливо серед молоді, також за допомогою нових медіа та комунікаційних технологій. Це теж є завданням Центру Гешеля при Люблінському католицькому університеті», – підкреслив о. проф. Калиновський.

Церемонія вшанування розпочалася на території концтабору Майданек, де учасники зустрічі помолилися за вбитих. «Ми не можемо повернути до життя тих, хто був так жорстоко вбитий. Проте ми можемо їх пам’ятати», – сказав під час церемонії директор Центру о. проф. Мірослав Врубель.

Урочистості були поєднані з відкриттям відділу Центру Гешеля в Collegium Iuridicum Люблінського католицького університету, де відбулася друга частина церемонії. Саме в цьому будинку з осені 1941 р. розташовувався штаб операції «Рейнгард». Сьогодні ж тут з’явилася дошка Центру, яку освятив митрополит Люблінський, архієпископ Станіслав Будзік.

Учасники зустрічі прослухали дві лекції, які представили акцію «Рейнгард» з двох перспектив: злочинців і жертв. Витоки та перебіг акції «Рейнгард» представив Стефан Ленштадт, професор єврейських студій Touro College в Берліні. Другий спікер, доктор Вітольд Мендиковський, історик з Люблінського католицького університету, розповів про німецьку окупацію в Любліні.

Німці провели операцію «Рейнгард» у 1942-1943 рр. В її рамках було ліквідовано всі гетто в генерал-губернаторстві. Загинуло майже два мільйони людей, переважно єврейського походження зі східної Польщі. Цього року виповнюється 80 років від початку цього злочину.

Центр католицько-єврейських відносин ім. А. Гешеля при Люблінському католицькому університеті – нова наукова, освітня та культурна інституція, яка має поглибити католицько-іудейські відносини. Заклад створено у жовтні. Його патроном є Авраам Гешель, єврейський теолог, філософ і поет, який народився у Варшаві.

Фото: KUL

Схожі новини:

Поширити новину: