Архієпископ Кульбокас: бути єдиними в засудженні війни

Архієпископ Кульбокас: бути єдиними в засудженні війни

Архієпископ Вісвальдас Кульбокас, Апостольський Нунцій в Україні, ділиться своїми роздумами про заклик Папи Франциска до Великоднього перемир’я для зруйнованої війною України.

«Немає нічого неможливого в Бога. Він може також покласти край війні, якій не видно кінця, війні, яка щодня ставить перед нашими очима нелюдські масові вбивства та нещадні акти жорстокості, скоєні проти беззахисного цивільного населення» – ці слова, що стосувалися війни в Україні, промовив Папа Франциск наприкінці Святої Меси, яку він очолив на площі Святого Петра з нагоди Вербної неділі 10 квітня 2022 року. «Відкладіть зброю! Нехай розпочнеться великоднє перемир’я», – закликав він.

Цей заклик Святішого Отця прокоментував Апостольський Нунцій в Україні архієпископ Вісвальдас Кульбокас в інтерв’ю для англійської редакції Радіо Ватикану.

Якою була ваша реакція на заклик Папи Франциска про Великоднє перемир’я?

Тепер маємо квітень, і вже 2 числа наші друзі-мусульмани розпочали період Рамадану, час посту, молитви за мир і милостині. Усі ці свідчення дуже подібні до свідчень християн [у період Великого посту]. Тепер 17 квітня ми святкуватимемо Пасху за нашою західною традицією, а 24 квітня – за східною традицією.

Дуже вражає бачити, що ця страшна війна в Україні триває. Коли ми дивимося, хто гине, ми бачимо, що цивільних жертв більше, ніж військових: це абсолютно неприйнятно. Усі війни самі по собі неприйнятні – війни в Югославії, Сирії, Афганістані, Лівії чи тут, в Україні – війна завжди неприйнятна.

Інша річ, яку я спостерігаю, особливо, слухаючи ЗМІ – в Росії, в Україні, в деяких країнах Європи, у країнах світу – бачу, що ненависть один до одного не зменшується, а зростає! Це один із наслідків війни: ми потрапляємо в ситуацію зла, в якій війна викликає ще більше ненависті. Ось чому Папа Франциск сказав: «Чому ми зосереджуємось лише на людських цілях нашого життя?», особливо якщо ми християни – але не тільки християни – ми повинні зосередитися на нашому Бозі, а якщо ми християни, ми повинні дозволити нашому Христові щось здобути в нашому житті. І Христос ніколи не приносить війни в наші серця або в наші країни.

Саме тому Папа Франциск закликав до Великоднього перемир’я, додавши, що «треба відкласти зброю», а «політики повинні бути готовими навіть дечим поступитися задля добра людей».

Тепер щодо ситуації: ми добре знаємо, хто розпочав війну. Якщо ця війна відбувається в Україні, то не Україна її почала. Тому, коли йдеться про втілення цих слів Святішого Отця, саме російська сторона, яка розпочала цю жахливу війну, має подумати, якими своїми цілями вони повинні пожертвувати. Тому що війна сама в собі неприпустима, і з християнської точки зору ми повинні ставити людські життя та права людей понад усе – понад наші політичні погляди, наші військові погляди.

Тому Папа Франциск закликає, щоб було більше переговорів і більше роздумів. Отже, пасхальне перемир’я має дати нам більше часу, особливо в серцях політиків, для роздумів «Що я роблю тут, у цьому світі? Що я роблю проти інших людей? Що я провокую своїми діями?». Я також хочу додати, що тут, в Україні, всі Церкви і всі релігійні організації об’єднані в солідарності; вони об’єдналися на підтримку зусиль української влади. Бо якщо ми звернемо увагу на те, чиєю власністю є земля, чиєю власністю є наші помешкання, тут не йдеться лише про міжнародне право, це давня традиція людства, яка говорить, що «якщо це мій дім, якщо це моя країна, я і мій народ повинні вирішувати, як ми хочемо жити, і що ми хочемо вибрати для нашої країни, для свого життя». Отож, уже виходячи з точки зору нашої власності, яка є цілком природним законом людського життя, усі релігійні організації та Церкви в Україні єдині в засудженні цієї війни.

Папа Франциск закликав, щоб це великоднє перемир’я не було використане для того, щоби перезарядити зброю та знову воювати. Ви маєте надію, що цей заклик буде почутий?

Це те, що ми зобов’язані зробити, бо іншого виходу немає. Тому що, якщо ми продовжуватимемо цю ментальність наших політичних і військових цілей, то війна й надалі наростатиме. Усі повинні розуміти, що у цій війні немає військового та політичного рішення. Ми повинні дозволити духовному й людському вимірам увійти в наші роздуми. І коли Папа Франциск наполягає, що «Бог повинен виграти цю війну», то не йдеться про наше політичне чи військове зростання.

Ви є представником Папи в Україні. Чи є у вас звернення, яке ви б хотіли передати через наші канали?

Моє бажання і мій заклик полягає в тому, щоб усі ті, хто вірить у Бога, були єдині в засудженні цієї війни та кожної війни. Ми повинні бути єдині в засудженні будь-якої агресії тепер і в будь-якій ситуації, і це дасть нам і дасть людству світле майбутнє. Таким є моє звернення.

Дякую. Будемо сподіватися, що Великдень, час відродження, справді стане часом відродження для всього людства…

Так. Цю молитву ми ввіряємо Господеві нашому Ісусові, Його стражданням і Воскресінню.

Схожі новини:

Поширити новину: