Варшава: молитва за мир Патріарха Варфоломія І та архієпископа Гондецького

Варшава: молитва за мир Патріарха Варфоломія І та архієпископа Гондецького

Іноді залишається місце лише для сліз, – сказав Патріарх Варфоломій І після зустрічі у Варшаві з біженцями з України. Вселенський патріарх Варфоломій І та архієпископ Станіслав Гондецький, голова Конференції Єпископату Польщі, 29 березня спілкувався віч-на-віч, зустрілися з біженцями та разом молилися за мир у світі. Почесний глава світового православ’я перебуває в Польщі на запрошення президента Польщі Анджея Дуди.

Зустріч відбулася в кампусі Університету кардинала Стефана Вишинського, де перебувають близько дев’яноста біженців з України. Після розмови, вислухавши вражаючі розповіді про воєнний досвід, патріарх Варфоломій сказав, що нелегко надати болючим переживанням лице та ім’я, легше говорити про них теоретично.

Варшава: молитва за мир Патріарха Варфоломія І та архієпископа Гондецького

– Наш досвід за ці два дні розриває серце, адже важко бачити обличчя стражденних людей, зустріти людей, які втратили свої домівки та близьких, зустріти жінок, дітей та літніх людей, які втратили своїх близьких, втратили усі свої речі, яким залишилися лише власні спогади. «І просто неможливо уявити, якого спустошення завдала ця страшна агресія проти українського народу і усього світу!» – підкреслив Варфоломій І. Він додав, що немає слів, щоб описати те, що він тут побачив, залишилося лише ясне усвідомлення, що іноді залишається місце лише для сліз. Вселенський Патріарх оцінив щедрість людей у Польщі та сусідніх країнах, які віддали свої домівки та серця своїм сусідам. «Весь світ у великому боргу перед вами», — підкреслив він. Він подякував помагаючим і закликав їх «ніколи не забувати сліз, облич і мук ваших братів і сестер з України. Ваша солідарність з ними – справжній дар з неба – це єдине, що може подолати зло і темряву у світі».

Архієпископ Гондецький, подякувавши Варфоломію І за солідарність, згадав про жертв війни, розв’язаної Російською Федерацією 24 лютого – загинули тисячі невинних людей, жінок, дітей та літніх людей, які не мали жодного відношення до війни, зруйновано будинки, розбомблені міста та села. «Багато дій агресора мають ознаки геноциду», – наголосив голова Конференції єпископату Польщі. – І все це відбувається на початку ХХІ століття, через сто років після створення безбожної радянської імперії та сімдесят сім після закінчення Другої світової війни, – підкреслив архієпископ Гондецький. Травматичний досвід Другої світової війни не став достатнім попередженням. «Нестримна жадоба панування та відсутність поваги до людського життя та людської гідності призвели до відродження деструктивних демонів минулого». Невинні люди гинуть, а ті, хто вижив, змушені вирушити у невідомість.

Архієпископ Гондецький нагадав, що, за іронією долі, у цій війні, воюють два християнські слов’янські народи, об’єднані хрещенням Володимира Великого, отриманим з Константинополя у 988 році, з першою Київською митрополією. Він нагадав свої слова, сказані Патріарху Московському і всієї Русі Кирилу 2 березня: «Жодна причина, жоден привід не може виправдати рішення про військове вторгнення в незалежну країну, бомбардування житлових масивів, шкіл, дитячих садків і лікарень. Війна – це завжди поразка людства. Ця війна (…), через близькість обох народів та їхнє християнське коріння, є тим більше безглуздою. Чи можна нищити колиску християнства на слов’янській землі, місце хрещення Русі?».

Архієпископ Гондецький наголосив, що у Христі вірні знаходять один одного як сестри і брати, знаходять справжнє прощення та свободу духу. Тільки в Христовому Хресті може бути надія подолати владу зла і звільнитися від кайданів воєнних мук.

Він нагадав, що Папа Франциск, а разом з ним і вся Римо-Католицька Церква, здійснили багато духовних ініціатив, благаючи миру для України та всього світу, тому урочистість Благовіщення у Католицькій Церкві стала особливим днем молитви за мир, увінчаним Актом присвяти світу, особливо Росії та України, Непорочному Серцю Марії.

На завершення голова Конференції єпископату Польщі подякував Патріарху Варфоломію І за присутність і турботу про православних в Україні, багато з яких опинилися в Польщі. Він запевнив, що Католицька Церква буде піклуватися про них матеріально і духовно з повагою до їхньої віри та культурної відмінності, відповідно до вчення Католицької Церкви щодо принципів екуменізму та свободи совісті та релігії. Він також подякував висвяченому духовенству та мирянам за допомогу, що надається вірним Православної та Греко-Католицької Церкви, історія яких тісно пов’язана з українським народом.

Після прочитання уривка з Євангелія св. Йоана, учасники зустрічі молилися за релігійних лідерів, щоб вони стали живим прикладом запровадження миру, послідовників інших релігій, правителів, особливо «за правителів Росії та України, щоб вони керувалися принципами, що випливають з християнської віри їхніх народів, за швидке припинення війти, за загоєння ран духу й тіла усіх, хто постраждав від жорстокої війни. «А для тих, хто розпочав цю війну, ми благаємо навернення та покаяння». Також відбулася молитва за вічне спасіння загиблим у цій війні та «щоб Господь проявив свою велику милість до загиблих, які брали участь у цій війні, керуючись злими намірами».

Було прочитано молитву «Отче наш» і учасники зустрічі дали один одному знак миру «З Марією, Матір’ю Ісуса та нашою, ми благаємо Тебе, промов до сердець людей, відповідальних за долі народів. Просимо Тебе знищити логіку відплати та помсти, і через Святого Духа дати нові щедрі та благородні рішення в діалозі та терплячому очікуванні – більш плідному, ніж насильницька війна», – промовив у молитві архієпископ Гондецький.

Завершилась молитва за мир проголошенням «Отче наш» англійською та українською мовами та благословенням Архієпископа Гондецького та патріарха Варфоломія І.

Вселенський патріарх Варфоломій з 27 березня перебуває у Польщі на запрошення Президента Польщі Анджея Дуди. Він уже зустрівся з біженцями від війни з України у Центрі православної культури у Варшаві. 28 березня він зустрівся з вірними у православному храмі Яна Клімака у варшавському районі Воля та відвідав православну церкву св. Софі Премудрості Божої, що будується у варшавському Урсинові. Також відбувся візит до президента Анджея Дуди. Патріарха Варфоломія І супроводжував архієпископ Сава, митрополит Варшавський і всієї Польщі. Візит завершиться 30 березня.

Фото: FNS

Схожі новини:

Поширити новину: