У ХВОРОБІ І СМЕРТІ

У хворобі людина пізнає своє безсилля, свою немічність і свою тлінність. Будь-яка хвороба може привести нас до смерті. Але вона може також зробити людину більш зрілою, допомогти їй розпізнати те, що не є істотним у житті, аби звернутися до того, що є істотним. Дуже часто хвороба спонукає шукати Бога і навернутися до Нього (пор. ККЦ 1500-1501).

Ісус оздоровляв недужих. «Він узяв наші недуги і поніс хвороби» (Мт 8, 17). Своїми стражданнями і смертю на хресті Христос надав нового змісту стражданню: віднині воно може уподібнити нас до Нього і з’єднати нас із Його спасенними Страстями.

Молитва про здоров’я для хворої дитини

Боже! Завдяки Тобі все росте й розвивається. Тому ми просимо Тебе: простягни свою правицю над цим Твоїм дитям, яке хворіє на світанку свого життя. Даруй йому здоров’я та силу, щоб воно росло, розвивалося, а пізніше могло з вдячністю Тобі служити.
Боже! Ти мудро розподіляєш обов’язки між ангелами й людьми. Просимо Тебе, щоб на землі цю дитину охороняли ті, що завжди оточують Тебе на небі. Через Христа, Господа нашого. Амінь.

Молитва за недужих

Господи наш, Ісусе Христе! Коли Ти ще жив на землі, до Тебе люди приносили хворих, а часто й самі вони приходили до Тебе цілими громадами, і Ти немічних підводив на ноги, прокажених очищав, сліпим повертав зір, німим – мову, глухим – слух, і всім тяжко хворим давав здоров’я душі та тіла. Поглянь, Господи, у своєму милосерді на мене, хворого Твого слугу (хвору Твою слугиню) (ім’я), і, якщо така Твоя свята воля, поверни мені (йому, їй) здоров’я.
Однак якщо здоров’я тіла могло б бути загрозою для спасіння моєї (його, її) душі, а ця недуга є дорогою, яка приведе мене (його, її) до Тебе, тоді благодаттю своєю допоможи мені (йому, їй) з відданістю Твоїй святій волі, терпеливо, без скарг і нарікань, переносити цю недугу. Нехай це страждання зарахується мені (йому, їй) на відпущення й спокутування всіх моїх (його, її) провин та заслугою на вічне життя. І моїм (його, її) життям, і моєю (його, її) смертю хай буде прославлене Ім’я Пресвятої Трійці, Отця, і Сина, і Святого Духа, на віки вічні. Амінь.

Про зцілення всіх хворих

Всемогутній вічний Боже, вічне спасіння віруючих! Почуй молитви наші про хворих і вияви їм милосердя і Твою допомогу, щоб вони, повернувшись до здоров’я, вдячним серцем раділи Тобі, Джерелу життя. Через Христа, Господа нашого. Амінь.

Про зцілення хворого

О Всемилостивий Боже, в нероздільній Трійці прославлений, поглянь милостиво на слугу Твого (ім’я), придавленого недугою; пробач йому всі його гріхи і подай зцілення від хвороби, поверни йому здоров’я і тілесні сили, даруй йому довге життя і благополуччя, даруй допомогу в дочасному житті і пошли дари, необхідні для досягнення життя вічного, щоб він разом з нами приносив подяку Тобі, всещедрому Богові і Творцю нашому.

Пресвята Богородице, всесильним Твоїм заступництвом випроси у Сина свого і Господа нашого для (ім’я) зцілення від хвороби і вічне спасіння. Амінь.

Молитва за хворого в родині

Боже, прошу Тебе за нашого хворого (нашу хвору) (ім’я). Поглянь на страждання його (її) тіла і душі i яви йому (їй) своє милосердя. Вчини, щоб він пізнав (вона пізнала) міць Твоєї доброти, і в здоров’ї та радості міг (могла) повернутися до нормального життя, а доки він (вона) хворіє, зміцни в ньому (ній) глибоке уповання на Твою волю.
Нам, його (її) близьким, допоможи оточити його (її) сердечною опікою і розумінням. Господи Ісусе, який за свого життя так охоче відповідав на прохання про зцілення, ми довіряємо Тобі нашого хворого (нашу хвору). Маріє, Зцілення хворих, візьми його (її) під свій материнський покров. Амінь.

Ввірення хворих Божій Матері

Пресвята Богородице Маріє, Матір хворих, огорни своєю любов’ю і милосердям хворих усього світу:
– тих, хто цієї миті перебуває без свідомості і зараз вмирає,
– тих, хто в цю хвилину захворіє,
– тих, хто зневірився, зрозумівши, що вже не одужає,
– тих, хто плаче і кричить від сильного болю,
– тих, хто не може лікуватися через нестачу грошей,
– тих, хто хотів би ходити, але змушений лежати без руху,
– тих, хто через страждання зневірився у Тобі,
– тих, хто не знає, що Христос витерпів набагато більше.
О Матір, змилосердься над ними! Амінь.

МОЛИТВИ ХВОРИХ
Молитва хворої людини

Мій Отче Небесний! Ти настільки мене полюбив, що зіслав свого Єдинородного Сина, щоб Він урятував мене. Допоможи мені наслідувати мого Спасителя Ісуса у терпінні, щоб я ніс (несла) хрест хвороби, беззастережно скоряючись Твоїй волі; і так через страждання тіла нехай зцілиться душа моя. Через Христа, Господа нашого. Амінь.

Молитва хворої людини за сім’ю

Всемогутній Боже! Твоє Провидіння піклується про увесь світ. Подивись на мене й мою сім’ю, яку я не можу зараз утримувати. Поверни мені жадане здоров’я і сили, але якщо Твоя воля інакша, то допоможи мені нести хрест, єднаючись із моїм Спасителем, а Ти, о Боже, підтримуй мою сім’ю в недолі. Господи Ісусе, нехай мої страждання, з’єднані з Твоїми, спричиняються до спасіння світу. Амінь.

Молитва хворого

Ісусе, Сину Божий і Сину Людський, Ти зазнав болю і страждань, Ти ніс хворим полегшення та здоров’я. I я, страждаючи від хвороби, скеровую очі і серце до Тебе. Змилуйся наді мною, полегши мої страждання, уділи світла, щоб я краще міг зрозуміти сенс болю та хвороби. Дай мені витривалість і підтримуй мою надію. Скеруй мої думки до вищого добра i вічної істини, допоможи мені зрозуміти волю Божу. Благоволи повернути мені сили і здоров’я. Через Тебе і в Тобі, стражденний Спасителю, єднаюся з усіма стражденними членами Містичного Тіла, Твоєї Церкви, i мої скорботи жертвую на Твою славу і для блага всієї святої Церкви. Aмінь.

Про видужання від тяжкої хвороби

Боже, Ти – Творець людини і Господь життя та смерті, – будь прославлений! Стаю перед Тобою і благаю Тебе про видужання від хвороби. Приходжу до Тебе, Господи, бо знаю, що Ти все можеш. Ти маєш міць оздоровити моє серце і тіло. Якщо це Твоя воля, щоб я видужав, то звільни мене від цієї хвороби, прошу Тебе. Нехай Дух Святий, якого я отримав (-ла) в таїнстві Хрещення і Конфірмації, допоможе мені прийняти Твою святу волю. Нехай Він мене веде. Нехай обдарує мене мужністю, щоб я зміг (змогла) прийняти і нести свій хрест. Прославляю Тебе, Господи, за всі благодаті, якими Ти мене обдарував i постійно обдаровуєш. Хочу до кінця виконати завдання, яке Ти мені доручив. Заради заслуг Твого Сина, який страждав на хресті, прошу Тебе: обдаруй мене благодаттю здоров’я. Амінь.

Про зцілення від фізичних недуг

Господи мій і Спасителю, Ти знаєш усі мої потреби, Ти знаєш, що я страждаю від багатьох фізичних недуг, які не дають мені змоги служити іншим людям. Отже, звертаюся до Тебе з вірою: «Господи, якщо хочеш, можеш мене зцілити». Але якщо моє фізичне каліцтво – це Твоя воля, мій Боже, тоді зміцни мої сили для боротьби з моїми недугами, щоб я ніколи не засумнівався в тому, що Ти завжди поряд і допомагаєш нести мені мої щоденні хрести. Смиренно прошу Тебе про це, закликаючи Твоє святе Ім’я, мій дорогий Ісусе. Амінь.

Про зцілення від спадкових захворювань

Господи Ісусе, наш Боже, Ти, що царюєш повіки. Кожне Твоє рішення добре, Ти завжди дбаєш про вічне життя кожної людини. Кожну заблукалу овечку ведеш до себе, іноді звивистими і незрозумілими для нас шляхами.
Ти добре знаєш, які труднощі переживає моя сім’я. Протягом кількох поколінь мої рідні страждають від тієї самої недуги, яка завдає не тільки фізичний, а й душевний біль і не лише хворому, а й усім близьким. Прошу Тебе про благодать зцілення від спадкової хвороби всіх моїх родичів. Для Тебе немає нічого неможливого, Ти можеш зробити все, і в Тобі покладаю свою надію. Амінь.

Про повернення здоров’я

Дорогий Ісусе Христе, прошу Тебе про благодать зцілення, щоб я міг втішатися здоров’ям душі і тіла, і щоб я покірно і згідно з Твоєю святою волею служив Богові, у Трійці Святій єдиному.
Маріє, Пресвята Богородице, Ти співстраждала зі своїм Сином біля хреста, на якому Він вмирав. Прошу Тебе, моя Мати, заступайся за мене у Твого Сина і мого Спасителя. Амінь.

Молитва хворого про благословення

Господи Ісусе Христе, будь біля мене, щоб захистити мене; будь у мені, щоб укріпити мене; будь поряд зі мною, щоб охоронити мене; будь попереду, щоб вести мене; будь навкруги мене, щоб пригорнути мене!
Всемогутносте Отця, допоможи мені в немочі моїй! Амінь.

Про прийняття хвороби

Ісусе, Цілителю тіл і душ людських, Ти у своєму розіп’ятому тілі пережив біль і страждання всього світу. Ти молився в Гетсиманському саду словами: «Отче! Для Тебе можливе все! Забери цю чашу від Мене! Але хай буде не те, що Я хочу, але те, що Ти!» Ти був вірним волі Отця аж до смерті на хресті.
Хочу, Господи, слідувати за Тобою. Прагну смиренно прийняти хрест, який я отримав як хворобу. Проте по-людськи дуже важко змиритися з тим, що мене обмежує і завдає багато болю. Мій Боже, я не прошу звільнити мене від страждань, а лише про те, щоби їх смиренно прийняти і виконати Твою святу волю. Допоможи мені, незважаючи на хворобу, беззастережно довіритися Твоєму Провидінню і віднайти мир в душі. Амінь.

Після одужання

Господи Боже, Володарю життя і смерті, якими словами можу я подякувати Тобі за подароване мені зцілення від хвороби?! Твоя спасенна десниця вилікувала мене, позбавивши болю, страждань і страху смерті.
Славлю і величаю, Господи, Твою життєдайну і чудодійну силу. Дякую Тобі за Твоє безмірне милосердя, яке не за заслугами моїми Ти проявив до мене. Благаю Тебе: навчи мене цінувати дароване Тобою життя і піклуватися про благо моєї душі не менше, ніж про здоров’я тіла; навчи мене уникати гріха і завжди дотримуватися Твоїх заповідей, щоб осягнути вічну радість у Твоєму Царстві. Амінь.

МОЛИТВИ У СТРАЖДАННЯХ
У хворобі або важкому випробуванні

О Ісусе, Ти благоволив прийняти страждання і смерть на хресті ради нашого спасіння. В моїх стражданнях я часом втрачаю мужність і не наважуюся сказати Небесному Отцю: «Нехай буде воля Твоя». Але, сподіваючись на Твоє милосердя і Твою допомогу, все ж таки я готовий прийняти всі ті нещастя, які з волі Провидіння випали на мою долю.
Благаю Тебе, Господи, щоб мої страждання не були марними, але принесли духовну користь мені і через мене іншим людям – тим, хто ще не знає Тебе, а також тим, хто трудиться і страждає заради Тебе.
Господи, поблагослови всіх, хто мені допомагає і робить добро. Поблагослови всіх, хто теж страждає. Допоможи їм і мені позбутися бід і скорбот, а поки триває це моє випробування – дай мати втіху і радість у Тобі, Подателеві життя. Амінь.

Молитва в стражданні

Господи Ісусе Христе, Ти знаєш, чим є страждання; до Тебе звертаюся в скорботі моїй. Ти молився в Гетсиманії, щоб Отець віддалив від Тебе чашу страждань. Нині і я прошу Тебе про те ж саме: віддали від мене цю чашу, повну гіркоти. Але Ти, Господи, змирився з волею Отця, кажучи: «Не як Я хочу, але як Ти»; тож укріпи мене, і я повторюватиму в моєму стражданні: «Нехай буде воля Твоя».
Ти, о Спасителю, сказав: «Блаженні ті, хто плаче, бо вони будуть потішені» (Мт 5, 4). Дякую Тобі за ці слова, які несуть утіху стражденному серцю. Хочу так нести мій хрест, щоб моє страждання заслужило на Твоє благословення.
Перед своїми Страстями Ти сказав: «У світі зазнаєте страждання, але будьте відважні: Я переміг світ!» (Йн 16, 33). І якщо у моїй хворобі звершуються Твої слова про страждання, то нехай у мені здійсниться також і провіщена Тобою перемога.
Мій розіп’ятий Господи, Ти Страстями своїми відкупив грішних людей. Прийми, о Спасителю, мій хрест, тяжкість якого, як мені здається, перевершує мої сили, і з’єднай зі своїм хрестом. Я зливаюся з Твоїми стражданнями й зі стражданнями всієї Церкви і прошу, щоб Ти прийняв їх за всіх тих, хто страждає більше від мене, ради навернення грішників, ради місії серед язичників, ради об’єднання Твоєї розділеної Церкви, ради душ, які страждають у чистилищі, і всіх тих, хто найбільше потребує нашої допомоги. Котрий живеш і царюєш на віки вічні. Амінь.

Або:

Всемогутній Боже! Ти не тільки створив небо, землю і все, що є у світі, але й у своєму Провидінні піклуєшся про всі створіння, і ніщо в світі не діється без Твоєї волі чи Твого дозволу. Ти, Господи, знаєш мій біль і моє страждання, бо Твоя мудрість і любов хоче зробити мене через них подібним до Твого Сина Ісуса. Отче Небесний! Благаю Тебе в покорі мого серця задля заслуг Твого Єдинородного Сина Ісуса Христа й за Його прикладом: не як я хочу, а як Ти бажаєш, так нехай станеться. Нехай буде воля Твоя! Я з повною покорою Твоїй святій волі приймаю всі ті страждання, які Ти мені даєш, і все, що Ти допускаєш у моєму житті, та поєдную їх з усіма стражданнями Спасителя нашого Ісуса й жертвую їх Тобі на більшу Твою славу, повторюючи за Твоїм праведним слугою Іовом: «Нехай буде благословенне Ім’я Господа мого!» Пошли мені, Господи, Твою благодать витримати в надії і терпінні так довго, скільки Тобі буде завгодно. Прийми це моє страждання як покуту за мої гріхи, нехай воно очистить мою душу й полегшить мені дорогу до неба. Найсолодший Ісусе! Допоможи мені нести мій хрест. Навчи мене, як маю наслідувати Тебе і з Тобою разом страждати. Ти сказав: «Прийдіть до Мене всі струджені та обтяжені, – і Я дам вам відпочинок!» (Мт 11, 28). Ісусе, утіш мене, навчи кожної хвилини мого життя бачити Божу волю й вірно виконувати її.
Ісусе, зміцни мене в моєму стражданні. Мати Божа, випроси мені у Твого Сина благодать терпеливості. Амінь.

Або:

Ісусе милостивий, Ти стільки разів утішав засмучених, рятував нещасних! Ісусе милосердний, будь моєю надією! Допоможи мені в стражданнях, які випали на мою долю. А якщо Ти знаєш, що цей хрест потрібний для мого спасіння, то не моя, але Твоя нехай буде воля. Ісусе, підтримай мене своєю благодаттю, щоб я терпляче ніс свій хрест і був готовий до Твого рішення. Нехай мої страждання на землі допоможуть мені з’єднатися з Тобою у вічній радості неба. Амінь.

МОЛИТВИ ПРО ЗЦІЛЕННЯ

Ісус Христос є лікарем нашої душі і тіла. Його перше пришестя на землю і численні зцілення були свідченням того, що Боже Царство вже близько людей. Хвороба і смерть – це наслідок гріха, який Ісус остаточно переміг своєю смертю на хресті. Християнин, єднаючи свої страждання зі спасенними Страстями свого Господа, уподібнюється до Нього і долучається до діла спасіння світу. А Воскреслий Ісус продовжує прощати гріхи і оздоровлювати тіло, відповідаючи на щиру молитву про духовне і фізичне зцілення словами: «Віра твоя тебе спасла!» (Мт 9, 22).

а) МОЛИТВИ ПРО ДУХОВНЕ ЗЦІЛЕННЯ
Молитва довіри о. Доліндо Руотоло (коли на душі тривога і сум’яття)

Ісус говорить душі:
Чому ви впадаєте в тривогу та сум’яття? Віддайте Мені свої клопоти і все втихомириться. Я запевняю вас, що кожна довірлива, справжня й цілковита посвята Мені дасть бажаний результат і вирішить вашу складну ситуацію.
Довіритися Мені не означає боятися, тривожитися й сумніватися, і в такому неспокійному стані благати Мене про допомогу. Довіритися – це спокійно заплющити очі душі й дозволити Мені перенести вас на другий берег, як дитину, що заснула в обіймах матері.
Безустанно думаючи про свої проблеми й переконуючи себе, що ви самі повинні будь- якою ціною впоратися з усім, втрачаєте душевну рівновагу, а це вам постійно шкодить. Я роблю багато для душі, яка в духовних і матеріальних потребах звертається до Мене, і дивлячись на Мене, сповнена довіри, говорить: «Ти піклуйся про це», заплющує очі та довіряється Моїм обіймам! Ви маєте мало благодаті, намагаючись своїми силами здобути її; отримуєте її набагато більше завдяки довірливій молитві до Мене.
Страждаючи, ви молитеся, щоби Я звільнив вас від цього, але так, як ви цього бажаєте. Ви звертаєтеся до Мене, а одночасно хочете, щоби Я виконував ваші побажання. Ви, як хворі, які просять лікаря про допомогу, водночас диктуючи, що він має робити.
Не робіть так, а моліться, як Я навчив вас у молитві «Отче наш»: «Нехай святиться Ім’я Твоє», тобто: будь прославлений у наших потребах і клопотах; «Нехай прийде Царство Твоє», тобто: допоможи нам побудувати Твоє Царство в наших серцях і у світі; «Нехай буде воля Твоя, як на небі, так і на землі», тобто: Ти вирішуй у наших потребах, що найкраще для нашого вічного і земного життя.
Якщо ви Мені дійсно говорите: «Нехай буде воля Твоя» або «Ти піклуйся про це», тоді входжу з усією своєю силою і перемінюю найскладніші ситуації.
Однак побачивши, що справи погіршуються, замість того, щоб змінюватися на краще, не хвилюйся. Заплющивши очі, промовляй з довірою: «Нехай буде воля Твоя, Ти піклуйся про це», обіцяю, що піклуватимуся й діятиму, як лікар, а в разі потреби – звершу чудо. Помітивши, що стан хворого погіршився, заплющи очі, промовляючи: «Ти піклуйся про це». Обіцяю: Я піклуватимуся про це.
Переживати й непокоїтись, а також роздумувати про наслідки якоїсь важкої ситуації, означає відкидати довіру до Мене. Це нагадує поведінку дитини, яка очікує від матері турботи, а водночас усе хоче робити сама, перешкоджаючи цим своїй матері.
Заплющіть очі й дозвольте діяти Мені. Заплющіть очі й не думайте про майбутнє. Відпочиньте в Мені, повірте в Мою доброту, і присягаю вам на Мою любов, що звернувшись у важкій ситуації до Мене: «Ти піклуйся про це», піклуватимуся сповна, утішу, звільню й поведу.
А якщо Я поведу вас іншим шляхом, ніж ви собі вимріяли, тоді Я скажу вам про це й понесу на своїх плечах, адже немає в такій ситуації нічого ліпшого за Мою Любов. Однак Я дбатиму про вас лише тоді, коли заплющите очі, тобто, коли насправді цілковито довіритеся Мені.
Мої діти, ви хочете самі все оцінити, пізнати, про все вирішити й так довіряєте людським можливостям, або ще гірше – людям, надіючись на їхню допомогу, що, зі свого боку, не дозволяє діяти Мені. Я дуже прагну вашої цілковитої довіри, щоб обдаровувати вас; і дуже засмучуюся, коли бачу вас заклопотаними і стурбованими. Це диявол намагається ввести вас у такий стан, відділяючи від Мене і від Моїх дій, щоб ви довіряли виключно людській ініціативі. Тому уповайте лише на Мене, відпочиньте в Мені, довіртеся Мені у всьому, а Я робитиму дива такою мірою, якою ви довіритеся Мені і перестанете надіятися на себе.
Я даю вам скарби благодаті, коли стаєте убогими. Маючи свої джерела допомоги, навіть ті найменші, або шукаючи їх, ви перебуваєте на природній площині і все йде природнім ходом, у який часто втручається диявол. Ніхто не звершить чуда, навіть святий, якщо все проаналізує, обговорить, розгляне або обдумає і запланує. Лише той, хто довіряється Богові, діє з Богом!
Однак побачивши, що ситуація щораз більше ускладнюється, продовжуй повторювати з заплющеними очима душі: «Ти піклуйся про це». І відверни свою увагу в інший бік, адже твоє сум’яття заважає тобі бачити зло і одночасно довіряти Мені. Роби так у всіх своїх потребах. Робіть так усі, а побачите великі чудеса.
З такою довірою моліться завжди, а осягнете великий мир, також тоді, коли даю вам благодать зречення, винагородження й любові, яка пов’язана зі стражданням. Ти скажеш: Це неможливо! Тоді заплющи очі й усією своєю душею промовляй: «Ісусе, Ти піклуйся про це». Не хвилюйся, Я подбаю про все, а ти прославлятимеш Моє Ім’я.
Всі твої молитви не мають такої сили, як ця єдина – сповнене довіри віддання Мені; обдумай це.
Немає більш дієвої Новенни, ніж ця: «Ісусе, уповаю на Тебе, Ти піклуйся про це».

Молитва про духовне зцілення

Господи Ісусе, Ти прийшов зціляти поранені та пригнічені серця, прошу Тебе, звільни моє серце від сум’яття, щоб у ньому запанував мир.
Прошу Тебе про зцілення ран, які стають причиною гріха.
Благаю, увійди в моє життя і зціли мене від душевних травм, які я ношу в собі ще з дитинства, а також ті, які я отримав впродовж усього життя.
Господи, Ти знаєш мій біль і мої проблеми, кладу їх у Твоє Серце Доброго Пастиря. Нехай у великій рані Твого Серця зціляться всі мої малі рани. Очисти мої спогади, щоб вони не стали причиною нових страждань, клопотів, тривог. Зціли, Господи, в мені все, що веде до гріха в моєму житті. З усього серця хочу пробачити всім, хто скривдив мене. Поглянь на рани мого серця, на мій душевний біль, який робить мене нездатним прощати. Господи, Ти прийшов зціляти роз’ятрені серця, зціли моє серце.
Зціли, Господи, мої душевні рани, які спричиняють фізичні захворювання.
Тобі віддаю своє серце. Очисти його, сповни його почуттями Твого Божественного Серця. Нехай стане смиренним і тихим.
Зціли мене, Господи, від болю, який гнітить мене через втрату дорогих мені людей.
Нехай віра в те, що Ти – Воскресіння і Життя, сповнює мене миром та радістю, щоб я всім своїм життям свідчив про Твоє воскресіння і перемогу над гріхом і смертю. Котрий живеш і царюєш на віки вічні. Амінь.

Молитва про зцілення душі

Господи Ісусе, я молюся за свою душу. У ній відображені всі наслідки гріха. Через це я часто відчуваю себе знервованим і роздратованим, неспокійним і мстивим. Погані звички пустили коріння в моїй душі. Там залишилися сліди від ран, через що мені важко любити свого ближнього. Через різні переживання, які мав у житті, я став дуже недовірливим. О Господи, очисти мою підсвідомість. Увійди глибоко в неї зі своїм світлом, щоб темрява не поглинула її. Силою своєї благодаті торкнись глибин моєї душі, яка є в’язнем матеріальних речей і звідки походять мої страхи. Очисти мене так, щоб мій дух міг ще більше відкритись на Тебе. Зціли мене від браку довіри до Тебе і Твого Слова. Я прошу, Господи Ісусе: вилікуй мене від сум’яття і зціли від ран, завданих моїми невдачами та нездійсненими планами. Очисти мене від усякої внутрішньої темряви і потурбуйся про рани моєї підсвідомості. Силою Твого Імені і через Твоє Слово я залишаю зараз зайве мудрування і зарозумілість, які опираються пізнанню Бога, і підпорядковую кожну думку Твоїй волі (пор. 2 Кор 10, 5). Я прошу Тебе, щоб моя душа була оновлена силою Твого Святого Духа і Твого Слова, так щоб тільки те, що правдиве, чесне, справедливе, чисте, любе, шанобливе і гідне хвали могло наповнювати мої думки (пор. Флп 4, 8).
Нехай мир Божий, який набагато більший, ніж я можу зрозуміти, береже моє серце і душу у Христі Ісусі (пор. Флп 4, 7).

Молитва про зцілення сердечних ран

Доцільно читати цю молитву в моменти духовних зранень після образи, сварки або наклепу.
Господи Ісусе! Ось стою перед Тобою: грішний, сліпий, з пораненим серцем. Прошу Тебе: вчини зі мною те, що вчинив зі сліпцем із Витсаїди. Ти є Той самий вчора, сьогодні й назавжди, і маєш ту саму силу, як і дві тисячі років тому, щоб мене врятувати. Можеш це зробити ще раз. Змилуйся наді мною. Візьми мене за руку. Хочу, щоб Ти мене вів за собою. Багато разів у житті я простягав руку до інших, щоб допомогли мені йти: деякі обдурювали мене; інші, втомлені, залишили мене; а ще інші, такі самі сліпі, як і я, разом зі мною заблукали. Тому, Господи, не маю бажання довіряти будь-кому. Боюся, що все це станеться ще раз. Але сьогодні хай буде інакше: Тобі, Ісусе, довіряю цілковито й безумовно. Заведи мене туди, куди тільки забажаєш. Подаю Тобі мою руку, бо хочу бути з Тобою. Прагну пересвідчитись, що Ти мене провадиш. Віддаю Тобі все моє життя. Тільки Ти насправді важливий у ньому. Хочу, Господи, як той сліпий із Євангелія, відчути, що Ти мене любиш, не цураєшся мене через мої гріхи і не лякаєшся моїх слабкостей. Ти – найкращий лікар, який любить хворого грішника.
Я, Господи, перший і найбільший грішник. Але я знаю, що Ти можеш мене зцілити й хочеш щедріше роздати свою благодать там, де є гріх. Зціли мене від усього, що не дозволяє мені бачити Тебе таким, яким Ти є; бачити світ таким, яким Ти його створив; бачити інших так, як Ти хочеш, щоб я їх бачив; бачити самого себе так, як Ти мене бачиш. Звільни мене від мого неспокою і страху, від моїх комплексів, підозри й недовіри. Ти знаєш джерело всього мого болю, страху та моїх проблем. Прийми мене всього і вчини зі мною за своєю волею. Вірую, що Ти проявиш свою любов саме там, де я її потребую. Ти наповниш порожнечу мого життя своїм милосердям, оздоровиш серце смиренне, перев’яжеш мої рани. Вилікуй мої рани і змилуйся над моїм тілом. Ти можеш зцілити його так само, як зцілюєш мою душу. Поклади на мене свої руки, доторкнись до мене. Цього вистачить для мене, щоби бути оздоровленим. Показую Тобі мої немочі й хвороби. Вчини це заради любові, якою любиш мене. Вірую, що Ти все можеш. Для Тебе немає хвороб, які важко вилікувати – для Тебе це легко.
Господи, віддаю Тобі моє життя, а особливо мій гріх. Залишаю в Твоїх руках, поранених з любові до мене, те, що маю і ким я є. Зараз віддаю Тобі мою найтяжчу хворобу, мій найтяжчий гріх, який завдає мені найбільшої шкоди й найбільше ранить. Ти знаєш його. Так само, як Ти поклав руки на сліпого, так поклади тепер свої руки і на мене. Зціли мене, змилуйся наді мною. Наповни моє серце знову миром і радістю. Вчини мене свідком Твоєї перемоги над гріхом і смертю. Хай світ довідається, що Ти живеш і любиш сьогодні тим самим незмінним Серцем Божого Сина. Амінь.

Про внутрішнє зцілення

Отче доброти, Отче любові, благословляю Тебе, прославляю і дякую Тобі за любов, з надміру якої Ти дав нам Ісуса. Дякую Тобі, Отче, адже у світлі Духа я розумію, що Він – це світло, правда і Добрий Пастир, який прийшов, щоб ми мали життя і мали його над міру.
Сьогодні, Отче, я хочу стати перед Тобою як Твоє дитя. Ти знаєш мене на ім’я. Поглянь своїм батьківським поглядом, сповненим любові, на моє життя. Ти знаєш моє серце, історію мого життя і рани, які я ношу в собі. Ти знаєш, що я хотів зробити і не зробив. Ти знаєш також про те, що я зробив і в чому розкаююсь. Ти знаєш мої обмеження, помилки і мої гріхи. Ти знаєш про мій біль і комплекси мого життя. Сьогодні, Отче, прошу Тебе заради любові, якою Ти обдаровуєш свого Сина, Ісуса Христа, зішли свого Святого Духа, щоби тепло Твоєї цілющої любові пронизало найглибші закутки мого серця.
Ти, що зцілюєш розбиті серця і перев’язуєш рани, зціли тут і тепер мою душу, мій розум, мою пам’ять і все, що хворе в мені. Увійди в мене, Ісусе, як Ти увійшов до дому, де перебували Твої стривожені учні. Ти прийшов до них зі словами «Мир вам». Увійди до мого серця і сповни його своїм миром. Обдаруй мене своєю любов’ю, адже там, де любов, немає страху. Пройди крізь моє життя і зціли моє серце. Прошу Тебе, разом з Марією, Твоєю Матір’ю, прохання якої Ти вислухав на весіллі в Кані Галілейській, перемінюючи воду у вино. Переміни й моє серце, щоб стало воно шляхетним, вразливим і ніжним. Створи в мені нове серце.
Нехай сповнить мене Твоя присутність. Обдаруй мене плодами Твого Духа – любов’ю, радістю, миром. Нехай зійде на мене Дух блаженств, щоб я міг смакувати і щоденно знаходити Бога, позбувшись комплексів і ран, разом з моїми ближніми, спільно з моїми братами.
Дякую Тобі, Отче, за те, що Ти дієш сьогодні в моєму житті. Дякую Тобі з усього серця, адже Ти мене зцілюєш, Ти мене звільнюєш, Ти розбиваєш мої кайдани і обдаровуєш свободою.
Дякую Тобі, Ісусе, адже я – святиня Твого Духа, а цю святиню не можна зруйнувати, бо це Божий дім.
Дякую Тобі, Святий Духу, за віру. Дякую Тобі за любов, якою Ти сповнюєш моє серце.
Всемогутній Боже, у Трійці Святій єдиний, благословляю і прославляю Тебе! Амінь.

Про зцілення від неприйняття себе

Мій добрий Отче, Ти знаєш про мене все: хто я, які в мене турботи, проблеми, невдачі. Ти любиш кожну людину такою, якою вона є, бо захотів створити її на свій образ і подобу. Також і я цінний у Твоїх очах і Ти бачиш в мені красу, непомітну для мене.
Господи Ісусе, Відкупителю людини, допоможи мені прийняти себе з усіма моїми фізичними недоліками. Я – Боже створіння, обмите з гріха Твоєю Кров’ю, Господи. Прошу Тебе: дозволь мені радіти з того, ким я є і як виглядаю, ніколи не вважаючи себе негарною людиною.
Духу Святий, Утішителю, Ти сповнюєш людські серця своєю любов’ю. Прошу Тебе: прийди і освяти моє тіло, щоб воно стало Твоїм святим храмом, а моє життя було прославленням Пресвятої Трійці. Амінь.

Про зцілення від тривоги, страху та відкинення

Якщо ти у житті відчуваєш тривогу, страх або відкинення, щиро проси Бога про зцілення:
Святий Духу, Духу моєї душі! У моєму серці постійно страх і тривога. Я боюся відкинення. Я не вмію прийняти себе. Усунь усе, що тяготить мою душу та серце і заважає мені повноцінно жити. Я вірю, що Ти можеш мене зцілити. Прийди до мене зі своєю благодаттю і зміцни мене.
Святий Духу, Духу моєї душі! Сповни мене своєю силою і світлом, щоб я завжди пам’ятав: Бог любить мене безмежно і завжди приймає таким, яким я є. Він обдаровує мене справжньою любов’ю, яка дає сили підвестися з найбільших падінь і жити повноцінним життям. Він лікує мою тривогу, страх, відкинення та інші рани душі. Сповни мене, Святий Духу, мужністю та відвагою. Влий у мою душу надію. Амінь.
Про зцілення від думок про самогубство
Христе, мій Добрий Пастирю, для Тебе добро людини над усе. Ти є Подателем життя. Прошу Тебе: відверни від мене нав’язливі думки про самогубство. Господи, моє життя належить Тобі, почуй мої благання, зціли мою душу. Не дозволь мені посягнути на своє життя, адже тільки Ти можеш вирішувати скільки мені жити і коли померти. Господи, почуй мою молитву. Амінь.

б) МОЛИТВИ ПРО ЗЦІЛЕННЯ ВІД ТІЛЕСНИХ ГРІХІВ
Про зцілення тих, кого мучать погані думки

Якщо у тебе з’являються нав’язливі думки, тоді всім серцем запрагни зцілення і молися:
Прийди, Святий Духу, який є Божою печаттю на моєму серці. Поглянь, як часто погані думки мене непокоять. Звільни мене від цього обтяжливого досвіду. Зціли мій розум, мою пам’ять і уяву. Зміцни мою волю. Відкривай мене на інших. Наповни мене Божим миром і радістю життя. Влий у моє серце надію. Навчи мене терпеливості до себе. Допоможи мені якомога частіше підкріплятись Словом Божим і Євхаристією. Амінь.

Про зцілення від нечистих думок

Якщо тебе у повсякденному житті переслідують нечисті думки, щиро проси Бога про зцілення:
Господи Ісусе Христе, я приходжу до Тебе зі смиренним проханням, щоб Ти допоміг мені в боротьбі з нечистими думками, які часто і несподівано, попри мою волю, опановують мене. Вони поневолюють мій розум, і я більше ні на чому не можу зосередитися.
Я хочу назавжди звільнитися від цих думок, щоб вони мені не перешкоджали і не мали впливу на взаємини з моїми близькими і з Тобою. Допоможи мені, Господи, смиренно прошу Тебе про це. Амінь.

Молитва про визволення від нечистих помислів

Владико, Господи Боже мій, у руках Твоїх моя доля. Спаси мене сам з милості Твоєї, не дай мені загинути у гріхах моїх і не допусти підкоритися плоті, яка хоче осквернити мою душу. Твоє бо я творіння, не зневажай діло рук Твоїх, не віддаляйся, змилосердься і не покинь мене, Господи, бо я немічний, і до Тебе, Покровителя мого, Бога, вдаюся: зціли душу мою, бо я згрішив перед Тобою. Спаси мене з милості Твоєї, бо Ти піклувався про мене від юності моєї, – нехай осоромляться ті, що хочуть віддалити мене від Тебе через грішні вчинки, непристойні помисли, нечисті спомини; віддали від мене всяку розпусту й великі пороки. Бо тільки Ти один Святий, один Кріпкий, один Безсмерт- ний, Ти один у всьому незрівнянну могутність маєш, і від Тебе одного подається всім сила проти диявола і воїнства його. Тобі належить всяка слава, честь і поклоніння: Отцю, і Сину, і Святому Духу, і нині, і повсякчас, і на віки вічні. Амінь.

Про визволення від еротичного поневолення

Господи Боже, Сотворителю Всесвіту, Творцю людини, будь прославлений! Приходжу до Тебе я – грішна людина, забруднена і зневолена еротизмом і порнографією. Вони поглинають мене і чинять, що я сам позбавляю себе гідності людини, гідності Твоєї дитини. Я неспроможний своїми силами звіль- нитися від цієї залежності. Я не вмію вже дивитися на особу протилежної статі як на людину, але бачу в ній лише предмет мого гріховного пожадання. Приходжу до Тебе, Господи, бо знаю, що Ти маєш міць оздоровити моє серце, а також повернути мені втрачену гармонію життя і гідність Божої дитини. Уповаю, Господи, на Твоє милосердя, і хочу його зазнати. Прошу Тебе, помилуй мене і вияви мені своє милосердя, дай мені міць і відвагу відкидати те, що веде мене до гріха. Хочу зрозуміти слова: «Тіло не для розпусти» (1 Кор 6, 13); «Ваші тіла – це храм Святого Духа» (1 Кор 6, 19); «Якщо хто нищить Божий храм, того знищить Бог, адже Божий храм святий, а ним є ви» (1 Кор 3, 17).
Прошу Тебе, Духу Святий, бережи храм мого тіла. Огорни мене опікою, Господи. Боже Отче, Твій Син, Ісус Христос, визволив мене для свободи. Вчини мене вільним, гарним і чистим. Aмінь.

Про зцілення від вживання вульгарних слів

Якщо ти не пануєш над своєю мовою, вживаючи вульгарні слова, проси Бога про зцілення:
Святий Духу, Ти знаєш, що я часто зловживаю даром мови, вживаючи вульгарні слова. Допоможи мені очистити думки і вислови від поганих слів. Людське тіло – це Божий храм, який я більше не хочу зневажати, вульгаризуючи людську статевість. Адже Ісус Христос відкупив наше тіло своєю мукою та смертю і призначив для воскресіння та вічного життя.
Не дозволь мені, Святий Духу, вживати вульгарні слова, нагадуй мені, що ці самі вуста приймають Ісуса у святому Причасті і не можуть служити двом панам. Очисти мої думки – джерело невідповідних слів.
Я знаю, що Ти можеш мене перемінити, щоб я став новою людиною, яка буде насичуватися словами Святого Письма і споживатиме Євхаристію. Нехай мої слова будуть прославою Бога і вдячністю Йому за все. Нехай моя чиста мова свідчить про мої чисті думки і чисте серце та буде заохоченням і прикладом гарної мови для інших людей. Амінь.

в) МОЛИТВИ ПРО ЗЦІЛЕННЯ ВІД ШКІДЛИВИХ ЗВИЧОК
Про зцілення від поганих звичок

Якщо ти відчув залежність від цигарок, наркотичних засобів, алкоголю чи ліків, зроби у своєму серці щиру постанову змінити життя:
Приходжу до Тебе, Святий Духу, і прошу про порятунок. Звільни мене від прив’язаності до цигарок, наркотиків, алкоголю та ліків… Я хочу залишити їх назавжди і ніколи не повертатися до них. Ти знаєш, що я сам, своїми силами не зможу позбутися цієї поганої звички. Зціли в мені рани, які стали причиною вживання … (згадай про твою залежність).
Очисти мої наміри. Укріпляй мою слабку волю. Звільни від наслідків, які викликала ця залежність. Сповни моє серце відвагою, щоб я зумів піти проти течії усталених поглядів.
Зміцни моє бажання жити у внутрішній свободі. Нехай Твоя міць допоможе мені подолати бажання мого тіла. Нехай читання Святого Письма наповнює мене Божим Словом, а участь у Євхаристії – Божою любов’ю, якої так прагне моє серце.
Формуй мою особистість і навчай мене вимогливості до себе, щоб я мав сили постійно працювати над своїм характером. Я вірю, що з Твоєю допомогою стану людиною не тільки вільною, але й готовою служити Тобі та іншим людям. Однак прошу Тебе, допоможи мені завжди бути чуйним, щоб не піддатися спокусам і щоб знову не впасти в залежність. Амінь.

Про визволення від нікотинової залежності

Господи Боже, стаю перед Тобою, як людина грішна, слабка, схильна до падінь. Приходжу до Тебе і прошу: дай мені сили, щоб я міг звільнитися від нікотинової залежності. Хочу виразити свою вдячність за Твоє безмежне милосердя і за Твою ласкавість до мене, грішного. Прошу Тебе, Духу Святий: керуй моєю молитвою. Знаю, що, коли слухатимусь Твоїх натхнень, зможу визволитися від цієї поганої звички.
Tи хочеш, щоб кожна людина була вільною, бо «Христос визволив нас для свободи» (Гал 5, 1). Знаю, що, коли буду співпрацювати з Твоєю благодаттю, подолаю погану звичку. Зроблю все, щоб так сталося, а Ти, Господи, мені в цьому допоможи. Aмінь.

Молитва залежних від алкоголю

Господи Ісусе Христе, Ти сказав: «Істина вас вільними зробить» (Йн 8, 32), допоможи мені стати перед самим собою у правді. Дай мені своє світло, щоб я розпізнав зло, яке мене поневолило; дай свою мудрість, щоб я вмів уникати нагоди до випивки; дай мені сильну волю, щоб я міг протистояти цьому гріхові. Прошу Тебе, Господи: допоможи мені сам, бо знаю, що без Твоєї допомоги я нічого не зможу вдіяти. Будь зі мною і захищай мене, підтримуй і охороняй. Вчини, щоб кожну хвилину свого життя я переживав свідомо і будучи тверезим. Амінь.

Молитва алкоголіка (можна молитися від його імені)

Отче Небесний! Я хворий. Ти дав мені життя і здоров’я, але через надмірне вживання алкоголю я знищив Твої дари і втратив свою свободу. Через мене страждає багато людей, ще інші дають мені відчути, що зі мною не все гаразд. Я б хотів бути здоровим і вільним, але кожна моя нова обіцянка ще раз дає пізнати мені власну слабкість і безпорадність. Я знаю, що потребую лікування, але боюся того, чого воно від мене вимагатиме. Багато людей мною гордують, а байдужість інших теж завдає болю. Не бачу порятунку, якщо Ти мені не допоможеш.
Дякую Тобі, Господи Ісусе, за Твою Найдорожчу Кров. Тільки Твоя Кров дає мені надію і відвагу, щоб розпочати все заново. Господи, порятуй моє життя і мою родину! Прийми мою слабкість і нікчемність і наповни їх до кінця своєю Найдорожчою Кров’ю. Пробачаючи тих, які прибили Тебе до хреста, Ти дав надію також і мені. Прагну воскреснути з Тобою і прийняти Твого Духа, аби стати новою людиною.
Маріє, Надіє розкаяних і Мати Доброї Поради, завжди будь зі мною! Амінь.

Молитва про оздоровлення сім’ї від алкоголізму

Всемогутній Боже, Ти – Творець всілякого добра, Ти – сама Любов і Доброта. Я – Твій негідний слуга, стаю перед Тобою, щоб просити Тебе про милосердя. Подивись, Господи, на мою сім’ю, яка страждає через алкоголізм мого батька (моєї матері). Прошу Тебе, Господи, про оздоровлення моєї сім’ї; прошу Тебе про вилікування мого батька (моєї матері) від поганої звички. Коли хворіє один член сім’ї, тоді хворіє вся родина. Дай мені, Господи Боже, силу і покірність, щоб умів терпеливо приймати те, що мені приносить кожен день. Хочу шанувати і любити мого батька (мою матір), хоча це не так легко, коли бачу його (її) п’яним (-ою) і переповненим (-ою) агресією.
Духу Святий, зміцнюй мене i мого батька (мою матір), а також моїх братів і сестер, щоб ми змогли нести цей тяжкий хрест. Щоб ми в Ісусі – нашому Спасителі – знаходили допомогу, щоб перемагати щоденні труднощі.
Маріє, Свята Богородице, візьми під свій покров мою знедолену сім’ю і пригорни нас до свого Непорочного Серця. Щоб ми були сильні вірою в Бога! Щоб не було в нас сумніву в Божому Провидінні та в Його безкінечному милосерді! Aмінь.

Молитва про тверезість

Маріє, Царице і Мати наша, за Твоїм заступництвом прошу Бога про навернення (ім’я), залежного від алкоголю. Визволи його з неволі грішної залежності, щоб він був вірний Господу і міг Тобі служити неподільним серцем. Амінь.

Молитва після отримання дару тверезості

Мій Боже, дякую Тобі за Твою доброту до мене. Завдяки Твоїй благодаті і підтримці багатьох людей я отримав дар тверезості. Я від- чуваю себе новою людиною. Можу заново розпочати своє життя. Я віднайшов втрачену свободу, але водночас усвідомлюю, що тільки в послідовній і цілковитій тверезості зможу зберегти це нове життя. Я й надалі залишаюся алкоголіком, і тільки через покору, чування та єдність із моїми братами і сестрами, які перебувають в такій самій ситуації, я можу зберігати і примножувати результати свого зцілення.
Із соромом і жалем озираюся на сумні етапи мого життя, і, разом з тим, помічаю з вдячністю, що завдяки лікуванню я отримав більше, ніж втратив через слабкість і гріхи. Прославляю Тебе, Господи Боже, за чудо Твоєї любові, за «благословенну провину» в моєму житті! Подібно до того, як Кров Ісуса Христа дала світові більше, ніж знищив первородний гріх, я сьогодні теж можу стверджувати, що через перемогу над хворобою і гріхом я став багатшим і більш зрілим, ніж раніше.
Знаю, що цей дар Твоєї благодаті накладає на мене обов’язки: я мушу не тільки чувати над власними слабкостями і зовнішніми спокусами, але й допомагати своїм братам і сестрам, які продовжують страждати від хвороби алкоголізму. Очищений і зміцнений Кров’ю Ісуса Христа та Євангелієм, прагну допомагати їм боротися за власну гідність і вільність, а Ти, Господи, нам завжди допомагай. Амінь.

***

«Коли б гріхи ваші були, як багряниця, вони стануть білими, як сніг; коли б, мов кармазин, були червоні, стануть, як вовна» (Іс 1, 18).

Про визволення від наркоманії

Господи, мій Отче, я приходжу до Тебе, мов син марнотратний. Я опустився на саме дно, розтринькав багатство своєї людської гідності. Брудний i позбавлений одягу Божої дитини, шат Твоєї благодаті, приходжу благати Тебе про допомогу. Я хочу вирватися з полону наркоманії, звільнитися від людей, які торгують цією смертоносною отрутою. Я сам занадто слабкий і боягузливий, аби протистояти спокусі та противитися людям, які спонукають мене далі вживати наркотики. Знаю, Господи, що за допомогою Твоєї благодаті я переможу страх і зможу відкинути обманну руку моїх фальшивих друзів і благодійників. Духу Святий, будь зі мною, веди мене і зміцнюй. Дякую Тобі, Господи, зa милосердя і за виявлену мені милість. Хочу бути вільним, бо знаю, що, слухаючи Тебе і виконуючи Твою волю, я зумію вирішити всі мої проблеми. Будь моїм світлом і силою. Амінь.

Про визволення від азартних ігор

Господи, Ти – джерело і повнота щастя, будь прославлений! Приходжу до Тебе, визнаючи, що я поневолений азартними іграми.
У своїй гордині я вважав, що всім завдячую собі. Але тепер я зрозумів, що це не так. Знаю, що все, що в мене було і що маю, є Твоїм даром. Жадоба наживи зробила так, що на перше місце у своєму житті я ставив гроші і можливість легкого збагачення, забувши, що Ти, Господи наказав заробляти своєю працею на хліб насущний. Своєю гріховною пристрастю я ображав Тебе, Боже, і ранив серця моїх близьких. Господи, я хочу визволитися з цієї неволі. Хочу бути справді вільним.
Зроблю все, щоб Ти, Господи Боже, був у моєму житті на першому місці. Вчини, щоб я завжди керувався Твоїми заповідями. Амінь.

г) МОЛИТВИ ПРО ЗЦІЛЕННЯ В ІНШИХ ПОТРЕБАХ
Про визволення з-під впливу поганої людини

Господи Боже, Ти – мій Творець і Отець. Ти знаєш, що є для мене добрим, i прагнеш мого щастя. Приходжу до Тебе просити допомоги. Дай мені стільки сил і відваги, щоб я не піддався впливові поганої людини. Навчи мене самостійно приймати рішення і брати за них відповідальність. Допоможи мені переконати самого себе, що я зможу думати і діяти незалежно.
Нехай Дух Святий дає мені силу і світло. Обдаруй мене, Господи, мужністю, щоб, користуючись дарами, які вислужив на хресті Твій Син, – я був собою. Хочу бути підданим Тобі і тільки Тобі, бо знаю, що тільки тоді я буду насправді вільним.
Довіряю Тобі, Господи, себе і все своє життя. Амінь.

Про звільнення від егоїзму

Ісусе, Спасителю світу, Твоя благодать безмежна. Твоє милосердя і Твоя доброта – триватимуть вічно. Ти ніколи не нехтував людиною, завжди поспішаючи з допомогою скривдженим і нужденним. Добрий Пастирю, Ти не залишав своїх овець напризволяще, охоче уділяючись Апостолам і людям, яких зустрічав. Господи Ісусе, я прагну йти за Тобою і служити своїм ближнім. Однак мій егоїзм дуже часто перемагає прагнення мого серця. Тому приходжу до Тебе і прошу: звільни мене від егоїзму, що вбиває любов і нищить душу. Амінь.

Про зцілення від прив’язаності до матеріальних речей

Господи Ісусе, Ти дбав про хворих і бідних, а голодним та нужденним помножив хліб у пустині. Зглянься, прошу, наді мною, моєю надмірною турботою про тимчасові справи та над нестримним бажанням щораз більше накопичувати багатства і гроші.
Зціли мене від прив’язаності до матеріальних речей. Зміцни мою віру в те, що не самим хлібом живе людина, а кожним словом, яке виходить з уст Божих, щоб я був відкритий на потреби людей, які мене оточують, і на Тебе, Господи мій і Боже. Амінь.

Присвячення себе Богові

Боже, жертвую Тобі самого себе, щоб Ти формував мене і чинив зі мною все, що хочеш. Звільни мене від пут мого «я», щоб я міг краще виконувати Твою волю. Допоможи мені подолати труднощі, щоб міг я свідчити про Твою міць і Твою любов. «Я можу все в Тому, хто укріплює мене» (Флп 4, 13). Амінь.

д) МОЛИТВИ ПРО ЗЦІЛЕННЯ СТОСУНКІВ
Про зцілення взаємин у сім’ї

Можливо у твоїй сім’ї не завжди панувала згода, а стосунки з найближчими не були добрими. Якщо тебе ображали поганими словами, зневажали, відкидали, тоді молися:

Святий Духу, мені потрібна Твоя допомога. Прийди до мене і сповни мене своїм світлом. Прошу Тебе: зціли взаємини у моїй сім’ї. Допоможи, щоб ми одне одному пробачили те, що нам завдало болю. Зглянься над нами і зціли наші рани.
Звільни нас від неприязних почуттів і поганих спогадів. Допоможи нам, Святий Духу, відкритися одне одному. Навчи нас приймати себе такими, якими ми є. Приведи всю мою родину до Божого Серця. Обдаруй нас усіх внутрішнім миром.
Огорни нас своєю нескінченною любов’ю. Веди нас дорогою злагоди, взаємного розуміння та пробачення. Амінь.

Про зцілення стосунків між людьми

Мати Божа та святий Йосифе, я потребую вашої допомоги та вашої підтримки. Ви є зразком гарної родини, яка жила в любові та налагоджувала добрі стосунки з друзями і близькими.
Згадайте про мене в Домі Отця, щоб я, дбаючи про добрі стосунки з людьми, які мене оточують, ніколи не був самолюбним і гордим, і не принижував інших. Ведіть мене так, щоб я ніколи не засмучував моїх близьких, друзів та всіх людей, яких зустрічаю в житті. Щоб я завжди знаходив час для своїх ближніх. Смиренно вас прошу про заступництво, щоб милосердний Бог зцілив мої взаємини з усіма людьми. Амінь.

МОЛИТВИ ПРО БЛАГОЧЕСТИВУ СМЕРТЬ
Молитва про благочестиву смерть

Мій возлюблений Господи, Ісусе Христе, Ти помер на хресті ради нашого спасіння, а Твоє сповнене любові Серце стало для нас джерелом вічного життя. Вчини, щоб в останню годину, коли моє серце перестане битися, я зберіг в душі досконалу любов, щирий жаль за гріхи, живу віру і непохитну надію в Твоє милосердя. Aмінь.

***

Боже, Ти сотворив нас на образ свій i схотів, щоби Син Твій пішов за нас на смерть; дай тим, хто Тебе прохає, так увесь час молитися й чувати, щоб ми змогли без плями гріха відійти з цього світу і з радістю спочити на лоні Твого милосердя. Через Христа, Господа нашого. Амінь.

Про святобливу смерть

О мій Боже і Спасителю, зміцни мене в годину моєї смерті могутньою зброєю святих таїнств Твоїх і свіжим подихом утіхи Твоєї. Помаж мене єлеєм святим, і хай буде Пресвяте Тіло Твоє моєю поживою, а Кров Твоя – напоєм моїм. Хай Марія, солодка Матір Твоя, стане поруч зі мною, і Ангел мій скаже мені слово миру. Нехай помру у Твоїй вірі і Твоїй Церкві, у служінні Тобі і в Твоїй любові. Амінь.

Присвячення смертної години Непорочному Серцю Марії

Велична Царице Всесвіту, Мати Божа і моя Мати! Посереднице Божих благодатей, у Тебе я прошу: будь зі мною в момент моєї смерті, бо знаю, що ніхто не загине, якщо в оту останню мить Ти станеш на його захист. Тому з безмежною надією звертаюся до Тебе, щоб довірити мою смертну годину Твоєму Непорочному Серцю. Благаю Тебе заради Серця і ран Ісуса: прийми на себе всю турботу про цю мить, в яку вирішуватиметься справа моєї вічності!
Вже тепер я довіряю Тобі моє тіло і мою душу, нехай їх огорне Твоє материнське серце. Я готовий померти в такий час і в такому місці, які Ти вибереш для мене. Амінь.

МОЛИТВИ ЗА ПОМИРАЮЧИХ

Для християнина смерть пов’язана з болем, але й освітлена надією воскресіння. Господь Ісус Христос каже: «Я є воскресіння і життя; хто вірить у Мене, – хоч і помре, буде жити» (Йн 11, 25). Бо християнин, що одягнувся у Христа в цьому житті через віру і любов, перебуває з Ним також і в смерті. Подібно до Христа він переходить із землі у вічність, аби з’єднатися з Ним навіки. Тому протягом життя християнин намагається померти для гріха і жити новим життям.
Церква піклується, щоб вірні перед смертю отримали святе Причастя (Віатик), згідно з тим, що говорить св. Йоан: «Це є хліб, який зійшов з неба. (…) Хто споживатиме цей хліб, буде жити вічно» (Йн 6, 58).
Сім’я зобов’язана подбати про те, щоб хворий, який перебуває при смерті, міг прийняти Віатик.

Молитва за невиліковно хворих і помираючих

Господи Боже Всемогутній, будь прославлений. Стою перед Тобою, щоб молитися за невиліковно хворих та помираючих. Ти – Господь життя і джерело сили, допоможи тим, хто страждає на різні невиліковні хвороби, нести їхній хрест, допоможи їм зрозуміти, що страждання веде до вічної слави, де вони будуть перебувати з Тобою та усіма Святими. Господи Ісусе, навчи хворих побачити земні страждання у перспективі спасіння. Зміцни помираючих витривалістю у вірності Тобі до кінця. Духу Святий, наповни їхні серця вірою, надією та любов’ю. Підтримуй їх у час переходу з цього світу в обійми Бога Отця. Амінь.

Молитви біля помираючого

Коли ви перебуваєте поряд з людиною, що помирає, уникайте всього, що могло б її дратувати чи непокоїти. Подайте їй поцілувати хрестик чи медальйончик. Тихо, лагідно, з малими перервами читайте акти віри, надії, любові, покладання на Божу волю, намагайтеся спонукати її до покаяння, наприклад:

О Всемилостивий Боже! Я щирим серцем каюся в тому, що Тебе – моє найбільше благо – я зневажав своїми словами, думками й учинками. Я каюсь у цьому, бо люблю Тебе й надіюся на Твоє милосердя. О мій Ісусе! Благаю про милосердя! Ісусе, Господи мій, я люблю Тебе над усе! Будь милостивий до мене, грішного!

О мій Ісусе! Благаю прощення й милосердя заради Твоїх святих ран! Господи Ісусе Христе, прийми дух мій. О Пренепорочна Діво, молися за мене й будь біля мене.

Маріє, Мати Милосердя! Борони мене від злого духа й прийми мене в смертну годину. Ісусе! Я для Тебе живу й для Тебе вмираю. Ісусе, я Твій за життя і після смерті. Нині, Владико, можеш відпустити слугу Твого за Твоїм словом у мирі.

Ісусе, який заради мене страждав і помер! Помилуй мене в хвилину моєї смерті. Найдорогоцінніший Ісусе! Будь моїм Спасителем, а не суддею. Ісусе, Маріє, Йосифе святий! Вам віддаю душу мою й серце, вчиніть, щоб я спочив разом із вами у мирі. Прийди, Господи Ісусе! Амінь.

* * *

Подайте помираючому запалену свічку або поставте її біля ліжка. Присутні можуть спільно читати Літанію до всіх Святих, відновлення обітниць Хрещення або інші молитви, після чого звертаються до Господа з такою молитвою:
Всемилостивий Боже, лагідний Отче! Ти змиваєш гріхи тих, хто кається, тому поглянь милостиво на слугу Твого (ім’я) і відпусти йому всі гріхи, в яких він кається всім серцем і благає про їхнє відпущення. Милосердний Отче! Віднови в ньому все те, що у людській слабкості занедбав або через диявольську спокусу порушив. Приєднай його навіки до громади Твоїх спасенних. Згадай про всі його сльози й страждання. Винагороди його до- віру, яку він до Тебе має. Вчини так, щоб він відчув повне примирення з Тобою. Через Христа, Господа нашого. Амінь.

Молитва за християнина в агонії

Всемилостивий Отче! Ти знаєш добро, яке є в людині. Ти завжди відпускаєш гріхи й не відмовляєш у прощенні нікому, хто щиро кається. Помилуй свого слугу (ім’я), який веде свій останній бій зі смертю. Ми з вірою молимо Тебе вчинити так, щоб святе таїнство Єлеопомазання принесло полегшення його душі та тілу. О Всемилосердний! Прости йому гріхи та обдаруй його своєю батьківською любов’ю. Через Сина Твого, Ісуса Христа, який переміг смерть і відчинив перед нами ворота життя вічного. Амінь.

Благословення хворому і помираючому

Мир Господа нашого Ісуса Христа, гіркі страждання і смерть Спасителя нашого, заступництво Пресвятої Діви і Богоматері Марії, всі Ангели, Святі і обранці Божі хай бережуть тебе від усіх ворогів, видимих і невидимих, нині і в годину смерті! Нехай благословить тебе Отець Небесний, Творець Твій, нехай перебуває поруч із тобою Єдинородний Син Його Ісус Христос, Спаситель твій, і нехай осяє тебе благодать Святого Духа, Святителя твого. Хай заступництво Пресвятої Діви Марії і святого Йосифа дарує тобі благодать Господа нині й у вічності. Амінь.

Короткі молитви у передсмертний час

Біля вмираючого можна відмовляти такі молитовні заклики:

Хто нас відлучить від любові Христа? (Рим 8, 35)
Чи живемо, чи вмираємо, – ми є Господні! (Рим 14, 8)
Маємо дім нерукотворний, вічний, на небесах (2 Кор 5, 1)
Завжди будемо з Господом (1 Сол 4,17).
Побачимо Його таким, який Він є (1Йн 3, 2).
Ми перейшли від смерті до життя, бо любимо братів (1 Йн 3,14).
Господи, до Тебе підношу я мою душу (Пс 25, 1).
Господь – моє світло і моє спасіння (Пс 27,1).
Я ж маю надію побачити блага Господні у живих країні (Пс 27,13).
Прагне душа моя до Бога, Бога живого (Пс 42,3).
Коли я піду навіть долиною смертної тіні, зла не злякаюсь, бо Ти зі мною (Пс 23,4).
Прийдіть, благословенні Мого Отця, – каже Господь Ісус, – успадкуйте Царство, приготоване вам від заснування світу! (Mт 25, 34)
Воістину кажу тобі: сьогодні ти будеш зі Мною в Раю! – говорить Господь Ісус (Лк 23,43).
В домі Мого Отця багато осель (Йн 14,2).
Мовив Господь Ісус: Я йду приготувати вам місце і візьму вас до себе (Йн14,2-3).
Отче, ті, яких Ти Мені дав, – хочу, щоб там, де Я, і вони були зі Мною, – каже Господь Ісус (Йн 17, 24).
Воля Мого Отця є та, щоб кожний, хто бачить Сина й вірить у Нього, мав вічне життя, – і Я воскрешу його останнього дня (Йн 6,40).
У Твої руки дух мій ввіряю (Пс 31, 6a).
Господи Ісусе, прийми дух мій! (Діян 7, 59)
Свята Маріє, молись за мене.
Святий Йосифе, молись за мене.
Ісусе, Маріє, Йосифе, будьте зі мною в останній боротьбі.
Боже, помилуй мене грішного.
Найсолодший Ісусе, будь мені не суддею, а Спасителем.
Ісусе, уповаю на Тебе.
Вітай, Христе, єдина надіє!
Боже мій, люблю Тебе.
Ісусе, Боже мій, люблю Тебе понад усе.
Ісусе, заради Тебе живу, Ісусе, заради Тебе вмираю, Ісусе, я Твій (Твоя) за життя і після смерті.
Боже, прийди мені на допомогу.
Господи, поспіши мені на порятунок.
Свята Маріє, збережи нас від пекельних мук.
Святий архангеле Михаїле, захищай нас у боротьбі зі злим духом!
Прийди, Господи Ісусе!

Інші молитви, які можна читати біля помираючого:

I. Душе християнська, відходь з цього світу в Ім’я Бога Отця Всемогутнього, який створив тебе, в Ім’я Ісуса Христа, Сина Бога Живого, який страждав за тебе, в Ім’я Святого Духа, що зійшов на тебе. Нехай буде в мирі твоє перебування і життя у Бога на святому Сіоні разом із Пресвятою Богородицею Дівою Марією, зі святим Йосифом та зі всіма Ангелами і Святими Божими.

ІІ. Дорогий брате (дорога сестро), доручаю тебе Всемогутньому Богу та віддаю тебе твоєму Сотворителю, щоби ти повернувся (-лася) до Того, хто зліпив тебе з глини земної. Коли ти покинеш це життя, нехай тобі назустріч вийде свята Марія, Ангели та всі Святі.
Нехай порятує тебе Христос, розп’ятий за тебе; нехай порятує тебе Христос, який схотів віддати за тебе своє життя.
Нехай Христос, Син Бога Живого, приведе тебе до Раю, і нехай цей істинний Пастир долучить тебе до своєї вівчарні. Нехай Він відпустить тобі всі твої гріхи і зарахує тебе до своїх вибраних.
Нехай зустрінеш віч-на-віч свого Відкупителя і радітимеш спогляданням Бога на віки вічні. Амінь.

IІI. Прийми, о Господи, свого слугу (свою слугиню) до місця спасіння, якого він (вона) сподівається з Твого милосердя.
У. Амінь.
В. Спаси, о Господи, свого слугу (свою слугиню) від усякої скорботи.
У. Амінь.
В. Спаси, о Господи, свого слугу (свою слугиню) так, як Ти спас Ноя від потопу.
У. Амінь.
В. Спаси, о Господи, свого слугу (свою слугиню) так, як Ти вивів Авраама з землі халдейської.
У. Амінь.
В. Спаси, о Господи, свого слугу (свою слугиню) так, як Ти визволив Іова від його страждань.
У. Амінь.
В. Спаси, о Господи, свого слугу (свою слугиню) так, як Ти визволив Мойсея з руки фараона.
У. Амінь.
В. Спаси, о Господи, свого слугу (свою слугиню) так, як Ти визволив Даниїла з пащі лева.
У. Амінь.
В. Спаси, о Господи, свого слугу (свою слугиню) так, як Ти визволив трьох юнаків з вогняної печі і рук неправедного царя.
У. Амінь.
В. Спаси, о Господи, свого слугу (свою слугиню) так, як Ти визволив Сусанну від неправдивого звинувачення.
У. Амінь.
В. Спаси, о Господи, свого слугу (свою слугиню) так, як Ти визволив Давида з рук царя Саула і рук Голіафа.
У. Амінь.
В. Спаси, о Господи, свого слугу (свою слугиню) так, як Ти визволив апостолів Петра і Павла із в’язниці.
У. Амінь.
В. Спаси, о Господи, свого слугу (свою слугиню) через Ісуса Христа, нашого Спасителя, який за нас зазнав гіркої смерті і обдарував нас життям вічним.
У. Амінь.

ІV. Тобі, Господи Ісусе Христе, доручаємо Твого слугу (Твою слугиню) (ім’я) та просимо Тебе, Спасителю світу: прийми його (її) милостиво до радості свого Царства, адже заради нього (неї) Ти у своєму милосерді зійшов на землю. Хоча він згрішив (вона згрішила), але не відрікся (відреклася) ані від Отця, ані від Сина, ані від Святого Духа, і всіма силами вірував (-ла) та вірно поклонявся (-лася) Богу, який все сотворив. Амінь.

Можна також прочитати або заспівати антифон: Слався, Царице.

Відразу після відходу слід відмовити:

В. Прийдіть, Святі Божі, вийдіть назустріч, Ангели Господні.
У. Прийміть цю душу, представте її перед обличчя Всевишнього.
В. Нехай прийме тебе Христос, який покликав тебе, і Ангели приведуть тебе на лоно Авраама.
У. Прийміть цю душу, занесіть її перед обличчя Всевишнього.
В. Вічне спочивання дай йому (їй), Господи, і світло віковічне нехай йому (їй) світить.
У. Прийміть цю душу, занесіть її перед обличчя Всевишнього.

В. Молімося: Тобі, Господи, доручаємо Твого слугу (Твою слугиню) (ім’я), щоб він (вона), померши для світу, жив (-ла) для Тебе; у своєму безмежному милосерді та любові обдаруй прощенням того, хто вчинив гріхи в людській слабкості. Через Христа, Господа нашого.
У. Амінь.

Молитва за щойно померлого

Хоча наші серця пронизує біль, дякуймо Богу за всі блага, якими Він обдарував покійного (покійну) (ім’я), i закликаймо:
Дякуємо Тобі, Боже, наш Отче.

– За всі роки і дні, прожиті (ім’я) поміж нами.
– За великий дар святого Хрещення, через який він став (вона стала) Твоєю дитиною.
– За таланти, якими Ти його (її) обдарував.
– Зa його (її) терпеливість до наших недоліків.

В. Молімося: Боже, Oтче Всемогутній, віримо, що Твій Син помер і воскрес задля нашого спасіння, вчини милостиво, щоб силою цієї таємниці Твій слуга (Tвоя слугиня), що заснув (-ла) в Христі, заради Нього удостоївся (-лася) радості воскресіння. Через Христа, Господа нашого.
У. Амінь.

Для християнина смерть пов’язана з болем, але й освітлена надією воскресіння. Господь Ісус Христос каже: «Я є воскресіння і життя; хто вірить у Мене, – хоч і помре, буде жити» (Йн 11, 25). Бо християнин, що одягнувся у Христа в цьому житті через віру і любов, перебуває з Ним також і в смерті. Подібно до Христа він переходить із землі у вічність, аби з’єднатися з Ним навіки. Тому протягом життя християнин намагається померти для гріха і жити новим життям.

Церква піклується, щоб помираючий отримав святе Причастя (Віатик), згідно з тим, що говорить св. Йоан: «Це є хліб, що зійшов з неба.(…) Хто споживатиме цей хліб, буде жити вічно» (Йн 6, 58).

Сім’я зобов’язана подбати про те, щоб хворий, який перебуває при смерті, міг отримати Віатик.

Молитва про святобливу смерть

Мій возлюблений Господи, Ісусе Христе, Ти помер на хресті ради нашого спасіння, а Твоє любляче Серце стало для нас джерелом вічного життя. Вчини, щоб в останню годину, коли моє серце перестане битися, я зберіг в душі досконалу любов, щирий жаль за гріхи, живу віру і непохитну надію в Твоє милосердя. Aмінь.

***

Боже, Ти сотворив нас на образ свій i схотів, щоби Син Твій пішов за нас на смерть; дай тим, хто Тебе прохає, так увесь час молитися й чувати, щоб ми змогли без плями гріха відійти з цього світу і з радістю спочити на лоні Твого милосердя. Через Христа, Господа нашого. Амінь. (Месал)

Про святобливу смерть

О мій Боже і Спасителю, зміцни мене в годину моєї смерті могутньою зброєю святих таїнств Твоїх і освіжаючим подихом утіхи Твоєї. Помаж мене єлеєм святим, і хай буде Пресвяте Тіло Твоє моєю їжею, а Кров Твоя – напоєм моїм. Хай Марія, солодка Матір Твоя, стане поруч зі мною, і Ангел мій скаже мені слово миру. Нехай помру у Твоїй вірі і Твоїй Церкві, служачи Тобі і будучи любимим Тобою. Амінь.

Присвячення смертної години Непорочному Серцю Марії

Велична Царице Всесвіту, Мати Божа і моя Мати! Посереднице всіх благодатей, у Тебе я прошу: будь зі мною в момент моєї смерті, бо знаю, що ніхто не загине, якщо в оту останню мить буде захищений Тобою. Тому з безмежною надією звертаюся до Тебе, щоб довірити мою смертну годину Твоєму Непорочному Серцю. Благаю Тебе заради Серця і ран Ісуса: прийми на себе всю турботу про цю мить, в яку вирішуватиметься справа моєї вічності!

Вже тепер я довіряю Тобі моє тіло і мою душу, нехай їх огорне Твоє материнське серце. Я готовий померти в такий час і в такому місці, які Ти вибереш для мене. Амінь.

Молитва за невиліковно хворих і помираючих

Господи Боже Всемогутній, будь прославлений. Стою перед Тобою, щоб молитися за невиліковно хворих та помираючих. Ти – Господь життя і джерело сили, допоможи тим, хто страждає на різні невиліковні хвороби, нести їхній хрест, допоможи їм зрозуміти, що страждання веде до вічної слави, де вони будуть перебувати з Тобою та усіма Святими. Господи Ісусе, навчи хворих побачити земні страждання у перспективі спасіння. Зміцни помираючих витривалістю у вірності Тобі до кінця. Духу Святий, наповни їхні серця вірою, надією та любов’ю. Підтримуй їх у час переходу з цього світу в люблячі обійми Бога Отця. Амінь.

Молитви при помираючому 

Коли ви знаходитеся біля помираючого, уникайте всього, що могло б його дратувати чи непокоїти. Подайте йому поцілувати хрестик чи медальйончик. Тихо, лагідно, з малими перервами читайте акти віри, надії, любові, покладання на Божу волю, намагайтеся спонукати його до покаяння, наприклад: 

О Всемилостивий Боже! Я від щирого серця каюся в тому, що Тебе – моє найбільше благо – я іноді зневажав своїми словами, думками й учинками. Я каюсь у цьому, бо люблю Тебе й надіюся на Твоє Милосердя. О мій Ісусе! Благаю про милосердя! Ісусе, Господи мій, я люблю Тебе над усе! Будь милостивий до мене грішного!

О мій Ісусе! Благаю прощення й милосердя заради Твоїх святих ран! Господи Ісусе Христе, прийми дух мій. О Пренепорочна Діво, молися за мене й будь біля мене.

Маріє, Мати милосердя! Борони мене від злого духа й прийми мене в смертну годину. Ісусе! Я для Тебе живу й для Тебе вмираю. Ісусе, я Твій за життя й по смерті. Нині, Владико, можеш відпустити слугу Твого за Твоїм словом у мирі.

Ісусе, який заради мене страждав і помер! Помилуй мене в хвилину моєї смерті. Найдорогоцінніший Ісусе! Будь моїм Спасителем, а не суддею. Ісусе, Маріє, Йосифе святий! Вам віддаю душу мою й серце, вчиніть, щоб я спочив разом із вами у мирі. Прийди, Господи Ісусе! Амінь.

***

Подайте помираючому запалену свічку (бажано ту, яку він отримав на Хрещенні) або поставте її біля ліжка. Присутні можуть спільно читати Літанію до всіх Святих (стор. 520), відновлення обітниць Хрещення або інші молитви, після чого звертаються до Господа з такою молитвою:

Всемилостивий Боже, лагідний Отче! Ти змиваєш гріхи тих, хто кається, тому поглянь ласкаво на слугу Твого (ім’я) й дай йому відпущення всіх гріхів, в яких він кається всім серцем і благає про їхнє відпущення. Милосердний Отче! Віднови в ньому все те, що через людську слабкість було занедбане або через диявольську спокусу порушене. Приєднай його навіки до громади Твоїх спасенних. Згадай про всі його сльози й страждання, пов’язані з останньою хворобою. Винагороди його довіру, яку він до Тебе має. Вчини так, щоб він відчув повне примирення з Тобою. Через Христа, Господа нашого. Амінь.

Молитва за віруючого, який перебуває в агонії 

Всемилостивий Отче! Ти знаєш добро, яке є в людині. Ти завжди відпускаєш гріхи й не відмовляєш у прощенні нікому, хто щиро кається. Помилуй свого слугу (ім’я), який веде свій останній бій зі смертю. Ми з вірою молимо Тебе вчинити так, щоб святе таїнство Єлеопомазання принесло полегшення його душі й тілу. О Всемилосердний! Прости йому гріхи та обдаруй його своєю батьківською любов’ю. Через Сина Твого, Ісуса Христа, який переміг смерть і відчинив перед нами ворота життя вічного. Амінь.

Благословення хворому і помираючому

Мир Господа нашого Ісуса Христа, гіркі страждання і смерть Спасителя нашого, заступництво Пресвятої Діви і Богоматері Марії, всі Ангели, Святі і обранці Божі хай бережуть тебе від усіх ворогів, видимих і невидимих, нині і в годину смерті! Нехай благословить тебе Отець Небесний, Творець Твій, нехай перебуває поруч із тобою Єдинородний Син Його Ісус Христос, Спаситель твій, і нехай осяє тебе благодать Святого Духа, Святителя твого. Хай заступництво Пресвятої Діви Марії і святого Йосифа дарує тобі благодать Господа нині й у вічності. Амінь.

Короткі молитви на час помирання 

Біля вмираючого можна відмовляти такі молитовні заклики:

Хто нас відлучить від любові Христа? (Рим 8, 35)

Чи живемо, чи вмираємо, – ми є Господні! (Рим 14, 8)

Маємо дім нерукотворний, вічний, на небесах (2 Кор 5, 1)

Завжди будемо з Господом (1 Сол 4,17).

Побачимо Його таким, який Він є (1Йн 3,2).

Ми перейшли від смерті до життя, бо любимо братів (1 Йн 3,14).

Господи, до Тебе підношу я мою душу (Пс 25, 1).

Господь – моє світло і моє спасіння (Пс 27,1).

Я ж маю надію побачити Господні блага на землі живих (Пс 27,13).

Моя душа спрагнена Бога, Живого Бога (Пс 42,3).

Коли я піду навіть долиною смертної тіні, не злякаюся зла, бо Ти зі мною (Пс 23,4).

Прийдіть, благословенні Мого Отця, – каже Господь Ісус, – успадкуйте Царство, приготоване вам від створення світу! (Mт 25, 34)

Запевняю тебе: сьогодні ти будеш зі Мною в Раю! – каже Господь Ісус (Лк 23,43).

В домі Мого Отця багато осель (Йн 14,2).

Мовив Господь Ісус: Я йду приготувати вам місце і візьму вас до себе (Йн14,2-3).

Хочу, щоб ті, яких Ти Мені дав, були зі Мною там, де Я, – каже Господь Ісус (Йн 17, 24).

Kожний, хто вірить у Сина, мав вічне життя (Йн 6,40).

У Твої руки передаю свій дух (Пс 31, 6a).

Господи Ісусе, прийми дух мій! (Діян 7, 59)

Свята Маріє, молись за мене.

Святий Йосифе, молись за мене.

Ісусе, Маріє, Йосифе, будьте зі мною в останній боротьбі.

Боже, помилуй мене грішного (-у).

Найсолодший Ісусе, будь мені не суддею, а Спасителем.

Ісусе, уповаю на Тебе.

Вітай, Христе, єдина надіє!

Боже мій, люблю Тебе.

Ісусе, Боже мій, люблю Тебе понад усе.

Ісусе, заради Тебе живу, Ісусе, заради Тебе вмираю, Ісусе, я Твій (Твоя) за життя і по смерті.

Боже, прийди мені на допомогу.

Господи, поспіши мені на порятунок.

Свята Маріє, збережи нас від пекельних мук.

Святий Архангеле Михаїле, захищай нас у боротьбі зі злим духом!

Прийди, Господи Ісусе!

Інші молитви, які можна читати біля помираючого:

I. Душе християнська, відходь з цього світу в Ім’я Бога Отця Всемогутнього, який створив тебе, в Ім’я Ісуса Христа, Сина Бога Живого, який страждав за тебе, в ім’я Святого Духа, що зійшов на тебе. Нехай буде в мирі твоє перебування і мешкання у Бога на святому Сіоні разом із Пресвятою Богородицею Дівою Марією, зі святим Йосифом та зі всіма Ангелами і Святими Божими.

ІІ. Дорогий брате (дорога сестро), доручаю тебе Всемогутньому Богу та віддаю тебе твоєму Сотворителю, щоби ти повернувся (повернулася) до Того, хто зліпив тебе з глини земної. Коли ти покинеш це життя, нехай тобі назустріч вийде Свята Марія, Ангели та всі Святі.

Нехай порятує тебе Христос, розп’ятий за тебе; нехай порятує тебе Христос, який схотів віддати за тебе своє життя.

Нехай Христос, Син Бога Живого, приведе тебе до Раю, і нехай цей істинний Пастир долучить тебе до своєї вівчарні. Нехай Він відпустить тобі всі твої гріхи і зарахує тебе до своїх вибраних.

Нехай зустрінеш віч-на-віч свого Відкупителя і радітимеш спогляданням Бога на віки вічні. Амінь.

IІI. Прийми, о Господи, свого слугу (свою слугиню) до місця спасіння, якого він (вона) сподівається з Твого милосердя.

Усі: Амінь.

Спаси, о Господи, свого слугу (свою слугиню) від усякої скорботи.

Усі: Амінь.

Спаси, о Господи, свого слугу (свою слугиню) так, як Ти спас Ноя від потопу.

Усі: Амінь.

Спаси, о Господи, свого слугу (свою слугиню) так, як Ти вивів Авраама з землі халдейської.

Усі: Амінь.

Спаси, о Господи, свого слугу (свою слугиню) так, як Ти визволив Іова від його страждань.

Усі: Амінь.

Спаси, о Господи, свого слугу (свою слугиню) так, як Ти визволив Мойсея з руки фараона.

Усі: Амінь.

Спаси, о Господи, свого слугу (свою слугиню) так, як Ти визволив Даниїла з пащі лева.

Усі: Амінь.

Спаси, о Господи, свого слугу (свою слугиню) так, як Ти визволив трьох юнаків з вогняної печі і рук неправедного царя.

Усі: Амінь.

Спаси, о Господи, свого слугу (свою слугиню) так, як Ти визволив Сусанну від неправдивого звинувачення.

Усі: Амінь.

Спаси, о Господи, свого слугу (свою слугиню) так, як Ти визволив Давида з рук царя Саула і рук Голіафа.

Усі: Амінь.

Спаси, о Господи, свого слугу (свою слугиню) так, як Ти визволив апостолів Петра і Павла із в’язниці.

Усі: Амінь.

Спаси, о Господи, свого слугу (свою слугиню) через Ісуса Христа, нашого Спасителя, котрий за нас зазнав гіркої смерті і обдарував нас життям вічним.

Усі: Амінь.

ІV. Тобі, Господи Ісусе Христе, доручаємо Твого слугу (Твою слугиню) Н. та просимо Тебе, Спасителю світу: прийми його (її) ласкаво до радості свого Царства, адже заради нього (неї) Ти у своєму милосерді зійшов на землю. Хоча він згрішив (вона згрішила), але не відрікся (відреклася) ані від Отця, ані від Сина, ані від Святого Духа, і з усіх сил вірував (вірувала) та вірно поклонявся (поклонялася) Богу, який все сотворив.

Можна також прочитати або заспівати антифон: Витай, Царице (стор. 53)

Відразу після відходу слід відмовити:

В. Прийдіть, Святі Божі, вийдіть назустріч, Ангели Господні.

У. Прийміть цю душу, представте її перед обличчя Всевишнього.

В. Нехай прийме тебе Христос, який покликав тебе, і Ангели приведуть тебе на лоно Авраама.

У. Прийміть цю душу, занесіть її перед обличчя Всевишнього.

В. Вічне спочивання дай йому (їй), Господи, і світло віковічне нехай йому (їй) світить.

У. Прийміть цю душу, занесіть її перед обличчя Всевишнього.

Молімося: Тобі, Господи, доручаємо Твого слугу (Твою слугиню) Н., щоб він (вона), померши для світу, жив (жила) для Тебе; у своєму безмежному милосерді та любові обдаруй прощенням того, хто вчинив гріхи з людської слабкості. Через Христа, Господа нашого.

У. Амінь.

Молитва за щойно померлого

Хоча наші серця пронизує біль, дякуймо Богу за всі блага, якими Він обдарував покійного (покійну) Н., i закликаймо:

Дякуємо Тобі, Боже, наш Отче.

– За всі роки і дні, прожиті Н. поміж нами.

– За великий дар святого Хрещення, через який він став (вона стала) Твоєю дитиною.

– За таланти, якими Ти його (її) обдарував.

– Зa його (її) терпеливість до наших помилок.

Закінчення: Боже, Oтче Всемогутній, віримо, що Твій Син помер і воскрес задля нашого спасіння, вчини ласкаво, щоб силою цієї таємниці Твій слуга (Tвоя слугиня), котрий заснув (котра заснула) в Христі, заради Нього удостоївся (удостоїлася) радості воскресіння. Через Христа, Господа нашого.

У. Амінь.

Церква заохочує пам’ятати про померлих, які покутують у чистилищі за свої гріхи. За померлих можна пожертвувати Святу Месу, святе Причастя, особисту молитву та добрі вчинки.

Чування біля тіла померлого

Молитви біля померлого може очолити як священик, так і мирянин.

В. Боже, прийди мені на допомогу.
У. Господи, поспіши мені на порятунок.
В. Слава Отцю, і Сину, і Святому Духу.
У. Як було на початку, і нині, і повсякчас, і на віки вічні. Амінь.

В. Moлімося: Боже, Ти вчинив, що Твій Син переміг смерть і увійшов на небеса, дай Твоєму слузі (Твоїй слугині) участь у Його перемозі над смертю, щоб він міг (вона могла) завжди перебувати перед Тобою, його (її) Творцем та Відкупителем. Через Христа, Господа нашого.
У. Амінь.

Читання святого Євангелія від Луки (23,44-46.50.52-53)

А було вже близько шостої години, і настала темрява по всій землі – до дев’ятої години; померкло сонце, а завіса храму роздерлася посередині. Скрикнувши гучним голосом, Ісус промовив: «Отче, у Твої руки передаю свій дух!» Сказавши це, Він віддав духа.
І ось один чоловік, на ім’я Йосиф, з юдей- ського міста Ариматеї, який був радником, муж добрий і праведний, він, прийшовши до Пилата, попросив тіло Ісуса; і знявши його, він обгорнув полотном і поклав у висічену гробницю, де ще ніколи ніхто не лежав.
Слово Господнє.
У. Слава Тобі, Христе.

Можна теж прочитати інші фрагменти зі Святого Письма: Мудр 3, 1-9; Мудр 4, 7-15; 2 Мак 12, 43-45; Рим 6, 5-9; 1 Кор 15, 51-57; 2 Кор 4, 14-15; 2 Кор 5, 1. 6-10; Флп 3, 20-21; 1 Йн 3, 1-2; Мт 11, 25-30; Мт 25, 1-13; Лк 7, 11-17; Лк 12, 35-40; Йн 5, 24-29; Йн 6, 37-40; Йн 6, 51-58; Йн 12, 23-26; Йн 14, 1-6.

За померлого можна помолитися Розарієм, Коронкою до Божого милосердя, Літанією за померлих та поспівати пісні за померлих.

За померлого після тривалої хвороби

Боже, Ти вчинив, що наш брат (ім’я) служив (наша сестра (ім’я) служила) Тобі у стражданнях і хворобі, беручи участь у Страстях Христових; просимо Тебе: удостой його (її) участі також і в славі Спасителя. Через Христа, Господа нашого. Амінь.

За померлого раптово

Боже, Ти бачиш нашу скорботу через те, що раптова смерть забрала з життя нашого брата (ім’я) (нашу сестру (ім’я)); яви своє безмежне милосердя і прийми його (її) в свою славу. Через Христа, Господа нашого. Амінь.

За покійних батьків

Боже, який заповідаєш нам шанувати батька і матір; змилуйся над моїм батьком і матір’ю (моїми батьками), пробач їм гріхи і винагороди їхні труди, а мені (нам) дозволь споглядати їх у блаженстві вічного світла. Через Христа, Господа нашого. Амінь.

Або:

Боже, Небесний Отче! Я смиренно прошу Тебе за душі моїх покійних батьків. Ти знаєш, Отче, про всі труднощі та страждання їхнього життя. Заради страждань і смерті Твого Сина, в якого вони вірили й на якого уповали, прости їм усі їхні гріхи й прийми їхні душі у своє Царство. Мені ж, Твоїй грішній дитині, допомагай завжди бути гідним християнином, щоб я міг зустрітися з ними у вічному блаженстві на небесах. Амінь.
Вічне спочивання дай їм, Господи, і світло віковічне нехай їм світить. Хай спочивають у мирі вічнім. Амінь.

За покійних у річницю смерті

Боже, Господи милосердний, згадуючи річницю смерті слуги Твого (ім’я) (слугині Твоєї (ім’я)), просимо Тебе: удостой його (її) місця в Царстві Твоєму, даруй благословенний спокій і введи в сяйво Твоєї слави.
Господи, поглянь прихильно на молитви наші за душу слуги Твого (ім’я) (слугині Твоєї (ім’я)), якого (якої) річницю смерті ми згадуємо; просимо Тебе, зарахуй його (її) до сонму Твоїх Святих, даруй прощення гріхів і вічний мир. Через Христа, Господа нашого. Амінь.

Щоденна інтенція за покійних

Господи Ісусе Христе, в єднанні зі Страстями Твоїми, за заступництвом Скорботної Твоєї Матері, жертвую всі мої молитви, труди, страждання і добрі вчинки за душі покійних. Амінь.

Отче наш… Ангел Господній…
Вічне спочивання дай їм, Господи, і світло віковічне нехай їм світить. Хай спочивають у мирі вічнім. Амінь.

Слава Отцю, і Сину, і Святому Духу.
Як було на початку, і нині, і повсякчас, і на віки вічні. Амінь. (тричі)

Молитви за душі в чистилищі на кожний день тижня
У неділю

Господи Боже Всемогутній! Благаю Тебе заради Найдорожчої Крові Твого Сина Ісуса Христа, яка стікала з Нього в Гетсиманському саду, визволи бідні душі з чистилища, а передусім найбільш нещасну душу. Введи її до своєї слави, де вона прославлятиме Тебе навіки. Амінь.

Отче наш… Радуйся, Маріє…
Зі Святими упокой, Христе, душі слуг Твоїх – там, де немає ні болю, ні смутку, ні зітхання, а тільки життя вічне.

У понеділок

Господи Боже Всемогутній! Благаю Тебе заради Найдорожчої Крові Твого Сина Ісуса Христа, яку Він пролив під час бичування: визволи бідні душі з чистилища, передусім ту душу, яка найскоріше має увійти до Твоєї слави, щоб якомога швидше почала Тебе славити і благословляти навіки. Амінь.

У вівторок

Господи Боже Всемогутній! Благаю Тебе заради Найдорожчої Крові Твого Сина, яку Він пролив під час болісного вінчання терням: визволи душі з чистилища, передусім ту душу, яка засуджена на довгі муки, щоб вона якомога швидше могла прославляти й благословляти Тебе в Твоїй славі навіки. Амінь.

У середу

Господи Боже Всемогутній! Благаю Тебе заради Найдорожчої Крові Твого Сина Ісуса Христа, яку Він пролив за нас на єрусалимських вулицях, несучи на своїх плечах хрест: визволи душі з чистилища, а передусім ту, яка перед Тобою найбагатша заслугами своїми, щоб якомога швидше славила і благословляла Тебе навіки в незбагненній славі, яка для неї приготовлена на небі. Амінь.

У четвер

Господи Боже Всемогутній! Благаю Тебе заради Тіла і Найдорожчої Крові Твого Сина Ісуса Христа, які Господь і Бог наш у надвечір’я своїх Страстей дав на поживу своїм учням, своїй Церкві – на вічну жертву, а вірним своїм як хліб життя залишив: визволи душі з чистилища, особливо ту душу, яка мала велику побожність до цієї тайни нескінченної любові нашого Спасителя; щоб через цю тайну разом із Твоїм Сином і Святим Духом вона прославляла і благословляла Тебе у Твоїй славі навіки. Амінь.

У п’ятницю

Господи Боже Всемогутній! Благаю Тебе заради Найдорожчої Крові Твого Сина Ісуса Христа, яку Він пролив цього дня на хресному дереві: визволи душі з чистилища, передусім ту, за яку я найбільше зобов’язаний (-на) молитись, щоби з моєї вини не спізнилась вона ввійти до Твоєї слави, де б Тебе славила і благословляла навіки. Амінь.

У суботу

Господи Боже Всемогутній! Благаю Тебе заради Найдорожчої Крові, яка витекла з Пресвятого Серця Твого Сина Ісуса Христа, і безмірного болю Його святої Матері: визволи душі з чистилища, особливо ті, які мали найбільшу побожність до нашої Матері, щоб ці обрані душі якомога швидше ввійшли до Твоєї слави, аби прославляти Тебе навіки. Амінь.

На закінчення молитви:

Ісусе Христе, Боже Премилосердний! Схиляємося перед Тобою і возносимо до Твого Престолу всі голосіння і ридання тих нещасних, які страждають у чистилищі. Молимо Тебе зі сльозами та серцем сокрушеним: Господи, помилуй ці душі!
Милосердний Ісусе, Ти, що схилив на хресті свою пресвяту голову, закривавлену й увінчану терням, вислухай нашу молитву й поглянь на душі ближніх наших, скороти їм час очищення. Котрий живеш і царюєш на віки вічні. Амінь.

Молитва за душі рідних і близьких у чистилищі

Ісусе Христе, Всемилосердний Боже! Ми молимо Тебе зі сльозами покаяння: помилуй ці душі (імена). Прости їм, Ісусе, всі їхні беззаконня, які вони вчинили словами, вчинками, думками й занедбанням. Звільни їх від страждань і поклич до себе, прийми їх у свої обійми; скажи їм, як колись сказав розкаяному розбійникові: «Сьогодні будеш зі Мною в Раю». Пресвяте й Найсолодше Серце Ісуса, яке заради любові до цих душ дало проколоти себе на хресті! Сховай їх у своїх ранах, оживи, очисти від гніву, злості та інших пороків, що походили з їхніх сердець. Обмий їх Пресвятою Кров’ю та водою, що витекла з Твого Пресвятого Серця. Вчини їх білішими від снігу, щоб вони могли взяти участь у Твоїй небесній Трапезі. Ісусе, насолодо душі й безмежна любове! Ти сказав, що найбільша розкіш для Тебе – це перебувати з людськими синами. Ти залишив дев’яносто дев’ять овець, щоб шукати одну заблукалу, а знайшовши її, взяв на плечі й заніс до своєї отари. Ісусе, який узяв на себе гріхи всього світу, візьми й сьогодні ці душі, що так тяжко страждають, на свої плечі й занеси їх до свого Царства. Згадай, Ісусе, що задля спасіння людського роду Ти покинув небеса, зійшов на землю й став людиною, прийнявши нестерпні муки і страшну хресну смерть. Згадай, Ісусе, про свої земні труди та тягарі людського життя, які переніс Ти заради цих нещасних душ. Згадай, Ісусе, про всі ті муки й рани на Твоїм Пресвятім Тілі, що Ти заради них прийняв. Нехай усе це не буде для них даремним.
Задля любові, якою любить Тебе Твоя Пречиста Мати, помилуй своїх дітей, визволи їх із темряви чистилища й приведи у своє Царство, де вони будуть вічно прославляти й любити Тебе. Амінь.

Літанія за померлих

Господи, помилуй.
Христе, помилуй. Господи, помилуй.
Христе, почуй нас. Христе, вислухай нас.
Отче Небесний, Боже, помилуй нас.
Сину, Відкупителю світу, Боже, помилуй нас.
Духу Святий, Боже, помилуй нас.
Свята Трійце, Єдиний Боже, помилуй нас.
Свята Маріє, молись за нього (неї, них).
Брамо Небесна, молись за нього (неї, них).
Царице, на небо взята, молись за нього (неї, них).
Святий архангеле Михаїле, молись за нього (неї, них).
Святий Йоане Хрестителю, молись за нього (неї, них).
Святий Йосифе, молись за нього (неї, них).
Святий (-а) (покровитель померлого), молись за нього (неї, них).
Всі Святі Божі, моліться за нього (неї, них).
Будь йому (їй, їм) милостивий, спаси його (її, їх), Господи.
Від усякого зла спаси його (її, їх), Господи.
Від страждань у чистилищі спаси його (її, їх), Господи.
Заради Твого втілення спаси його (її, їх), Господи.
Заради Твого Народження спаси його (її, їх), Господи.
Заради Твого хрещення і святого посту спаси його (її, їх), Господи.
Заради Твого хреста і страждання спаси його (її, їх), Господи.
Заради Твоєї смерті і похорону спаси його (її, їх), Господи.
Заради Твого славного воскресіння спаси його (її, їх), Господи.
Заради Твого чудесного вознесіння спаси його (її, їх), Господи.
Заради зіслання Святого Духа спаси його (її, їх), Господи.
Заради Твого пришестя в славі спаси його (її, їх), Господи.
Просимо Тебе, відпусти нам гріхи наші, Господи, почуй нас.
Просимо Тебе, даруй нам прагнення Небесного Царства, Господи, почуй нас.
Просимо Тебе, збережи нас від наглої і несподіваної смерті, Господи, почуй нас.
Просимо Тебе, захисти наших рідних і благодійників від вічного покарання, Господи, почуй нас.
Просимо Тебе, даруй нашим добродіям вічну нагороду, Господи, почуй нас.
Просимо Тебе, приведи до вічного щастя наших учителів і вихователів, Господи, почуй нас.
Просимо Тебе, яви милосердя жертвам воєн, репресій, катастроф та аварій, Господи, почуй нас.
Просимо Тебе, даруй всім померлим вічне спочивання, Господи, почуй нас.
Просимо Тебе, дозволь їм радіти в славі воскресіння, Господи, почуй нас.

Агнче Божий, що береш гріхи світу, Господи, прости нас.
Агнче Божий, що береш гріхи світу, Господи, вислухай нас.
Агнче Божий, що береш гріхи світу, помилуй нас.

В. Молімося: Боже, Ти вчинив, що Твій Син подолав смерть і вознісся на небо. Даруй Твоїм померлим слугам участь у Його перемозі над смертю, щоб вони могли навіки споглядати Тебе, свого Творця і Відкупителя. Через Христа, Господа нашого. У. Амінь.

Молитва за душі в чистилищі

Боже, Ти наказав нам любити всіх людей як братів і сестер, а також любити тих, кого смерть взяла з цієї землі. Усі бо живемо в Тобі, всі з’єднаємося з Тобою в одній вірі та любові. Допоможи нам, милосердний Боже, завжди прямувати до цього з’єднання, з любов’ю допомагаючи нашим живим братам і сестрам порадою і добрим прикладом, a померлим – молитвою і заслугами, що є плодом наших добрих учинків. Прийми цю молитву з безмежного милосердя Твого, а через Страсті і смерть Ісуса Христа, Твого Сина, нашого Спасителя і Відкупителя, змилуйся над душами у чистилищі, які мусять спокутувати за свої гріхи, перш ніж увійти до Твоєї слави. Зішли Твого Духа, Утішителя, щоб Він освітив їх світлом і Твоєю благодаттю, а також зміцнював їх у надії Твого милосердя. Введи їх до Царства Твоєї слави за заступництвом Пресвятої Діви Марії і всіх Твоїх Святих, а також заради молитов Твоєї прославленої Церкви і нас усіх, недостойних слуг Твоїх, які благаємо Тебе про милість для них. Через Христа, Господа нашого. Амінь.

Коронка за померлих

Вірую в Бога… Oтче наш… Радуйся, Маріє… Слава Отцю…

На великих зернятках:
Боже любові і милосердя, жертвую Тобі за померлих муку, смерть і воскресіння Сина Твого, єднаючи молитву і жертву життя мого.
На малих зернятках:
Милосердна любове Бога мого, прийми померлих до Царства свого.

Після кожного десятка:
Через Серце Марії, Посередниці благодатей, благаємо про милосердя Твоє.

Закінчення:
Вічне спочивання дай їм, Господи.
І світло віковічне нехай їм світить.

O Непорочна Маріє, Мати Милосердя

O Непорочна Маріє, Мати Милосердя, Ти бачила святе Тіло улюбленого Сина свого, що висіло на хресті, дивилася на землю, окроплену Його Кров’ю. Ти була біля Нього в годину Його смерті.
Довіряю Тобі, Пресвята Мати, душі, які страждають у чистилищі, i благаю: благоволи подивитись на них оком свого милосердя i випроси їм порятунок від мук.
Ради того, щоби випросити Твою милість, о Мати Непорочна, прощаю щиросердечно всім, хто мене образив, і за Твоїм заступництвом прошу Ісуса наділити їх всіляким добром, благодаттю і благословенням взамін за зло, яке вони мені вчинили або якого мені бажали. Через Твої руки, о Свята Діво, жертвую Богу цей акт любові, щоб випросити милосердя для душ, які підлягають очищенню. Aмінь.

Господи, Боже Всемогутній

Господи, Боже Всемогутній, довіряючи Твоєму великому милосердю, приношу Тобі мою покірну молитву: визволи душу Твого слуги (Tвоєї слугині) (ім’я) від усіх гріхів і кар за них.
Нехай святі Ангели якомога швидше виведуть її з темряви до віковічного світла, від покарання до вічної радості. Через Христа, Господа нашого. Aмінь.

Молитва батьків за померлу дитину

Милосердний Отче, Ісус, помираючи на хресті, дав нам Марію за Матір. Просимо Тебе, нехай огорне Вона материнською опікою нашу померлу дитину. Маріє, прийми її з такою ж великою любов’ю, з якою Ти прийняла свого улюбленого Сина Ісуса Христа в день Благовіщення, а в день Його смерті – віддала Небесному Отцеві. Нехай Твоє материнське серце піклується про неї так, як жодній земній матері це не під силу. Святий Йосифе, опікуйся нашою дитиною на небі, як ти опікувався Ісусом на землі.
Покірно благаємо Тебе, всемогутній Боже, нехай Ангел-Хранитель нашої дитини, її опікун під час земного паломництва, приведе її перед Твоє обличчя, щоб вона перебувала у Твоїй радості, світлі та мирі.
Ми також просимо Тебе за нас. Зціли в нас усе, що потребує зцілення – Ти бачиш наш біль, тугу, нерозуміння та сумніви. Наповни наші серця любов’ю та миром. Нехай любов до нашої дитини допомагає нам берегти пам’ять про неї впродовж усього життя і з надією очікувати на зустріч у вічній радості неба. Через Христа, Господа нашого. Амінь.

ЛІТУРГІЯ ГОДИН ЗА ПОМЕРЛИХ
УТРЕНЯ

В. Боже, прийди мені на допомогу.
У. Господи, поспіши мені на порятунок.

В. Слава Отцю, і Сину, Богові благому, *
І в божестві Їм рівному Духові Святому.
У. Як було на початку, і завжди, і нині, *
Хай славиться навіки в Трійці Бог єдиний.

Додається: Алілуя.
А в період Великого Посту: Хвала Тобі, Христе, слава Тобі.

Гімн

1. Христе, надіє спасіння,
Вічне життя й воскресіння,
До Тебе в смертну годину
Очі й серця ми підносим.

2. Знаєш Ти страх перед смертю,
Бо зносив сам тяжкі муки,
Голову тихо схиливши,
Духа віддав Ти Отцеві.

3. Взяв Ти на себе з любові
Болі і смуток людини,
А всіх, хто з Тобою страждає,
Просиш Отця – обійняти.

4. Ти, на хресті розіп’ятий,
Руки простяг так широко,
Щоб ті, хто в муках вмирає,
До Твого серця припали.

5. Ти, сатану перемігши,
Браму відкрив нам небесну.
Господи, дай нам розраду
І життя вічне по смерті.

6. Дай життя й тим, котрих тіло
Спить вже в безмірнім спокої.
Збудяться хай в Твоїм світлі,
Щоб Тебе славити вічно. Амінь.

1 ант. Літа наші, як трава, проминають, * а Ти, Боже, живеш повіки.
Псалом 90, 1-16

Господи, Ти став для нас притулком *
З покоління в покоління.
Перш ніж народились гори †
І були створені Земля і Всесвіт, *
Ти – Бог від віку і до віку.
Ти повертаєш людину в порох. *
І кажеш: «О сини людські, поверніться».
Бо тисяча років перед Твоїми очима – †
Як день вчорашній, що минувся, – *
Як нічна сторожа.
Ти змітаєш їх, – вони, наче сон, будуть. *
Тож вранці, як трава, минуться,
Яка на світанку росте і розцвітає, *
А ввечері буде скошена і засохне.
Бо ми поникли перед Твоїм гнівом, *
Стривожені Твоєю люттю.
Ти поставив перед собою наші беззаконня, *
Наші приховані провини – у світлі
Твого обличчя.
Отож, всі наші дні промайнули в Твоєму гніві. *
Ми завершуємо в стогоні літа наші.
При тому днів нашого віку – сімдесят років; *
Якщо ж у силі, – то вісімдесят років;
І більшість із них – важка праця і страждання. *
Адже вони проходять швидко, і ми відлітаєм…
Хто знає силу Твого гніву? *
А Твоя лють, – як Твій острах.
Навчи нас так рахувати дні наші, *
Щоб ми набули серце мудре!
Повернися ж, Господи! До якого часу? *
Будь до слуг своїх ласкавим.
Наповни нас вранці своїм милосердям, *
Щоб ми раділи й веселилися всі дні наші, –
Звесели нас за ті дні, коли Ти нас
упокорював, Боже, – *
За літа, в яких ми бачили лихо.
Хай Твої діла виявляться Твоїм слугам, *
А краса Твоя – їхнім дітям.
Нехай блиск нашого Господа Бога буде
над нами, †
І Ти утверди діла рук наших, – *
Утверди діла рук наших.
Слава Отцю, і Сину, Богові благому, *
І в божестві Їм рівному Духові Святому.
Як було на початку, і завжди, і нині, *
Хай славиться навіки в Трійці Бог єдиний.

1 ант. Літа наші, як трава, проминають, * а Ти, Боже, живеш повіки.

Або:

1 ант. Радітимуть в Господі * сокрушені кості.
Псалом 51

Помилуй мене, Боже, задля милості cвоєї, *
І через велике cвоє милосердя зітри мої беззаконня.
Особливо омий мене від мого беззаконня *
І від мого гріха мене очисти.
Бо я знаю свої беззаконня, *
І мій гріх постійно навпроти мене.
Тобі, я згрішив Тобі одному *
І вчинив те, що є злом перед Тобою,
Щоб Ти виявився справедливим
у вироку Твоєму *
І праведним у суді своєму.
Я ж народився в беззаконні, *
І в гріхові моя мати мене зачала.
Ти ж, однак, полюбив правду в єства глибинах *
І в тайні мудрості мене навчаєш.
Окропи мене ісопом, – і я стану чистий. *
Обмий мене – і за сніг біліший стану.
Ти даси мені відчути радість і втіху – *
І радітимуть сокрушені кості.
Відверни від моїх гріхів cвоє обличчя *
І зітри всі мої беззаконня.
Серце чисте створи в мені, о Боже, *
І віднови тривкого духа в нутрі моєму.
Не відкинь мене від cвого обличчя *
І не забери від мене свого Святого Духа.
Поверни мені радість cвого спасіння *
І зміцни мене Духом могутнім.
Я навчатиму беззаконних Твоєї дороги, *
І безбожні навернуться до Тебе.
Визволи мене від крові, Боже, Боже
мого спасіння, *
І мій язик радісно проголошуватиме
Твою справедливість.
Господи, Ти уста мої відкриєш – *
І уста мої звістять Твою славу.
Адже Ти не маєш задоволення від жертви, – *
Всепалення, якби приніс я, Тобі не до
вподоби.
Жертва Богові – це дух сокрушений; *
Серцем сокрушеним і впокореним
Ти, Боже, не погордуєш.
Зроби ж Сіонові добро, – з милості Твоєї! *
Збудуй мури Єрусалима!
Тоді приємним Тобі буде приношення, †
Всепалення, праведності жертва. *
Тоді приноситимуть телят на Твій
жертовник.
Слава Отцю, і Сину, Богові благому, *
І в божестві Їм рівному Духові Святому.
Як було на початку, і завжди, і нині, *
Хай славиться навіки в Трійці Бог єдиний.

1 ант. Радітимуть в Господі * сокрушені кості.
2 ант. Від брам шеолу * визволи, Господи, мою душу.
Пісня Iс 38, 10-14в. 17бв-20

Я сказав: У днів моїх половині †
Відійду до брам шеолу, *
Позбавлений літ моїх решти.
Я сказав: Я не побачу Господа більше, *
Господа у живих країні,
Я не побачу вже більше нікого *
З числа тих, хто живе на світі.
Мою оселю повалили, далеко забрали від мене, *
Немов намет пастуший.
Немов той ткач, я життя моє згортаю: *
Він відтинає мене від основи.
Від дня до ночі *
Ти ведеш мене до кончини.
Я кричу аж до ранку. *
Наче лев, Він трощить усі мої кості.
Від дня до ночі *
Ти ведеш мене до кончини.
Наче ластівка, я скиглю; *
Я стогну, наче голуб.
Ослабли мої очі, *
Глядівши вгору.
Ти зберіг мою душу від погибельної ями, *
Бо всі мої гріхи Ти відкинув позад себе.
Адже ані шеол дякувати Тобі не може, †
Ані смерть – Тебе прославляти. *
Не чекають ті, які зійшли до ями, Твоєї правди.
Живий, живий, от хто сповідувати буде, *
Як оце я сьогодні.
Батько оповідає дітям *
Про Твою правду.
Господи, врятуй мене, †
І по всі дні життя нашого співатимемо
під звуки арфи *
У Господньому домі.
Слава Отцю, і Сину, Богові благому, *
І в божестві Їм рівному Духові Святому.
Як було на початку, і завжди, і нині, *
Хай славиться навіки в Трійці Бог єдиний.

2 ант. Від брам шеолу * визволи, Господи, мою душу.
3 ант. Хвалитиму Бога мого * у житті своєму.
Псалом 146

Хвали, душе моя, Господа. †
Хвалитиму Господа у житті своєму, *
Співатиму Богу моєму, поки існую.
Надію на вельмож не покладайте, *
На людського сина, в якого немає спасіння.
Виходить його дух, і він повертається у свою землю. *
Того ж дня його задуми гинуть.
Блаженний той, кому Бог Якова допомога, *
Хто надію покладає на свого Господа Бога,
Який створив небо і землю, *
Море і все, що їх населяє,
Який навіки зберігає правду, †
Суд скривдженим чинить, *
Дає поживу голодним.
Господь звільняє в’язнів, *
Господь відкриває сліпим очі,
Господь повалених підносить, *
Господь праведних любить.
Господь оберігає чужинців, †
Сироті та вдові Він полегшення приносить, *
А дорогу грішних Він нищить.
Господь буде царювати навіки, – *
Твій Бог, Сіоне, з покоління в покоління.
Слава Отцю, і Сину, Богові благому, *
І в божестві Їм рівному Духові Святому.
Як було на початку, і завжди, і нині, *
Хай славиться навіки в Трійці Бог єдиний.

3 ант. Хвалитиму Бога мого * у житті своєму.

Або:

3 ант. Усе, що дихає, * нехай Господа хвалить.
Псалом 150

Хваліть Бога у Його святині, *
Хваліть Його на могутньому Його небосхилі.
Хваліть Його за Його чуда, *
Хваліть Його за безмежну Його велич.
Хваліть Його звуком рога, *
Хваліть Його на псалтирі і арфі.
Хваліть Його на тимпані і в танцях, *
Хваліть Його на струнах і на флейті.
Хваліть Його цимбалами дзвінкими, †
Хваліть Його на гучних цимбалах. *
Усе, що дихає, – нехай Господа хвалить!
Слава Отцю, і Сину, Богові благому, *
І в божестві Їм рівному Духові Святому.
Як було на початку, і завжди, і нині, *
Хай славиться навіки в Трійці Бог єдиний.

3 ант. Усе, що дихає, * нехай Господа хвалить.
Коротке читання 1 Сол 4, 14

Якщо віримо, що Ісус помер і воскрес, то так і тих, які поснули, Бог через Ісуса приведе разом з Ним.

Короткий респонсорій

В. Господи, Тебе прославлю, * Бо Ти мене підтримав.
У. Господи, Тебе прославлю, * Бо Ти мене підтримав.
В. Ти мій плач обернув на радість.
У. Бо Ти мене підтримав.
В. Слава Отцю, і Сину, і Святому Духу.
У. Господи, Тебе прославлю, * Бо Ти мене підтримав.

Ант. до пісні Захарії Я є Воскресіння і Життя; * хто вірить у Мене, /– хоч би і вмер, буде жити, / і кожний, хто живе і вірить у Мене, / – не помре повіки.

Пісня Захарії

Благословенний Господь, Бог Ізраїля, *
Бо Він відвідав і викупив народ свій,
І підніс нам ріг спасіння *
У домі свого слуги Давида,
Як заповів відвіку *
Устами святих своїх пророків:
Спасіння від ворогів наших *
І з руки всіх, хто нас ненавидить,
Щоб виявити милість батькам нашим *
І свій святий союз згадати:
Клятву, якою Він поклявся *
Нашому батькові Аврааму,
Що дасть нам, визволеним з рук ворожих, *
Без страху Йому служити,
У святості й праведності перед
Його обличчям, *
По всі дні наші.
І ти, дитино, пророком Всевишнього
названа будеш, *
Бо ти йтимеш перед Господом, †
Щоби приготувати Йому дорогу;
Щоби дати пізнати Його народові спасіння *
Через прощення гріхів їхніх;
Аби через превелике милосердя нашого Бога, *
В якому нас відвідає Сонце, що на висотах
сходить,
Освітити тих, які сидять у темряві та
в смертній тіні, *
І спрямувати наші ноги на дорогу миру!
Слава Отцю, і Сину, Богові благому, *
І в божестві Їм рівному Духові Святому.
Як було на початку, і завжди, і нині, *
Хай славиться навіки в Трійці Бог єдиний.

Ант. до пісні Захарії Я є Воскресіння і Життя; * хто вірить в Мене, /– хоч би й вмер, буде жити, / і кожний, хто живе й вірить в Мене, / – не помре повіки.

Прохання

Смиренно просімо Бога, Отця Всемогутнього, котрий воскресив із мертвих Ісуса Христа і котрий поверне до життя наші смертні тіла:
Отче, Царю Небесний, дай життя нам вічне.

1. Господи, Твій Син своєю смертю на хресті відкрив нам шлях до спасіння:
– Вчини, щоб ми мали участь у Його воскресінні/і після смерті могли вічно радіти у Небесному Царстві.
2. Господи, Ти дав нам хліб життя, що зійшов із неба:
– Вчини, щоб ми гідно його споживали і воскресли до слави в день Твого суду.
3. Господи, Ти зіслав ангела, щоб він укріпляв Твого Сина в саду Гетсиманськім:
– Вчини, щоб надія, яку ми покладаємо на Тебе,/принесла нам розраду в годину нашої смерті.
4. Господи, Ти вирятував трьох юнаків з печі вогняної:
– Спаси від пекельного вогню своїх вірних і визволь від кар чистилища душі померлих.
5. Господи, Ти воскресив з мертвих Ісуса, Твого Сина:
– Збуди всіх померлих вірних зі сну смерті і осяй їх світлом свого обличчя.
Отче наш…

В. Всемогутній Боже, вислухай наші молитви, які ми возносимо з вірою в Твого Сина, славно воскреслого, і укріпи нашу надію, що й ми, разом з Твоїм слугою (Твоєю слугинею) Н., теж вокреснемо. Через Ісуса Христа, Господа нашого, котрий з Тобою живе і царює в єдності Святого Духа, Бог, на віки вічні.
У. Амінь.

ВЕЧІРНЯ

В. Боже, прийди мені на допомогу.
У. Господи, поспіши мені на порятунок.
В. Слава Отцю, і Сину, Богові благому, *
І в божестві Їм рівному Духові Святому.
У. Як було на початку, і завжди, і нині, *
Хай славиться навіки в Трійці Бог єдиний.

Додається: Алілуя.
А в період Великого Посту: Хвала Тобі, Христе, слава Тобі.

Гімн

1. О, могутній Царю Христе,
Ти Отця свого на славу
І для нашого спасіння
Переміг всесильність смерті.

2. Ти, прийнявши людську слабкість,
Сатані завдав поразки,
І своєю смертю знищив
Смерть, що він приготував нам.

3. Повен сяйва встав із гробу,
Й через силу тайни Пасхи
Ти оновлюєш життя в нас,
Бо гріхи нас убивають.

4. Життєдайну дай нам ласку,
Щоб застати нас готових
З ліхтарем в руках яскравим,
Як до нас Ти прийдеш вдруге.

5. Ти введи, Суддя ласкавий,
Нас у світло й мир правічний,
Бо Тобі ми вже належим
Міццю віри і любові.

6. Також тих поклич до себе,
Хто, відходячи зі світу,
Прагне бути в Твоїм Домі,
Щоб Тебе хвалити вічно. Амінь.

1 ант. Бог тебе берегтиме від усякого зла, – * Він берегтиме твою душу.
Псалом 121

Піднесу мої очі на гори. *
Звідки ж прийде мені поміч?
Моя поміч – від Господа, *
Який вчинив небо і землю.
Твоїй нозі Він не дасть спіткнутись, *
Не задрімає твій Сторож.
Адже не засне і не задрімає *
Ізраїля Сторож.
Господь – твій Сторож, *
Господь – тінь Твоя по твоїй правиці.
Вдень сонце тебе не спалить, *
А вночі – місяць.
Господь від усякого зла буде тебе охороняти, – *
Він оберігатиме твою душу.
Господь буде охороняти твій вхід
і твій вихід – *
Віднині і довіку.
Слава Отцю, і Сину, Богові благому, *
І в божестві Їм рівному Духові Святому.
Як було на початку, і завжди, і нині, *
Хай славиться навіки в Трійці Бог єдиний.

1 ант. Бог тебе берегтиме від усякого зла, – * Він берегтиме твою душу.
2 ант. Якщо зважатимеш на беззаконня наші, Господи: * Господи, хто ж тоді встоїться?
Псалом 130

З глибини я кличу, Господи, до Тебе. *
Господи, почуй мій голос.
Нехай Твої вуха будуть уважні *
До голосу мого благання.
Якщо, Господи, будеш зважати на беззаконня, *
То хто, Господи, встоїться?
Адже прощення є в Тебе, *
Щоб мали страх перед Тобою.
Я чекав Господа, моя душа ждала, – *
Я чекав на Його слово.
Моя душа на Господа чекає *
Більше, ніж вартовий на ранок;
Більше, ніж вартовий на ранок, *
Нехай на Господа надіється Ізраїль,
Адже в Господа – милосердя, *
І багате викуплення – в Нього.
Він викупить Ізраїль *
Від всякого його беззаконня.
Слава Отцю, і Сину, Богові благому, *
І в божестві Їм рівному Духові Святому.
Як було на початку, і завжди, і нині, *
Хай славиться навіки в Трійці Бог єдиний.

2 ант. Якщо зважатимеш на беззаконня наші, Господи: * Господи, хто ж тоді встоїться?
3 ант. Як Отець воскрешає і оживляє померлих, * так і Син оживляє тих, кого захоче.
Пісня Флп 2, 6-11

Ісус Христос, маючи Божу природу, *
Не вважав собі за здобич бути рівним Богу,
Але понизив себе самого, *
Образ слуги прийнявши,
Постав у подобі людини, *
І з вигляду був, як людина;
Він упокорив себе, був слухняним
аж до смерті, *
І то хресної смерті.
Тому й Бог надзвичайно звеличив Його
та дав Йому Ім’я, *
Яке всякого іншого імені вище,
Аби перед Ім’ям Ісуса поклонилося
кожне коліно – *
І піднебесних, і наземних, і підземних;
І щоб кожною мовою визнано було, *
Що Ісус Христос – це Господь, Богу Отцеві
на славу.
Слава Отцю, і Сину, Богові благому, *
І в божестві Їм рівному Духові Святому.
Як було на початку, і завжди, і нині, *
Хай славиться навіки в Трійці Бог єдиний.

3 ант. Як Отець воскрешає і оживляє померлих, * так і Син оживляє тих, кого захоче.

Коротке читання 1 Кор 15, 55-57
«Смерте, де твоя перемога? Де твоє, смерте, жало?» Таж жало смерті – це гріх, а сила гріха – Закон. Та подяка Богові, який дає нам перемогу через Господа нашого Ісуса Христа.

Короткий респонсорій

В. Я на Тебе уповаю, * не осоромлюся повіки.
У. Я на Тебе уповаю, * не осоромлюся повіки.
В. Ликувати буду і радіти Твоїм милосердям.
У. Не осоромлюся повіки.
В. Слава Отцю, і Сину, і Святому Духу.
У. Я на Тебе уповаю, * не осоромлюся повіки.

Або:

Короткий респонсорій

В. У своєму милосерді * дай їм вічне спочивання.
У. У своєму милосерді * дай їм вічне спочивання.
В. Ти прийдеш судити живих і померлих.
У. Дай їм вічне спочивання.
В. Слава Отцю, і Сину, і Святому Духу.
У. У своєму милосерді * дай їм вічне спочивання.

Ант. до пісні Марії Все, що дає Мені Отець, * прийде до Мене; / і того, хто до Мене приходить, / не відкину Я від себе.

Пісня Марії

Величає душа моя Господа, *
І радіє дух мій у Богові, Спасителі моєму,
Бо Він зглянувся на покору слугині своєї; *
Ось бо віднині блаженною зватимуть мене
всі покоління,
Бо вчинив мені велике Сильний, *
І святе Його Ім’я,
І з роду в рід Його милосердя *
Для тих, хто Його боїться.
Він виявив силу свого рамена, *
Розсіяв гордих думками сердець їхніх,
Скинув могутніх з престолів *
І підняв угору покірних,
Голодних благами наситив, *
А багатих ні з чим відправив
Він пригорнув Ізраїля, слугу свого, *
Згадавши милосердя,
Як і проголосив батькам нашим – *
Авраамові та роду його аж до віку!
Слава Отцю, і Сину, Богові благому, *
І в божестві Їм рівному Духові Святому.
Як було на початку, і завжди, і нині, *
Хай славиться навіки в Трійці Бог єдиний.

Ант. до пісні Марії Все, що дає Мені Отець, * прийде до Мене; / і того, хто до Мене приходить, / не відкину Я від себе.

Прохання

Ісус Христос своєю смертю на хресті відкупив кожну людину і кожному з нас приготував місце у своєму Царстві, тож смиренно Його просімо:
Христе, дай своїм вірним вічне спочивання.

1. Христе, Ти Лазаря, свого приятеля, чудесно воскресив із мертвих:
– Пробуди до життя у вічній славі померлих,
котрих Ти викупив своєю дорогоцінною Кров’ю.
2. Христе, Ти у своєму милосерді повернув зір сліпому:
– Яви також своє милосердя померлим і осяй їх навіки світлом Твого обличчя.
3. Христе, споглянь на тих, хто, не знаючи Тебе, не має надії:
– Вчини, щоб вони увірували у воскресіння та вічне життя у майбутньому світі.
4. Христе, Ти, воскрешаючи Лазаря, юнака з Наїну і дочку Яіра,/отер всяку сльозу з очей їхніх близьких:
– Утіш усіх, хто оплакує своїх померлих.
5. Христе, Ти своєю смертю на хресті переміг смерть нашу:
– Вчини, щоб усі ми, викуплені з-під влади смерті, /вічно жили з Тобою в Небесному Царстві.

Отче наш…

Молитва

В. Всемогутній Боже, вислухай наші молитви, які ми возносимо з вірою в Твого Сина, славно воскреслого, і укріпи нашу надію, що й ми, разом з Твоїм слугою (Твоєю слугинею) Н., теж вокреснемо. Через Ісуса Христа, Господа нашого, котрий з Тобою живе і царює в єдності Святого Духа, Бог, на віки вічні.
У. Амінь.
В. Вічне спочивання дай їм, Господи.
У. І світло віковічне нехай їм світить.
В. Нехай спочивають у мирі.
У. Амінь.

За померлих, які покояться на цьому кладовищі

Боже, завдяки Твоєму милосердю душі померлих вірних покояться у мирі. Помилуй усіх слуг і слугинь Твоїх, які тут спочивають у Христі, щоб, звільнені від усяких провин, могли радіти з Тобою без кінця щастям вічним.
Боже, Світлосте душ вірних, вислухай наші прохання і дай місце на небі, блаженний спокій і сяйво Твого світла слугам і слугиням Твоїм, чиї тіла тут спочивають у Христі. Через того ж Христа, Господа нашого. Амінь.