ТАЇНСТВА ЦЕРКВИ

Святі таїнства є видимими знаками, встановленими Христом, через які ми отримуємо Його благодаті, що чинять нас учасниками божественного життя і об’єднують у спільноту Церкви.
У святих таїнствах звершується таємниця особистої зустрічі людини з Богом – Ісусом Христом, і Його ділом спасіння. Це відбувається завдяки Святому Духу, який своєю творчою силою звершує спасенне діло Христа в Церкві. Хрещення і таїнство Конфірмації вводять нас у життя з Христом і Церквою. Усі таїнства ведуть до Євхаристії, зміцнюють нашу єдність із Богом і людьми.

Молитва розкаяння в гріхах дорослого кандидата до Хрещення

Всеблагий Господи, дякую Тобі за те, що Ти дарував мені благодать віри і привів до Твоєї святої Церкви. Завдяки Твоєму Слову я зрозумів моє справжнє покликання – до святості й до життя з Тобою у вічності. Світло Святого Духа допомогло мені побачити, як я віддалився від Тебе через мої гріхи. Я був глухий, але Ти відкрив мої вуха, щоб я почув Твій голос; я був сліпий, але Ти відкрив мої очі, щоб я бачив Твої діяння в моєму житті; я був німий, але Ти відкрив мої вуста, щоб я славив Твоє Ім’я. Перед Твоїм лицем я визнаю себе грішником: без числа я согрішив проти Тебе, Боже. Я не шукав Тебе, я противився наказам свого сумління, за посередництвом якого Ти промовляв до мене. Я не помічав Тебе в моїх ближніх і ображав Тебе в них своїм непослухом, непошаною, байдужістю, зверхнім ставленням до них. Я шукав щастя у грошах, владі, кар’єрі, задоволенні, у стосунках із людьми, але моє серце його не знаходило, оскільки «неспокійне наше серце доти, доки не спочине в Тобі». Я визнаю, що став рабом егоїзму, пихи, лінощів, заздрості, низьких пристрастей. Але тепер бажаю навернутись до Тебе «усім своїм серцем, усією своєю душею, з усіх своїх сил»; хочу, щоб Ти був єдиним моїм Володарем.
Мій Спасителю, я прагну Твого милосердя, адже Ти прийшов шукати загублених, хворих на гріх. Будь милостивий до мене, грішника! Омий моє сумління з мертвих учинків у купелі Хрещення, просвіти мене сяйвом Твоєї слави, скинь з мене стару людину, одягни в одежі святості. Ісусе, прагну з’єднатись і перебувати з Тобою в усі дні мого життя. Амінь.

Відновлення обітниць Хрещення

Багатьох із нас після народження батьки принесли до храму, щоб охрестити. Тоді вони зобов’язалися виховати нас у вірі та навчати нас жити так, як належить жити Божим дітям.
Тепер ми можемо самі визнати віру і зректися зла. Відновити обітниці Хрещення можна з нагоди дня Ангела (іменин) чи дня народження, або річниці Хрещення. Це варто робити при запаленій свічці, яка колись горіла під час таїнства Хрещення.

С. Чи відрікаєшся від гріха, щоб жити у свободі Божих дітей?
У. Відрікаюся.
С. Чи відрікаєшся від усього, що веде до зла, щоб гріх не запанував над тобою?
У. Відрікаюся.
С. Чи відрікаєшся від сатани, котрий є першопричиною гріха?
У. Відрікаюся.

С. Чи віруєш у Бога, Отця Вседержителя,
Творця неба і землі?
У. Вірую.
С. Чи віруєш в Ісуса Христа, Сина Його Єдинородного, Господа нашого, народженого від Діви Марії, розп’ятого й похованого, котрий воскрес із мертвих і сидить праворуч Отця?
У. Вірую.
С. Чи віруєш у Святого Духа, святу вселенську Церкву, сопричастя Святих, відпущення гріхів, воскресіння плоті й життя вічне?
У. Вірую.

С. Чи обіцяєш за допомогою благодаті Божої вірно дотримуватись Божих і церковних заповідей?
У. Обіцяю.
С. Такою є наша віра. Такою є віра Церкви, сповідування якої є нашою гордістю в Ісусі Христі, Господі нашому.
У. Амінь.

Хрещення в особливо небезпечних умовах

Якщо неохрещена дитина або доросла людина тяжко захворіє і для неї виникне загроза смерті та не буде можливості покликати священика, тоді кожна людина може здійснити Хрещення. Бажано, щоб Хрещення відбувалося в присутності одного або двох свідків. Якщо хочемо хрестити, насамперед треба пробудити в серці намір бажати хрестити й чинити те, що наказує Католицька Церква. Пізніше треба тричі полити голову кандидата водою, водночас промовляючи:
(Ім’я, яке надається кандидату, наприклад, Володимире або Олено), я тебе хрещу в Ім’я Отця, і Сина, і Святого Духа. Амінь.
Якщо охрещений одужає, тоді треба в парафіяльному храмі доповнити обряд Хрещення.

Таїнство Конфірмації доповнює таїнство Хрещення. Воно є таїнством християнської зрілості. Під час Миропомазання християнин отримує Святого Духа та Його дари, щоби з відвагою сповідувати свою віру словом і прикладом святого життя. До таїнства Конфірмації готуємось, приступаючи до таїнства Покаяння (сповіді) й перебуваючи на молитві.

Молитва перед таїнством Конфірмації

Добрий Отче, Ти дарував Святого Духа своїм пророкам, а коли виповнився час, Ти звістив через Сина свого, що хочеш вилити Святого Духа на кожного, хто повірить в Ісуса Христа. Тому я смиренно прошу Тебе, щоб Ти наповнив мене силою Святого Духа, аби я своїм словом і життям провіщав Добру Новину про Твою любов і спасіння в Ісусі.
Господи Ісусе Христе, Ти наказав своїм учням чекати в Єрусалимі на зішестя Святого Духа – обітницю Отця. Я також, як і вони, очікую на свою П’ятидесятницю під час таїнства Конфірмації. Дай мені благодать витривалої молитви, щоб у моєму серці панувала атмосфера Вечірника тих днів. Святий Духу, Ти вже вселився в моє серце під час Хрещення, прошу: віднови в мені благодать святості, наповни мене своїм світлом, щоб я вмів свідчити про свою віру, захищати її та ділитися нею; обдаруй мене своїми дарами і харизмами, щоб я міг присвятити своє життя євангелізації та служінню братам.
Пресвята Богородице, Ти перебувала з апостолами та учнями у Вечірнику, очікуючи Зіслання Духа Ісуса Христа. Благаю Тебе: заступися за мене перед Богом і вимоли благодать життя в Свято

Таїнство Євхаристії Господь наш, Ісус Христос, установив на Тайній Вечері напередодні своєї хресної смерті. Це таїнство здійснюється під час кожної Меси, яка є безкровною хресною Жертвою Христа.

Коли священик промовляє слова Ісуса Христа: «Це є Тіло Моє», «Це є Кров Моя», хліб і вино перетворюються на Тіло і Кров Христа силою Святого Духа, якого він закликає. Коли під час святої Літургії вірні причащаються, сам Ісус Христос входить у їхні душі, зцілює та освячує їх.
Після перемінення дарів у кожній часточці хліба й вина перебуває весь Розп’ятий і Воскреслий Спаситель в усій повноті своєї божественної і людської природи. Приходячи до нашого серця, Христос приносить із собою силу та різноманітні дари, які необхідні нам для духовного життя.

Приготування до Святої Меси

Боже, я стою перед Тобою, схвильований і збентежений Твоєю незбагненною любов’ю і величчю. Не досить Тобі було вмерти за мене. Ти ще встановив Пресвяте таїнство Євхаристії, щоб у такий спосіб цілком віддатися мені й увійти в мою душу. Ти, Господи, став тихим і покірним, аби тільки з’єднатися зі мною. Могутність приходить до слабкості, любов – до грішника, небо – до мізерної земної пилинки. Боже, як же я Тобі за все це дякуватиму? Віддаю Тобі моє серце. Тільки Ти знаєш, наскільки воно нездатне до вдячності. Прийми мою любов, хоча вона нестала, змінна, мінлива. Очисти її любов’ю свого Пресвятого Серця, наповни своєю могутністю, оточи сяйвом своїх небесних дарів. Навчи гідно прославляти Тебе моєю молитвою і гідно приймати Тебе в серці. Я знаю, що тільки в Тобі принесуть плід мій біль і моє страждання, мої радості й кожна хвилина життя. Амінь.

Молитва перед святим Причастям

Вірую, Господи, і сповідую, що Ти – воістину Христос, Син Бога живого, який прийшов у світ спасти грішників, перший з яких – я. На тайну Твою вечерю, Сину Божий, нині мене, причасника, прийми, бо ворогам Твоїм я тайни не розповім і поцілунку не дам Тобі, як Юда, але як Добрий Розбійник сповідаюся Тобі:
Пом’яни мене, Господи, коли прийдеш у Царство Твоє.
Пом’яни мене, Владико, коли прийдеш у Царство Твоє.
Пом’яни мене, Святий, коли прийдеш у Царство Твоє.
Нехай не на суд і не на осудження мені буде причастя святих Твоїх тайн, Господи, а на зцілення душі та тіла.
Боже, милостивий будь мені, грішному.
Боже, очисти мене від гріхів і помилуй мене.
Без числа нагрішив я, Господи, прости мене.
Амінь.

Перед святим Причастям

Віра: О мій Ісусе! Вірую в усе, що явив Ти в одкровенні і чому навчає Твоя свята Церква. Особливо вірую в те, що Ти воістину, дійсно і сутнісно, тілом і душею, в божественності та людяності своїй, перебуваєш у Пресвятому Таїнстві вівтаря. Вірую в усе це, бо Ти, о вічна Істино, сам відкрив це нам. Підтримай же мене в істинній вірі!
Надія: О мій Ісусе! Хоч я і не гідний зустрітися з Тобою, моїм Господом і Богом, але, покладаючись на нескінченне милосердя Твоє, сподіваюся, що Ти не відкинеш мене від Твого святого столу, але через споживання Пресвятих Тіла і Крові Твоєї залучиш мене до вічного життя. Сподіваюся на це, бо Ти сам, о Боже милосердний і вірний, усе це провістив. Укріпи ж мене в цій надії.
Любов: О мій Ісусе! Люблю Тебе над усе від повноти серця, бо Ти мій Господь і Спаситель, моє найвище благо і моє все. З любові до Тебе люблю також усіх ближніх моїх, як самого себе, бо Ти, о сповнений любові Спасителю, сам так звелів. О, примнож у мені цю святу любов!
Розкаяння: О мій Ісусе! З чистої любові до Тебе, від повноти серця ненавиджу все те і відрікаюся від усього того, чим я протягом життя мого образив Тебе, о найвище і улюблене благо моє.
Прагнення: О мій Ісусе! Як тужить по Тобі душа моя! Прийди ж у моє серце, моя розрадо, моє найвище благо, моє все. Шукай мене і з’єднайся зі мною, щоб я завжди залишався одним цілим із Тобою.
Смирення: О мій Ісусе! Хто я такий, щоби зважитися підійти до Твого святого столу? О мій Боже, я не достойний прийняти у своє грішне серце Тебе, найвищого Господа неба і землі. Але скажи, мій Ісусе, лише слово, і одужає душа моя. Амінь.

Молитва св. Амвросія

О добрий Господи Ісусе Христе, ось я, грішник, не покладаючись на свої заслуги, а довіряючи лише Твоєму милосердю і доброті, з благоговінням і трепетом підходжу до столу Твоєї найсолодшої трапези. Адже моє серце і тіло заплямовані багатьма провинами, я не стеріг пильно моїх думок і язика. Тому, о добрий Боже, велична сило, я, нещасний у своїх бідах, прибігаю до Тебе – джерела милосердя, поспішаю до Тебе, щоби зцілитись, і шукаю Твоєї опіки, і Того, перед ким я неспроможний встояти, якщо буде Суддею, я гаряче прагну мати Спаcителем.
Тобі, Господи, я відкриваю свої рани і визнаю Тобі мій сором. Я бачу безліч моїх гріхів та важких провин, і мене огортає страх, але я уповаю на Твоє милосердя, яке не знає меж. Поглянь, Отче, на мене очима свого милосердя; зглянься наді мною, Господи Ісусе Христе, Царю вічності, який є Богом і людиною, який був розп’ятий заради спасіння людей. Вислухай мене, бо уповаю на Тебе: помилуй мене, сповненого гидот і гріхів, адже джерело Твоєї милості ніколи не висихає.
Вітай же, спасенна жертво, принесена за мене та за всіх людей на дереві хреста! Вітай же, о найдорогоцінніша Крoве, що плинеш із ран мого розіп’ятого Господа Ісуса Христа і обмиваєш гріхи всього світу. Зглянься, о Господи, над своїм творінням, яке Ти відкупив своєю Кров’ю.
Розкаююся, що згрішив, і прагну виправити те, що я скоїв. Милостивий Отче, віддали від мене всю мою неправедність і гріхи, щоб, очищений душею і тілом, я удостоївся прийняти святая святих.
Вчини, щоб ця свята жертва Твого Тіла і Крові, якою я, недостойний, бажаю насититися, стала для мене відпущенням гріхів, досконалим очищенням із провин, розпорошенням злих думок, відновленням добрих почуттів, спасенним джерелом угодних Тобі вчинків і надійним захистом для душі і тіла проти ворожих тенет. Амінь.

Молитва св. Томи Аквінського перед святим Причастям

Всемогутній вічний Боже, ось я приходжу до таїнства Твого Єдинородного Сина, Господа нашого Ісуса Христа. Я приходжу до нього, як хворий до лікаря життя, як нечистий до джерела милосердя, як сліпий до світла вічної ясності, як убогий і жебрак до Господа неба і землі.
Я благаю, щоб Ти у своїй безмежній щедрості вилікував мене від слабкості, обмив мою гидоту, просвітлив сліпоту, вивів зі злиднів, прикрив одягом мою наготу, щоб я міг спожити Хліб Ангелів – Царя царів і Господа усіх володарів – з такою пошаною і смиренням, каяттям та побожністю, з такою непорочністю і вірою, з таким благоговінням і трепетом, як цього вимагає моє спасіння.
Вчини, прошу, щоб я прийняв не тільки зовнішній знак таїнства Господнього Тіла і Крові, але його істоту та міць. О всемилостивий Боже, дай мені так прийняти Тіло Твого Єдинородного Сина, нашого Господа Ісуса Христа, яке Він отримав від Діви Марії, щоб я міг бути втілений у Його містичне Тіло і зарахований до Його членів.
О найулюбленіший Отче, дозволь мені вічно споглядати без заслони лик Твого возлюбленого Сина, якого, укритого, бажаю прийняти під час свого земного паломництва. Котрий з Тобою живе і царює на віки вічні. Амінь.

Самозабуття у Пресвятому Таїнстві

Серце Ісуса в Пресвятому Таїнстві! Ти милостиво ділиш із нами долю земного вигнання. Преклоняюся перед Тобою. Серце Ісуса в Пресвятому Таїнстві, Ти таке самотнє, таке принижене, таке покинуте, таке забуте, таке знехтуване. Люди так часто недооцінюють Тебе, так часто зневажають. Ти любиш наші серця і очікуєш на нашу любов. Ти терпляче чекаєш нас, хочеш нас почути. Ти бажаєш, щоб ми молилися Тобі. Ти – джерело нових милостей. Ти мовчиш і все-таки хочеш бесіди з душами. Ти – найкращий захист внутрішнього життя, Ти вчиш нас таємниці єднання з Богом. Ти – серце Того, хто спить і все-таки завжди пильнує. Серце Ісуса у Пресвятому Таїнстві, проймися співчуттям до нас. Амінь.

СВЯТА ЛІТУРГІЯ РИМСЬКОГО ОБРЯДУ

Свята Меса, або Євхаристія, – це та ж сама Жертва, яку приніс за нас Ісус Христос у Великий Четвер під час Тайної Вечері та у Велику П’ятницю на хресті. Всі, хто любить Бога, збираються в домі Отця в Ім’я Господа нашого Ісуса Христа, щоб через Нього і з Ним принести жертву Богу Отцю. Наша жертва – це сам Ісус Христос, який стає для нас Хлібом, щоб ми, споживаючи Його, могли прийти до Отця і жити навіки.

ВСТУПНІ ОБРЯДИ

Священик підходить до вівтаря і на знак пошани цілує його. В цей час вірні співають пісню.

С. В Ім’я Отця, і Сина, і Святого Духа.
У. Амінь.

С. Благодать Господа нашого Ісуса Христа, любов Бога Отця і сопричастя у Святому Духові нехай будуть з усіма вами.
У. І з духом твоїм.

Або:

С. Господь з вами.
У. І з духом твоїм.

Священик може зробити короткий вступ у літургію дня.

Акт покаяння

С. Брати і сестри, визнаймо наші гріхи, щоб ми стали гідними звершення святих тайн.
У. Сповідаюся Господу Богу Всемогутньому і вам, брати й сестри, що безмірно согрішив я думкою, словом, учинком і недбальством: моя провина, моя провина, моя дуже велика провина. Тому благаю Пресвяту завжди Діву Марію, всіх Ангелів та Святих і вас, брати і сестри, молитися за мене до Господа Бога нашого.

Або:

С. Помилуй нас, Господи.
У. Бо згрішили ми перед Тобою.
С. Яви нам, Господи, своє милосердя.
У. І дай нам своє спасіння.

Або:

С. Ти, котрий є дорогою, що веде до Отця:
Господи, помилуй.
У. Господи, помилуй.
С. Ти, котрий є світлом, що освічує кожну людину: Христе, помилуй.
У. Христе, помилуй.
С. Ти, котрий помер на хресті, щоб нам дати життя: Господи, помилуй.
У. Господи, помилуй.

Далі священик уділяє розрішення:

Нехай помилує нас Бог Всемогутній * і, відпустивши наші гріхи, * приведе нас до вічного життя.
Вірні відповідають: Амінь.

Далі слідують заклики Господи, помилуй, якщо їх не використано у формулюванні акту покаяння.

С. Господи, помилуй. У. Господи, помилуй.
С. Христе, помилуй. У. Христе, помилуй.
С. Господи, помилуй. У. Господи, помилуй.

Або:

С. Господи, змилуйся над нами.
У. Господи, змилуйся над нами.
С. Христе, змилуйся над нами.
У. Христе, змилуйся над нами.
С. Господи, змилуйся над нами.
У. Господи, змилуйся над нами.

Якщо це передбачено, співається або читається гімн:

У. Слава во вишніх Богу, і на землі мир людям доброї волі. Прославляємо Тебе, благословляємо Тебе, поклоняємось Тобі, величаємо Тебе. Подяку Тобі складаємо, бо велика слава Твоя, Господи Боже, Царю Небесний, Боже Отче Всемогутній, Господи Сину Єдинородний, Ісусе Христе, Господи Боже, Агнче Божий, Сину Отця, що береш гріхи світу, помилуй нас; що береш гріхи світу, прийми благання наші; що сидиш праворуч Отця, помилуй нас. Бо лише Ти – Святий, лише Ти – Господь, лише Ти – Всевишній, Ісусе Христе, зі Святим Духом у славі Бога Отця. Амінь.

Колекта

С. Молімося.
Вірні в кінці молитви відповідають: Амінь.

ЛІТУРГІЯ СЛОВА

Лектор читає перше читання, в кінці якого промовляє: Слово Боже.
Всі відповідають: Богу подяка.

Кантор співає або читає псалом, а всі повторюють рефрен.

У неділю і свято лектор читає друге читання.

Далі співається Алілуя або інший спів перед Євангелієм. Перед читанням Євангелія диякон або священик мовить: Господь з вами.
Всі відповідають: І з духом твоїм.

С. Читання святого Євангелія від (Матея, Марка, Луки, Йоана).

І чинить хресне знамення на книзі, а також на чолі, устах та грудях.
Вірні відповідають: Слава Тобі, Господи.

Після Євангелія диякон або священик мовить:
Слово Господнє.
Всі відповідають: Слава Тобі, Христе.

Далі проголошується гомілія, або проповідь, неодмінна в неділі й обов’язкові свята, а в інші дні – бажана.

У. Вірую в єдиного Бога Отця, Вседержителя, Творця неба і землі, всього видимого і невидимого. І в єдиного Господа Ісуса Христа, Сина Божого, Єдинородного, від Отця родженого перед всіма віками. Бога від Бога, Світло від Світла, Бога істинного від Бога істинного, родженого, несотвореного, єдиносущного з Отцем, що через Нього все сталося. Він задля нас, людей, і нашого ради спасіння зійшов із небес (під час наступних слів аж до «став чоловіком…» всі схиляються в поклоні) , і воплотився з Духа Святого і Марії Діви, і став чоловіком. І був розп’ятий за нас за Понтія Пилата, і страждав, і був похований. І воскрес у третій день згідно з Писанням. І вознісся на небо, і сидить праворуч Отця. І вдруге прийде зі славою судити живих і мертвих, а Його Царству не буде кінця. І в Духа Святого, Господа Животворного, що від Отця і Сина ісходить, що з Отцем і Сином рівнопоклоняємий і рівнославимий, що говорив через пророків. І в єдину, святу, вселенську й апостольську Церкву. Ісповідую одне Хрещення на відпущення гріхів. Очікую воскресіння мертвих і життя майбутнього віку. Амінь.

Далі мовиться Вселенська молитва.

ЄВХАРИСТІЙНА ЛІТУРГІЯ

Приготування дарів
До вівтаря приносять жертовні дари. У неділю та обов’язкове свято збирають пожертвування.

С. Благословенний Ти, Господи, Боже Всесвіту, бо з Твоєї щедрості ми отримали хліб, який Тобі приносимо, – плід землі й праці рук людських. Нехай він стане для нас хлібом життя.
У. Благословенний Ти, Боже, навіки.

С. Благословенний Ти, Господи, Боже Всесвіту, бо з Твоєї щедрості ми отримали вино, яке Тобі приносимо, – плід виноградної лози й праці рук людських. Нехай воно стане для нас духовним напоєм.
У. Благословенний Ти, Боже, навіки.

С. Моліться, брати і сестри, щоб моя і ваша жертва стала угодною Богу Отцю Всемогутньому.
У. Нехай Господь прийме жертву з твоїх рук на честь і славу свого Імені, а також для блага нашого і всієї Його святої Церкви.

Потім священик мовить молитву над дарами. Після її закінчення всі відповідають: Амінь.

Євхаристійна молитва

С. Господь з вами.
У. І з духом твоїм.
С. Угору серця.
У. Підносимо їх до Господа.
С. Подяку складаймо Господу Богу нашому.
У. Достойне це і праведне.

Священик мовить префацію, після якої всі промовляють або співають:

Свят, Свят, Свят Господь Бог Саваот. Повні небеса і земля слави Твоєї. Осанна во вишніх. Благословенний, хто йде в Ім’я Господнє. Осанна во вишніх.

Далі священик, якщо читає ІІ Євхаристійну молитву, мовить:

Воістину святий Ти, Боже, джерело всякої святості. Тож освяти ці дари росою Твого Духа, щоб вони стали для нас Тілом + і Кров’ю Господа нашого Ісуса Христа.
Він, коли добровільно віддав себе на страждання, взяв хліб і, складаючи Тобі подяку, розламав і дав своїм учням, кажучи:

БЕРІТЬ І ЇЖТЕ З ЦЬОГО ВСІ:
ЦЕ Є ТІЛО МОЄ,
КОТРЕ ЗА ВАС БУДЕ ВИДАНЕ.

Показує вірним консекровану гостію. Далі говорить:

Так само після вечері взяв чашу і, знову складаючи подяку, подав своїм учням, кажучи:

БЕРІТЬ І ПИЙТЕ З НЕЇ ВСІ:
ЦЕ Є ЧАША КРОВІ МОЄЇ
НОВОГО І ВІЧНОГО ЗАВІТУ,
КОТРА ЗА ВАС І ЗА БАГАТЬОХ
БУДЕ ПРОЛИТА
НА ВІДПУЩЕННЯ ГРІХІВ.
ЧИНІТЬ ЦЕ НА МІЙ СПОМИН.

Показує вірним чашу.
Далі священик мовить одну з акламацій:

С. Це велика тайна віри.
У. Проголошуємо смерть Твою, Господи Ісусе, сповідуємо Твоє воскресіння і очікуємо Твого пришестя в славі.

Або:

С. Велика тайна нашої віри.
У. Кожного разу, коли цей хліб споживаємо і п’ємо з цієї чаші, проголошуємо смерть Твою, Господи, і очікуємо Твого пришестя в славі.

Або:

С. Тайна віри.
У. Ти своїм хрестом і воскресінням відкупив нас; спаси нас, Спасителю світу.

С. Споминаючи смерть і воскресіння Твого Сина, жертвуємо Тобі, Боже, хліб життя й чашу спасіння і дякуємо за те, що Ти нас удостоїв предстати перед Тобою і Тобі служити. Смиренно благаємо Тебе, щоб Святий Дух з’єднав нас усіх, причасників Тіла і Крові Христа.

Пам’ятай, Боже, про Твою Церкву, розпорошену по всій землі. Вдосконалюй її в любові разом з нашим Папою Н., з нашим єпископом Н. та всім духовенством.

У Месах за померлих

Пам’ятай про Твого слугу Н., якого (Твою слугиню Н., яку) Ти (сьогодні) покликав до себе з цього світу. Вчини, щоб той, який був з’єднаний (та, яка була з’єднана) з Твоїм Сином подобою Його смерті, також був з’єднаний (була з’єднана) з Ним подобою Його воскресіння.

Пам’ятай також про наших померлих братів і сестер, що заснули з надією воскресіння, та про всіх, котрі в Твоїй благодаті відійшли з цього світу. Приведи їх до світла Твого обличчя. Просимо Тебе: помилуй всіх нас і дай нам участь у вічному житті з Пресвятою Богородицею Дівою Марією, з блаженним Йосифом, Її Обручником, з блаженними апостолами і всіма Святими, котрі впродовж віків були Тобі угодні, щоб ми разом з ними славили і величали Тебе через Твого Сина, Ісуса Христа.

С. Через Христа, з Христом і в Христі Тобі, Боже Отче Всемогутній, в єдності Святого Духа всяка честь і слава на віки вічні.
У. Амінь.

ОБРЯДИ ПРИЧАСТЯ

Священик кількома словами заохочує до спільної Молитви Господньої. Потім усі промовляють або співають:

Отче наш, що єси на небесах,
нехай святиться Ім’я Твоє,
нехай прийде Царство Твоє,
нехай буде воля Твоя як на небі, так і на землі.
Хліб наш насущний дай нам сьогодні
і прости нам провини наші,
як і ми прощаємо винуватцям нашим.
І не введи нас у спокусу,
але визволи нас від лукавого.

С. Визволи нас, просимо, Господи, від усякого зла і обдаруй милостиво наші дні миром, щоб із допомогою Твого милосердя ми завжди були вільні від гріха та безпечні від усякого сум’яття, очікуючи блаженну надію і пришестя нашого Спасителя Ісуса Христа.
У. Бо Твоє Царство, і сила, і слава навіки.

С. Господи Ісусе Христе, Ти сказав своїм апостолам: «Мир залишаю вам, мир Мій даю вам»: не зважай на наші гріхи, але на віру своєї Церкви, і, згідно з Твоєю волею, благоволи обдарувати її миром та єдністю. Котрий живеш і царюєш на віки вічні.
У. Амінь.
С. Мир Господній нехай завжди буде з вами.
У. І з духом твоїм.
С. Передайте один одному знак миру.

Усі згідно з місцевим звичаєм передають один одному знак миру, єдності та любові. Потім усі промовляють або співають:
Агнче Божий, що береш гріхи світу, помилуй нас.
Агнче Божий, що береш гріхи світу, помилуй нас.
Агнче Божий, що береш гріхи світу, даруй нам мир.

С. Ось Агнець Божий, що бере гріхи світу. Блаженні ті, що на трапезу Агнця покликані.
У. Господи, я не достойний, щоб Ти прийшов до мене, але скажи лише слово, і одужає душа моя.

Потім священик причащає вірних, кажучи:
Тіло Христа.
Той, хто приймає святе Причастя, відповідає: Амінь.

Священик після святого Причастя мовить: Молімося.

Після закінчення молитви вірні відповідають:
Амінь.

ОБРЯД ЗАКІНЧЕННЯ

С. Господь з вами.
У. І з духом твоїм.
С. Нехай благословить вас Бог Всемогутній, Отець, і Син,  і Святий Дух.
У. Амінь.

У понтифікальній Месі єпископ мовить:

Є. Господь з вами.
У. І з духом твоїм.
Є. Нехай Ім’я Господнє буде благословенне.
У. Тепер і навіки.
Є. Допомога наша в Імені Господа.
У. Котрий створив небо та землю.
Є. Нехай благословить вас Бог Всемогутній,  Отець, і Син, і Святий Дух.
У. Амінь.
C. Ідіть з миром Христовим.
У. Богу подяка.

ПОДЯКА ПІСЛЯ СВЯТОЇ МЕСИ
Молитва подяки після cвятого Причастя

Дякую Тобі, Найдорожчий Спасителю, за те, що Ти побажав прийти до мого серця й наповнити його своєю присутністю. Славлю Тебе, Христе, і дякую за те, що Ти встановив Пресвяте таїнство Євхаристії. Вчини так, щоб я ніколи не віддалився від Тебе через гріхи, щоб я виконував усе, що Тобі подобається, і як тепер у вигляді хліба бачу Тебе, так щоб колись бачив Тебе на небі віч-на-віч. Амінь.

***

Найсолодший Ісусе, нехай Твої Пресвяті Тіло і Кров будуть насолодою моєї душі, спасінням від усяких спокус, радістю і миром у кожній прикрості, світлом і силою в кожному слові та вчинку, а в годину смерті останнім захистом. Амінь.

Молитва подяки

Ісусе, істинний Боже та істинна людино, падаю навколішки перед Тобою і разом з усіма вірними на землі та Святими на небі величаю Тебе. Щиро люблю Тебе, Ісусе, за превеликий дар Твій. Ти гідний безмежної любові, Господи! Дай же мені благодать, щоб я вже ніколи Тебе нічим не образив, щоб, зміцнений Тобою у Пресвятій Євхаристії тут, на землі, удостоївся бути колись на небі з Твоєю Матір’ю та Святими у Твоїй благословенній присутності. Амінь.

Молитва св. Кирила Александрійського

Господи Ісусе Христе, Боже наш, нехай Твоє святе Тіло дасть мені життя вічне, а чесна Кров Твоя – відпущення гріхів. Нехай ця Пресвята Євхаристія сповнить мене душевною радістю і фізичним здоров’ям. А в день Твого Страшного суду, Господи Ісусе Христе, вчини так, щоб я ради Причастя Святих Твоїх Тайн удостоївся стати праворуч Твоєї слави і хвалити Тебе разом із Твоїми Святими. Амінь.

Душе Христова

Душе Христова, освяти мене.
Тіло Христове, спаси мене.
Крове Христова, напій мене.
Водо з боку Христового, омий мене.
Страсті Христові, зміцніть мене.
Добрий Ісусе, вислухай мене.
В ранах Твоїх укрий мене.
Не дозволь мені від Тебе віддалитися.
Перед ворогом лукавим захисти мене.
В смертну годину поклич мене.
І дозволь прийти до Тебе,
щоб міг зі Святими славити Тебе
на віки вічні. Амінь.

Акт віри

Господи мій, Ісусе Христе! Вірую, що Ти в мені справді присутній своїм Тілом, Кров’ю, душею і божественністю. Вірую в це міцніше, ніж бачив би це на власні очі.

Акт прославлення

О Ісусе мій! Прославляю Тебе, присутнього в мені, і єднаюся з Пресвятою Дівою Марією, Ангелами і Святими, щоб віддати Тобі хвалу.

Акт подяки

Дякую Тобі, Господи мій, від усього серця за те, що Ти прийшов до моєї душі. Свята Маріє, Ангеле-Хранителю мій, усі Ангели і Святі, від мого імені складіть Богу подяку.

Молитва св. Томи Аквінського після святого Причастя

Я дякую Тобі, Господи, святий Отче, Всемогутній вічний Боже, за те, що Ти мене, грішника, недостойного Твого слугу, без жодних моїх заслуг, а лише у своєму безмежному милосерді благоволив наситити дорогоцінними Тілом і Кров’ю Твого Сина, нашого Господа Ісуса Христа.
Прошу Тебе, нехай святе Причастя не стане для мене вироком осудження, але спасенною запорукою Твого пробачення, зброєю моєї віри і щитом доброї волі. Нехай воно стане для мене звільненням від моїх провин, знищенням пожадливості й нечистоти, а також зміцненням любові й терпеливості, смирення і послуху, та всіх чеснот. Нехай воно стане міцним захистом від тенет видимих і невидимих ворогів, а також заспокоєнням як тілесного, так і духовного су- м’яття. Нехай воно приведе мене до міцної злуки з Тобою, єдиним істинним Богом та буде щасливим завершенням мого життя.
Прошу Тебе, щоб Ти мене, грішника, благоволив привести до тієї дивовижної трапези, на якій Ти разом зі своїм Сином і Святим Духом є істинним світлом, повною ситтю, повнотою щастя і досконалою вічною радістю. Через Христа, Господа нашого. Амінь.

Присвячення себе Богові

Прийми, Господи, всю мою свободу. Прийми пам’ять, весь розум і волю. Все, що я маю і чим володію, від Тебе походить: я віддаю це все Тобі і повністю підкоряюсь Твоїй волі. Дай мені лише любов до Тебе та свою благодать, і я буду вже багатий, і нічого більш я не прагнутиму.

Молитва до розп’ятого Христа

О всеблагий і найсолодший Ісусе, ось я преклоняю свої коліна перед Твоїм лицем і благаю, щоб Ти влив у моє серце живі почуття віри, надії та любові, а також щире розкаяння у моїх гріхах і сильне прагнення змінити життя. Отож із серцем, переповненим великим почуттям та болем, я в уяві споглядаю Твої п’ять ран і занурююся в них думкою, пам’ятаючи про те, всеблагий Ісусе, що ще пророк Давид вклав у Твої вуста такі слова: «Пробили руки і ноги Мої, порахували усі Мої кості» (Пс 22, 17-18).

Вселенська молитва, яка приписується Папі Клименту ХІ

Вірую, Господи, але дай віру міцнішу;
уповаю, але надію бажаю сильнішу;
кохаю, але любов хай буде палкіша;
каюсь, але каяття хай буде щиріше.
Поклоняюсь Тобі як Першопричині всього;
прагну Тебе як мети остаточної;
славлю як Благотворця одвічного
і прикликаю як захисника милостивого.
Своєю мудрістю веди мене,
своєю праведністю огорни мене,
своєю добротою утіш мене,
своєю міццю оберігай мене.
Жертвую Тобі, Господи, помисли,
щоб линули до Тебе;
слова, щоб мовили про Тебе;
діла, щоб із волею Твоєю були згідними;
усе життя, щоб Тобі належало.
Бажаю того, чого бажаєш Ти,
бажаю, бо так бажаєш Ти;
бажаю, як бажаєш Ти,
і так довго, як бажаєш Ти.
Молю, Господи: освіти мій розум,
розпали мою волю,
очисть моє серце,
освяти мою душу.
Дай мені за гріхи скоєні жалкувати,
спокуси відкидати,
вади виправляти
і в чеснотах зростати.
Дай мені, добрий Боже,
любити Тебе і зректися себе,
турбуватися про ближнього
і нехтувати світом.
Навчи мене старшим слухняним бути,
підлеглим допомагати,
про друзів дбати,
ворогам пробачати.
Пристрасті нехай долаю зреченнями,
жадібність – щедрістю,
запальність – лагідністю,
байдужість – палкістю.
Дай мені мудрість в порадах,
непохитність у небезпеках,
терпеливість у випробуваннях,
смирення в благополуччі.
Вчини, Господи, щоб на молитві я був уважним,
у їжі поміркованим,
в обов’язках сумлінним,
у задумах рішучим.
Допоможи піклуватися
про невинність внутрішню,
про скромність зовнішню,
про поведінку взірцеву,
про життя праведне.
Інстинкти природні дай опанувати,
благодать зберігати,
права дотримуватись,
спасіння удостоїтись.
Навчи мене, яким малим є земне,
яким великим – божественне,
яким коротким є дочасне,
яким тривалим – вічне.
Дай мені до смерті приготуватись,
про суд пам’ятати,
пекла уникнути
і рай осягнути.
Через Христа, Господа нашого. Амінь.

Молитва до Пресвятої Діви Марії

О Маріє, Пресвята Діво і Мати, ось я прийняв Твого возлюбленого Сина, якого Ти зачала у своїм пречистім лоні, якого Ти породила, годувала і пригортала до себе. Зі смиренням і любов’ю я віддаю Тобі Того, чия присутність наповнювала Тебе найбільшим щастям і радістю, щоб Ти взяла Його у свої обійми і любила своїм серцем. Я приношу Його Всевишній Трійці як прояв найбільшого Божого культу, а також на Твою честь і славу та за потреби мої і всього світу.
Прошу Тебе, о добра Мати, виблагай для мене прощення гріхів, щедру благодать, щоб я ще ревніше служив Христові, і благодать остаточну, щоб я разом із Тобою міг прославляти Його повіки. Амінь.

Після cвятого Причастя

Поклоніння: О мій Ісусе! Я знайшов те, що шукав. Ти – моя єдина утіха, моя надія, моє найвище благо, моє все. Повний смирення, я стаю на коліна перед Тобою і вшановую Тебе як свого Бога, Господа і Спасителя. Хвала, честь і подяка Тобі навіки.
Подяка: О мій Ісусе! Пізнаю безмежність доброти Твоєї і дякую Тобі від повноти серця за нескінченні благодіяння, якими Ти удостоїв мене, так наблизившись до мене і наситивши мене своїм Тілом і Кров’ю задля вічного життя. Душа моя навіки зрошена Твоїм нескінченним милосердям.
Принесення жертви: О мій Ісусе! Сповнений якнайглибшої подяки, приношу в жертву Тобі все, що маю. Тобі присвячую тіло моє, душу мою, життя моє, сили мої, думки мої, слова і справи. І нехай буду я угодний Тобі завжди і в усьому!
Прохання: О мій Ісусе! Відтепер Ти в мені, невичерпне джерело всякого блага. Забери від мене все, що неугодне Тобі, і дай мені все, що спрямовує до Тебе. Допоможи Церкві Твоїй, щоб могла вона служити Тобі у світі. Пролий, Господи, благословення Твоє над моїми батьками та опікунами душі моєї, добродійниками і родичами, а також усіма людьми на землі, і дай душам померлих у вірі покоїтися в мирі за благословенням Твоїм. Амінь.

Духовне святе Причастя

У ситуаціях, коли немає змоги прийняти Ісуса в Євхаристії, але є прагнення з’єднатися з Ним, справжнє таїнство Євхаристії можна замінити духовним Причастям.

Ісусе, Ти присутній у моїй душі. Прошу, не дозволь, щоб гріх віддалив мене від Тебе. Ісусе, моє найбільше добро, моя найсолодша любове, торкнися мого серця і розпали його, щоб воно завжди палало любов’ю до Тебе. Амінь.

Або:

Мій Ісусе! Вірю, що Ти присутній у Пресвятому Таїнстві! Люблю Тебе над усе і моя душа тужить за Тобою. Не можу зараз Тебе прийняти в Євхаристії, тому хоча б духовно прийди до мого серця! Запрошую Тебе, відчиняю навстіж двері мого серця, згадуючи Твої слова: «Ось стою під дверима і стукаю. Якщо хто почує Мій голос і відчинить двері, Я ввійду до нього і буду вечеряти з ним і він зі Мною» (Одкр 3, 20). Я весь єднаюся з Тобою. Ісусе, моє найвище Добро й моя солодка Любове! Торкнись мого серця і запали його, щоб воно завжди палало любов’ю до Тебе. Амінь.

Або:

О Ісусе, наш Спасителю, наша любове, наше прагнення, Бог від Бога, будь зі мною! До Тебе звертаюсь я з глибини серця. Благаю Тебе увійти до душі моєї! Відвідай її і приготуй за благоволінням своїм! Очисти її від усіх плям і вад, бо пречистому мешканцю личить бездоганна оселя. Освяти мене як храм Твій, що Ти спорудив. Очисти цей храм від усякого гріха. Наповни його Твоєю благодаттю і утримай її в ньому, щоб я завжди і всюди був храмом, гідним Твого перебування. Увійди, Пастирю предобрий, в душу мою! Дай мені скуштувати солодкість трапези Твоєї! Амінь.

(св. Августин)

Сім відвідин Пресвятої Євхаристії

(Молитви на кожен день тижня)

Понеділок

Привітання:
Вітаю Тебе, мій Ісусе, у Пресвятій Євхаристії. Я прийшов Тебе відвідати. Молюсь Тобі, величаю з міцною й живою вірою тут і всюди, де Ти перебуваєш у Пресвятому Таїнстві. Тебе бажає й до Тебе прагне моя душа; іду, поспішаю до Тебе, щоб бути поряд з Тобою, перебувати з Тобою у святій любові. Господи Ісусе, Ти сказав: «Прийдіть до Мене всі струджені та обтяжені, – і Я дам вам відпочинок!» – прийми мої відвідини. З найглибшою пошаною я стою перед Тобою на колінах: поглянь на мене милостиво, віддали від мене все, що Тобі не подобається, а потім говори до мого серця, щоб воно раділо. Запали його вогнем Твоєї Божої любові, щоб я удостоївся прийняти Тебе й назавжди з’єднатися з Тобою. Амінь.

Ісус – мій Бог
«Господь мій і Бог мій», – сказав апостол Тома, коли зустрів Тебе, Ісусе, після Твого воскресіння. Ти – істинний Бог; Ти, як Церква молиться у Символі віри, – народжений від Отця перед усіма віками, Бог від Бога. Ти, Ісусе, зійшов із небес, прийняв людське тіло, об’єднавши людську природу з Божою в одній особі. Тридцять років Ти жив між нами. І коли людська злоба хотіла Тебе усунути із землі живих, Ти в своїй мудрості й любові встановив цю святу Тайну, щоб залишитися в ній між людьми аж до кінця світу. Увечері перед Страстями Ти взяв хліб у свої святі й пречисті руки і сказав: «Беріть, їжте, це – Тіло Моє». Так само Ти взяв чашу й сказав: «Пийте з неї всі, бо це Кров Моя Нового Завіту, що за багатьох проливається на відпущення гріхів. Чиніть це на Мій спомин». Скільки разів священик під час святої Літургії промовляє над хлібом і вином ці слова, стільки разів Ти сам приходиш до нас під виглядом хліба і вина, з тілом і душею, з природою Бога і людини. Мій Господи і Боже! Я прославляю Тебе в цій святій Тайні; Ти, що створив небо і землю, Ти – тут! Ти, що народився у вифлеємській стайні; Ти, якому Ангели співали: «Слава во вишніх Богу». Ти – тут! Ти, що пролив на хресті свою кров і віддав своє життя за нас. Ти – тут! Ти, що славно воскрес із мертвих і вознісся на небеса. Ти – тут! Ти, що перебуваєш в одвічній славі праворуч Отця, Ти тут присутній! Господь мій і Бог мій! Навколішках молю Тебе найпокірніше в цій святій Тайні як свого Творця. Я молю Тебе як найвищого Законодавця, я славлю Тебе як свого Спаса, я молю Тебе як Переможця смерті і пекла. Прийми, найсолодший Ісусе, цю мою молитву. Прийди, Спасителю, у моє серце; зігрій, оживи й зміцни його, щоб я ніколи не відійшов від Тебе. Амінь.

Слава й подяка без кінця Пресвятій Євхаристії! Нині, і повсякчас, і на віки вічні. Амінь.

Закінчення:
Дякую Тобі, Ісусе, за те, що Ти дарував мені благодать відвідати Тебе. Я вже йду. Нехай пам’ять про Твою святу присутність ніколи не зникає з мого серця, щоб я міг сказати: «Прощаюсь, але моє серце залишається з Тобою. Поглянь на всі мої вчинки, справи й страждання, бережи мене, зміцнюй і не дай відійти від Тебе».
Маріє, Мати мого Ісуса, молю Тебе: будь мені покровом!
Мій Ангеле-Хранителю, охороняй мене! Амінь.

Вівторок

Привітання:
Із благоговінням і трепетом я ступаю на святе місце, де Ти, Христе, перебуваєш у дарохранительниці під виглядом хліба. Поглянь милостивим оком на мене, свого негідного слугу, і пошли промінь благодаті моєму серцю. Амінь.

Ісус – Божий Агнець
«Ось Агнець Божий», – казав колись Йоан Хреститель своїм учням, показуючи на Тебе, Ісусе Христе. І справді, Ти в Пресвятій Євхаристії – істинний Агнець Божий. Ти щодня жертвуєш себе на вівтарі, а я кажу разом з Отцями Нікейського собору: «Нам, осяяним святою вірою, треба вірити, що на цьому святому престолі лежить Агнець Божий, який бере на себе гріхи світу і духовно жертвує себе». Ти – Агнець, заколений за наші гріхи; Твоя Кров воістину спасає нас від гріха, вічної смерті й сатани; Твоя Кров, Ісусе, не накликає помсту, а дарує нам милосердя. Ти – Агнець непорочний, який не відкрив уст, коли Його вели на смерть, не нарікав серед усіх переслідувань. Цим жертовним ягням є Ти, Ісусе Христе, коли перебуваєш із нами у Пресвятому Таїнстві; Ти й досі мовчки зносиш усі зневаги, якими ображають Тебе нечестиві грішники. Чи не було між ними й мене? Не припиняй просити для мене прощення й милосердя! Покажи Твоєму Отцю рани, які Ти прийняв за нас: вони вимолять мені помилування. Всім серцем я каюсь у своїй чорній невдячності! Ісусе, я каюсь у всьому, чим Тебе будь-коли образив і засмутив. Солодкий Агнче, Ісусе, я жертвую Тобі всього себе й хочу бути лише Твоєю власністю. Милостиво прийми мене й дозволь прийняти Тебе у святому Причасті, щоб на небі я удостоївся належати до тих, які «випрали свій одяг, і вибілили його в крові Агнця», а їхні імена записані в книзі життя Агнця, і співати з ними похвальну пісню: Слава нашому Богові, який сидить на престолі, й Агнцеві. Прийди до мене в духовний спосіб, зміцни мене силою Твого святого Тіла й оживи духовним напоєм Твоєї святої Крові, щоб я став терпеливим, лагідним, смиренним ягням і перебував з Тобою у святій любові навіки. Амінь.

Закінчення:
О, як зраділо моє серце, що Ти дарував мені благодать розмовляти з Тобою. Господи Ісусе, я хочу жити для Тебе, для Тебе вмирати, бути Твоїм у житті та після смерті. Амінь.

Середа

Привітання:
Вклоняюсь Тобі, Пресвятий Господи Ісусе Христе, присутній тут і в усіх Твоїх храмах на землі. Благословляю Тебе, що через свій хрест і страждання Ти відкупив світ. Молю Тебе й славлю Твоє Пресвяте Серце, дякую за всі Твої благодіяння щодо мене.
Маріє, випроси для мене благодать істинної побожності та святої любові, щоби, вшановуючи Ісуса, Твого Сина, у Пресвятій Євхаристії, я був вірний Божим заповідям щодня.
Ангеле Божий, мій Хранителю, я приєдную своє поклоніння до твого. Амінь.

Ісус – Добрий Пастир
«Я є Пастир добрий! Пастир добрий кладе свою душу за овець», – так колись казав Ти, Божественний Спасителю. І справді, Ти – Пастир добрий, Ти віддав своє життя за овець. «Більшої любові ніхто не має за ту, коли хто душу свою кладе за друзів своїх». І Ти це зробив, бо віддав життя навіть за своїх ворогів. Ти зійшов з небес, залишивши там дев’яносто дев’ять святих овець – Ангелів, а прийшов на землю, щоб спасти одну заблукалу вівцю – людський рід. Ти пролив свою Кров за нас, щоб вирвати нас із зубів пекельного вовка; Ти привів нас до свого стада – до святої Церкви; Ти дав нам священиків за духовних наставників, Ангелів – за наших невидимих Хранителів; Ти напуваєш нас із джерела благодатей Святих Тайн; Ти дав нам своє Тіло та свою Кров як їжу і напій. О, як же нам не бути вдячними за такі благодіяння! Однак як часто я був невдячний, як часто нехтував Твоєю благодаттю! Ти ж, коли я, нерозумний, віддалявся від Тебе, Ти йшов за мною і просив, щоб я повернувся: «Покайся, чому ти добровільно хочеш вмирати навіки?» Ти взяв мене на свої плечі й милостиво приніс назад до стада. Твої руки обіймали мене, я ж наважився спочивати при Твоїм Божім Серці, я, що так глибоко поранив це сповнене любові Серце. Розкаявшись, я наближаюся до Тебе, доброго Пастиря в Пресвятій Євхаристії. Очисти моє серце від усього, що Тобі не подобається, і в духовний спосіб увійди до нього. Обіймаю Тебе й навіки бажаю з Тобою з’єднатися. Не дай мені будь- коли відійти від Тебе. Амінь.

Закінчення:
Словами праведника Симеона: «Нині відпускаєш свого слугу, Владико, згідно зі своїм словом, у мирі», – я прошу Тебе, Ісусе: у Пре- святій Євхаристії даруй Твоїй святій Католицькій Церкві мир; віддаляй від неї всі помилки та єресі; звеличуй її, свою Наречену, яку Ти набув власною Кров’ю. Зміцнюй праведних, звільни душі з чистилища і приведи всіх людей до Царства Твого Пресвятого Серця. Амінь.

Четвер

Привітання:
Ісусе Христе, Боже мій і Спасителю, присутній тут у Пресвятій Євхаристії! Ти сам кличеш нас: «Прийдіть до Мене всі». Я прийшов відвідати Тебе, побути з Тобою і з’єднатися у святій любові. Приношу Тобі дари Твоєї доброти: мій розум, мою пам’ять, волю, усі сили моєї душі та мого тіла.
Наймиліша Мати, Діво Маріє, нехай мої відвідини і мої дари будуть приємні Твоєму Синові. Амінь.

Ісус – наш Лікар
«Не здорові потребують лікаря, а хворі», – так сказав Ти, Ісусе. І вже багато-багато недужих отримали Твою допомогу. На багатьох Ти клав свої руки, і всі вони видужували. Ти зціляв паралітиків, сліпим повертав зір, глухим – слух, німим – дар мови. Але Ти радше прийшов до нас, аби зцілювати не тіла, а душі від гріха. Саме про Тебе сказано ці слова: «Він грішників приймає і разом з ними їсть». Однак Ти, Божественний Спасителю, не є лікарем лише тих, хто жив колись, Ти є й нашим небесним лікарем, адже Ти сказав: «Я з вами по всі дні до кінця віку». Ти – Той самий милосердний лікар, що ходив колись містами й селами Палестини; Ти є тут, у Пресвятій Євхаристії. Ти й тепер кажеш нам: «Не здорові потребують лікаря, а хворі. Прийдіть до Мене всі». Божественний Спасителю, ось і я прийшов відкрити перед Тобою всі слабкості своєї душі. Зміцни мене й зігрій своєю благодаттю. Дай світло моїм очам і слух уважний моїм вухам; дозволь мені вести з Тобою святу розмову. Подай мені руку допомоги, зміцни моє слабке тіло, уділи краплину своєї солодкості й поведи мене за собою. Амінь.

Закінчення:
Перш ніж піти, я, Ісусе Христе, віддаюся Твоєму Серцю, п’ятьом ранам Твого божественного тіла й палко молюся:
Душе Христова, освяти мене. Тіло Христове, спаси мене. Крове Христова, напій мене. Водо з боку Христового, омий мене. Страсті Христові, зміцніть мене. Добрий Ісусе, вислухай мене. В ранах Твоїх укрий мене. Не дозволь мені від Тебе віддалитися. Перед ворогом лукавим захисти мене. В смертну годину поклич мене, і дозволь прийти до Тебе, щоб міг зі Святими славити Тебе на віки вічні. Амінь.
Прошу Тебе, Непорочна Діво Маріє: заступись за мене перед Сином, благаючи про спасіння моєї душі, а також про звільнення бідних душ із чистилища, про всі потреби святої Католицької Церкви, про покаяння грішників та про спасіння всього світу.
Ангеле Божий, Хранителю мій, якому доручила мене батьківська любов Всевишнього, охороняй і веди мене. Амінь.

П’ятниця

Привітання:
Всеблагий Господи Ісусе Христе! Я прийшов до Тебе, щоб смиренно просити: нехай сила Твоєї полум’яної любові віддалить моє серце від усього земного, щоб я був готовий померти заради Тебе, насамперед для мого гріха та егоїзму, як Ти заради мене зволив померти на дереві хреста.
Маріє, моя наймиліша Мати! Веди мене нині до Твого Сина. Нехай Він погляне на мене милостиво і прийме мої відвідини. Амінь.

Ісус – наша пожива
Усі надіються на Тебе, Ісусе, і Ти годуєш їх у свій час; Ти відкриваєш свою руку й наповнюєш благословенням всяке створіння. Ти оживляєш рослини небесною росою і вологою землі. Ти наказуєш рости зеленим травам і годуєш звірів. Яку різноманітну їжу Ти, Боже, дав своєму творінню! О, яка велика Твоя щедрість! Але ще більше я захоплююсь Тобою, коли подумаю, якою їжею Ти годуєш людську душу, щоб зміцнити її духовне життя. «Не хлібом самим житиме людина, але кожним словом, що виходить з Божих уст», – так навчаєш Ти. Палка молитва зміцнює і насичує зголоднілу душу. Але найпрекрасніше те, що Ти сам хочеш бути нашою поживою, кажучи: «Я є хліб живий, який зійшов з неба; якщо хто буде їсти цей хліб, житиме вічно. Хліб же, який Я дам, – це Моє тіло заради життя світу! Адже Моє тіло – справжня пожива, а Моя кров – справжній напій». Господи, я вірю Твоїм словам. Чого не збагне жоден людський розум, те постановила Твоя мудрість; чого б ніяке людське серце не наважилось побажати, те подарувала Твоя любов; чого жодна могутність не вважає за можливе, те здійснила Твоя сила. Ти перетворив хліб і вино у своє Тіло і свою Кров, щоб годувати ними душі. Господи, дякую Тобі за цей дар! Яка величезна сила в цій їжі! Ти кажеш: «Хто споживатиме цей хліб, буде жити вічно». Разом зі святою Церквою я кажу: «Ти зіслав нам хліб небесний, який може дати всяку насолоду». Ця небесна їжа єднає нас з Тобою. Споживаючи ці небесні дари, ми перетворюємось у Тебе, о Ісусе! І все ж, причащаючись Твоїх Святих Дарів, я часто буваю неуважним, ледачим, холодним, байдужим. Прошу Тебе, Спасителю: прожени з мого серця все, що Тобі не подобається. Ти сказав: «Прийдіть до Мене всі струджені та обтяжені, – і Я дам вам відпочинок». Поглянь: ось я з покорою приступаю до Тебе. Як олень прагне до водних джерел, так душа моя прагне до Тебе, Боже. Амінь.

Закінчення:
Ісусе, я вже йду, але мій дух залишається тут. Нехай моя душа шукає лише Тебе, Тебе прагне, славить тільки Тебе. Амінь.

Субота

Привітання:
Вітаю Тебе, Ісусе в Пресвятій Євхаристії! Я прийшов до Тебе виявити мою пошану, мою любов до Тебе та вдячність. Тебе славлю, мого Господа і Бога, Тебе люблю, моє найвище благо. Дякую Тобі за те, що Ти перебуваєш тут у Пресвятій Євхаристії та дозволяєш мені відвідувати Тебе. Маріє, веди мене до Твого Сина, ввіряй мене Йому. Амінь.

Ісус – моя Любов
«Бог є любов», – каже апостол Йоан. Ти одвічно хотів створити мене й зробити учасником Твоєї слави і блаженства. Коли ж через гріх наших предків увесь людський рід потрапив у велику скруту, Ти сам, Божий Сину, прийшов, «щоб кожний, хто вірить в Тебе не загинув, але мав життя вічне». Ти став людиною, витерпів заради нас багато страждань і вмер на хресті. Та цього замало було Твоїй любові: Ти залишив нам спомин своєї любові, щоби постійно бути між людьми, щоб хресну жертву приносити безкровно разом із нами. Увечері перед своєю Мукою Ти дав Твоїм учням своє Тіло й свою Кров як їжу і напій, під виглядом хліба і вина, сказавши їм: «Чиніть це на Мій спомин». Цим Ти дав владу священикам перетворювати хліб і вино міццю Святого Духа у Твоє Тіло і Кров. О, яка велика Твоя любов до нас! Але як часто я ображав Тебе, о безмежна Любове! Я щиро каюсь у цьому! Тобі віддаю своє серце, нехай воно б’ється лише для Тебе. Боже мій, прийди, очисти моє серце, запали його полум’ям своєї любові, прийди й оселися в мені. Знаю, я недостойний, щоб Ти прийшов до мене, але надіюся на Твою безмежну любов та милосердя. Я благаю Тебе: увійди до мого серця в духовний спосіб. Я обіймаю Тебе, зачиняю у своєму серці, єднаюся з Тобою, щоб разом з апостолом Павлом сказати: «Живу вже не я, а Христос живе в мені». У Твоїй любові я хочу жити, у Твоїй любові хочу померти. Амінь.

Закінчення:
Дякую Тобі, Христе Господи, за благодать відвідин. Я дуже ціную ці хвилини перебування з Тобою. Дякую, що Ти милостиво вислухав мене. Залишайся в моїх думках, у моєму серці, в моїй душі, охороняй мене.
О Мати мого Господа! Веди мене, щоб я не зійшов з істинного шляху. Допоможи мені дійти до Ісуса, Пастиря й Друга моєї душі. Святий Ангеле-Хранителю, не залишай мене. Амінь.

Неділя

Привітання:
Ісусе Христе, я прийшов відвідати Тебе, відкрити перед Тобою своє серце. Поглянь на мене милостиво, звернись до мого серця, зміцни мою слабку душу своєю небесною благодаттю. О Маріє, молись за нас. Амінь.

Ісус – Наречений моєї душі
Вітаю Тебе, Володарю моєї душі. Ти, Ісусе, – моя радість і моя втіха. З нетерпінням я чекав на цю хвилину, щоб відкрити перед Тобою своє серце й довести Тобі свою любов. Ти, Ісусе, – любов мого серця; я не маю спокою, коли не маю в серці Тебе. Все гірке солодшає, все тяжке легшає, коли згадую Тебе. Один лише у мене біль: я не можу постійно перебувати з Тобою.

Ісус: Де ти, там і Я біля тебе; в Мені ти живеш і перебуваєш, ти очима душі бачиш Мене як Бога і як людину в Пресвятій Євхаристії. Я чую твої слова, бачу твої вчинки, заглядаю до твого серця; Я знаю, що ти думаєш, чого бажаєш, за чим зітхаєш. Хоч би як далеко від Мене ти був, можеш з’єднатися зі Мною, причастившись Святих Тайн. Я ношу тебе у своєму серці, живу у твоєму серці; ти – Мій, а Я – твій.
Душа: Ісусе, я бачу Тебе в усьому, бо Ти – Сила, що оживляє творіння. В першому промені сонця я бачу відблиск Твого сяйва, у вечірніх сутінках бачу відблиск Твоєї любові. Небеса розповідають про славу Твою, зорі оспівують Твою велич. У шумі вітру я чую Твою лагідну мову, в бурі й громі – силу Твого голосу. Небесні хмари – це Твої посли, вони вітають нас від Твого Імені. Квіти духмяніють ароматами Твоїх пахощів, а пташиний хор співає Тобі хвалу. Вся природа говорить мені про Тебе й наповнює моє серце захопленням, вдячністю і любов’ю. А особливо дивовижне й прекрасне те, що, як колись на землі, так і тут, Ти перебуваєш у Пресвятій Євхаристії. О, яка величезна радість наповнює моє серце, бо мені, як Магдалині, можна сидіти біля Твоїх ніг, як святому Йоану, можна спочивати на Твоїх грудях; бо я можу брати участь у Твоїй Тайній Вечері, під час якої я чую Твої слова: «Беріть, їжте, це є Тіло Моє». Запали моє серце своєю Божою любов’ю; спали все, що Тобі в ньому не подобається. Оселися в моєму серці, з’єднай мене з собою, щоб я міг сказати: «Я знайшов Того, кого полюбила душа моя». Слава, пошана та любов Ісусовому Серцю в Пресвятому Таїнстві! Амінь.

Закінчення:
О Ісусе! Я люблю Тебе всім серцем. Я каюсь у тому, що часто ображав Твою безмежну любов. Я не хочу більше зневажати Тебе. Віддаю Тобі своє тіло і свою душу. Все, що я роблю, нехай прославляє Тебе. Віддаю Тобі всіх моїх рідних, друзів і ворогів, усіх тих, хто просив мене помолитися за них, а особливо душі в чистилищі. Пресвята Діво Маріє, Мати моя! Віддай мене Твоєму Синові, піклуйся про мене, молися за мене і за всіх, кого я віддав Пресвятому Серцю Ісуса. Амінь.

Молитва до Євхаристійного Серця Ісуса, зраненого гріхами світу

(Для читання перед Ісусом Христом у Пресвятих Дарах)

Євхаристійне Серце Ісуса! Вірю в Тебе!
Євхаристійне Серце Ісуса! Помнож у мені віру й любов.
Євхаристійне Серце Ісуса, що палаєш любов’ю! Розпали серця наші любов’ю.
Євхаристійне Серце Ісуса, Джерело істинної свободи! Звільни нас від гріха.
Євхаристійне Серце Ісуса, Сотворителю світу! Не випускай нас із-під своєї опіки.
Євхаристійне Серце Ісуса, Божий лікарю, який прийняв смерть на хресті! Вилікуй наші гріховні рани.
Євхаристійне Серце Ісуса, Джерело вічного світла! Дозволь нам споглядати Тебе у вічності.
Євхаристійне Серце Ісуса! Дозволь, роздумуючи про Твою гірку Муку, зазнати сердечного жалю і відпущення гріхів.
Євхаристійне Серце Ісуса! Вияви нам милосердя в годину смерті.
Амінь.

Молитва перед Ісусом у Пресвятому Таїнстві Євхаристії

(Розмова Господа Ісуса з людиною, яка відвідує Його)

Ісус: Почуй! Не потрібно багато знати, щоби принести Мені радість. Вистачить того, щоб ти Мене дуже любив і щиро довіряв моїй любові. Два серця, переповнені любов’ю, завжди розуміють одне одного. Тож говори до Мене як до свого друга: щиро, ніжно й без сумнівів. Розкрий переді Мною своє серце: Я почую і зрозумію, коли говоритимеш серцем. Я знаю його голос і дуже чекаю, коли ти до Мене прийдеш і відкриєш серце переді Мною. Я відповім тобі словами благодаті та втіхи, тільки відкрий на Мій голос своє вухо. А якщо не розумієш сьогодні Моїх слів, зрозумієш пізніше, під час випробувань чи спокус. Що ж скажеш, що скажеш Мені?!
Віруючий: Нехай прославиться і возвеличиться Ісус Христос у Пресвятому Таїнстві!

***

Ісус: Може, хочеш довірити Моєму Серцю когось із близьких. Зроби це сміливо. Я радію, коли твоє серце думає про інших і заради них жертвує собою. А для себе? Чи не потребуєш чогось? Не сумнівайся, проси багато: про блага тіла і душі, про здоров’я, дар молитви, стійкості, хоробрості. А чи не хочеш висловити переді Мною те, що накипіло в тебе на душі? Скажи відверто, яка твоя головна вада. Наскільки ти гордий, неслухняний, поневолений земними благами? Скажи, чи не маєш у серці прагнень і намірів, які чинять тебе рабом? Скажи Мені про них сміливо. Вияви переді Мною сердечні рани, які ти маєш, свої клопоти й турботи. Розкажи Мені про них. Я допоможу тобі, втішу тебе. А може, маєш у серці радощі, якими хочеш зі Мною поділитися? Чи не маєш чогось для Мене? Скажи, що любиш Мене, що прагнеш бути на небі зі Мною, що даруєш Мені своє серце. Завтра знову повертайся сюди й подаруй Мені своє чисте серце, яке сповниться ще більшою любов’ю. А Я обдарую тебе новими благодатями.
Віруючий: О Боже, присутній тут у Пресвятому Таїнстві Любові, величаю Тебе!

Возвеличення Бога

Благословенний Бог!
Благословенне Ім’я Його святе!
Благословенний Ісус Христос, істинний Бог та істинна людина.
Благословенне Ім’я Ісусове.
Благословенне Серце Його Пресвяте.
Благословенна Кров Його найдорогоцінніша.
Благословенний Ісус у Пресвятому Таїнстві вівтаря.
Благословенний Дух Святий, Утішитель.
Благословенна велична Мати Христова, Марія найсвятіша.
Благословенне Її святе і непорочне Зачаття.
Благословенне Її преславне Взяття до неба.
Благословенне ім’я Марії, Діви і Матері.
Благословенний святий Йосиф, її пречистий Обручник.
Благословенний Бог у своїх Ангелах і у своїх Святих.

Пресвяте Серце Ісуса, помилуй нас! (тричі)

«Tе Deum» (подячний гімн св. Амвросія)

Тебе, Бога, хвалимо,
ісповідуємо Тебе, Господа.
Тебе, Отця Предвічного, вся земля величає.
Тобі всі Ангели, Тобі Небеса і всі сили,
Тобі Херувими і Серафими
неустанним голосом взивають:
Свят, Свят, Свят Господь Бог Саваот!
Земля і небеса повні величі слави Твоєї.
Тебе апостольський лик преславний,
Тебе хвалебне число Пророків,
Тебе хвалить пресвітле мученицьке воїнство,
Тебе по всьому світу ісповідує свята Церква:
Отця незбагненної величі
і хвалебного Твого Єдиного й істинного Сина,
і Святого Утішителя Духа.
Ти – Цар слави, Христе!
Ти – Отця Син одвічний!
Ти задля спасіння,
приймаючи людську природу,
не погордив лоном Діви.
Ти, подолавши жало смерті,
відкрив віруючим Небесне Царство.
Ти сидиш праворуч Отця, в Отчій славі,
і віримо, що невдовзі Ти прийдеш суддею.
Отже, просимо Тебе: допоможи своїм слугам;
їх бо безцінною кров’ю відкупив Ти.
І сподоби зі Святими Твоїми
царювати в Твоїй вічній славі.
Бережи народ свій, Господи,
і благослови своїм дітям.
Керуй ними і возвеличуй їх навіки.
Ми повсякчас Тебе благословляємо
і прославляємо Ім’я Твоє навіки, безустанно.
Благоволи, о Господи,
від гріха сьогодні встерегти нас.
Помилуй нас, Господи! Господи, помилуй!
Нехай зійде на нас, Господи, Твоє милосердя,
бо ми уповаємо на Тебе.
В Тобі, о Господи, моя надія,
хай не осоромлюсь повіки.

З’єднання з Ісусом у Євхаристії

Ісусе, жертовний Агнче, єднаюся з Тобою, жертвую себе разом із Тобою. Я хотів би забути себе, щоб думати тільки про Тебе; я хотів би бути забутим і погордженим з любові до Тебе. Я хочу, щоб тільки Ти мене розумів і любив. Хочу мовчати і чути лише Тебе одного. Хочу відмовитися від себе і повністю зануритися в Тобі. Ти один повинен жити в мені. Тобі передаю дух мій, щоб Ти освятив його; серце моє, щоб Ти володів ним; волю, щоб Ти зміцнив її; моє нелегке становище, щоб Ти полегшив його; душу і тіло моє, щоб Ти наситив їх.
Серце Ісуса мого в Пресвятому Таїнстві, Кров Твоя – це життя моєї душі. Не хочу я більше жити сам. Ти один повинен жити в мені. Амінь.

(Лев XIII)

Молитва апостолів Євхаристії

Маріє, сповнена благодаті,
Храме Святого Духа, слугине Господня,
Матір Божого Слова, яке в Тобі стало Тілом
і оселилося серед нас,
Мати Хліба Життя, пожертвуваного за життя світу,
Матір Євхаристії, навчи нас дбати
про поживу, що триває вічно,
щоб ми, завдяки вірі у присутність
Ісуса в Євхаристії,
Виконували справи, передбачені Богом.
Матір Євхаристії, яка стоїш під хрестом,
допомагай нам брати участь
у Євхаристійній Жертві Твого Сина
і благати щодня:
«Господи, давай нам завжди цей хліб».
Матір, яка зберігала події Сина в Непорочному Серці,
вчи нас роздумувати і адорувати.
Матір Євхаристії, Матір Милосердя,
навчи нас служити Божому Сину
в усіх Його «найменших братах».
Амінь.

Таїнство Покаяння і Примирення – це велика таємниця Божої любові й милосердя до грішних. Бо коли ми, омиті з наших гріхів святим Хрещенням та обдаровані освячуючою Божою благодаттю, знову чинимо через свою слабкість нові гріхи, то Господь не відкидає нас і не відвертається, а навпаки – знову готовий нам простити, якщо ми щиро каємося та вирішуємо виправитись. Але для отримання Його прощення Він вимагає від нас визнати нашу провину перед священиком та з його вуст отримати відпущення наших гріхів. Ісус чекає на наше покаяння і рішення виправитись.
Святе таїнство Покаяння називається також СПОВІДДЮ, тобто визнанням гріхів перед священиком. Щоб гідно прийняти це святе таїнство, треба:

1. Усвідомити собі свої гріхи під час іспиту совісті.
2. Розкаятись у скоєних гріхах.
3. Прийняти тверде рішення виправитися.
4. Щиро визнати свої гріхи перед священиком.
5. Відшкодувати матеріальні й моральні збитки скривдженим.

ПРО ІСПИТ СОВІСТІ

На початку іспиту совісті треба помолитись і попросити Святого Духа, щоб Він поміг пригадати зло, яке я скоїв подумки, словами чи вчинками. Після молитви слід подумати:
1. Коли я востаннє сповідався?
2. Чи була сповідь дійсна, тобто – чи я, сповідаючись, не затаїв якогось тяжкого гріха?
3. Чи я каявся у скоєному злі та чи виконав покуту?
Якщо якоїсь із цих умов не було додержано, треба про це сказати священикові, бо якщо попередня сповідь була недійсною, то її треба повторити.
Після цього треба згадати Божі й церковні заповіді та запитати себе, які з них я порушив і скільки разів, особливо якщо гріх був тяжкий.

Підготовча молитва

Всеблагий Отче, Ти знаєш моє ім’я. Ти покликав мене до існування й ведеш життєвою дорогою. У Христі я став Твоєю улюбленою дитиною. Проте ображаю Тебе і віддаляюся від Тебе. Каюсь у моїх гріхах і хочу в них зізнатися. Отче, дай мені відвагу поглянути на себе у світлі Твоєї правди і наблизитися до Тебе.
Прийди, Святий Духу, освіти мій розум, щоб я глибоко пізнав свої гріхи, спонукай волю й серце, щоб я щиро каявся в них і відважно їх визнав, дай мені силу визволитись від поганих звичок і жити у Твоєму світлі.
Свята Маріє, Заступнице грішників, випроси мені у свого Сина благодать доброї сповіді. Ангеле-Хранителю мій і Ти, святий Покровителю, заступіться за мене перед престолом Божого милосердя. Амінь.

Або:

Молитва перед іспитом совісті

Прийди, Святий Духу, освіти мій розум, щоб я пізнав усі свої гріхи, спонукай мою волю до правдивого жалю і щирої сповіді. О Маріє, без первородного гріха зачата, молись за мене, що до Тебе прибігаю. Ангеле- Хранителю мій святий, допоможи мені пізнати все, чим я засмутив Боже Серце, випроси мені благодать доброї сповіді. Амінь.

ІСПИТ СОВІСТІ ДЛЯ ДОРОСЛИХ
Вступні запитання

Коли я востаннє сповідався?
Чи була моя сповідь дійсна?
Чи я не забув або чи свідомо не приховав тяжкого гріха?
Чи виконав покуту?

Гріхи проти Бога

Чи я не відрікався від своєї віри, соромлячись її визнати?
Чи не занедбував щоденної молитви?
Чи не була моя молитва нещирою, неуважною, поспішною?
Чи систематично читав Святе Письмо?
Чи поглиблював свої релігійні знання, слухаючи проповіді, читаючи релігійну літературу та пресу?
Чи цікавився життям своєї парафії, життям Церкви в Україні та у світі?
Чи не нарікав на Бога під час страждань, випробувань, негараздів?
Чи не шукав свого, відмовляючись прийняти волю Бога, впадаючи у відчай, зневіру?
Чи не вірив у забобони, чи не ворожив сам?
Чи не використовував магічні речі: амулети, гороскопи, кадильця, заборонені символи, мантри, домашні обереги, сонники?
Чи не ходив до ворожок, екстрасенсів, «цілителів»?
Чи не брав участі в сеансах спіритизму, сектантських зустрічах, сатанинських обрядах?
Чи дотримувався посту, які визначила Церква?
Чи не вимовляв Імені Господа без належної пошани, жартома або зі злістю?
Чи не проклинав когось, бажаючи зла, чи не просив у Бога нещастя для ближнього?
Чи не закликав Господа бути свідком, говорячи неправду?
Чи не приступав по-святотатськи до святих таїнств?
Чи не соромився християнських привітань або вияву релігійності (знаку хреста)?
Чи не пропускав Святої Меси в неділі та свята через лінощі або байдужість, чи не підмовляв до цього інших?
Чи не працював у неділю без потреби?
Чи належно святкував неділю, присвячуючи час Богові та ближнім: молячись, читаючи Святе Письмо, спілкуючись з рідними і друзями?

Гріхи проти ближнього

Чи не занедбував любові до батьків? Чи піклувався про них, особливо якщо вони хворі й старі? Чи не сварився з ними, не обмовляв або соромився їх, не вибачав їм, чи не бив їх?
Чи дбав про духовне та моральне виховання своїх дітей, про релігійний розвиток, молитву, участь у Святій Месі?
Чи був добрим прикладом для своїх дітей?
Чи присвячував дітям час, чи цікавився їхнім життям, успіхами та проблемами?
Чи мій дім є прикладом християнського життя?
Чи я не є безпосередньо причетний до чиєїсь смерті або каліцтва?
Чи я не зробила аборту? Чи не намовляла (намовляв) до цього інших?
Чи я не бажав смерті собі або іншим?
Чи я не розпалював в собі ненависті проти когось?
Чи не прагнув помститися?
Чи не виявляв ненависті до якоїсь групи людей через їхню расу, національність, релігію?
Чи не був нетерплячий або немилосердний у словах та вчинках?
Чи не заздрив іншим?
Чи молився за своїх ворогів, за тих, кого не люблю?
Чи не привласнив чужої речі?
Чи не брав або давав хабарі?
Чи як роботодавець не затримував заробітної платні або свідомо її занижував?
Чи не брав працівників на роботу, свідомо їх ошукуючи?
Чи як працівник я не занедбував своїх обов’язків?
Чи своєчасно повертав борг і дотримувався зобов’язань?
Чи дбав про свою парафію, про її утримання?
Чи не занедбував учинків милосердя?
Чи не казав неправди з якихось причин?
Чи не осуджував або обмовляв інших, розповідаючи погані, неправдиві речі, виявляючи без потреби чужі вади, гріхи?
Чи дотримував даного слова?
Чи беріг довірену таємницю?
Чи не підглядав, не підслуховував, або в інший спосіб не втручався в чиєсь особисте життя, напр., читаючи чужі листи, щоденники?
Чи виправив моральні кривди, які я заподіяв своєю брехливістю, гордістю, самолюбством, нікчемністю, впертістю, помилковістю?
Чи не відмовлявся примиритися і не хотів пробачити тому, хто просив вибачення?

Гріхи проти себе

Чи не наражав на небезпеку своє життя і здоров’я?
Чи панував над своїм гнівом та іншими негативними емоціями? Чи намагався позбутися поганих звичок? Чи уникав поганого товариства?
Чи не зловживав алкоголем? Чи через пияцтво матеріально і морально не страждала моя сім’я?
Чи не вживав наркотиків?
Чи добровільно не піддавався нечистим думкам?
Чи не шукав сексуального задоволення в літературі, фільмах, порнографії, непристойних розмовах?
Чи не грішив проти власного тіла мастурбацією?
Чи не продавав алкоголю, наркотиків, порнографічної літератури, зброї?
Чи не принижував людської гідності, насміхаючись над іншими?

Гріхи проти подружнього життя

Чи я цінував таїнство Подружжя?
Чи не зрадив дружину (чоловіка)?
Чи не мав сексуальних контактів з іншими членами родини?
Чи не підмовляв або наражав інших на тяжкий гріх нескромним одягом, рухами, поведінкою?
Чи не відкидав дружину (чоловіка) в інтимному співжитті? Чи не змушував до статевого акту, перебуваючи в нетверезому стані?
Чи не запобігав зачаттю нового життя контрацептивами, незакінченим статевим актом або іншим способом, не намагаючись пізнати методи природного планування сім’ї?
Чи не примушував до співжиття у спосіб, який принижує людську гідність?
Чи не занедбував виховання молоді до відповідального подружнього життя, чи не давав поганого прикладу?

Молитва після іспиту совісті

Боже милосердя, чим я відплатив за Твоє милосердя? Гріхом, занедбанням, невдячністю. Каюсь усім серцем у своїх гріхах, якими образив Тебе, мого Творця. Каюсь, що зневажив Тебе, найвище і гідне найбільшої любові Добро. Каюсь, що змарнував заслуги мого Спасителя і потоптав Його Кров, пролиту за мене. Каюсь, Господи, що образив Твою справедливість. Я заслуговую на покарання. Отче, я згрішив проти неба і проти Тебе. Я негідний зватись Твоєю дитиною. Мені соромно за всі мої гріхи , які відкидаю. Хочу твердо, з Твоєю допомогою, уникати будь-якого зла і нагоди до нього. Пре- свята Діво, святий Ангеле-Хранителю і мої святі Покровителі, виблагайте для мене у Бога прощення гріхів, щирий жаль за них і міцну постанову виправитися. Амінь.

ІСПИТ СОВІСТІ ДЛЯ МОЛОДІ
Вступна молитва

Прийди, Святий Духу, і освіти мій розум, щоб я пригадав собі все, чим образив Бога, мого найкращого Отця. Сокруши моє серце, щоб за всі свої гріхи я щиро жалів, і зміцни мою волю, щоб я був витривалим у добрих постановах. Амінь.

Вступні запитання

Коли я востаннє сповідався?
Чи дійсна була моя сповідь?
Чи забув або свідомо приховав якийсь гріх?
Чи виконав покуту?

Гріхи проти Бога

Чи вірю, що Бог мене любить і цікавиться моїм життям?
Чи вірю, що Він може вибачити кожний гріх?
Чи не живу так, ніби не потребую Бога, довіряючи лише своїм силам, вважаючи, що все залежить лише від мене, і що тільки я знаю, що для мене добре?
Чи прагну пізнати Бога всіма своїми силами?
Чи пам’ятаю, що маю дякувати Богові і прославляти Його, а не тільки просити?
Чи пам’ятаю про те, що я повинен поглиблювати свій зв’язок із Богом, не обмежуючись лише вивченими молитвами (Отче наш…; Радуйся, Маріє…)? Чи розмовляю з Богом про своє життя, свої проблеми?
Чи не обираю з Божого вчення тільки те, що мені відповідає і що мені легко виконати?
Чи не відкидаю таїнства або легковажу ними (зрідка сповідаюсь, зрідка приймаю святе Причастя, не беру участі у Святій Месі)?
Чи не приймаю святе Причастя з тяжким гріхом на совісті, не висповідавшись перед тим?
Чи не насміхаюсь зі святих речей (напр., нескромно або навіть вульгарно жартую)?
Чи не беру участі у святій Літургії лише як глядач – не поглиблюючи її розуміння?
Чи признаюсь до моєї віри, не соромлюся її, не боюся свідчити про неї (напр., у школі, серед друзів)?
Чи читаю Святе Письмо?
Чи не звинувачую Церкву, священиків у тому, що вони проповідують щось незрозуміле та важке для сприйняття?
Чи поглиблюю свою віру? Чи беру участь у катехезах для молоді?
Чи шаную світ, природу, чи турбуюся про чистоту довкілля?
Чи не знущаюся над тваринами?
Чи не вірю в забобони?
Чи не вірю у ворожіння, гороскопи, талісмани?
Чи не викликав духів?
Чи я переконаний, що сектантство, сатанізм у будь-якій формі небезпечний для моєї віри?
Чи дотримуюся посту (не споживаю м’ясних страв у п’ятницю та Попільну Середу)?

Гріхи проти ближнього

Чи егоїстично не шукаю тільки своєї користі, використовуючи для цього інших людей?
Чи не вибираю товариство тільки тих людей, які мені приємні або вигідні?
Чи не люблю бути в центрі уваги, чи слухаю інших, намагаюсь їх зрозуміти, не прагнучи будь-якою ціною доводити свою правоту?
Чи різко не критикую людей, чіпляючи їм «ярлики», оцінюючи?
Чи я не скупий (неохоче позичаю чи даю іншим, коли вони потребують)?
Чи не переслідую інших людей за їхні погляди, національність, мову, релігію?
Чи вибачаю і чи вмію перший попросити пробачення, чи зізнаюсь у своїх провинах?
Чи не говорю неправду, перебільшую у своїх розповідях?
Чи не пліткую, не обмовляю когось?
Чи не висміюю слабших або «дивних»?
Чи не зраджую чужі таємниці, не використовую отриману інформацію проти інших?
Чи чесно поводжуся з дівчиною (хлопцем), друзями?
Чи не заздрю, відвертаючись від тих, хто цікавіший, кращий за мене?
Чи я чесний, чесно заробляю гроші? Чи не беру без дозволу у батьків гроші або інші речі? Чи повертаю позичену річ? Чи не краду дрібниць у магазині?
Чи не заробляю на людській слабкості або залежності (продаю наркотики, розповсюджую порнографію, алкоголь)?
Чи помічаю, як багато для мене роблять інші, чи вмію за це віддячити?
Чи вмію стримувати свій гнів?
Чи вмію керувати своїми емоціями?
Чи не прагну помститися за заподіяну мені кривду?
Чи намагаюся зрозуміти моїх батьків, їхні проблеми, чи бачу їхні потреби, чи вмію проявляти до них свою любов і вдячність?
Чи не сварюся з батьками через дрібниці, переконуючи, що я кращий за них?
Чи я не прагну будь-якою ціною (використовуючи гроші, силу, удавання) здобути дівчину (хлопця)?
Чи не живу позашлюбним життям? Чи не використовую інших для заспокоєння моїх сексуальних потреб (напр., змушую когось до сексу, називаючи це любов’ю, маю гомосексуальні контакти, займаюся мастурбацією, підтримую сумнівні віртуальні знайомства, оглядаю порнографію)?
Чи не перекладаю на інших відповідальність за свої проблеми? Чи не хочу, щоб їх розв’язували за мене інші, або вимагаю від своїх друзів, щоб вони мені допомагали?
Чи не підштовхую інших до гріха, зла (брехні, крадіжки, алкоголю, сексу, аборту)?

Гріхи проти себе

Чи я люблю себе, чи приймаю себе таким, яким я є?
Чи не маю претензій до Бога, що створив мене саме таким?
Чи не втікаю від правди про себе, звинувачуючи себе або інших у тому, що мені щось не вдається?
Чи не зволікаю з необхідним рішенням?
Чи я відповідальний?
Чи не марную час: не планую свій день, живу, не маючи часу для Бога, роздумів, тиші?
Чи я не марную своїх здібностей?
Чи не вважаю себе гіршим за інших, проблемним, свідомо впадаючи в депресивний стан?
Чи я живу в реальному світі, не втікаючи у свої мрії та фантазії?
Чи я не є занадто залежним від соціальних мереж та комп’ютерних ігор?
Чи гроші, одяг тощо не є в моєму житті важливішими за духовні цінності?
Чи бережу своє здоров’я?
Чи не курю цигарки, не вживаю алкоголь, наркотики?

Молитва після іспиту совісті

Боже, Ти своєю благодаттю перемінюєш грішників на праведних, а засмученим даєш радість нового життя. Підтримуй мене своїми дарами, щоб, очистившись від гріхів, я міг жити повнотою Божого життя. Через Христа, Господа нашого. Амінь.

СПОВІДЬ

Стань навколішки перед священиком на знак смирення і розкаяння. Привітайся зі сповідником словами: Слава Ісусу Христу. Священик відповідає: Навіки слава.

Перехрестися зі словами: В Ім’я Отця, і Сина, і Святого Духа. Амінь.

Вислухай слова священика, який заохочує тебе до надії на Боже милосердя, кажучи: Бог, що засяяв у наших серцях, нехай дасть тобі, щоб ти в істині пізнав свої гріхи і Його милосердя.

Відповідай: Амінь.

Далі кажи: Останній раз я сповідався (коли), покуту виконав (якщо ні, то з якої причини), гріха ніякого не затаїв і не забув. Від часу останньої сповіді я образив Бога такими гріхами (тут перелічи гріхи так, як їх пригадав у іспиті совісті; якщо є тяжкі гріхи, подай їхню кількість) .

Скінчивши визнавати гріхи, кажи: Більше гріхів не пам’ятаю, щиро каюсь у тому, що своїми гріхами зневажив Бога, вирішую у майбутньому більше не грішити та прошу задати мені покуту.

Уважно вислухай тепер, чого навчає тебе священик і яку покуту накладає. Потім, б’ючи себе в груди, молися:

Отче, я прогрішився проти Тебе,
я недостойний більше зватися Твоїм сином.
Помилуй мене, грішного.

Або:

Господи, Ісусе Христе, Сину Божий,
помилуй мене, грішного.

Священик, із піднесеною над тобою рукою, промовляє слова пробачення від імені Ісуса. Слухаючи ці слова, схили голову і, коли він скаже:

І Я РОЗРІШАЮ ТЕБЕ ВІД ГРІХІВ ТВОЇХ
В ІМ’Я ОТЦЯ, І СИНА, + І СВЯТОГО ДУХА,

Відповідай: Амінь.

Після розрішення священик продовжує:
Дякуймо Господу, бо Він добрий.
Відповідай: Бо навіки Його милосердя!

Потім священик відсилає примиреного пенітента, кажучи:
Господь пробачив твої гріхи. Іди у мирі.
Відповідай: Амінь.

Про покуту

Задану священиком покуту виконуємо якомога швидше, але не обов’язково відразу після сповіді. Крім виконання заданої покути треба також відшкодувати завдані ближньому збитки чи кривду, компенсувати зло добром. Отже, слід віддати те, що ми вкрали; повернути те, що позичили; повернути добре ім’я тому, кого ми зганьбили, знеславили; вибачитися за згіршення, викликане нашою поведінкою; перепросити за образу; помиритися з тим, із ким ми посварились.
Покута може мати різні форми: це може бути піст, учинки милосердя, а також сумлінне виконання своїх обов’язків. Треба також терпеливо зносити повсякденні прикрощі життя. Навіть якщо сильні пристрасті не дозволяють нам відразу змінити наше життя, можна чинити багато добра, яке буде якось удосконалювати, облагороджувати нас. Все, що ми робимо в дусі справжньої покути й покаяння, змінює нас, наближає до Бога і до людей, робить нас чутливими до потреб наших ближніх.

Молитва після Сповіді

Нехай Тобі буде слава і подяка, Господи в Трійці єдиний, за те, що Ти у своєму безмежному милосерді простив мені гріхи. Дякую Тобі, Отче Небесний, що Ти прийняв мене, грішника. Дякую Тобі, Ісусе, мій Спасителю, що Ти своєю Кров’ю обмив мою душу і повернув їй життя. Дякую Тобі, Святий Духу, що Ти дав мені щире каяття і через це таїнство відродив мене – Божий храм.

Інші молитви після святої Сповіді

Небесний Отче, дякую Тобі за благодать святої Сповіді, у якій Ти простив мої гріхи, бо Ти бажаєш, щоб навіть найбільші грішники повернулися у Твої батьківські обійми і не загинули на життєвому шляху.
Дорогий Ісусе, мій любий Спасителю, дякую Тобі за таїнство Покаяння, яке Ти встановив з любові до нас, грішників. Нехай Твоє Серце буде повік благословенне за цей прояв нескінченного милосердя.
Святий Духу! Дякую за те, що зворушив моє серце, допоміг пізнати мої гріхи і щиро з них висповідатися.
Маріє, Мати Неустанної Допомоги! Молись за мене, щоб я не втратив освячуючу благодать і не ображав мого Небесного Отця. Святий мій Ангеле-Хранителю, захищай мене від диявольських спокус, щоб я міг жити і померти з любов’ю до Бога. Амінь.

***

Безмежно милосердний Господи, щиро дякую Тобі за те, що Ти простив мені мої гріхи й очистив мою душу. Допоможи мені, Господи, завжди бути Твоєю доброю і вірною дитиною. В майбутньому я намагатимусь не грішити й уникатиму всього, що мене доводить до злого. Дякую Тобі, Найдорожчий Спасителю, за те, що Ти встановив святе таїнство Покаяння, бо без нього я би загинув навіки. Відтепер я хочу радо й вірно Тобі служити, сумлінно виконувати всі мої обов’язки, перемагати гріховні схильності й опановувати свої пристрасті. Навчи мене, Господи Ісусе, гаряче бажати всього того, що Тобі любе, й охоче це все виконувати. Дозволь пізнати те, що від мене прагнеш, і зміцни мою волю і силу, щоб я міг усе це виконати. Бережи моє серце від спокуси, навчи мене розуміти Твою святу волю і вірно виконувати її в моєму житті. Господи Ісусе Христе, помилуй мене. Пречиста Діво Богородице Маріє! Допоможи мені якнайкраще виконувати Божу волю, так, як Ти це робила. Будь моєю заступницею перед Богом. Амінь.

Псалом 51

Помилуй мене, Боже, задля милості своєї,
і через велике cвоє милосердя
зітри мої беззаконня.
Особливо омий мене від мого беззаконня
і від мого гріха мене очисти.
Бо я знаю свої беззаконня,
і мій гріх постійно навпроти мене.
Тобі, я згрішив Тобі одному
і вчинив те, що є злом перед Тобою,
Щоб Ти виявився справедливим у вироку Твоєму
і праведним у суді своєму.
Я ж народився в беззаконні,
і в гріхові моя мати мене зачала.
Ти ж, однак, полюбив правду в єства глибинах
і в тайні мудрості мене навчаєш.
Окропи мене ісопом, – і я стану чистий.
Обмий мене – і за сніг біліший стану.
Ти даси мені відчути радість і втіху –
і радітимуть сокрушені кості.
Відверни від моїх гріхів cвоє обличчя
і зітри всі мої беззаконня.
Серце чисте створи в мені, о Боже,
і віднови тривкого духа в нутрі моєму.
Не відкинь мене від cвого обличчя
і не забери від мене свого Святого Духа.
Поверни мені радість cвого спасіння
і зміцни мене Духом могутнім.
Я навчатиму беззаконних Твоєї дороги,
і безбожні навернуться до Тебе.
Визволи мене від крові, Боже, –
Боже мого спасіння.
Мій язик радісно проголошуватиме
Твою справедливість.
Господи, Ти уста мої відкриєш –
і уста мої звістять Твою славу.
Адже Ти не маєш задоволення від жертви, –
всепалення, якби я його приніс,
Тобі не до вподоби.
Жертва Богові – це дух сокрушений;
серцем сокрушеним і впокореним
Ти, Боже, не погордуєш.
Зроби ж Сіонові добро, – з милості Твоєї!
Збудуй мури Єрусалима!
Тоді приємним Тобі буде приношення,
всепалення, праведності жертва.
Тоді приноситимуть телят
на Твій жертовник.
Слава Отцю, і Сину, Богові благому
і в божестві Їм рівному Духові Святому.
Як було на початку, і завжди, і нині,
хай славиться навіки в Трійці Бог єдиний.

O Боже мій, люблю Тебе понад усе

O Боже мій, люблю Тебе понад усе заради Твоєї безмежної доброти i жалію від усього серця, що Тебе, моє Найвище Добро, так багато разів ображав. Наділи мене своєю благодаттю, щоб я вистояв у доброму i не повертався вже до давніх моїх гріхів. Помилуй мене, a також душі в чистилищі. Aмінь.

Молитва покутника

Повернусь, як блудний син, до дому мого Отця, і Він прийме мене.
Вчиню так, як вчинив блудний син, хіба Отець не вислухає мене?
До Твоїх дверей, милосердний Отче, стукаю –
відчини мені, щоб я не пропав, не відійшов, не загинув.
Ти зробив мене спадкоємцем, а я покинув свій спадок і розтратив свій маєток.
Тепер буду як наймит і слуга.
Як митаря, помилуй мене, і буду жити з Твоєї благодаті. Як грішниці, прости мені мої гріхи, Сину Божий. Як Петра з глибини вод, витягни також і мене. Як розбійника, пожалій мене і згадай про мене. Як заблукалу вівцю, шукай мене, Господи, і знайди мене, і на своїх руках занеси мене, Господи, до дому Твого Отця. Як сліпому, відкрий мої очі, щоб я побачив Твоє світло. Як глухому, відкрий мої вуха, щоб я почув Твій голос. Як паралітика, зціли мене, щоб я прославляв Твоє Ім’я. Як прокаженого, очисти мене Твоїм ісопом з мого бруду. Як дочці Яіра, поверни мені життя, Господи наш. Як тещу Петра, зціли мене, бо я хворий. Як юнака з Наїна, сина вдови, постав мене на ноги. Як Лазаря, поклич мене і розв’яжи мої пута. Бо я мертвий через гріх, піднеси мене з моєї руїни, щоб я прославляв Твоє Ім’я.
Прошу Тебе, Господи неба і землі, прийди мені на допомогу і вкажи мені Твій шлях, щоб я йшов до Тебе.
Приведи мене до себе, Сину Божий, і будь милосердний.
Піду до Тебе і там буду радіти.
Хочу, Господи, бути біля Тебе і з Тобою йти. Про Твої заповіді роздумую вдень і вночі. Дай мені те, про що прошу, і прийми мої молитви, Милосердний. Не забирай, Господи, надію у Твого слуги, бо на Тебе чекає. Амінь.

(Св. Яків Сарузький, єпископ сирійської Церкви)

Підготовка до таїнства Єлеопомазання

Перед приходом священика потрібно накрити стіл білою скатертиною і поставити на нього хрест або ікону Ісуса, по змозі – дві свічки, посудину з освяченою водою, трохи вати. Якщо після Єлеопомазання хворий зможе прийняти Ісуса у святому Причасті, то також треба подбати про склянку чистої води та ложечку. Коли входить священик, потрібно запалити свічки на столі, стати навколішки, вшановуючи Євхаристійного Ісуса. Коли людина перебуває при смерті, треба до неї покликати священика з останнім святим Причастям (Віатиком).

Молитва хворого, який очікує на прийняття таїнства Єлеопомазання

Господи Боже, Ти сказав через свого апостола Якова: «Як хтось між вами хворіє, нехай покличе пресвітерів Церкви, і хай помоляться над ним, намастивши його єлеєм в Ім’я Господнє. І молитва віри спасе хворого, і Господь підійме його, а коли він учинив гріхи, вони йому будуть прощені» (Як 5, 14-15).
Ось я, Твоє дитя, цілковито підкоряючись Твоїй святій волі, прошу Тебе, мій Відкупителю, оздорови благодаттю Святого Духа рани й слабкість моєї душі, прости мої гріхи, віддали їх від мене і поверни мені повноту здоров’я тіла, якщо це буде корисне для мого спасіння і якщо на це Твоя воля, яку я хочу досконало виконувати. Поглянь, Господи, на свою дитину, ослаблену хворобою, і підкріпи мене, щоб я міг Тебе – мого Творця, ще досконаліше любити й славити, як на землі, так і на небі. Благословення Всемогутнього Бога Отця, і Сина, і Святого Духа нехай зійде на мене та на того священика, який до мене прийде з таїнствами, а також на всіх моїх близьких. Амінь.

Таїнство Священства дає змогу служити спільноті вірних від Імені Христа – Голови Церкви. Особливим обов’язком вірних є молитва про покликання до священицького та чернечого життя, а також за священиків, місіонерів і богопосвячених осіб.

Молитва про розпізнання свого покликання

Боже, Ти створив мене для щастя, допоможи мені його віднайти. Вкажи мені мій життєвий шлях; вчини, щоб я вибрав те, що Ти для мене приготував і до чого мене покликав з лона матері. Хочу слухати Тебе в усьому; піду туди, куди Ти мене покличеш; прагну Тобі беззастережно довіряти, бо знаю, що Ти мене любиш і хочеш мого добра. Прошу Тебе: веди мене своїми стежками. Амінь.

Молитва св. Павла VI про покликання до священицького і чернечого життя

О Ісусе, Божественний Пастирю, який покликав апостолів, аби зробити їх рибалками душ, притягни до себе палкі й шляхетні серця молодих людей і зроби їх своїми послідовниками та слугами. Вчини, щоб вони поділяли Твоє прагнення загального відкуплення, ради якого Ти неустанно складаєш на вівтарі свою жертву. Ти, Господи, живеш для того, щоби заступатися за нас, відкрий перед Твоїми покликаними обрії, аби вони побачили весь світ, у якому так багато братів благають про світло правди і тепло любові; вчини, щоб, відповідаючи на Твоє покликання, вони продовжували тут, на землі, Твою місію, будували Церкву – Твоє Містичне Тіло – і були сіллю землі та світлом світу.
Обдаруй, Господи, своїм покликанням також багато жіночих сердець і влий в них прагнення євангельської досконалості, самовідданого служіння Церкві та ближнім, які потребують допомоги й любові. Амінь.

Молитва Бенедикта XVI в намірі покликань

Господи, вчини, щоб серед християн розквітали численні та святі покликання до священства, які будуть підтримувати живу віру і берегти вдячну пам’ять про Твого Сина Ісуса, проповідуючи Його слово і звершуючи таїнства, за допомогою яких Ти невпинно відновлюєш своїх вірних. Дай нам святих священиків Твого вівтаря, які будуть мудрими і ревними хранителями таїнства Євхаристії – найціннішого дару Христа для спасіння світу. Дай нам слуг Твого милосердя, які через таїнство Примирення поширюватимуть радість Твого прощення. Вчини, Господи, щоб Церква приймала з радістю численні натхнення від Духа Твого Сина і, слухняна Його вченню, дбайливо турбувалася про священицькі покликання та покликання до богопосвяченого життя. Підтримуй єпископів, священиків і дияконів, богопосвячених осіб і всіх охрещених у Христі, щоб вони сумлінно виконували свою місію служіння Євангелію. Просимо про це через Ісуса Христа, Господа нашого. Амінь.

Молитва про покликання

Господи! Ти прийшов до всіх. Полоненим Ти приніс свободу, тим, що плачуть – радість, світові, сповненому війнами, – мир. Ти вчив нас, як на руїнах будувати новий світ. Будучи Богом – омивав ноги людини. Був усім для всіх. Удень навчав відважних, а ввечері приймав Никодима. Людям, яких відкинуло суспільство, Ти простягав божественну руку, допомагаючи навернутись до Отця. Їв із митаря-ми, розмовляв з фарисеями.
Христе, сучасна людина не менше ніж тоді бажає пізнати мету свого життя, прагне щастя, любові і миру. Світ потребує любові. Запали в молодих серцях ентузіазм Божої любові, справедливості і милосердя. Пошли їх до людей усіх рас і переконань, щоб вони розповіли їм про Твою любов. Дай покликаним відвагу перших апостолів, аби вони свідчили життям, що належать до Тебе, що довірились Твоїй любові. Нехай прикладом свого життя вони навчать людей простягати руки на знак згоди, навчать ділитися дахом, хлібом і серцем.
Вчини, щоб, відповівши на Твоє покликання, вони вірно виконували на землі Твою волю, будували Твоє містичне Тіло – Церкву, і були сіллю землі та світлом світу. Амінь.

Про гідних священиків

О Боже, Пастирю і Вчителю вірних, Ти для своєї Церкви встановив священство і сказав своїм учням: «Жниво велике, а робітників мало; тож благайте Господаря жнив, щоби вислав робітників на свої жнива» (Лк 10, 2). Ось приступаємо до Тебе з гарячим прагненням і наполегливо Тебе благаємо: пошли робітників на свої жнива, пошли гідних священиків своїй святій Церкві. Дай, Господи, щоб усі, кого Ти покликав до свого служіння, охоче слухали Твого голосу і охоче йшли за ним. Захисти їх від небезпек світу, дай їм духа ради і сили, духа знання і побожності. Наповни їх духом Твого святого страху, щоб Твої священики словом і прикладом навчали нас прямувати шляхом Твоїх заповідей і привели до блаженної єдності з Тобою. Котрий живеш і царюєш на віки вічні. Амінь.

Отче наш… Радуйся, Маріє… Слава Отцю…

(св. Пій X)

За свого духівника і за всіх священиків

Божественний Спасителю Ісусе Христе, який довірив пастирям радості й печалі Твоєї святої Церкви, від глибини серця доручаю Тобі мого духівника і всіх пастирів. Обдаруй їх істинною пастирською святістю, дай їм велике апостольське серце, сповнене любові до Тебе і до всіх Твоїх слуг. Вчини, щоб вони, вже освячені в Тобі, освячували довірену їм паству і впевнено вели її до неба. Обдаруй своїх священиків повнотою пастирської благодаті, щоб вони в любові та вірності Церкві, Святішому Отцю і єпископам, своїм словом і життям були зразком усяких чеснот.
Ісусе-Чоловіколюбче, благослови їхнє священство! Благослови всі їхні молитви і слова – на вівтарі і в сповідальниці, на амвоні і в школі, в парафії і біля ліжка хворого! Захисти і оборони їх від усіх зовнішніх та внутрішніх небезпек!
Божественний Спасителю! Пошли Церкві Твоїй воістину святих пастирів! Поклич багатьох добрих молодих хлопців до священицького і чернечого життя! Заохочуй і освячуй усіх тих, хто має стати пастирем Твоїх овець, а душам покійних священиків і ченців даруй вічне спочивання!
Також прошу Тебе, Господи: дай мені духа істинної віри та смирення, щоб я завжди бачив у своєму духівникові Твого слугу і посередника та всім серцем виконував його настанови. Амінь.

Молитви за священиків

Слава Тобі, Ісусе Христе, Сину Божий і Вічний Священику. Живи завжди у священиках, яких Ти покликав брати участь у своєму священстві. Переміни їх у себе. Через Твою благодать вчини їх знаряддям Твого милосердя. Дій у них і через них. Вчини, щоб вони старанно наслідували Твої чесноти, щоб цілковито з’єдналися з Тобою і до кінця залишилися вірні своєму покликанню і слову, яке дали Тобі у відповідь на Твій заклик.
Вчини, щоб їхні зусилля приносили плоди, бо вони діють у Твоє Ім’я і продовжують те, що Ти розпочав. Через них здійснюй діло, яке Ти сам колись виконав заради спасіння людей. Ісусе, Вічний Священику, нехай у Твоїй жертві з’єднаються всі люди, а всі народи благословляють Тебе. Амінь.

***

Всемогутній і Вічний Боже, поглянь на обличчя Твого Сина – Ісуса Христа, Вічного Первосвященика, і з любові до Нього помилуй своїх священників. Згадай, о милостивий Боже, що вони тільки слабкі створіння. Бережи живим у них вогонь своєї любові. Не дозволь їм віддалитися від Тебе, щоб ворог не міг здобути над ними перемогу і щоб вони завжди були гідні свого почесного покликання.
О Ісусе, я благаю Тебе за Твоїх вірних і ревних священиків, за Твоїх байдужих і невірних священиків, за священиків-місіонерів, за Твоїх священиків, які переживають спокуси, за Твоїх священиків, які страждають від самотності та відокремлення, за Твоїх молодих священиків, за Твоїх старих священиків, за Твоїх хворих священиків, за Твоїх священиків, що зараз помирають, за душі Твоїх священиків у чистилищі. А понад усе я довіряю Тобі священика, який охрестив мене, священика, який відпускав мої гріхи, і тих священиків, які звершували Святі Меси і давали мені Твоє Тіло і Кров у святому Причасті; тих, які підбадьорювали і вчили мене, які допомагали мені і потішали мене, усіх священиків, яким належиться моя вдячність.
О Ісусе, зачини їх у своєму Пресвятому Серці і щедро їх благослови зараз і у вічності. О Маріє, Непорочно зачата, Мати Ісуса і Мати священиків, молися та заступайся за священиків. Амінь.

Молитва до Духа Святого за священиків

Духу Святий, Духу Мудрості, провадь священиків;
Духу Святий, Духу Світла, освітлюй священиків;
Духу Святий, Духу Чистоти, освячуй священиків;
Духу Святий, Духу Кріпості, допомагай священикам;
Духу Святий, Духу Божий, вчини, щоби священики, оживлені і укріплені Твоєю благодаттю, несли слово правди і благословення миру всьому світові. Нехай вогонь святої любові розпалює їхні серця, щоб вони полум’ям тієї любові очищували і освячували душі вірних.
Духу Святий, віддаємо Тобі серця священиків, вчини їх подібними до Пресвятих Сердець Ісуса і Марії. Амінь.

Молитва за душпастирів

Найвищий Священику, Ісусе Христе, обдаруй наших священиків своєю міццю і безмежною любов’ю. Наповни їх терпеливістю і розумінням людських слабкостей. Дай їм мужність у боротьбі зі злом. Навчи їх пастирської турботи про заблукалих овець і зроби їх провідниками на дорогах наших сумнівів і розчарувань. Занур усіх священиків у свою святість, щоб їхнє життя було живим знаком, у якому люди розпізнаватимуть Тебе, Господи. Амінь.

Молитва св. Терези з Лізьє за священика

О Ісусе, Предвічний Первосвященику, візьми цього слугу свого під захист Твого Пресвятого Серця, щоб ніхто не зміг нашкодити йому. Збережи чистими його благословенні руки, які щодня торкаються Твого Святого Тіла. Збережи чистими губи, червоні від дорогоцінної Крові Твоєї. Збережи чистим його серце, позначене високими знаками достославного Священства Твого. Дай зрости його любові та вірності й захисти його від усяких небезпек. Дай йому разом з перетворюючою силою Хліба і Вина ще й перетворюючу силу Серця. Благослови його працю щедрими плодами і дай йому в прийдешньому вінець вічного життя. Амінь.

До Матері всіх пастирів

Маріє, Мати Господа нашого Ісуса Христа, під Його хрестом Ти стала Матір’ю апостолу, а тим самим і матір’ю всім пастирям. Дім Твій – Церква, стіл Твій – Вівтар, слуги Твої – Ангели, а сини Твої – священики, за посередництвом яких Твій Син перемінює хліб і вино у своє Тіло і Кров.
Він, промовляючи слова: «Їжте… це є Тіло Моє і Кров Моя» і навчаючи нас молитви «Отче наш», не єдино земний хліб мав на увазі – Він сам схотів бути нашим Хлібом насущним!
Мати Божої благодаті, збережи і підтримай дім Твій, Церкву святу, випроси для неї численних і святих пастирів.
Молися також, Мати, за всіх тих пастирів, що перебувають у небезпеці, і за заблукалих священиків. Жодна мати не покине своєї дитини, тож і Ти, люба Маріє, пошли своїх Ангелів до своїх марнотратних дітей і виведи їх на правильну дорогу. Маріє, Мати нашого Господа і Спасителя, випроси у свого Сина благословення для пастирів та для всієї Церкви, щоб у земному житті ми вірно виконували своє покликання і удостоїлися вічного щастя у Царстві Твого Сина. Котрий живе і царює на віки вічні. Амінь.

Молитва за тих, хто готується до священицького та чернечого життя

Господи Ісусе Христе, Ти віддав своє життя за спасіння світу і став Вічним Священиком, просимо Тебе за тих, хто готується до священицького та чернечого життя. Огорни їх благодаттю свого благословення, відверни від них усілякі спокуси та зміцнюй їх у святості, щоб охоче і самовіддано пізнавали Тебе, готуючись до служіння Твоїй Церкві. Особливо ввіряємо Тобі вихованців та викладачів нашої семінарії. Покажи їм сенс та цінність покликання, щоб вони дедалі сильніше Тебе любили та з’єднувалися з Тобою. Котрий живеш і царюєш на віки вічні. Амінь.

Молитва до Пресвятої Богородиці за богопосвячених осіб

Пресвята Богородице, Ти – образ Церкви, Нареченої без плями і пороку, яка, наслідуючи Тебе, «береже непошкоджену віру, непорушну надію і щиру любов»: підтримай богопосвячених осіб у їхньому прагненні до вічного блаженства.
Тобі ввіряємо їх, Діво Відвідин, щоб вони могли служити людським потребам, приходити ближнім на допомогу, але, перш за все, нести Христа. Навчи їх проповідувати чудеса, які Господь звершив у світі, щоб усі люди змогли величати Його Ім’я. Підтримуй їхній труд заради бідних, голодних, позбавлених надії, всіх малих і всіх, хто щирим серцем шукає Твого Сина.
До Тебе, наша Мати, яка прагнеш духовного і апостольського оновлення своїх синів і дочок як відповіді любові та повного присвячення себе Христу, ми з надією звертаємось у нашій молитві. Ти завжди виконувала волю Отця – ревна в послуху, покірлива в бідності, чуйна у плідній невинності – випроси у Твого божественного Сина, щоб усі, хто отримав дар слідування за Ним у богопосвяченому житті, змогли нести свідчення про цей дар своїм преображеним життям, радісно йдучи разом зі всіма своїми братами і сестрами до Небесної Вітчизни і до незгасного світла.
Просимо Тебе, щоби в усіх і в усьому був прославлений, благословенний і гідний любові Всевишній Господь усього сущого – Отець, Син і Святий Дух. Амінь.

Молитва за покійних пастирів

Вічний Первосвященику Ісусе Христе, невимовно велику відповідальність поклав Ти на Твоїх служителів, тому з особливою любов’ю молимося ми за всіх покійних пастирів. Винагороди їх щедро за все, що вони у своєму жертовному житті зробили для нас із любові до Тебе. Амінь.

Таїнство Подружжя означає єдність Христа і Церкви. Таїнство дає подружжю благодать любити одне одного любов’ю, якою Христос полюбив свою Церкву; благодать таїнства вдосконалює таким чином людську любов подружжя, зміцнює їхню нерозривну єдність та освячує їх на шляху до вічного життя (ККЦ 1661).

За належний вибір життєвої дороги

Мій Небесний Отче! Ти полюбив мене відвічною любов’ю ще до того, як створив цей світ. Ти визначив мені життєвий шлях, на якому єдино можу осягнути свою мету. Тож благаю Тебе: просвіти мій розум, щоб я пізнав Твою святу волю і все те, що веде мене до спасіння та служить добру моїх ближніх. Укріпи мою волю, щоб я добре вибрав свою дорогу і ніколи не ухилявся від того, що мені призначила Твоя мудрість і любов. Дай мені дитяче серце у вірі, материнське серце в любові, чоловіче серце в рішеннях і поведінці, а Твоя благодать нехай завжди буде зі мною, щоб кожний мій учинок був на Твою більшу славу та для спасіння моєї душі. Амінь.

Молитва чоловіка про добру дружину

Свята Маріє, Діво над дівами, найкраща наречена для свого чоловіка – Йосифа! Якщо на те воля Божа, щоб я оженився, то допоможи мені зустріти жінку, яка має стати моєю дружиною i якій перед Богом присягатиму любов, вірність і подружню чесність. Свята Маріє, Діво шанована, огорни опікою цю жінку, яку Бог призначив для мене. Нехай вона буде чистою, врівноваженою, чесною, нехай вдосконалюється у чеснотах і зростає у святості, щоби бути доброю дружиною, зразковою матір’ю і хранителькою домашнього вогнища.
Свята Маріє, Причино нашої радості, збережи також і мене для цієї жінки, яка має бути моєю дружиною і матір’ю моїх дітей. Нехай я буду чистим, врівноваженим і порядним, допоможи мені розвинути чесноти і дари, які я отримав від Бога, щоб я був добрим чоловіком, зразковим батьком і головою сім’ї, яку ми заснуємо з волі Бога Отця. Свята Маріє, Допомого християн, посій добре зерно в наші душі, щоб ми не змарнували великого дару любові. Зміцнюй нас, щоб наш майбутній дім, наша родина наслідувала життя Святого Сімейства, в якому Ти була Ковчегом Завіту, Діво над дівами і Мати Христова. Амінь.

Молитва про вибір доброї дружини

Ісусе, мій Господи! Прошу Тебе: допоможи мені знайти дружину, яку Ти у своїх споконвічних планах призначив для мене. Нехай вона буде моєю доброю подругою на дорогах земного життя, доброю матір’ю нашим дітям і господинею в домі. Нехай вона щиро вірить у Тебе, а її віра хай буде мені підтримкою. Допоможи мені, Господи, вибрати таку дружину, щоб наше спільне життя в любові було виконанням Твоєї волі. Амінь.

Молитва жінки про доброго чоловіка

Святий Йосифе, ти, згідно з Божим задумом, став найкращим чоловіком для Марії – Матері Божого Сина. Якщо на те воля Божа, щоб я вийшла заміж, допоможи мені знайти гідного чоловіка, якому я присягну перед Богом любов, вірність та подружню чесність. Святий Йосифе, голово Святого Сімейства, огорни опікою того чоловіка, якого споконвіку призначив мені Бог. Нехай він буде доброчесний, стриманий, шляхетний, нехай вдосконалюється в чеснотах і розвиває Божі дари, щоб бути добрим чоловіком, зразковим батьком і добрим головою сім’ї, яку заснуємо з волі Бога Отця.
Святий Йосифе, чистий Хранителю Діви, збережи також і мене для того, хто має бути моїм чоловіком, батьком моїх дітей. Нехай я буду чистою, врівноваженою, порядною, нехай зростаю у святості і християнських чеснотах, щоби бути доброю дружиною, зразковою матір’ю і окрасою сім’ї, яку заснуємо з волі Бога Отця.
Святий Йосифе, Опоро сімей, посій добре зерно в наші душі, щоб ми не змарнували великого дару любові. Зміцнюй нас, щоб наш майбутній дім, наша родина наслідувала життя Святого Сімейства, якого годувальником, окрасою, хранителем, підпорою був ти, святий Йосифе. Амінь.

Молитва наречених

Отче безкінечно добрий, дякуємо, що Ти нам дозволив знайти одне одного. Дякуємо Тобі за благодать нашої зустрічі і за любов, що народилася в наших серцях. Дякуємо Тобі, Господи, за Твоє Провидіння, за те, що Ти постійно чуваєш над нами. Господи, уповаємо на Тебе. Веди нас і оберігай від усякого зла, розвивай нашу любов і допоможи нам завжди бути вірними Твоїй волі. Амінь.

Молитва подружжя

Всемогутній вічний Боже! Ти поєднав нас узами таїнства Подружжя в одне ціле, тому, сповнені довіри, просимо Тебе: дай нам благодать і силу реалізувати наше покликання так, щоб ми були витривалими в любові, терпеливості, єдності й мирі, щоб ми не допускалися нічого, що могло б порушити нашу взаємну подружню вірність і чесність. Обдаруй нас дітьми, бережи їх від усякого зла, а нам допоможи виховувати їх у Твоїй любові, Господи, та у вірності Твоїм заповідям. Дай нам силу духа, щоб ми терпеливо й без нарікань витривали в усіх випробуваннях нашого життя. Благослови наші труди та навчи належно користуватися земними благами. Допоможи нам іти пліч-о-пліч шляхом, що веде до неба, аби ми славили Тебе на віки вічні. Амінь.

Молитва за дружину (чоловіка)

Поглянь, Господи, на мою дружину (мого чоловіка). Благослови її (його), вбережи від усякого зла, небезпек та недобрих людей. Помножуй її (його) сили, нехай Твій Святий Дух веде її (його). Вчини, щоб кожний день був для неї (нього) добрим і радісним, щоб у різних подіях вона (він) відчувала (-в) Твою любов і Твоє Провидіння.
Прошу Тебе за нас. Нехай зростає наша взаємна любов і розуміння. Оберігай нас від гріха й допоможи Тобі вірно служити. Прошу також за наших дітей і всіх, хто близький нашому серцю.
Маріє, Мати наша! Прийми нас і нашу родину під свій покров і випроси у свого Сина для нас на землі життя, гідне християн, і щасливе перебування на небі. Амінь.

Літанійна молитва подружньої пари

Господи, помилуй.
Христе, помилуй. Господи, помилуй.
Христе, почуй нас. Христе, вислухай нас.
Отче Небесний, Боже, помилуй нас.
Сину, Відкупителю світу, Боже, помилуй нас.
Духу Святий, Боже, помилуй нас.
Свята Трійце, Єдиний Боже, помилуй нас.

Щоб у любові ми змогли бути для себе даром –
Нехай у цьому допоможе нам Господь, Бог Всемогутній, у Трійці єдиний, і всі Святі.
Щоб ми були віддані одне одному в усьому –
Щоб наша любов невпинно зростала, а ми почувалися відповідальними за неї –
Щоб ми вміли щодня помирати для себе, а жити для свого чоловіка (своєї дружини) –
Щоб дар «бути одним тілом» ми не перекреслювали своїм егоїзмом –
Щоб ми без потреби не розлучалися надовго –
Щоб наше спільне перебування сповнювало нас радістю –
Щоб ми не нарікали одне на одного –
Щоб ми собі взаємно довіряли –
Щоб ми розуміли одне одного –
Щоб наше спілкування зміцнювало нашу єдність –
Щоб наші стосунки не були сліпою боротьбою за свою правоту –
Щоб своїми відмінностями, як чоловік і жінка, ми себе взаємно збагачували –
Щоб наша взаємна вірність виявлялася у вмінні слухати одне одного –
Щоб ми вміли ділитися своїми очікуваннями –
Щоб ми вміли відкривати добро, яким Бог обдарував кожного з нас, і вчилися дякувати за нього –
Щоб ми покірно визнавали свої слабкості та підтримували одне одного в праці над собою –
Щоб нам не забракло відваги та запалу до щоденної спільної молитви –
Щоб ми відповідально виховували дітей, якими нас обдарував Бог –
Щоб наш дім був осередком тепла, затишку, спокою, взаємного піклування і гостинності –
Щоб ми вміли бути вдячними за таємницю любові –
Щоб були свідомі, що любов не тільки дається нам, але й вимагає від нас –
Нехай вірність, любов і пошана стоять на сторожі нашого сімейного життя –
Нехай вірність, любов і пошана оберігають нас від збайдужіння до Бога, чоловіка (дружини) та близьких –
Нехай вірність, любов і пошана будуть радістю нашого спільного життя –
Щоб ми витривали у вірності, любові і пошані до самої смерті –

Агнче Божий, що береш гріхи світу, Господи, прости нас.
Агнче Божий, що береш гріхи світу, Господи, вислухай нас.
Агнче Божий, що береш гріхи світу, помилуй нас.

Чоловік. Господи, Ти сказав: «Не добре чоловікові бути самому» (Бут 2, 18), і встановив святий союз чоловіка та жінки; оберігай наше подружжя та безпечно веди його до нескінченного щастя.
Дружина. Як на весіллі в Кані Галілейській перемінюй, Господи, всі наші зусилля і труднощі в радість бути даром одне для одного.
Чоловік. Молімося: Боже, вічна Любове, Ти «сотворив людину на свій образ; чоловіком і жінкою сотворив їх» (Бут 1, 27), обдарував їх єдністю і гармонією; вчини, просимо, щоб ми, з’єднані взаємною любов’ю, у своїх словах і вчинках наслідували Тебе, свого Творця, і дарували одне одному любов, в усьому допомагали і підтримували одне одного. Вчини, щоб у наших серцях завжди був живий образ Любові, яка обдаровує «від початку» і любить «до кінця». Амінь.

Молитва про відновлення подружжя

Ісусе, обдаруй наше подружжя чудом відновлення. Перемінюй наші обрáзи в пробачення, холодність – у вогонь жертовної любові, грубість – в делікатність, лайку – в лагідні та ніжні слова, віддаленість – у близькість, смуток – у радість, байдужість – у прагнення бути разом. Амінь.

За заручених дітей

Мати Непорочна, Твоїй опіці ввіряємо нашу дитину у важливий час приготування до подружжя. Діво розсудлива, молись за нашого сина (нашу доньку) до Твого Сина, щоб він (вона) розумно використав (-ла) цей час, готуючись до обов’язків, які виконуватиме в подружжі. Оберігай нашу дитину, нехай вона буде чиста, нехай живе з Богом, а святі таїнства нехай дають їй сили витривати на добрій дорозі життя. Непорочна, Тобі довіряємо всіх молодих людей, що готуються до подружжя, а для себе просимо про мудрість і чуйність, щоб наша опіка і порада служила молодим. Амінь.

Батьківське благословення дітей, що йдуть до шлюбу

Бог Отець, Бог Син і Бог Святий Дух, Пресвята Єдиносущна Трійця нехай благословить вас, діти, і нехай дасть вам довге життя у злагоді та взаємній любові. Нехай обдарує вас своїми благодатями і земними благами. Нехай дасть вам радість у Небесному Царстві.
Благословення Всемогутнього Бога + Отця, і Сина, і Святого Духа нехай зійде на вас і залишиться з вами назавжди. Амінь.

***

Mій сину (моя дочко), нехай протягом усього твого життя в твоєму серці буде Бог, i стережись, щоб дотримуватися Його заповідей. «Блаженна людина, яка Господа боїться» (Пс 112, 1). Усім своїм серцем служи Богові повсякчас, і буде тобі добре вестися. Я тобі благословляю, як тільки батько (мати) своїй дитині благословляти може, i всеблагому Богу віддаю тебе під опіку.
Сину (дочко), на нову дорогу життя нехай благословить тебе Бог Всемогутній, + Oтець, i Син, i Дух Святий. Амінь.

Молитва молодих після шлюбу

Подай нам, Господи, десницю Твоєї небесної допомоги, щоб ми себе взаємно любили і були вірними аж до смерті. O милостивий Ісусе, Ти своєю присутністю на весіллі в Кані Галілейській освятив подружній зв’язок, прийди також до нас і зостанься з нами. Благослови наші молитви і працю, щоб наше житло ставало подібним до Твого небесного помешкання i щоб ми колись після земних трудів могли осягнути вічне щастя на небесах. Амінь.

Про вірність покликанню до життя в самотності

Всемогутній Боже в Трійці Святій єдиний, Сотворителю усього i Подателю життя, стаю перед Тобою, як Твоє дитя, як Твій недостойний і грішний слуга, щоби просити Тебе про благодать виконання Твоєї волі і про вірність у покликанні до життя в самотності, до якого, як вірю, Ти мене покликав. Tи, Всеблагий Отче, знаєш найкраще, що мені потрібно, i ведеш мене до себе простою дорогою. Ти дав мені заповіді. Ти дав свого возлюбленого Сина, який показує мені дорогу. Духу Святий, допомагай мені робити правильні життєві вибори, згідно з Твоєю волею. Хочу виконувати свої щоденні обов’язки якнайкраще, хочу бути знаряддям у Твоїх руках, Господи. Прагну служити ближнім, ділитися своїми талантами, кожною хвилиною свого життя. Хочу завжди прославляти Твою велич і Твою любов. Хочу з покірністю і з відданням волі Божій щодня повторювати за Марією, найвірнішою слугинею Господньою: «Нехай буде мені за словом твоїм!» Нехай буде воля Твоя, Господи, нині і завжди, і на віки вічні. Aмінь.

Молитви подружжя

Боже, Отче Небесний, Ти нас нерозлучно поєднав святим таїнством Подружжя, дай нам вірну, святу любов і сили добре виконувати обов’язки нашого покликання, щоб ми жили праведно. Вчини, Господи, щоб ми жили у побожності і взаємоповазі та добрим прикладом підтримували одне одного. Дай нам лагідність і любов, щоб Твій мир панував між нами. Якщо захочеш випробувати нас прикрощами та стражданнями, дай нам також Твоєї благодаті, щоб ми терпеливо і віддано Твоїй святій волі їх переносили. Милостиво нас благослови і дай нам мудрість у використанні земних благ. Дай, щоб ми словом і прикладом добре виховували наших дітей і після земного паломництва разом перебували у вічності. Амінь.

***

Ісусе, Царю та устремління всіх сердець, пануй і в наших серцях. Вчини, щоб ми любили одне одного чистою і самовідданою любов’ю, повною самопожертви і взаємного служіння.
Дай нам дар терпеливості стосовно наших вад і поганих звичок, які можуть дратувати і знеохочувати. Допоможи нам, Господи, їх не помічати, не реагувати на них, не чіплятися кожного слова чи дрібниці. Боже наш і Господи, наділи нас даром миру і взаємної пошани. Нехай наша взаємна пошана і сердечність, уважність і чуйність, стане прикладом для наших дітей і внуків.
Додавай нам сил, щоб ми вміли, особливо у хворобі і старості, піклуватися одне про одного, взаємно собі допомагати і полегшувати ці важкі хвилини.
Просимо Тебе також про дух взаємної допомоги в нашому духовному розвитку, щоб ми, пройшовши разом через випробування життя, могли осягнути спасіння і сповнитися радістю неба. Амінь.

Свята Анно, випроси для мене дитину!

О Боже, Ти встановив Подружжя для продовження людського роду і покликав мене до нього. Поблагослови ж мене дитиною заради заслуг і заступництва Пречистої Богоматері Марії і святої Анни. Споглянь, Отче премилостивий, на моє заповітне бажання і допоможи здійснити його! З вдячності до Тебе я буду завжди бачити в дітях моїх вираз безмежної доброти Твоєї і буду виховувати їх згідно з Твоїми заповідями, щоб Твоє святе Ім’я через мене і моїх нащадків прославлялося із роду в рід. Ради цього благаю Тебе через Христа, Господа нашого. Амінь.

Молитва вагітної жінки

О Преславна Божа Мати! Змилуйся над слугинею Твоєю і прийди мені на допомогу в час мого болю та небезпек, з якими народжують дітей усі бідні Євині дочки. Згадай, о благословенна між жінками, з якою радістю і любов’ю Ти поспішала в нагірний край відвідати Твою родичку Єлизавету, коли вона очікувала дитину, і як чудесно позначився Твій благодатний прихід на матері й на немовляті. З невичерпного благосердя Твого даруй і мені, негідній слугині твоїй, можливість дочекатися дитини. Даруй мені таку благодать, щоб дитина, яку виношую тепер під моїм серцем, з’явившись на світ, із радістю, подібно до святого немовляти Йоана, поклонялася божественному Спасителю, який із любові до нас, грішних, упокорився і сам став немовлям. Невимовна радість, якою переповнювалося Твоє Непорочне Серце при спогляданні Твого новонародженого Сина і Господа, нехай розсіє скорботу, що її належить мені перетерпіти в болю народження. Життя світу, мій Спаситель, якого Ти народила, нехай порятує мене від смерті в годину пологів і нехай прилучить плід лона мого до числа Божих обранців. Вислухай, Пресвята Царице Небесна, смиренне благання моє і милостиво зглянься над бідною грішницею; зміцни в мені надію на Твоє велике милосердя й огорни мене, Допомого християн, Зцілення хворих, Твоїм материнським покровом у час моїх мук і болю, щоб відчула я на собі, що Ти – Мати Милосердя, і щоб я завжди прославляла Твою милість, яка ніколи не відкидає молитви бідних і визволяє всіх, хто звертається до Тебе в час скорботи й хвороби. Амінь.

До святої Анни за заблукалу дитину

Свята мати Анно, твоя дитина – Пресвята Діва Марія, була для тебе найбільшою втіхою і пречистою радістю. Тяжко гнітить мене турбота про мою заблукалу дитину, що дедалі глибше занурюється в гріх і наближається до вічної погибелі. Не відвертайся від моїх слів, мого благання і жертв! Твоєму заступництву ввіряю мою дитину, о свята Анно, щоб віднайшла віру, розкаялася, виправила своє життя і служила Богові, вірно виконуючи Його заповіді. Прошу тебе, свята Анно: порятуй мою дитину, що заблукала в цьому житті, і не дозволь їй погубити себе навіки! Амінь.

Літанія до захисників святості, єдності і нерозривності подружжя

Господи, помилуй.
Христе, помилуй. Господи, помилуй.
Христе, почуй нас. Христе, вислухай нас.
Отче Небесний, Боже, помилуй нас.
Сину, Відкупителю світу, Боже, помилуй нас.
Духу Святий, Боже, помилуй нас.
Свята Трійце, Єдиний Боже, помилуй нас.
Свята Маріє, Мати Божа, молись за нас.
Святий Йосифе, молись за нас.
Святе Сімейство з Назарета, молись за нас.
Святі архангели Михаїле, Гавриїле і Рафаїле, моліться за нас.

Святі Аврааме і Саро, моліться за нас.
Святі Ісааку і Ревеко, моліться за нас.
Святі Якове і Рахиле, моліться за нас.
Святі Захаріє і Єлизавето, моліться за нас.
Святі Йоакиме і Анно, моліться за нас.
Святі Акило і Прискило, моліться за нас.
Святі Андроніку і Афанасіє, моліться за нас.
Святі Григорію і Нонно, моліться за нас.
Блаженні Лукерію і Бонадонно, моліться за нас.
Святі Гумберте і Берто Авнейські, моліться за нас.
Святий Ізидоре і блаженна Маріє, моліться за нас.
Святі Стефане і Ґізело, моліться за нас.
Святі Генріху і Кунегундо, моліться за нас.
Святі Людовику і Зелі Мартен, моліться за нас.
Блаженні Луїджі і Маріє Кваттроккі, моліться за нас.

Усі святі Подружжя, моліться за нас.

Святий сотнику Корнелію, молись за нас.
Святий Пауліне Ноланський, молись за нас.
Святий Людовику Французький, молись за нас.
Святий Лаврентію Руїсе, молись за нас.

Усі святі глави сімей, моліться за нас.

Свята Моніко, молись за нас.
Свята Сильвіє, молись за нас.
Свята Матильдо, молись за нас.
Свята Бланко Кастильська, молись за нас.
Свята Бригідо Шведська, молись за нас
Свята Єлизавето Португальська, молись за нас.
Свята Ядвіго, молись за нас.
Свята Маргарито Шотландська, молись за нас.

Усі святі матері, моліться за нас.

Святий Йоане Хрестителю, молись за нас.
Святий Станіславе, молись за нас.
Святий Томо Море, молись за нас.
Святий Йоане Фішере, молись за нас.
Святі картезіанські мученики, моліться за нас.
Блаженні новогрудські мучениці, моліться за нас.

Усі святі мученики за святість, єдність
і нерозривність подружжя, моліться за нас

Свята Мати Терезо Калькуттська, молись за нас.
Свята Джанно Беретта Молла, молись за нас.
Святий Павле VI, молись за нас.
Святий Йоане Павле ІІ, молись за нас.
Святі захисники права на життя від моменту
зачаття до природної смерті, моліться за нас.

Агнче Божий, що береш гріхи світу, Господи, прости нас.
Агнче Божий, що береш гріхи світу, Господи, вислухай нас.
Агнче Божий, що береш гріхи світу, помилуй нас.

В. Ісусе, джерело святості кожної родини.
У. Вчини наші сім’ї подібними до Сімейства з Назарета.

В. Молімося: Всемогутній вічний Боже, Ти благоволив, щоби Твій Син зростав у Святому Сімействі. За заступництвом святих подружжів, батьків і матерів, чоловіків і дружин, а також за заступництвом мучеників, які пролили кров за єдність і нерозривність подружжя, наділи наші сім’ї своєю благодаттю, щоб вони завжди були видимим знаком любові між Церквою і Христом. Котрий з Тобою живе і царює в єдності Святого Духа, Бог, на віки вічні.
У. Амінь.