ЩОДЕННІ МОЛИТВИ

Дай мені вранці відчути Твою милість, бо на Тебе я покладаю надію. Покажи мені дорогу, якою йти маю, бо до Тебе я спрямував свою душу.  (Пс 143, 8).

Християнин розпочинає день молитвою, яка мала би бути неустанним порухом його серця; прославляє нею Бога і дякує Йому за черговий день життя, довіряє Йому себе і всі свої вчинки, а також просить про їхнє освячення.

Заклик до прославлення Бога

Ходіть, Господу заспіваймо, *
вигукуймо Скелі нашого спасіння.

Прийдімо в Його присутність із хвалою – *
і радісно Йому пісні співаймо.

Адже Господь – Бог величний, *
Він великий цар над усіма богами.

В Його руці – земні простори, *
Йому вершини гір належать.

І море – Його, – Він його створив, *
і суходіл утворили Його руки.

Ходімо, поклонімось, припадімо, *
і впадімо на коліна перед Господом, який сотворив нас.

Адже Він є наш Бог, *
ми – народ Його пасовиська, отара під Його рукою.

Сьогодні, коли почуєте Його голос: *
«Не робіть закам’янілими серця ваші,
як біля Мериви, в день Масса в пустелі, +

де спокушали Мене батьки ваші. *
Вони випробовували Мене, хоча Мої діла узріли.

(Пс 95, 1-9)

Пожертвування дня

Господи! Все, що я роблю, нехай наповнить Твоя любов. Господи мій і Боже мій, ось я кличу Тебе! Наповни духом Твоїм усе, що я роблю, наповни Твоєю міццю труд мого дня. Постійно прошу Тебе, забери від мене всю злість, обдаруй покорою, витривалістю та самозреченням. Господи, усунь усе, що перешкоджає мені в пошуках Тебе, даруй тишу, яка спочиває в Тобі. Обдаруй мене Твоєю радістю, нехай вона мене огорне, як невгасиме полум’я, i посеред того, що тяжке, і посеред того, що болить. Обдаруй мене світлом, щоб воно проникнуло крізь темряву, у якій люди забули про Тебе. Обдаруй мене мужністю в діянні, терпеливістю у виконуванні щоденних обов’язків, витривалістю, коли плоди моєї праці приховуєш від мене в таємниці Твоїх намірів. Господи, прийми цей день і всі дні мого життя. Все, що я роблю, нехай наповнить Твоя любов. Aмінь.

Присвячення себе Серцю Ісуса

О Божественне Серце Ісуса! Жертвую Тобі через Непорочне Серце Пресвятої Діви Марії всі молитви, справи й хрест сьогоднішнього дня як відшкодування за всі мої гріхи. Єднаю їх з усіма намірами, в яких Ти сам жертвуєш себе за нас на вівтарі в Пресвятій Євхаристії. Приношу їх Тобі за святу Церкву, за Святішого Отця, за навернення грішників і в усіх намірах, визначених Церквою на сьогоднішній день, за мою сім’ю, а особливо – за моїх батьків, настоятелів, родичів і друзів, як живих, так і померлих. Амінь.

Молитва про добрий день

Господи, у тиші дня, що настає, приходжу благати Тебе про мир, мудрість і силу. Прагну дивитися сьогодні на світ очима, сповненими любові, бути терпеливим, тихим і мудрим. Хочу дивитися на Твоїх дітей і бачити їх так, як Ти їх бачиш, і знаходити в них те, що добре.
Дай мені таку радість, щоб усі, кого я сьогодні зустріну, відчули Твою присутність. І нехай я буду для всіх хлібом, як Ти є ним для мене кожного дня. Амінь.

Молитва св. Бернарда

Пам’ятай, о наймилостивіша Діво Маріє, що не чувано одвіку, аби Ти відкинула того, хто під Твій захист прибігає, Твоєї помочі слізно благає, заступництва Твого просить. Нáтхнений цією впевненістю, до Тебе, Діво над дівами і Мати, я, грішник, з плачем прибігаю, до Тебе приходжу і стаю перед Тобою; Мати Слова, не погорди моїми словами, але почуй їх милостиво і вислухай. Амінь.

Молитва до Ангела-Хранителя

Ангеле Божий, Хранителю мій, Богом даний мені! Щиро благаю Тебе: просвіти мене сьогодні, вбережи від усякого зла, заохочуй до добрих учинків і веди спасенною дорогою. Амінь.

ІНШІ РАНКОВІ МОЛИТВИ (на вибір)
Поклоніння Пресвятій Трійці

Отче Предвічний, прославляю Тебе як мого Творця. Прославляю Твою любов і безмірну доброту, бо Ти з висоти своєї величі волів зглянутися на цей земний порох і вчинити його на свій образ та подобу, покликавши мене до життя.
Ісусе Христе, Предвічне Слово, прославляю Тебе як мого Відкупителя. Рівний Небесному Отцю в божественній природі, Ти через Матір став подібним до нас.
Ти став слугою, щоби своїм убогим життям, ганебною смертю та славним воскресінням навчити нас, що в житті ми маємо покутувати, а смерть прийняти зі смиренням, щоб через воскресіння увійти в славу Божих дітей.
Святий Духу, славлю Тебе як джерело мого освячення. Ти, очистивши мене від гріхів вогнем своєї святої любові, приходиш до мого серця, щоб сповнити моє життя святістю, яка лине від Отця і Сина, і удостоїти мене участі в Їхній славі. Амінь.

Подяка Богові

Отче Предвічний, дякую Тобі за благодать життя. Ти з такою великою любов’ю створив мене і з такою великою терпеливістю підтримуєш мене! Дякую Тобі за те, що Ти оберігав мене цієї ночі і даруєш мені новий день життя, щоб я Тобі служив і прославляв Твоє Ім’я.
Сину Божий, дякую Тобі за те, що труди Твого життя і Твоя мука та смерть стільки разів оберігали мене від пекла.
Святий Духу, дякую Тобі за дари і благодаті, які Ти так рясно вливаєш у мою душу, і хоч я їх часто занедбую, Ти без кінця відновлюєш у мені своє життя. Амінь.

Благаймо Бога про прощення

Отче Предвічний, пробач мені, що я так часто використовую для гріха душу і тіло, які Ти дав мені у своїй доброті та оберігаєш у своєму милосерді.
Сину Божий, пробач мені мою недбалість і негідність:
що я так мало навчився від святого прикладу Твого життя
– пробач мені, Господи;
що мало жив євангельськими радами
– пробач мені, Господи;
що Ти не знаходив у мені плодів Твоєї благодаті і святих таїнств, які я приймав,
– пробач мені, Господи.
Святий Духу, яви мені своє милосердя і прости мені:
що стільки разів я гордував Твоїм натхненням і світлом
– пробач мені, Святий Духу;
що був глухий до Твого голосу та голосу власного сумління
– пробач мені, Святий Духу.
Амінь.

Пожертвування Богові себе і своїх вчинків

Отче Предвічний, віддаю Тобі всі свої сьогоднішні вчинки. Хочу все робити для Тебе, не зважаючи на те, чи це принесе мені радість і задоволення.
Тобі, Предвічне Слово, жертвую всі думки і слова та вже зараз відкидаю ті, які будуть пусті й непотрібні.
Тобі, Святий Духу, присвячую почуття свого серця, відрікаюся від безладдя, викликаного моєю схильністю до зла і спотвореною людською природою. Прагну лише святості й любові, якими Ти мене обдаровуєш.
Предвічний Отче, вдосконалюй мою душу! Божий Сину, підтримуй мене! Святий Духу, освіти мене, Пресвята Трійце, наповни мене своїм життям! Амінь.

Звертання до Непорочної Матері

О Маріє, Непорочна Діво! Ти – вірна шанувальниця Небесного Отця, предивна Мати Божого Сина та Обручниця Святого Духа. Пробуди в моїй душі ті святі почуття, які Тебе оживляли, коли Ти роздумувала у своєму серці над об’явленими Тобі таємницями. Допоможи мені, щоб разом з усіма Святими, які прославляють Пресвяту Трійцю, я глибоко роздумував над істинами про Твого Сина і мого Спасителя. Амінь.

Прохання про благословення дня

Господи Боже Всемогутній, який дозволив мені побачити початок цього дня, оберігай мене сьогодні своєю силою, щоб не впав я в гріх. Нехай мої вчинки будуть виконанням закону Твоєї справедливості, а мої думки та слова наближають мене до цього закону.
Господи Боже, Царю неба і землі, веди мене сьогодні й освячуй, керуй мною і володій. Будь Господом мого серця, тіла і думок, щоб усе, що я сьогодні говоритиму і робитиму, було за Твоїми заповідями.
Дай мені, Спасителю світу, щоб я з Твоєю допомогою осягнув спасіння і свободу. Котрий живеш і царюєш на віки вічні. Амінь.

Ранкова молитва

В Ім’я Отця… Отче наш… Радуйся, Маріє… Ангеле Божий… Під Твій захист…
Господи, дай мені зустріти з душевним спокоєм усе, що принесе мені цей день. Дай мені цілковито віддаватися Твоїй святій волі. Впродовж цього дня допомагай мені і підтримуй мене. Хоч би які звістки я сьогодні одержав, навчи мене приймати їх зі спокійною душею і твердим переконанням, що на все Твоя воля. В усіх моїх справах і словах керуй моїми думками і почуттями. В усіх непередбачених випадках не дай мені забути про те, що це Ти їх мені послав. Навчи мене просто і мудро ставитися до всіх людей, нікого не ображаючи і не засмучуючи. Господи, дай мені силу перенести втому і всі події цього дня. Керуй моєю волею та навчи мене молитися, вірити, надіятися, терпіти, прощати і любити. Амінь.

Ранішнє славослів’я

Славлю Тебе, мій Боже, і люблю Тебе всім серцем. Дякую Тобі за те, що Ти створив мене, зробив християнином і зберіг від смерті цієї ночі. Тобі віддаю всі мої сьогоднішні вчинки. Хай будуть вони милі Тобі і служать Твоїй славі. Збережи мене від гріха і всякого зла. Хай Твоя благодать завжди перебуває зі мною і моїми близькими. Амінь.

На світанку

Прийди, Духу Святий,
і нехай нинішній світанок та весь день стане ясним.
Прийди, Духу Святий,
і нехай всі, що розпочинають роботу, виконують її добре.
Прийди, Духу Святий,
бо там, де Ти є, зникає лінь, гинуть погані звички.
Прийди, Духу Святий,
нехай перед Твоєю любов’ю відступлять наші амбіції.
Прийди, Духу Святий,
і будь із нами: нехай усе сьогодні буде добре і нове.
Амінь.

Щоденне доручення Богу своєї праці

Боже, Ти – Господь і Творець усього Всесвіту. Я віддаю Тобі всі мої сьогоднішні труди і через них хочу виразити свою любов до Тебе, до Твоєї Церкви, до моєї сім’ї і всього світу. Допоможи мені виконувати їх із радістю так, немов би я брав участь у Твоїй справі творіння. Нехай послужить ця праця освяченню моєї душі і благу інших людей. Я приймаю всі пов’язані з нею страждання як співучасть у хресті Ісуса. Твоєму Серцю, о Господи, я ввіряю всіх безробітних, убогих і нещасних людей. Святий Йосифе, покровителю всіх трудівників, молися за мене і за тих, хто трудиться разом зі мною. Амінь.

Спільні молитви вранці

У. В Ім’я Отця, і Сина, і Святого Духа. Амінь.
В. Віддаймо честь Всевишньому Богові і дякуймо Йому за всі Його добродійства: Цареві віків, безсмертному і невидимому Богові самому честь і слава на віки вічні.

У. Амінь.
В. Молімося одне за одного, за наших найближчих і за всіх людей словами, яких навчив нас Господь Ісус:

У. Отче наш…
В. Жертвуймо Господу Богу наші думки, слова і всі сьогоднішні вчинки.

У. Думки, слова, справи мої присвячую, о Господи, на Твою славу.
В. Віддаймо честь Пресвятій Матері і довірмося Її опіці.

У. Радуйся, Маріє…
В. Господи, Боже Всемогутній, який дозволив нам дочекатися початку сьогоднішнього ранку, збережи нас своєю міццю, щоб ми протягом цього дня не дозволили собі жодного гріха, а наші думки, слова і вчинки нехай завжди будуть виконанням Твоєї святої волі. Через Христа, Господа нашого.

У. Амінь.
В. Визнаймо нашу віру:
У. Вірую в Бога Отця…

В. Пригадаймо собі найважливішу заповідь:
У. Люби Господа, Бога твого, всім серцем твоїм, усією своєю душею, усією силою своєю і всією думкою своєю, а ближнього свого, як себе самого.

Медитація

Медитація – це роздуми над текстом Біблії або іншої духовної літератури. Корисно іноді розмірковувати над ними в тиші та спокої. Роблячи це, ми побачимо, що в текстах ідеться про те, що близьке нашому серцю. Було б дуже добре, якби ми змогли знайти в них також і повчання. Наприкінці медитації варто прийняти практичне рішення.
Перед молитвою необхідно зосередитися і упокорити своє серце перед Богом, який перебуває з нами і дарує нам свою любов. Попросити Його допомоги в нашій молитві. Завершуючи роздуми, ми повинні представити наше рішення Богові, подякувати Йому за благодать перебування з Ним, за те, що Він укріпив нас і просвітив наш розум. Це найпростіший метод роздумів. Перед і після медитації слід помолитися:

На початку медитації

В. Прийди, Святий Духу.
У. Наповни серця Твоїх вірних і запали в них вогонь Твоєї любові.
В. Зішли Твого Духа, і виникне життя.
У. І відновиш обличчя землі.

Молімося:
Боже, Ти просвітив серця вірних світлом Святого Духа; дай нам у цьому Дусі пізнати, що є істинне, і завжди радіти Його втіхою. Через Христа, Господа нашого. Амінь.

Або:

Боже Всемогутній, стоїмо перед Тобою, як колись Самуїл, і просимо: «Говори, Господи, бо слуга Твій слухає». Дай нам благодать глибокого розуміння, щоб ми могли прийняти Твоє Слово і берегти Його все життя. Через Христа, Господа нашого. Амінь.

Після медитації

В. Не нам, Господи, не нам.
У. Але Імені Твоєму дай славу.

Молімося:
Всемилостивий Отче, нехай Твоя благодать допоможе нам завжди уважно слухати голос Святого Духа, щоб ми словами та вчинками виконували Твою волю. Через Христа, Господа нашого. Амінь.

Або:

Духу Святий, Боже, ми прагнемо, як Апостоли, виконувати Боже Слово, а не тільки його слухати. Подай нам сили своєї, щоб ми, реалізуючи у своєму житті почуте Слово, зростали в доброті та осягнули спасіння наших душ. Амінь.

 

Бог є Любов, Він любить нас – своїх дітей. Впродовж усього дня ми хочемо дякувати Богові за Його любов до нас, відповідаючи на неї нашою любов’ю. А відповісти ми зможемо тоді, коли наші повсякденні справи, їду, навчання, роботу і відпочинок ми будемо ввіряти Йому на молитві.

Прохання освятити день і працю

Господи, дай нам сьогодні день радісний та спокійний і без гріха, щоб ми дожили до вечора і могли Тебе благословити радісним і чистим серцем. Підтримуй милостиво всіх, хто просив нас про молитву, та наповни своїми дарами їхні душі і тіла. Амінь.

Перед роботою

Благослови, Господи, цю роботу, яку нині розпочинаю, і допоможи мені успішно завершити її за допомогою Твоєї благодаті. Тобі присвячую всі труди і старання, щоб вони послужили благу і спасінню моїх ближніх. Через Христа, Господа нашого. Амінь.

Після роботи

Великий Боже! Ти – початок і кінець усього сущого, тому благослови завершення цієї справи. Приношу її Тобі як дар вдячності за всі Твої благодіяння, як завдаток вічного життя, і єднаю його зі стражданнями, які переніс наш Господь і Спаситель з любові до нас. О Пресвята Трійце, нехай прославить Тебе мій труд і відпочинок. Нехай прославляє Тебе вічно душа моя. Амінь.
Слава Отцю…

Молитва перед їдою

Благослови, + Господи Боже, нас і ці дари, які з Твоєї доброти ми споживатимемо. Через Христа, Господа нашого. Амінь.

Або:

Благослови, + Господи Боже, нас і ці дари, які з Твоєї щедрості ми отримали, і відкрий наші серця, щоб ми вміли ділитися хлібом і любов’ю з усіма. Через Христа, Господа нашого. Амінь.

Молитва після їди

Дякуємо Тобі, Господи Боже, за ці дари, які з Твоєї доброти ми споживали. Через Христа, Господа нашого. Амінь.

Або:

Благословен Ти, Христе, Боже наш, що дав нам їжу у свій час. Наповни нас також Духом Твоїм Святим і перебувай з нами по всі дні нашого життя. Амінь.

Проходячи повз храм

Проходячи повз храм, необхідно віддати честь цьому святому місцю, тому що там перебуває в Пресвятому Таїнстві сам Господь-Спаситель. Знімаємо головний убір або чинимо хресне знамення. У цей час можемо промовити таку молитву:

Поклоняємося Тобі, Пресвятий Господи Ісусе Христе, присутній тут і в усіх Твоїх храмах на землі. Благословляємо і величаємо Тебе, бо своєю смертю на хресті Ти відкупив весь рід людський.

Молитва до Духа Святого перед навчанням

Святий Духу, який освітлюєш наші серця і наш розум, додай нам сил і талантів, щоб це навчання було для нас корисним тепер і на життя вічне. Через Христа, Господа нашого. Амінь.

Молитва після навчання

Дякую Тобі, Боже, за світло пізнання. Прошу, щоб я, просвітлений ним, міг завжди прославляти Тебе і виконувати Твою волю навіки. Через Христа, Господа нашого. Амінь.

Молитва про мир

Господи, джерело святих бажань! Даруй своїм вірним мир, якого не може дати світ, щоб ми могли цілковито присвятити себе служінню Тобі, і щоб усі наші дні, позбавлені страху перед ворогами, проходили в мирі під Твоїм захистом. Амінь.

Або:

Боже, це Ти даєш нам святі прагнення і надихаєш нас на добрі вчинки, обдаруй своїх слуг миром, який тільки Ти дати можеш. Нехай наші серця будуть покірні Твоїй волі, а часи, в які ми живемо, нехай з милості Твоєї будуть мирними. Амінь.

Про любов

О Святий Духу, прийди до мого серця. Живий Боже, Твоєю святою силою притягни моє серце до себе. Благоволи вділити мені розсудливої любові і дару страху Божого. Не допусти до мене жодних поганих думок. Нехай Твоя любов буде для мене жаром і світлом, щоб кожний тягар став для мене легким. Святий мій Отче і солодкий мій Господи, допоможи мені в кожному служінні Тобі. Дай мені Твою любов! Амінь.

(cв. Катерина Сієнська)

Про вірність Богові

Господи Ісусе Христе, який сказав, що Ти є Дорога, Правда і Життя, просимо, щоб ми ніколи не відступили від Тебе, бо Ти є Дорога; щоб ми ніколи не перестали довіряти Твоїм обітницям, бо Ти є Правда; щоб жодна справа не заступила нам Тебе, бо Ти є Життя. Tи ж бо навчив нас, у що нам вірити, що нам робити і де нам знайти полегшу душам нашим.

(Еразм Роттердамський)

Про чесноту надії

На Тебе, мій Господи і Боже, покладаю всю мою надію; Ти – моє пристановище, тому всі мої проблеми і страхи віддаю в Твої руки, бо все поза Тобою здається мені слабким і нетривким. Усе, що намагається виглядати як мир і блаженство, без Твоєї участі є ніщо, і насправді не може запалити в нас іскорку істинного щастя. Тільки Ти є остаточною метою всякого добра, вершиною життя та джерелом всяких обітниць. Нехай завжди зі мною буде Твоя благодать, і спрямуй мої кроки на дороги миру, щоб я дійшов ними до вітчизни вічного світла. Амінь.

(Тома Кемпійський)

Про послух Божій волі

О Боже! Вчини нас знаряддям Твого миру,
Щоб ми сіяли любов там, де панує ненависть;
Прощення там, де панує кривда;
Мир там, де панує незгода;
Надію там, де панує розпач;
Світло там, де панує темрява;
Радість там, де панує смуток.
Вчини так, щоб ми могли
Не так шукати відради, як давати її;
Не так шукати розуміння, як розуміти;
Не так шукати любові, як любити.
Бо, даючи – одержуємо,
Прощаючи – отримуємо прощення,
А помираючи – народжуємось до життя вічного.
Через Ісуса Христа, Господа нашого. Амінь.

(св. Франциск Аcсізький)

Молитва про дари Святого Духа

Духу Святий, Боже, Духу Отця і Сина, схиляючись перед Твоєю божественною величчю, присвячую Тобі мою душу і тіло. Прославляю сяйво Твоєї нескінченної святості, досконалість Твоєї справедливості, силу Твоєї любові. Ти – світло і сила моєї душі, завдяки Тобі я живу, думаю i дію. Вчини, щоб я постійно вслуховувався у Твій голос, завжди слідував за Твоїм натхненням.
Духу Святий, Подателю дару мудрості,
надихай мене.
Духу Святий, Подателю дару розуму,
навчай мене.
Духу Святий, Подателю дару ради,
керуй мною.
Духу Святий, Подателю дару сили,
зміцнюй мене.
Духу Святий, Подателю дару знання,
просвіщай мою необізнаність.
Духу Святий, Подателю дару побожності,
укріплюй мою віру.
Духу Святий, Подателю дару страху Божого,
оберігай мене від будь-якого гріха.
Прошу Тебе, Духу Святий, Боже, вчини, щоб кожної миті мого життя я керувався добротою і благими намірами, сердечністю і вірністю, терпеливістю і любов’ю, радістю та співчуттям. Амінь.

Молитва до Святого Духа

Духу Святий, надихни мене.
Любове Божа, поглинь мене,
На правильну дорогу приведи мене.
Маріє, Мати, поглянь на мене.
Разом з Ісусом благослови мене.
Від усякого зла,
Від усіляких обманів,
Від усіх небезпек
Збережи мене. Aмінь.

Короткі молитви

Ісусе, уповаю на Тебе!
Ісусе тихий і смиренний серцем,
вчини моє серце подібним до Твого!
Ісусе, сину Давида, помилуй мене!
Ісусе Христе, Сину Бога живого, помилуй мене!
Господи, залишайся з нами!
Господи, нехай буде воля Твоя!
Отче, віддаю себе в Твої руки!
Навчи мене виконувати Твою волю, бо Ти мій Бог!
Господь мій і Бог мій!
Слава Богу за все. Алілуя!
Боже, навчи мене більше любити Тебе!
Бережи мене, Боже, бо на Тебе я маю надію!
Господи, Боже наш, як велике Ім’я Твоє по всій землі!
Господи, Ти все знаєш.
Ти знаєш, що я люблю Тебе.
З глибини взиваю до Тебе, Господи.
Почуй мій голос, Господи!
Пресвята Богородице, рятуй мене, грішного!
Пречисте Серце Марії,
будь моїм пристановищем!
О Маріє, без гріха первородного зачата,
молись за нас , що до Тебе прибігаємо!
О Маріє, Ти непорочною прийшла на цей світ.
Випроси в Бога милість,
щоб я не покинув цього світу без покаяння!
Боже, прийди мені на допомогу!
Господи, поспіши мені на порятунок!

Ангел Господній

Ангел Господній благовістив Діві Марії,
І зачала Вона від Духа Святого.
Радуйся, Маріє…

Ось я, Господня Слугиня –
Хай станеться мені за Твоїм Словом.
Радуйся, Маріє…

І Слово стало тілом,
І оселилося між нами.
Радуйся, Маріє…

В. Молись за нас, Пресвята Богородице Діво.
У. Щоб ми удостоїлись обітниць Христових.

В. Молімося: Просимо, Господи: влий у наші серця свою благодать, щоб ми, які завдяки ангельському благовіщенню пізнали втілення Христа, Твого Сина, через Його страсті та хрест були прилучені до слави воскресіння. Через того ж Христа, Господа нашого.
У. Амінь.

Слава Отцю… (тричі)

Під час Великоднього періоду замість молитви «Ангел Господній» молимося:

Царице Неба, веселись. Алілуя.
Бо Той, Кого носила Ти. Алілуя.
Воскрес з мертвих, як сказав нам. Алілуя.
Молись за нас до Бога. Алілуя.

В. Радій і веселися, Діво Маріє. Алілуя.
У. Бо воістину воскрес Господь наш. Алілуя.
В. Молімося: Боже, Ти звеселив світ воскресінням Твого Сина, Господа нашого Ісуса Христа, дай, просимо Тебе, щоб через Богородицю, Діву Марію, ми осягли радість вічного життя. Через того ж Христа, Господа нашого.
У. Амінь.

Слава Отцю… (тричі)

 

У спокої я відпочиваю і сплю одночасно, бо Ти, Господи, єдиний даєш мені жити в безпеці. (Пс 4, 9)

Християнин наприкінці дня з довірою віддається Богові, дякуючи Йому за блага, які від Нього отримав. Рекомендується зробити іспит совісті, завершуючи його щирим жалем за скоєні гріхи.

Станьмо в присутності Бога з молитвою возвеличення

Величаю Тебе, мій Боже, з покорою, яку відчуваю, споглядаючи Твою славу. Вірую в Тебе, бо Ти є Істина. Довіряю Тобі, бо Ти безмірно добрий. Люблю Тебе всім серцем, бо Ти найгідніший любові, і з любові до Тебе я люблю свого ближнього, як самого себе.

Дякуймо Богові за отримані благодаті

Як дякувати Тобі, Боже, за доброту, яку Ти являєш мені? Споконвіку Ти думав про мене і сотворив мене з нічого. Для того, щоб відкупити мене, Ти віддав своє життя і щоденно обдаровуєш мене своїми благодатями. Що я можу зробити, аби віддячити Тобі за Твою доброту? Закликаю всі блаженні душі: разом зі мною прославляйте милосердя Бога, який не перестає чинити мені добро, хоч я негідний і невдячний.

Пропозиції для іспиту совісті

МОЛИТВА: Моє спілкування з Богом? Пам’ять про Його присутність? Подяка? Прагнення жити по-християнськи? Прохання? Покладання надії? Молитва про прощення?

РОБОТА, НАВЧАННЯ, ВІДПОЧИНОК: Уміння розпоряджатися часом? Виконання обов’язків? Відданість справі? Прийняття своїх власних обмежень і відповідальність за здібності? Боротьба з лінню і труднощами? Форми відпочинку, турбота про гарний настрій?

СПІЛКУВАННЯ З ЛЮДЬМИ: Пошана? Співпраця і взаємодопомога? Доброзичливість у словах і в ділах? Схвалення розумних пропозицій? Увага до турбот і страждань інших? Прагнення до справедливості? Захист слабких?

Просімо Бога про прощення наших гріхів

Боже мій, усім серцем жалію за гріхи, якими я образив Твою гідну прославлення велич. Покірно прошу Тебе: будь милосердний, пробач мені. Я вирішую за допомогою Твоєї святої благодаті більше не ображати Тебе і відшкодувати скоєне зло. Амінь.

Псалом 27, 1-2. 7-11. 13-14

Господь – моє світло і моє спасіння. *
Кого мені боятись?

Господь – мого життя твердиня. *
Кого мені жахатись?

Коли підступали до мене злочинці, *
щоб їсти моє тіло, –

Мої гнобителі і мої супостати, – *
вони падали і знемагали.

Почуй, Господи, мій голос, †
коли я буду взивати, *
помилуй мене і відізвись до мене.

В Тобі сказало моє серце: †
«Шукайте Мого обличчя». *
Тож я, Господи, шукатиму Твого обличчя!

Не відверни від мене свого обличчя, *
не відвертайся від слуги свого у гніві.

Будь моїм помічником, †
не покидай мене, мій Боже, *
і не залиш мене, Боже мого спасіння!

Бо мій батько і моя мати мене залишили, *
а Господь мене прийняв до себе.

Господи, навчи мене Твоєї дороги, – †
задля моїх супостатів *
веди мене стежкою прямою.

Я ж маю надію побачити блага Господні *
у живих країні.

З нетерпінням чекай на Господа, *
будь мужнім,
Нехай зміцняється твоє серце – *
Господа очікуй!
Слава Отцю…

ВЕЧІРНІ МОЛИТВИ (ІІ варіант)

Отче наш… Радуйся, Маріє… Вірую…
Під твій захист… Ангел Господній…

Зроби короткий іспит совісті. Пригадай, що протягом дня зробив, сказав або подумав злого, які обов’язки занедбав? Пригадай собі також, що доброго сьогодні вчинив, чи сьогодні був кращим, ніж учора? За добро подякуй, а за зло перепроси Небесного Отця.

Отче Небесний, дякую Тобі за день, що минув, за те, що даруєш мені цей вечір, аби я міг знову зустрітися з Тобою. Дякую Тобі за сьогоднішні благодаті, за радість і смуток, успіхи і негаразди, за все, що подарував мені, і те, що приготував. Прости мої гріхи та занедбання. Пригорни мене до свого Серця, щоб я міг вірно Тобі служити і прославляти Тебе у своєму житті. Амінь.

Пресвята Діво Маріє, оберігай мене цієї ночі від усякого зла. Святий Йосифе, опікуйся мною.
Лягаючи спати: Ісусе Христе, Тобі віддаю мій сон і відпочинок; оберігай мою душу і тіло. В Ім’я Отця, і Сина, і Святого Духа. Амінь.

ВЕЧІРНІ МОЛИТВИ (на вибір)
Молитва на ніч

Залишайся з нами, Господи, бо настає вечір і вже день добігає кінця.
Залишайся з нами і з Твоєю Церквою святою.
Залишайся з нами наприкінці дня, наприкінці нашого життя, наприкінці світу цього.
Залишайся з нами, з Твоєю добротою і благодаттю, з Твоїм святим Словом і Твоїми таїнствами.
Залишайся з нами, коли огорне нас ніч муки і тривоги, ніч сумнівів і спокус, ніч убогості і поразки, ніч самотності, ніч хвороби і страждання, ніч гіркої смерті.
Залишайся з нами і з тими, кого любимо, з нашими сестрами та братами, з малими і великими, з тими, що близько, і з тими, що далеко, зі здоровими і хворими, і з тими, що радіють, і з тими, що плачуть, з усіма, що носять біль у серці.
Залишайся з нами, Господи, і з усіма, хто довіряє Тобі, тепер і навіки. Амінь.

Молитва перед сном

Ось я, Господи. Мій день підійшов до кінця. Якщо я зробив сьогодні щось добре, дякую Тобі за це, Господи. Якщо згрішив, нехай Твоя любов простить мені мою слабкість, що постійно повторюється.
У цій нічній тиші, в якій я відчуваю Тебе, думаю про іншу ніч, про ту, що настане, коли мої очі востаннє побачать світло землі. Смерть прийде так само, як надходить ніч, так само неминуча і така ж глибока. Вчини, щоб це була найкраща з моїх ночей. Засинаючи сьогоднішнього вечора, жертвую Тобі мою душу так, ніби це година моєї смерті. Отче, прийми мене! Вчини, щоб у годину, коли спокійно засинаю, я навчився вмирати. Амінь.

(Романо Гуардіні)

Інші вечірні молитви

О Боже, ось минув ще один день мого життя. Кожна мить, яку я прожив, – це Твій дар: працював я чи відпочивав, спілкувався з людьми чи був на самоті, радів чи сумував, – усе було Твоїм даром.
Дякую Тобі за все, що мені довелося пізнати і пережити сьогодні. Лише Ти знаєш, чи зумів я виконати Твою волю. Пробач мені все те, що я недодивився, про що забув, все, що не було за волею Твоєю. Помилуй мене, грішного! Дозволь, щоб нічний відпочинок примножив мої сили, аби я міг краще прожити завтрашній день.
Піклуйся про всіх, хто цієї ночі спить, і про тих, хто працює. Усе майбутнє моє і моїх близьких ввіряю Твоїй милосердній турботі, наш Боже і Отче. Амінь.

Слався, Царице (Sаlve Regina)

Слався, Царице, Мати Милосердя! Наше Ти життя і надіє, слався! Прийди на поміч вигнаним нащадкам Єви, прохання не відкинь, що до Тебе шлемо із цієї сліз долини. Почуй мольбу, Захиснице наша, схились з неба і милосердним поглядом поглянь на люд свій. І яви нам по цьому вигнанні земному Твого лона плід блаженний – Ісуса. О добра, о милостива, о люба Діво Маріє!

Молитва в суботній вечір

Господи, ось я стою цього суботнього вечора перед Твоїм обличчям. Дякую Тобі за благодіяння минулого тижня, за всі докази Твоєї любові, за слово Доброї Новини. Дякую за таїнство спасіння, яке Ти нам дав, за цю велику спільноту однієї віри i однієї любові, до якої Ти залучив нас, так часто самотніх. Дякую Тобі також за всі жертви тих, кого Ти покликав, щоб вони заради Тебе зазнавали болю, смутку і страждань. Ось стою тепер перед Тобою, щоб приготуватися на Твій день, Господи. Очисти мене, Найсвятіший, прости мене за те, що я занедбав чи погане вчинив. Заверши в мені те, чому Ти дав початок. Дозволь мені бути Твоїм слугою, чиї стегна підперезані в очікуванні Тебе. Дай мені мудрість п’ятьох мудрих дів, які тримають каганці в руках і олію в посудинах.
Прошу Тебе, поблагослови також усіх тих, які завтра проголошуватимуть нам Слово Твоє і дадуть нам Тебе у Пресвятій Євхаристії. Нехай принесе плід те, що Ти посіяв.
Обдаруй завтрашню неділю сяйвом Твого вічного світла, щоб воно освітлювало наш труд і турботу найближчих днів. Допоможи мені спрямувати свій погляд до Твого вічного Царства, де сонце, яким є Ти, ніколи не заходить. Дозволь мені наприкінці життя дочекатися світанку вічної неділі. Прошу про це за заступництвом Пресвятої Діви і Матері, Твоїх Ангелів і Святих. Через Христа, Господа нашого. Амінь.

Подяка у недільний та святковий вечір

Дякую Тобі, Небесний Отче:
– за відпочинок i спокій цього святого дня, в якому роздумую про всі Твої благодіяння i шукаю Твого обличчя;
– за всі докази Твоєї доброти в наших сім’ях, у нашому житті, але передусім у Твоїй Церкві, у житті нашої парафії;
– за цю велику благодать, що Ти покликав нас до християнської віри;
– за Твою благодать, яка нас оберігає і завдяки якій підтримуєш нас у час спокус і випробувань;
– за Твою доброту і Твоє постійне благословення;
– i за цю надію, з якою в Ім’я Ісуса Христа чекаємо на Твій великий день, день Страшного суду. Амінь.

Молитва благословення

Нехай Господь тебе благословить і нехай тебе охороняє. Нехай явить тобі своє Обличчя і нехай тебе береже. Нехай пошле свого Ангела, щоби стеріг тебе на всіх дорогах твого життя. Нехай Бог тебе оберігає від усього зла. Нехай сповнить твої добрі наміри, а все в твоєму житті нехай буде згідне з Його святою волею. Нехай Непорочна Мати опікується тобою. Нехай Вона, як рідна мати, провадить тебе за руку. І я тебе благословляю в Ім’я Отця, і Сина, і Святого Духа. Амінь.

Християнська сім’я – це домашня Церква, школа віри, молитви і християнського життя. Вона живе щоденною молитвою. Уся сім’я бере участь у недільній Святій Месі. Кожна родинна урочистість супроводжується участю у Святій Месі і святим Причастям. 

У християнському домі має бути Святе Письмо, розп’яття, ікони – це свідчить про нашу віру. Спільне читання і роздуми над Святим Письмом мають бути основою молитви сім’ї.

Батьки благословляють своїх дітей під час вечірньої молитви, а також під час деяких особливо важливих моментів їхнього життя.

Молитва св. Йоана Павла II за родини

Боже, від Тебе походить всіляке батьківство на небі та на землі. Отче, Ти – Любов і Життя.
Вчини, щоб кожна людська родина на землі через Твого Сина, Ісуса Христа, народженого з Діви і через Святого Духа, ставала істинним храмом життя і любові для наступних поколінь.
Вчини, щоб Твоя благодать спрямовувала думки і вчинки подружжя на благо їхніх власних родин та всіх родин на світі.
Вчини, щоб молоде покоління знаходило в родинах міцну підтримку для своєї людської гідності та її розвитку в правді й любові.
Вчини, щоб любов, укріплена благодаттю таїнства Подружжя, виявилася сильнішою за всі слабкості і кризи, які часто переживають наші сім’ї.
Вчини, нарешті – просимо Тебе за посередництвом Святого Сімейства з Назарета, – щоб Церква могла плідно виконувати свою місію в родинах і через родини всіх народів землі. Через Христа, Господа нашого, який є Дорога, Правда і Життя на віки вічні. Амінь.

Молитва сім’ї

Господи, Отче Святий, Всемогутній вічний Боже, благословляємо Тебе і дякуємо за нашу сім’ю, яка хоче жити в любові та злагоді. Приносимо Тобі наші печалі, у Твої руки ввіряємо наше майбутнє. Боже, джерело всякого блага, вчини, щоб ми завжди мали хліб насущний, збережи нас у здоров’ї та мирі, спрямуй наші стопи до добра. Дозволь нам після щасливого життя в цьому домі зустрітися знов у вічній радості неба. Амінь.

Акт присвячення сім’ї Пресвятому Серцю Ісуса

О Господи Ісусе, наш Спасителю!
Ти прийшов у світ, щоб запалити в ньому вогонь Божої любові; Ти бажаєш, щоб він зайнявся в усіх серцях, і прагнеш досягти цього через наші сім’ї, що живуть Євангелієм. Ми хочемо бути серед цих сімей.
Тому сьогодні ми присвячуємо нашу сім’ю Твоєму Пресвятому Серцю.
Присвячуємо Тобі наш розум, нашу волю і наші серця, приймаючи заповіді Твої. Ми хочемо завжди жити Твоїм життям, подібно до паростей виноградної лози, зберігати в серцях і душах наших освячуючу благодать, єднатися з Тобою в щоденній молитві, святому жертвоприношенні і святому Причасті.
У єдності з Церквою та її пастирями ми протистоятимемо гріху, захищатимемо святість таїнства Подружжя і ненародженого життя, піклуватимемося про християнське виховання дітей і молоді.
Ми берегтимемо нашу сім’ю від пияцтва, розпусти і ненависті. О Господи Ісусе, будь Царем наших сердець. Благослови нам у праці та відпочинку, благослови наші успіхи і невдачі. Вчини, щоб колись уся наша сім’я могла прославляти на небі Твоє милосердя. Амінь.

Молитва про благословення сімейного життя

Боже всеблагий і милосердний, Твоїй опіці ми ввіряємо наші сім’ї, домівки та усе, що маємо і чим володіємо. Благослови нас, охорони від зла й небезпеки, збережи від нещасть і укріпи нашу віру та любов. У печалі й стражданні даруй надію. Вчини, щоб ми завжди перебували в єдності з Тобою. Через Христа, Господа нашого. Амінь.

Молитва подружжя

O улюблений Ісусе, Ти своїм життям в Назареті освятив тут, на землі, Сімейство, яке Ти вибрав. Подивись милостиво на нашу сім’ю, яка приходить до Тебе i благає Твоєї допомоги. Згадай, що ця сім’я Тобі належить, тому що присвятилася і довірилася Тобі. Поглянь милостиво на неї, вбережи її від небезпек, допомагай у потребах, уділи нам сил, щоб ми, наслідуючи Святе Сімейство у взаємній любові, впродовж усього нашого життя витривали у вірності і колись на небі могли вічно Тебе прославляти.
O Маріє, Найсвятіша Мати, сповнені надії, що Твій Син вислухає Твої прохання, благаємо Тебе про захист. І ти також, святий Йосифе, підтримуй нас своєю могутньою опікою. Амінь.

Молитва під час подружньої кризи

Отче наш, зі смиренням звертаємося до Тебе. Ти нас з’єднав нерозривним таїнством Подружжя і хочеш, щоб ми були вірні одне одному аж до смерті. Ми не думали, що люди, які люблять одне одного, зможуть так сильно одне одного ранити. Боже, поспіши на допомогу нашим серцям. Вчини, щоб у щоденних труднощах та випробуваннях наша любов зміцнювалась і дозрівала. Отче, перед Твоїм вівтарем ми обіцяли одне одному взаємну любов і вірність. Дай нам силу, щоб ми могли одне одному пробачати. Просимо про благодать, щоб ми могли забути всі образи, і вчини, щоб у нашому домі знову панував мир, радість і злагода. Амінь.

Молитва до св. Юди Тадея у важких подружніх проблемах

Святий Юдо Тадею, звертаємося до тебе в наших подружніх проблемах. Упроси Всемогутнього Бога, щоб Він уділив нам свого світла, аби ми могли побачити і прийняти одне одного такими, якими ми є насправді. Допоможи нам зростати у взаємному пізнанні і взаємній любові та навчитися любити по-справжньому. Допоможи нам, святий Юдо Тадею, побачити і побороти свій егоїзм і впертість – цих прихованих ворогів зрілої любові. Вчини, щоби ми, даючи і приймаючи любов, підтримували одне одного у всі дні нашого подружнього життя. Амінь.

Присвячення дому Матері Божій

Найсвятіша Діво Маріє, Допомого християн, Тебе ми обираємо своєю Матір’ю і Захисницею нашого дому.
Дай нам свою могутню підтримку. Збережи цей дім від усілякої небезпеки: вогню, повені, блискавки, злодіїв, від війни та інших лих.
Благослови, захисти, охорони і збережи тих, хто живе в цьому домі, а понад усе даруй нам найважливішу благодать: щоб ми жили завжди в мирі з Богом, уникаючи гріха.
Дай нам таку віру, яку Ти мала у Слово Боже, і любов, з якою Ти годувала свого Сина Ісуса і яку маєш до всіх, за кого Він помер на хресті.
Маріє, Допомого християн, молись за всіх, хто живе в цьому домі. Амінь.

Молитва за мир у сім’ї

Улюблений Ісусе, пророки називали Тебе Князем миру.
Ангели також проголосили мир людям, коли Ти народився.
Ти помер на хресті, щоби примирити Бога і людей. А найціннішим плодом Твоїх Страстей був мир, який Ти передав апостолам у день воскресіння. Ти наказав їм нести мир до кожного дому, до якого вони увійдуть.
Дай нам також мир, якого світ не може дати.
Даруй, щоб кожен з нас у цій сім’ї зміг зберегти цей мир, аби спокій і Твоя любов панували посеред нас.
Твоє Божественне Провидіння вчинило з нас сім’ю і в таїнстві Подружжя об’єднало нас святими узами. Дай нам благодать любові і піклування про нашу сім’ю. Вбережи нас від усілякої ненависті й нетерпеливості, сварок, бійок та недовіри.
Боже миру і любові, дай, щоб ми могли втішатися справжнім сімейним миром усі дні нашого життя і в майбутньому осягнути істинний мир у Твоїй вічній славі. Амінь.

Молитва про зростання Божої любові в сім’ї

Господи Ісусе Христе, Ти є істинним Богом і справжньою людиною, що прийшов у цей світ, щоб явити своє милосердя і дати приклад любові. Заради нас Ти зазнав страждання і приниження та помер на хресті. Ти – істинна Любов, а любов «довго терпить, любов милосердиться, не заздрить, не возноситься, не гордиться, не поводиться непристойно, не шукає свого, не спалахує гнівом, не задумує лихого, не радіє з несправедливості, а радіє з істини; все переносить, усьому довіряє, в усьому надіється, усе перетерпить. Любов ніколи не минає. Хоч існують пророцтва, та припиняться; хоч є мови, та замовкнуть; хоч є знання, та зникне» (1 Кор 13, 4-8).
Здійснивши своє перше чудо в Кані Галілейській, Ти явив себе і благословив подружній зв’язок як осереддя любові. Тому благаємо Тебе: наповни наші серця Тобою, щоб уже жили не ми, а Ти жив у нас, щоб ми могли любити одне одного так, як Ти нас любиш, а наша сім’я хай стане вогнищем християнських чеснот. Навчи нас чути і розуміти одне одного, підтримувати себе взаємно у важку хвилину; бути єдиною Христовою спільнотою, де лунатиме Твій голос. Амінь.

Молитва про благодать материнства і батьківства за заступництвом св. Рити

Всемогутній і добрий Боже, від Тебе бере початок всіляке батьківство на землі. Ти подарував Сарі, дружині Авраама, радість мати сина в старості. Ти вислухав молитви благочестивої Анни, матері Самуїла, і багатьох інших жінок. Завдяки заступництву святої Рити почуй нашу смиренну молитву про радість материнства і батьківства. Дозволь подолати всі перешкоди і обдаруй наше подружжя потомством.
Свята Рито, ти сама була довгоочікуваною дитиною, випроси для нас благодать зачати і народити дитину, яку так гаряче прагнемо. Нехай вона зміцнює нашу подружню любов, розсвітлює наш дім і допомагає нам із вдячністю славити Бога за Його милість. Йому всяка честь і слава на віки вічні. Амінь.
Отче наш… Радуйся, Маріє… Слава Отцю…
Свята Рито, молись за нас.

Молитва вагітної жінки (для щоденного читання)

Дякую Тобі, Боже, за Твій дар, який я ношу під своїм серцем. Дякую Тобі за цю дитину. Поблагослови її, щоб вона народилася здоровою і стала доброю людиною, угодною Тобі. Нехай стане вона мені добрим помічником і утіхою в старості. Боже! Дай мені сили стійко перенести всі труднощі. Наповни любов’ю також серце мого чоловіка, щоб він був мені підтримкою у вихованні й турботах про нашу дитину і разом зі мною радів її життю.
Отче наш…
Матір моя, Маріє! Будь Матір’ю для моєї дитини. Твоєму Серцю я довіряю моє дитя і себе саму. Амінь.
Радуйся, Маріє… Під Твій захист…

Молитва майбутньої матері за заступництвом св. Анни

Преславна мати Анно, Всевишній Господь зробив тебе захисницею і заступницею всіх вагітних. Ревно прошу тебе: благослови мене і дитя моє, яке я ношу під серцем, і нехай обдарує його Господь добрими задатками. Усвідомлюючи, що вже тепер, перед пологами, я відповідальна за моє дитя, благаю Тебе про допомогу. Випроси для мене побожне життя і благочестиві думки. Свята мати Анно, допоможи мені у важкий час моїх пологів. Випроси мені тоді стійку терпеливість і жертовну любов до Бога. Нехай незабаром стане дитя моє дитям Божим через святе Хрещення, а через добре виховання – вірним дитям святої Церкви. Свята мати Анно, молись за мене! Амінь.

Про народження здорової дитини

Боже, у Трійці єдиний, Ти – Господь життя і смерті. Я падаю перед величчю Твоєю навколішки i прошу Тебе про народження здорової дитини.
Господи, наповни надією серця всіх матерів, які очікують народження своїх дітей. Духу Святий, оживи віру батьків, які очікують потомства, – віру в доброту і Боже милосердя.
Господи Ісусе Христе, вчини, щоб кожне нове життя, зачате під серцем матері, правильно розвивалося. Допоможи батькам створити в сім’ї відповідну атмосферу та огорнути очікуване потомство любов’ю. Амінь.

Молитва за ненароджених дітей

Господи Ісусе, за заступництвом Твоєї Матері Марії, яка з любов’ю Тебе породила, а також за заступництвом святого Йосифа, який опікувався Тобою після народження, – прошу Тебе в інтенції ненароджених дітей, а особливо тих, яким загрожує небезпека аборту. Прошу: дай їхнім батькам любов і мужність, щоб залишили своїм дітям життя, яке Ти сам їм призначив. Амінь.

Молитва про благословення дому

Господи, просимо Тебе: оберігай і благословляй цей дім. Хай Твої святі Ангели мешкають у ньому, оберігаючи його мир, і хай Твоє святе благословення буде на ньому завжди. Захисти, молимось до Тебе, Владико, нас від пожежі, від бурі, пошестей, недуг, від усіх бід і напастей. Господи, уповаємо на Тебе, бо Ти – наша твердиня і щит наш. Амінь.

Молитва батька родини

Отче наш на небі, дякую Тобі за благодать, що з Тобою, Боже, розділяю ім’я та гідність батька. Сотворителю всього живого, Ти обдарував мене здатністю передавати життя, тож допоможи мені благодаттю згори, щоб я з почуттям відповідальності виконував завдання охоронця життя.
Навчи мене добре виконувати важкі обов’язки батька, щоб ми були родиною згідно з Твоєю волею. Прагну разом із дружиною завжди піклуватися про хліб і про здоров’я дітей, про їхнє навчання і майбутнє, про їхнє виховання і спасіння. Знаю, Боже, що наші сили обмежені, але прошу Тебе і просити буду про Твоє світло і міць, щоб ми піклувалися про наших дітей, навчаючи їх прикладом власного життя, згідно зі святим Євангелієм Твого Сина, який є наша Дорога, Правда і Життя. Амінь.

Молитва матері

Пресвята Мати, Маріє, я рада, що разом із Тобою втішаюся гідністю жінки і дружини. Виблагай у Господа нашого Ісуса Христа, о благословенна між жінками, святість нашому подружжю. Знаю, що маю велике завдання: через своє особисте освячення освячувати тих, які зі мною живуть. Хочу виправдати Божу довіру. Допоможи мені, Мати прекрасної любові, понад усе любити Бога, навчи спілкуватися з Ним. Як я прагну, щоб у нашій оселі панувала релігійна атмосфера, щоб ми зважали на Божу волю і виконували її щодня! Заступись перед Твоїм Сином за мого чоловіка, виблагай нам велику благодать – служіння Богу в подружжі. Мати Божа, пильнуй разом із Твоїм Обручником, святим Йосифом, за нашим подружжям і нашими дітьми – нині і в останню годину нашу. Амінь.

Молитва подружжя одне за одного

Господи Ісусе Христе, від щирого серця дякуємо Тобі за благодать, яку дарував Ти нам у таїнстві Подружжя. Благаємо Тебе: милостиво підтримуй і укріплюй нас повсякчас. Допоможи нам завжди жити у злагоді й вірності і не дай ніякій гіркоті й розчаруванню розділити нас. Нехай буде любов наша такою терпеливою і міцною, щоб усі печалі й страждання ми переносили без нарікань і були завжди готові пробачити і втішити одне одного. Хай наші обручки свідчать і нагадують нам про те, що наше подружжя нерозривне і подібне до союзу, що його Ти, Спаситель світу, уклав із Нареченою Твоєю, святою Церквою, і скріпив Твоєю Кров’ю. Нехай Твоє благословення супроводжує нас у спільній молитві, праці та взаємній допомозі. Амінь.

Молитва батьків за своїх дітей

Отче Небесний! Ти поблагословив мене дітьми й поклав на мене обов’язок дбати про їхнє виховання. Знаю, Господи, що колись Ти зажадаєш від мене звіту з цього важливого обов’язку. Свідомий (-а) цього, звертаюся до Тебе й смиренно благаю: просвіти мій розум, щоб я своїх дітей якнайкраще виховував (-ла) згідно з Твоїми святими заповідями. Викорінюй з мого серця надмірну прив’язаність до своїх дітей, яка є проявом самолюбства, щоб я не був (-ла) сліпим (-ою) щодо їхніх помилок. Бережи мене, Господи, щоб я не був (-ла) для них приводом до гріха. Дай мені так виховати моїх дітей, щоб вони дедалі більше Тебе пізнавали, любили й усе своє життя прожили згідно з Твоєю святою волею.
Пречиста Діво Маріє! Будь моїм дітям Матір’ю і заступницею. Святий Обручнику Йосифе! Опікуйся моїми дітьми.
Небесні друзі моїх дітей, святі Ангели, і ви, святі Божі, імена яких мої діти одержали на святому Хрещенні! Я молю вас: піклуйтеся про моїх дітей і моліть за них Всемогутнього Бога. Нехай ваше піклування й ваша молитва будуть моїм дітям охороною від усякого зла та джерелом щедрих благодатей на шляху до неба. Амінь.

***

Небесний Отче, Ти покликав нас до подружнього життя і обдарував дітьми, просимо Тебе про благодать доброго їх виховання. Віддаємо наших дітей під Твою батьківську опіку, щоб зростали вони у Твоїй любові, щоб жили як справжні християни і приносили втіху не лише нам, але передусім Тобі, нашому Творцеві. Амінь.

***

Боже в Трійці єдиний, з волі та милості своєї Ти довірив нам дітей, які належать Тобі. Просимо за них, щоб Ти мав їх у своїй опіці. Боже Отче – життя наших дітей, збережи їх у здоров’ї, захищай від зла, аби вони могли зростати на Твою славу і нашу радість.
Сину Божий, Ісусе Христе, оберігай віру наших дітей, дай їм благодать бути вірними Тобі і не дозволь їм зійти з дороги Твоїх заповідей.
Духу Святий, Боже, обдаруй наших дітей своїм світлом i покажи, як їм служити Богові та ближнім. Дай їм силу долати спокуси й труднощі.
Боже, підтримуй нас, батьків, щоб ми словом торкалися сердець дітей, a слово своє підтримували добрим прикладом життя. Допоможи нам чувати над дітьми й шукати їхнього блага. Пробуджуй i підтримуй у нас духа віри і вчини, щоб разом із дітьми ми могли споглядати Тебе, Бога в Трійці єдиного. Амінь.

Будь же Отцем дітям нашим!

Отче милосердний! Дякуємо Тобі за дітей, які волею свого Провидіння Ти нам довірив, щоб ми виховали їх для Тебе.
Поблагослови їхні тіла і душі, захисти їх у небезпеках і спокусах цього життя! Підтримай їх в істинній вірі і веди шляхом благочестя і чеснот до вічного блаженства, до якого Ти їх покликав! Господи, ми слабкі й недалекоглядні, тому Ти сам будь Отцем для наших дітей! Просвіти їх у виборі професії і допоможи обрати правильний життєвий шлях. З нами, Господи, нехай перебуває на всі часи милість Твоя! Допоможи нам виконати святий обов’язок виховання дітей, який Ти поклав на нас, щоб ми разом із нашими дітьми могли вічно споглядати і прославляти Тебе.
Маріє, Мати Божої милості, прийми дітей наших, бо Ти – їхня Матір!
Святі Ангели-Хранителі, догляньте за ними там, де наше око вже не може за ними стежити, взивайте до їхніх душ, коли наш голос уже не досягає їх, ведіть їх через це життя до вічного щастя в Небесному Царстві. Амінь.

Молитва за хресних дітей

Всемогутній Боже, Ти в таїнстві Хрещення вчинив мого похресника (мою похресницю) спадкоємцем вічного життя, яке Ти обіцяв, та доручив мені допомагати батькам цієї дитини виховувати його (її) у вірі. Прошу Тебе: оберігай мого похресника (мою похресницю) від усяких небезпек, благословляй і веди його (її), а мені допоможи вірно виконувати обов’язки хресного батька (хресної матері). Вчини, щоб мій похресник (моя похресниця) впродовж усього життя зберіг (зберегла) гідність Божої дитини, непорочну аж по вічне життя. Амінь.

Молитва про милість Господню

Господи Боже, хай зійде милість Твоя на моїх дітей. Охороняй їх, вбережи їх від усякого лукавого помислу, віджени від них ворога, відкрий їхні вуха й очі серця, даруй радість і смирення душам їхнім, і нехай буде Ім’я Твоє, Господи, благословенне навіки. Амінь.

Молитва батьків за дитину, яка готується до святих таїнств

Євхаристійний Ісусе, що даєш себе у жертву на вівтарі, поживо для душ наших – з радістю чекаємо на день, коли Ти вперше прийдеш до нашої дитини. Просимо Тебе: допоможи їй у навчанні і пробуди її волю, щоб її побожність і поведінка були приємними Тобі. Христе, Друже дітей, вбережи нашу дитину від гріховного бруду, допоможи їй зберегти чистоту серця і запали в ній любов до Тебе. Хлібе Життя, ввіряємо Тобі всіх дітей, які приходять до Твого столу. Благослови їх і будь завжди з ними. Амінь.

Молитва батьків за дитину, яка підростає

Христе, Господи наш і істинне Світло, благослови нам у вихованні нашої дитини. Ти, що проникаєш у людські серця, допоможи нам зрозуміти дитину і зміни, які в ній відбуваються. Просвіти нас, щоб ми знали, як її виховувати. Предвічне Слово, дай нам відповідне слово в потрібну хвилину. Вчини, щоб між нами і дитиною була цілковита довіра. Христе, який любиш кожну душу, підтримуй у нас велику і розсудливу любов до нашої дитини. Нехай вона дивиться на Тебе як на найчудовіший приклад і в Тобі завжди знаходить допомогу. Котрий живеш і царюєш на віки вічні. Амінь.

Молитва за юнацтво

Святий Духу, наповни юнацькі серця гарячим прагненням істини, праведного шляху, досконалого життя. Запали в них Твій вогонь, щоб вони стали світлом для світу. Дай молодим людям свою мужність та відданість, щоб вони не спокусилися принадами світу і завжди були вірні Тобі. Хай вони розуміють, що ніхто з них не повинен жити лише для себе. Хай наповнюються живим усвідомленням відповідальності за братів і сестер своїх, апостольським душевним запалом і мужністю.
Маріє, Небесна Мати, також і Твоєму Непорочному Серцю ми ввіряємо наших хлопців і дівчат, покажи їм шлях до пізнання єдиного й істинного Відкупителя, Ісуса Христа. Захисти їх від усякого зла, від усякого гріха і їхніх наслідків. Амінь.

Молитва за неслухняних дітей

Всемилостивий Боже, що усе відаєш! Ти пронизуєш людські серця. Ти ліпше від мене знаєш провини моєї дитини. Ти, Боже, бачиш також мою журбу, яка стискає мені серце. Господи! Усі мої старання вести цю дитину дорогою Твоїх святих заповідей були безуспішними. До кого ж піду, кого ж покличу на допомогу, як не Тебе, Всемогутній Бо- же?! Ти своєю благодаттю сокрушаєш найзакам’яніліші серця грішників. Господи! Ти розбійника на хресті пригорнув до себе, Господи! Ти перемінив серце грішної Магдалини. Тому благаю Тебе через Твою Кров і смерть на хресті: сокруши й переміни серце моєї дитини. Боже, благаю Тебе: так покеруй життям моєї дитини, щоб вона ввійшла на дорогу Твого святого закону, покаялась і жила за Твоєю святою волею. Маріє! Мати Милосердя і прибіжище грішників! Заступись за мене перед Богом і випроси мені таку радість, щоб я бачив (-ла) свою дитину праведною в земному житті й святою в Царстві Твого Сина. Амінь.

Молитва за сина (брата), який іде до війська

Господи Боже Предвічний, Царю Всесвіту! Ти заради справедливості й миру дозволяєш державам уживати зброю та мати армію. Коли вже за Твоєю волею наш син (брат) іде на службу Вітчизні, молимо Тебе: Боже, допоможи йому вірно виконувати свій обов’язок. Дай йому сили, стійкості і мужності у цій тяжкій службі. Передусім дай йому, Боже, сили у боротьбі з ворогами його душі, щоб завдяки Твоїй благодаті він зберіг святу віру. Пресвята Діво Маріє! Віддаю свого сина (брата) під Твою могутню опіку. Амінь.

Молитва дитини за батьків

Всемилостивий Боже! Дякую Тобі за моїх батьків і за все те добро, що Ти мені дав через них. Вони виховали мене, навчили любити Тебе, виконувати Твої святі заповіді та ненавидіти гріх. Я їх люблю й хочу завжди шанувати їх.
Благослови їх, Господи, усяким добром та довгим і щасливим життям, борони від злого, дай їм силу перемогти всі труднощі. Дай, щоб вони на старості дочекалися потіхи від своїх дітей, і передусім від мене, а після смерті прийми нас до Небесного Царства. Амінь.

Молитва сироти

Боже великого милосердя й Подателю всякого блага! До Тебе, як до єдиного Утішителя засмучених і залишених, прибігаю в моєму сирітстві та гіркими сльозами молю Тебе: не забудь про мене, бідного (бідну) сироту! За незбагненними постановами Твого Провидіння покинув (-ла) мене назавжди мій тато (моя мама), і я зостався (-лася) на світі без опіки й охорони. «Нехай буде воля Твоя свята», – у покорі кличу до Тебе і благаю Тебе, Отче Небесний: візьми мене під свою опіку, дай мені в серці любов до доброго й огиду до всякого гріха. Тобі, предобрий Отче, вручаю мою долю і молю Тебе: зміцнюй мене у вірі, надії та любові до Тебе, єдиного мого блага. Допоможи мені своєю благодаттю жити християнськими чеснотами і заслужити на щасливу вічність. Укріплюй мене в горі, в нестатках і потребах. Зворуши серця моїх ближніх, нехай вони подадуть мені поміч у моєму сирітстві. Благослови всіх моїх благодійників, що люблять мене, чинять мені добро і осолоджують моє сирітське життя, нагороди їх земними і небесними Твоїми дарами, а покійному батькові (матері) прости його (її) провини і дай йому (їй) вічне спочивання. Амінь.

Молитва вдови

Господи Ісусе Христе! Ти обіцяєш утіху та розраду тим, хто звертається до Тебе в горі та недолі. Ось приходжу до Тебе, мій Ісусе. Глянь на мою самотність, підкріпи й утіш мене. Я знаю, що ніщо не діється без Твоєї святої волі. Знаю, що все, що робиш, є для добра людських душ. Однак тяжко сумую через втрату мого чоловіка. Заспокой мене, Ісусе! Утіш особливо тоді, коли смуток панує в моєму серці, а прикрощі повсякденного життя та тягар обов’язків відбирають силу духа. Тоді, мій Боже, заспокой моє серце втіхою святої віри; тоді, Ісусе, дай згадати Твої слова: «Блаженні ті, що плачуть, бо вони втішаться». Крім цього, молю Тебе, Господи: не випускай мене з-під Твоєї опіки, а захищай, щоб я ніколи не зійшла з дороги Твоїх заповідей і змогла осягнути вічне щастя у Твоєму Царстві. Амінь.

Молитва людини похилого віку

Старість стерпну і достойну дай мені, о Господи!
Старість смиренну і вдячну дай мені, о Господи!
Старість спокійну і втішливу дай мені, о Господи!
Зцілення душевне дай мені, о Господи!
Священний страх перед судом Твоїм дай мені, о Господи!
Останнє Причастя в повній свідомості дай мені, о Господи!
Від егоїстичної старості бережи мене, о Господи!
Від похмурої і сварливої старості бережи мене, о Господи!
Від порожніх скарг бережи мене, о Господи!
Від докорів пам’яті бережи мене, о Господи!
Від страху і сумніву бережи мене, о Господи!
Від раптової і несподіваної смерті бережи мене, о Господи!
Мої тілесні та душевні страждання як жертву прийми, о Господи!
Величчю віри освіти мою старість, о Господи!
Надією на воскресіння моє переміни мене, о Господи!
О Боже, який дозволив мені дожити до старості, дай мені милість терпляче перенести її випробування, щоб закінчення мого життя не було тягарем для моїх близьких. Про це прошу Тебе через Христа, Господа нашого. Амінь.

Псалми – це старозавітні молитви, якими молився Ісус Христос, Апостоли. У цих молитвах багато поезії, глибини і краси. Вони радісні й сумні, проникливі та щирі, смиренні й тихі. Саме ці молитви формували внутрішнє життя багатьох поколінь християн. Тому й ми можемо звернутися до цієї скарбниці Церкви.

Псалом 1 – Дві дороги

Блаженний чоловік,
який не ходить за радою безбожних,

Не стає на дорогу грішних
і в згромадженні насмішників не засідає,

Але в законі Господньому його бажання;
і він роздумує день і ніч над Його законом.

Він буде, як дерево, посаджене над водними потоками,
яке дасть свій плід у свою пору;

І листя його не зів’яне,
і все, що він учинить, буде вдалим.

Не так безбожні, не так!
Вони – мов полова, яку вітер розвіває.

Тому-то і не встануть на суді безбожні,
ні грішники на праведних раді.

Адже Господь знає праведних дорогу,
а дорога безбожних загине.

Псалом 3 – У біді та спокусах

Господи, чому стало так багато тих, які мене гноблять?
Багато тих, які повстають проти мене!

Багато душі моїй кажуть:
«Нема йому спасіння у Бозі».

А Ти, Господи, – щит, що оточує мене, моя слава;
Ти – Той, хто мою голову підносить.

Своїм голосом до Господа я волаю,
і Він дає відповідь мені зі своєї гори святої.

Я ліг і спав я, і прокинувся,
бо Господь мені допомагає.

Десятків тисяч людей я не побоюся,
які звідусіль мене оточили.

Підіймись, Господи, спаси мене, мій Боже,
бо Ти поразив усіх ворогів моїх в щоку і зуби грішників розтрощив.

Від Господа – спасіння
і над Твоїм народом – Твоє благословення.

Псалом 8 – Прославлення Бога

Господи, наш Боже! Яке на всій землі Твоє Ім’я величне!
Здійми понад небеса свою славу.

З уст немовлят і тих, які ссуть, Ти учинив хвалу супроти своїх супостатів,
щоби знищити ворога і бунтівного.

Коли я погляну на Твої небеса – рук Твоїх діло,
на місяць і зорі, засновані Тобою, –

Хто така людина, що пам’ятаєш про неї,
або людський син, що навідуєшся до нього?

Ти зробив її не набагато меншою за Ангелів, Ти увінчав її славою і честю.
Ти дав йому владу над рук своїх ділами.

Все підкорив йому під ноги:
коряться йому бики і вівці, а також польові тварини,

Птахи небесні, морські риби,
що носяться глибинами морськими.

Господи, наш Боже!
Яке на всій землі Твоє Ім’я величне!

Псалом 9 – Хвала Богу за порятунок

Хвалитиму Господа усім своїм серцем,
розповідатиму про всі Твої чуда.

Я буду веселитися і радіти Тобою,
співатиму Твоєму Імені, о Всевишній.

Коли мої вороги назад відступлять,
вони послабнуть і загинуть від Твого обличчя.

Бо Ти вирішив мій суд і мою справу,
Ти возсів на престолі, Суддя справедливий.

Ти погрозив народам, і наслав на безбожного згубу,
Ти стер їхнє ім’я на віки вічні.

А ворогів не стало – руїни навіки.
Ти знищив міста, і щезла про них пам’ять.

А Господь возсідає повіки,
Він приготовив свій престол для суду,

Він по правді судитиме Всесвіт,
судитиме народи справедливо.

Господь для пригнобленого прибіжищем буде,
притулком у час скрути.

Будуть покладати на Тебе надію
ті, які Ім’я Твоє знають,

Бо Ти, Господи, не покинув тих,
хто Тебе шукає.

Співайте Господу, який живе в Сіоні,
сповіщайте між народами Його діяння,

Бо Той, хто крові шукає, про них пам’ятає, –
Він не забув крику убогих.

Помилуй мене, Господи, поглянь на моє приниження від моїх супостатів,
Ти, який відводиш мене від брами смерті,

Щоб я розповідав про всю хвалу Твою в брамах дочки Сіону:
я радітиму Твоїм спасінням.

Народи провалилися в яму, яку вони копали,
в пастку, яку вони ж приховали, їхня нога попала.

Дав себе пізнати Господь, що суд чинить,
а грішника в ділах його рук схопили.

Грішники в шеол вернуться –
усі народи, які забувають про Бога.

А убогий не назавжди буде забутий,
і надія бідних не буде втрачена назавжди.

Встань, Господи,
щоб не почувалася сильною людина;

Погани будуть суджені
перед Твоїм обличчям.

Господи, наведи на них страх великий,
і хай знають погани, що вони лише люди.

Псалом 17 – Господи, дозволь мені молитися до Тебе

Господи, вислухай мою правду,
зверни увагу на моє благання.

Прислухайся до моєї молитви
з уст нелукавих.

Нехай вийде присуд для мене від Твого обличчя,
і Твої очі праведність побачать.

Ти випробував моє серце, уночі навідав.
Ти піддав мене вогненній пробі і не знайшов нічого злого.
Я вирішив, що мої уста
не будуть грішити у людських справах.

За словами Твоїх уст,
я оберігав себе від гнобителя дороги.

Спрямуй на свої стежки мої стопи,
щоб мої ноги не похитнулись.

Я кличу до Тебе, бо Ти мене вислухаєш, Боже.
Прихили до мене своє вухо і почуй мій голос.

Пошли свою дивовижну милість, Ти, що спасаєш тих, які надіються на Тебе,
від тих, які чинять опір Твоїй правиці.

Хорони мене, як зіницю ока.
Сховай мене в крил Твоїх тіні від обличчя безбожних, які мене гноблять.

Псалом 23 – Господь мій Пастир

Господь – мій Пастир. Я не матиму не достатку.
На зелених лугах Він дає мені відпочити,

Веде мене на тихі води,
мою душу Він обновляє,

Веде мене праведності стежками
ради Імені свого.

Коли я піду навіть долиною смертної тіні,
зла не злякаюсь, бо Ти зі мною.

Твій жезл і Твій посох –
вони мене втішають.

Переді мною трапезу Ти готуєш
навпроти тих, які мене утискають.

Ти намастив мою голову олією,
переливається моя чаша.

Отож в усі дні життя мого
доброта і милосердя супроводжувати мене будуть,

І я на довгі дні поселюся
в домі Господнім.

Псалом 63 – Спрага спілкування з Богом

Боже, Ти Бог мій,
Тебе шукаю від світанку.

До Тебе душа моя прагне,
за Тобою тужить моє тіло.

Як у землі пустинній, спраглій і безводній, так Тебе у святині виглядав я,
щоби побачити Твою силу і Твою славу.

Бо за життя краща Твоя милість,
мої уста Тебе будуть величати.

Так буду прославляти Тебе у житті своєму;
в Ім’я Твоє підноситиму свої руки.

Нехай наповниться моя душа,
немовби жиром і ситтю,

І радісними окликами
висловлювати хвалу уста мої будуть.

Коли я згадував про Тебе на своєму ліжку,
то в нічні години роздумував про Тебе.

Адже Ти прийшов мені на допомогу,
і я під захистом Твоїх крил буду радіти.

Моя душа приліпилася до Тебе,
мене підтримала Твоя правиця.

Псалом 84 – Господу довіряти і в Ньому знаходити щастя

Які любі Твої оселі, Господи воїнств!
Моя душа знемагає і лине до дворів Господніх.

Моє серце і моє тіло
радіють живим Богом.

Адже й горобець знайшов собі дім,
і ластівка – собі гніздо, де своїх пташенят розмістить, –

Твої жертовники, Господи воїнств,
мій Царю і мій Боже!

Блаженні ті, які живуть у Твоєму домі:
вони славитимуть Тебе повіки.

Блаженна людина, сила якої в Тобі, Боже,
а в неї у серці – стежки до Тебе.

Вони проходять долиною Плачу, перетворюючи її в джерело,
а ранній дощ покриває її благословенням.

Вони все більше й більше набиратимуться сили,
з’являться перед Богом у Сіоні.

Господи, Боже воїнств, почуй мою молитву.
Прислухайся, Боже Якова!

Ти – щит наш, о Боже,
поглянь і подивися на обличчя помазаника свого.

Адже один день у Твоїх дворах, Боже,
кращий за тисячі.

Я волію бути сторожем на порозі Божого дому,
ніж в поселеннях грішників жити.

Адже Господь Бог – сонце і щит.
Господь посилає милість і славу,

Не позбавить благополуччя тих, які ходять бездоганно.
Господи воїнств, блаженна людина, яка покладає надію на Тебе!

Псалом 88 – Молитва про порятунок від смерті

Господи, Боже мого спасіння!
Вдень і вночі я волав перед Тобою.

Нехай дійде до Тебе моя молитва;
прихили своє вухо до мого благання.

Адже моя душа сповнена горя,
і моє життя наблизилося до шеолу.

Я віднесений до числа тих, які сходять до ями,
я став немов безпомічна людина,

Вільний серед мертвих, –
немов убиті, які лежать у могилах,

Котрих Ти більше не споминаєш, –
вони відсічені від руки Твоєї.

Ти мене вкинув до преглибокого рову –
в темряву, у безодню.

Твій гнів тяжів наді мною, –
Ти впокорював мене усіма хвилями своїми.

Псалом 91 – Бог – вічне пристановище людей

Хто живе під захистом Всевишнього,
у тіні Всемогутнього буде жити.

Нехай він Господу скаже:
«Ти – мій притулок, моя твердиня, мій Бог, Я на Нього покладатиму надію»,

Він визволить тебе від пастки мисливця
і від пагубного слова.

Своїм крилом Він Тебе отінить, – ти заховаєшся під Його крила:
Його істина – щит і зброя.

Ти не злякаєшся нічного страхіття,
ні стріли, що летить удень,

Ні чуми, що підкрадається в темряві,
ні пошесті, що сіє смерть опівдні.

Збоку від тебе впаде тисяча, –
десять тисяч праворуч від тебе, та до тебе не наблизиться.

Лише своїми очима будеш дивитися, –
і побачиш відплату грішникам.

Адже Ти, Господи, мій притулок.
Всевишнього зробив ти своїм пристановищем.

Не найде зло на тебе,
і лихоліття не наблизиться до твого намету.

Адже своїм Ангелам накаже про тебе,
щоби берегли тебе на всіх твоїх дорогах.

Вони на руках тебе будуть носити,
аби ти не спіткнувся об камінь своєю ногою.

На левів і зміїв наступиш, –
ти потопчеш левенят і потвору!

Адже він припав до Мене, – і Я дам йому спасіння.
Прославлю його, бо Моє Ім’я пізнав він.

Закличе він до Мене – і Я до нього відізвуся;
Я з ним у недолі, – Я його визволю і прославлю.

Я насичу його довгим віком
і покажу йому своє спасіння!

Псалом 143 – Покаянна молитва у скруті

Господи, почуй мою молитву, у своїй вірності прихили вуха до мого благання!
У своїй праведності відізвись до мене!

І не вступай у суд зі своїм слугою,
бо ніхто з живих не виправдається перед Тобою.

Адже ворог переслідував мою душу, втоптав моє життя в землю,
оселив мене в темряві, наче одвіку померлих.

Визволи мене від моїх супостатів,
Господи, у Тебе я знайшов захист.

Навчи мене чинити Твою волю,
бо Ти є моїм Богом.

Твій добрий Дух, Боже, по рівній землі буде мене вести.
Задля Твого Імені оживи мене, Господи,

У праведності, що в Тебе,
виведи з біди мою душу.

Це дуже давня форма християнської молитви словом Святого Письма. Lectio divina, тобто божественне читання, навчає нас як зустрітися з живим Словом Бога, записаним у Біблії, прийняти його до свого серця і жити ним у щоденному житті. А воно, зі свого боку, буде нас перемінювати, освячувати і єднати з Богом. Ці роздуми містять 4 етапи: lectio, meditatio, oratio, contemplatio.

1. Lectio – читання

Прочитай уважно та з вірою святий текст – так, ніби Святий Дух його диктував особисто для тебе. Записане Слово Боже є словом, яке ти повинен вислухати і прийняти всім своїм єством. Знайди уривок, який допоможе тобі духовно очиститися. Читай вибраний текст Слова Божого поволі. Таке читання допомагає брати участь у читанні всім тілом і полегшує запам’ятовування. Прагни читати текст усім собою: усім розумом, усім серцем і волею. Поцілуй Святе Письмо з любов’ю і поклонінням.

2. Meditatio – роздуми

Прагни глибоко зрозуміти текст. Запитай себе: «Що Бог говорить мені?» Роздуми – поступове впровадження в таємницю Слова, уважне зосередження твого розуму і пошук прихованої правди. Зосередься на слові, а не на собі. Багатство слова допомагатиме тобі пізнати і усвідомити себе. Затримайся над уривком, що привернув твою увагу. Пригорнися до нового слова, що дивує або спонукає тебе. Повторюй його і роздумуй над ним. Як Марія, зберігай слово в серці і очікуй просвітлення і розуміння.
Повторюй слово або фразу, що привернула твою увагу. Насолоджуйся ним. Шукай пояснення Письма Святим Письмом, тобто знайди слово або фразу і поєднай їх з якимось іншим словом Письма, що приходить тобі на думку. Випиши слова, які якнайчастіше промовляли сьогодні до тебе. Помісти їх на видному місці як «гасло дня».

3. Oratio – молитва

Тепер ти говори до Бога. Відкрий Богу серце, щоб говорив Він, а ти Йому розкажи про відлуння, яке в тобі викликало це слово. Молися просто і спонтанно плодами щойно завершених lectio і meditatio. Дозволь Богу увійти до твого серця і розмовляй з Ним у своєму серці. Прислухайся до поривів свого серця. Щиро вирази їх перед Богом: прославляй, дякуй і проси. Прославляй Бога і дякуй Йому за те, Ким Він є у твоєму житті. Пригадай, що Бог зробив для тебе. Проси в Нього, вимолюй, взивай, виражай своє страждання. Можеш так молитися кожної хвилини, у будь-який час, під час Євхаристії і Літургії Слова, під час Розарію.

4. Contemplatio – споглядання

Будь перед Богом самим собою. Молися самою своєю присутністю. Перебувай з Богом. Споглядання – це час беззвучного зітхання Духові, заспокоєння в Богові, бесіда серця з серцем. Це час відвідин Слова. Прагни мовчати і залишатися в нерухомості, у зосередженні. Відкрийся благодаті у спогляданні – будь із Богом там, де Він перебуває. Перебувай у любові й очікуванні. Головне – перебувати в глибокій єдності з Ним. Прагни дивитися Його очима на себе, на інших, на події, і дозволь, щоб у все проникла Його благодать. Коли почнеш дивитися очима Бога, тоді знайдеш мир.