Тридцять років після масової різанини, жертвами якої стали понад 8 тисяч боснійських мусульман, архієпископ Сараєва знову наголошує на потребі діалогу й взаєморозуміння для подолання болю та жаху. «Діалог є фундаментальним, особливо міжрелігійний. Церква активно в це залучена», – підкреслює архієпископ Томо Вукшич.
Про це пише Vatican News.
Шок і молитва
«Те, що я відчуваю сьогодні, – це те саме, що відчув у день, коли дізнався про трагедію в Сребрениці», – ділиться ієрарх. «З одного боку – шок і недовіра перед обличчям безсилля міжнародної спільноти, яка не змогла запобігти цій жахливій трагедії, а з іншого – молитва за загиблих і солідарність, людська й християнська, з тими, хто постраждав».
Ці глибокі почуття архієпископ Томо Вукшич, митрополит Сараєва та голова Конференції єпископів Боснії і Герцеговини, поділяє разом з усією місцевою Церквою. «І ці почуття знову пробуджуються щоразу, коли світ переживає нові війни й трагедії, ніби нічого не було засвоєно з минулого», – додає.
Довгий шлях до примирення
Тридцять років після тієї трагедії, яка залишила глибокі рани в усього людства, архієпископ розмірковує над примиренням пам’яті – завданням важким, але невідкладним. «Це тривалий процес, що вимагає терпеливості й витривалості. Водночас це передумова для прощення та примирення, які разом зі справедливістю становлять фундамент справжнього й тривалого миру. Ми вже досягли певного поступу, але ще багато належить зробити. І саме соціальне вчення Церкви може тут відіграти важливу роль», – наголошує архієпископ.
Примирення через діалог
Повного примирення в Боснії й Герцеговині можна досягти лише шляхом поглиблення діалогу, зокрема міжрелігійного. Місцева Церква вже багато років працює в цьому напрямку, не втрачаючи надії попри всі труднощі.
«Наприклад, на нашому богословському факультеті вже тривалий час діє магістерська програма, на якій навчаються представники різних конфесій, а серед викладачів є як православні, так і мусульманські професори. У католицьких школах, які відвідують діти різних релігійних традицій, поряд із католицькою релігією викладаються також основи ісламу й православ’я. Це частина ширших зусиль, які ми докладаємо спільно з Міжрелігійною радою, головування в якій я нині обіймаю», – пояснює архієпископ Вукшич.
Зрозуміти глибшу суть
Зцілення ран, особливо психологічних, неможливе без глибшого розуміння суспільної природи нації, яка, як зауважує архієпископ, складається з трьох релігійних і етнічних груп: мусульмани – боснійці, православні – серби, католики – хорвати. «Усі ці спільноти дуже постраждали під час війни, і кожна має своїх жертв. І жодну з них не можна забути», – наголошує.
Обов’язок пам’яті сьогодні особливо актуальний на тлі політичної напруги в регіоні, яка триває вже кілька років і часто супроводжується загрозами та конфліктними заявами.
«Ми, єпископи, у нашій заяві висловили занепокоєння через необачну поведінку та необережні висловлювання деяких політиків, які викликають у людей страх і відчуття нестабільності», – підкреслює Вукшич. «Ми також очікуємо, що міжнародна спільнота допоможе знайти справедливу виборчу систему та сприятиме нагальній конституційній і правовій реформі».
Мовчазна молитва і свідчення
Щоб уникнути повторення помилок і трагедій минулого, Конференція єпископів продовжує наголошувати, що діалог є єдиною морально прийнятною дорогою, якою мають іти політичні лідери для досягнення справедливого миру, необхідного для безпеки всього населення.
«Перед обличчям смерті й болю, – каже архієпископ, – кожна чесна людина має зробити все можливе, щоб засвідчити солідарність із жертвами, молитися в тиші, а завдання справедливості довірити установам і закону».