Єдність у молитві: Луцьк згадав жертв війни і трагедій XX століття

Лучани вшанували всіх жертв Другої світової війни під час спільної молитви, що відбулася під стінами Свято-Архангельського чоловічого монастиря біля символічного хреста, встановленого розстріляним у 1941 році в’язням Луцької тюрми.

Панахиду відслужили православні, римо-католицькі та греко-католицькі священники. Молебень очолив декан обласного центру ПЦУ, протоієрей Михайло Онищук.

До молитви доєдналися представники обласної влади, Генерального консульства Республіки Польща в Луцьку, Університету імені Лесі Українки, місцевих товариств і громадських організацій, небайдужі мешканці міста.

Як нагадав голова Волинського «Меморіалу імені Василя Стуса» Олександр Жук, уперше спільний молебень у пам’ять про українців і поляків, жертв Другої світової війни і Волинської трагедії, організували в Луцьку в 2023 році, у 80-ту річницю злочину.

«Примирення між нашими народами – це процес зцілення ран, які і поляки, і українці несуть у своїх душах і сумлінні донині. Лікувати біль і травми нелегко, але сьогоднішня спільна молитва є шляхом до цього. Вічна пам’ять жертвам», – сказав Олександр Жук.

Після молитви до присутніх звернувся протоієрей Православної церкви України Михайло Онищук. Він наголосив, що в будь-які часи війна, непорозуміння – це біда, а вбивство – великий гріх.

«Про минуле говорити дуже важко, особливо про те минуле, якого не сягає наше з вами життя. Але і сьогодні, і вчора біда війни – це біда, біда непорозуміння – це біда, а вбивство в будь-який спосіб – це гріх, і доброго там немає нічого. Правду встановить одна річ: коли людина обійме людину і коли скаже, що я – від Христа, давай простимо все один одному. До речі, слова Пасхи вторять цьому багато років: «Усе простімо задля Воскресіння».

Перечитуючи будь-які сторінки історії, ми з острахом сприймаємо те, як багато крові пролито через непорозуміння. Сьогодні в Бога ми просимо милості й мудрості, а також дякуємо всім братам, які надали нам руку помочі в теперішній страшній біді. Нас виховували на подвигах дідів із Червоної армії, але коли сьогодні відкриваємо сторінки історії цієї Червоної армії, то вжахаємося тому, що там було, що дозволялося, що оспівувалося і що замовчувалося.

Отож, сьогодні ми просимо в Бога мудрості для того, щоб минулі помилки не зробили жодного поступу в сьогодення і щоб ми не казали, що біда або вбивство в будь-який спосіб може мати місце. Милості, миру, єднання нам, припинення війни, ворожнечі, а ще доброго життя, світлого, чистого, братерського майбутнього», – зазначив протоієрей ПЦУ Михайло Онищук.

Ординарій Луцької дієцезії Римсько-Католицької Церкви в Україні, єпископ Віталій Скомаровський нагадав присутнім, що в Луцькій тюрмі, колишньому монастирі бригіток, у 1941 році енкаведисти вбили тисячі в’язнів.

«Місце, де ми молимося, дуже історичне, намолене колись сестрами. Потім воно стало місцем страждань, в’язницею. Тут було розстріляно тисячі людей різних національностей, різної віри… Нехай вони спочивають у мирі», – зауважив єпископ РКЦ Віталій Скомаровський.

Насамкінець присутні поклали до хреста квіти та запалені лампадки.

Ольга Шершень для Інформаційного агентства Волинські Новини

Схожі новини:

Поширити новину: