Єпископські конференції трьох континентів проти кліматичної кризи

Ватикан представив історичний документ, підписаний єпископськими конференціями Африки, Азії та Латинської Америки, який закликає до екологічного навернення та опору хибним рішенням кліматичної кризи.

Про це пише Vatican News.

1 липня 2025 року Ватикан представив документ із чіткою назвою «Заклик до кліматичної справедливості та спільного дому: екологічне навернення, трансформація та опір хибним рішенням». За цим зверненням, підготовленим напередодні листопадової кліматичної конференції COP30 у Бразилії, стоять три найбільші єпископати південних континентів – голоси, що представляють регіони, найбільше постраждалі від зміни клімату.

Без кліматичної справедливості немає миру, без екологічного навернення немає майбутнього

«Кліматична криза – це безпосередня реальність», – кажуть католицькі ієрархи, посилаючись на тривожні дані: глобальне потепління досягло 1,55 градуса Цельсія у 2024 році, що вчені називають безпрецедентним в історії людської цивілізації. Автори документа наголошують, що це не просто технічна проблема, а питання справедливості, гідності та турботи про наш спільний дім.

Країни, які найменше сприяли виникненню проблеми, стикаються з найгіршими наслідками

Єпископи з болем говорять про те, як кліматична криза поглиблює нерівність: країни Глобального Півдня, які найменше сприяли викидам парникових газів, стикаються з найгіршими наслідками – від руйнівних посух до вимушеної міграції. Опустелювання вже торкнулося півмільярда людей, переважно в найбідніших регіонах світу.

У тексті сказано рішуче «ні» так званим рішенням, які, на думку авторів, лише посилюють проблему. «Зелений капіталізм», комерціалізація природи та руйнівний видобуток сировини для так званих зелених технологій – все це, стверджують ієрархи, продовжує логіку експлуатації та жертвує цілими громадами та екосистемами заради прибутку.

Ми вимагаємо, щоб багаті країни визнали та сплатили свій екологічний борг

Натомість автори документа закликають до справедливості: багаті країни повинні визнати свій екологічний борг, виділити достатньо коштів для боротьби зі зміною клімату в бідних країнах та покласти край своїй залежності від викопного палива.

Єпископати особливо наголошують на необхідності захисту корінних народів, які часто перебувають на передовій захисту біорізноманіття, та враховувати особливу вразливість жінок та дівчат до зміни клімату.

Церква не мовчатиме

«Церква не мовчатиме», – заявляють автори. Щоб виконати цю обіцянку, вони оголошують про створення Церковного центру моніторингу кліматичних зобов’язань. Автори також зобов’язуються навчати вірних у дусі цілісної екології та сприяти економіці, заснованій на солідарності та «щасливій поміркованості», запропонованій Папою Франциском.

Документ завершується закликом до надії та закликом до історичної коаліції між Глобальним Півднем та однодумцями з Півночі. «Ми не просто свідки болю, а зерна нового майбутнього», – пишуть єпископи, закликаючи до єдності, мужності та ніжності, необхідних для втілення Царства Божого на пораненій Землі.

Це звернення, плід колективного роздуму Церков трьох континентів, підписано кардиналом Хайме Шпенглер (CELAM, Латинська Америка), кардиналом Філіпе Нері Ферраном (FABC, Азія) та кардиналом Фрідоліном Амбонгом Бесунгу (SECAM, Африка).

Схожі новини:

Поширити новину: