Папа Франциск: ми, дорослі, мусимо визнати, що молодь втілює зміни, яких потребуємо

Папа Франциск: ми, дорослі, мусимо визнати, що молодь втілює зміни, яких потребуємо

У передмові до книги священника-економіста та соціально-екологічного активіста, який позиціонує себе агностиком, Папа Франциск ділиться думками про важливість діалогу для формування зрілої особистості та про роль молодих поколінь у зміні стилів житті, шкідливих для нашого спільного дому.

Про це пише Vatican News.

«Ми, дорослі, зазвичай, нарікаємо на молодь, ба більше, повторюємо, що “пройдешні” часи були безсумнівно кращими від цієї неспокійної теперішності, а ті, хто приходить після нас, розтрачують наші здобутки. Натомість мусимо щиро визнати, що саме молодь у першій особі втілює зміни, яких ми всі об’єктивно потребуємо», – пише Папа Франциск у передмові до книги «Смак зміни. Екологічний перехід як дорога до щастя», що є діалогом між єзуїтом Ґаєлем Жіро, виклалачем економіки, та Карлом Петріні, засновником руху «Slow Food», всесвітньо відомим екоактивістом, який позиціонує себе агностиком.

Діалог з молоддю

Святіший Отець зазначає, що два автори пропонують «критичну розповідь» про глобальну ситуацію, запропонувавши, з одного боку, аналіз економічно-продовольчої моделі, в яку ми занурені, а з іншого – наводять різні конструктивні приклади дбання про загальне благо і про спільні блага. В цьому й полягає «позитивний погляд»: критикую те, що неправильне, але й розповідаю про позитивні моменти. «І мені подобається підкреслити важливий факт: на цих сторінках Петріні та Жіро, сімдесятирічний активіст та п’ятдесятирічний викладач економіки, тобто, обоє дорослі, вбачають у нових поколіннях усталені причини для надії», – пише Папа, звертаючи увагу на те, що саме молодь у різних частинах світу виступає із закликами до змін, починаючи від зміни стилю життя, «хижацького щодо довкілля».

Молодь не тільки вимагає, але й робить, «починаючи зі щоденного життя: приймаючи відповідальні рішення щодо їжі, транспорту, споживання». «Для мене бачити, як така поведінка поширюється, перетворюючись у загальну практику, є причиною розради та надії», – стверджує Наступник святого Петра.

«Воєнне» походження ВВП

Папа звертає увагу на те, як автори вказують на різні шляхи для тривалого економічного розвитку, критикуючи концепцію благополуччя, яка сьогодні застосовується повсюди. Йдеться про підхід, згідно з яким «ВВП є ідолом, якому приноситься у жертву кожен аспект спільного життя». Святіший Отець стверджує, що його вразила історична реконструкція Жіро про те, як саме ВВП утвердився як єдиний параметр судження про стан економіки. Він стверджує, що це сталося в період нацизму, а точкою відліку був ВПК, тому можна сказати, що ВВП має «воєнне» походження. Й у ньому, наприклад, не враховується праця домогосподарок. «Це ще одне підтвердження того, наскільки невідкладним є позбутися цієї економічної перспективи, яка, здається, зневажає людську сторону економіки, приносячи її в жертву на вівтарі прибутку як абсолютного мірила», – пише Єпископ Риму.

Діалог як дорога до істини

Папа Франциск також звертає увагу на «діалоговий» характер книги, що є важливим, адже нас збагачує зіставлення, а не «бути непорушними на наших позиціях». Нагодою для зростання є розмова, а не фундаменталізм. «Також і насамперед тоді, коли говоримо про шукання істини», – пише він, зазначаючи, що «християнин знає, що не здобуває істину, а радше сам є “здобутий” Істиною, Якою є сам Христос». «З огляду на це я глибоко переконаний, що практика діалогу, конфронтації та зустрічі сьогодні є найнагальнішою в тому, чого слід навчати нові покоління, починаючи від дітей, щоби не сприяти формуванню особистостей, замкнутих на два обертання ключа в мізерності власних переконань», – наголошує Святіший Отець.

Схожі новини:

Поширити новину: