Папа: спорт – це надійний союзник у будуванні миру

Папа: спорт – це надійний союзник у будуванні миру

Папа Франциск зустрівся із учасниками міжнародної конференції на тему доступного спорту, наголосивши на соціальній ролі спорту.

Про це пише Vatican News.

Церква близька зі світом спорту, бо вбачає в грі та в спортивній діяльності місце зустрічі між людьми, формування в цінностях і братерстві. Думками про це Папа Франциск ділився, зустрічаючись у п’ятницю, 30 вересня 2022 р., ввечері з учасниками міжнародної зустрічі на тему «Спорт для всіх – згуртований, доступний і адаптований для кожної людини», що відбувалася у Ватикані 28 і 29 вересня. Організатором заходу була Дикастерія в справах мирян, сім’ї та життя в співпраці з іншими відомствами, а серед учасників – представники світу спорту та міжнародних гуманітарних і харитативних організацій.

У присутності Папи учасники зустрічі, між якими були президенти олімпійського та паралімпійського міжнародних комітетів, підписали спільну декларацію. Промовляючи до них, Святіший Отець назвав «великим» їхнє зобов’язання дбати про те, щоби спорту був доступним для всіх, нагадуючи, що для того, щоби досягти «високих, важких і складних цілей – altius, citius, fortius – потрібна командна гра, потрібно діяти разом, communiter».

Педагогіка миру

«Коли спорт практикується, ставлячи в центрі людей і цінуючи приємність від спільної гри, це причиняється до зростання в кожному почуття участі, ділення, дає почуватися частиною групи», – сказав Папа, нагадуючи про цінність «аматорського духу» в спорті, адже «вимір гри» є фундаментальним, особливо, для молоді, приносячи радість і породжуючи дружбу. «Завдяки спортові можна встановити сильні та тривалі взаємини. Спорт є генератором спільноти», – додав він.

За словами Святішого Отця, спорт може бути «символом єдності для суспільства», а також «посланням згоди та миру». «Сьогодні, – мовив він, – існує велика потреба в педагогіці миру, в тому, щоби причинятися до зростання культури миру, починаючи від щоденних міжособистісних стосунків і аж до миру між народами і країнами. Якщо світ спорту передає єдність і згуртованість, то може стати чудовим союзником у будуванні миру».

Суспільне відкуплення

Святіший Отець звернувся з окремим словом до спортсменів, які є орієнтирами для молоді. Він нагадав, що у нашому суспільстві існує «культура відходів», яка ставиться до людей як до речей одноразового вжитку. За його словами, спортсмени можуть допомогти в доланні цієї ментальності, нагадуючи про те, що чимало людей «здолали небезпеки відкинення саме через спорт». Заняття спортом може стати «дорогою до особистого та соціального викуплення, дорогою до відновлення гідності». Але щоби спорт був «генеративним», сприяючи народженню «зрілих і успішних особистостей», потрібно запобігти загрозі «потрапити в “машину” бізнесу, прибутку, споживацької театральності, яка продукує “персонажів”, образ яких можна експлуатувати». «Але це вже не спорт. Спорт – це виховне та суспільне благо, і таким мусить залишатися!», – наголосив Папа.

Доступність і гостинність

«Ось чому на нас лежить відповідальність подбати про те, щоби спорт був доступним для всіх», – вів далі Глава Католицької Церкви, вказуючи на необхідність усувати «фізичні, суспільні, культурні та економічні бар’єри». Однак, за його словами, не вистачить, щоби спорт був доступним, потрібно, щоб він був «гостинним», щоб не тільки знайти відчинені двері, але зустріти когось, хто прийме, когось, хто «тримає відкритими для всіх двері свого серця», допомагаючи долати упередження та страх.

«Так розвивається спорт, адаптований для кожного, а кожна людина може розвинути свої таланти, починаючи від свого становища, також і уразливості чи інвалідності. Це пригода, яку ви, атлети, добре з знаєте, бо ніхто з вас не є надлюдиною, ви маєте свої обмеження та старається проявити себе якнайкраще. Ця пригода має аромат аскези, шукання того, що вдосконалює нас і спонукає переступати через обмеження. В корінні цього пошуку, по суті, є тяжіння до тієї краси та повноти життя, яку Бог замислив для кожного Свого створіння», – підсумував Святіший Отець.

Схожі новини:

Поширити новину: