Папа: важко побачити духовне оновлення, використовуючи застарілі схеми

Папа: важко побачити духовне оновлення, використовуючи застарілі схеми

Зустрічаючись з головними редакторами єзуїтських часописів, Святіший Отець підкреслив необхідність розпізнавання, потребу співвідносити реальність з ідеями, а також – мудрість у душпастирстві молоді.

Про це пише Vatican News.

Папа Франциск 19 травня 2022 року зустрівся із головними редакторами єзуїтських часописів. Під час зустрічі він відповів на їхні запитання, і ці відповіді у вівторок, 14 червня, побачили світ на сторінках часопису «La Civiltà Cattolica». У цій розмові, окрім теми війни в Україні, йшлося, зокрема, про місію єзуїтських часописів, духовне оновлення у Церкві та спосіб комунікації з молоддю. Святіший Отець не оминув увагою потребу прийняття та реалізації ІІ Ватиканського Собору та вимір досвіду, який передається через ідеї та міркування.

Комунікація, яка перевершує ідеї

Перше запитання стосувалось значення та місії часописів Товариства Ісуса. Папа Франциск відповів, що дати чітку і точну відповідь непросто. У загальному сенсі місія часописів – комунікувати. Ця комунікація не має втрачати стосунку з реальністю та людьми. Святіший Отець зазначив, що недостатньо лише передавати ідеї: «необхідно передавати ідеї, які випливають із досвіду». Свою думку він пояснив за допомогою феномену єресі. «На мій погляд, єресь виникає тоді, коли ідея відділена від людської реальності. Звідси виходить фраза, яку, якщо я правильно пам’ятаю, сказав Ґілберт Кіт Честертон – “єресь – це божевільна ідея”. Вона збожеволіла, бо втратила людське коріння», – підкреслив Папа Франциск. Він продовжив: «Товариство Ісуса не повинно бути зацікавлене в передачі абстрактних ідей. Натомість воно зацікавлене в передачі людського досвіду через ідеї та міркування». Цю людську реальність можна краще побачити через розпізнавання. «Місія єзуїтського видання не може бути лише в обговоренні, але передусім має полягати в тому, щоб допомогти розпізнаванню, яке веде до дії», – зауважив Святіший Отець.

Папа Франциск закликав діяти, пам’ятаючи про те, що дійсність є понад світом ідей. «Зауважте, що це явище абстрактних уявлень про людину є давнім. Воно характеризувало, наприклад, декадентську схоластику, теологію чистих ідей, повністю далеку від реальності спасіння, якою є зустріч з Ісусом Христом. Ось чому культурологічний журнал повинен працювати над реальністю, яка завжди перевершує ідею. А якщо реальність скандальна, то ще краще», – зазначив Святіший Отець. У цьому контексті він навів приклад всесвітнього альянсу керівників поліції, єпископів та релігійних громад «Група святої Марти», яка займається скандальною реальністю торгівлі людьми. «І це нас зворушує, торкає і спонукає прямувати вперед. З іншого боку, натомість, абстрактні уявлення про торгівлю людьми нікого не зворушують. Ми повинні почати з досвіду та його переповідання», – підкреслив Папа Франциск.

Підсумовуючи свою відповідь, Святіший Отець виокремив принцип для єзуїтських видань – «реальність перевершує ідею», щоб пропонувати ідеї та роздуми, які випливають з реальності. «Коли ви входите у світ самих лише ідей і віддаляєтеся від реальності, то це завершується глузуванням. Ідеї обговорюються, реальність розпізнається. Розпізнавання – це харизма Товариства. На мій погляд, це перша харизма Товариства, і це те, на чому Товариство має і далі зосереджуватися, також у видаванні культурологічних журналів. Це повинні бути журнали, які допомагають і сприяють розпізнаванню», – зазначив Папа Франциск.

Оновлення, яке спонукає до реалізації Божої волі

Наступне питання стосувалось духовного оновлення в Церкві. І чи бачить Святіший Отець ознаки свіжого життя у контексті змін після ІІ Ватиканського Собору. «Дуже важко побачити духовне оновлення, використовуючи дуже застарілі схеми. Нам потрібно оновити наш спосіб бачити реальність, оцінювати її», – розпочав свою відповідь Папа Франциск. Оновлення у Церкві в Європі видно радше в спонтанних речах, які народжуються в церковних рухах, організаціях чи єпископах, які не забувають про те, що мають за плечами Собор. Святіший Отець закликав уважніше приглянутися до ІІ Ватиканського Собору, який зробив крок вперед після Тридентського Собору. Тому необхідно втілювати в життя постанови ІІ Ватиканського Собору, а не зосереджуватися на т. зв. реставрації дособорового церковного життя.

«Існують ідеї, поведінка, що випливають із реставраціонізму, який не прийняв до кінця Собор. Проблема полягає саме в тому, що в деяких контекстах Собор ще не був прийнятим. Правдою є також те, що потрібне століття, щоб Собор вкоренився. Тож маємо ще сорок років, щоб він прижився!» – зазначив Папа Франциск. Він пригадав постать Слуги Божого Педро Аррупе, генерального настоятеля Товариства Ісуса, який зазнавав багатьох випробувань на шляху оновлення Церкви після ІІ Ватиканського Собору. Отець Аррупе «мав здатність бачити Божу волю в поєднанні з дитячою простотою, коли йдеться про згоду з Папою», – зауважив Святіший Отець, який був свідком післясоборових подій та конфліктних протистоянь, з якими зустрівся отець Педро Аррупе. «І це повторюється, особливо з традиціоналістами. Ось чому важливо врятувати цих осіб, які захищали Собор та їхню вірність Папі. Ми повинні повернутися до Аррупе: це світло тієї миті, яка освітлює всіх нас», – вказав Папа Франциск. На його думку, ознаками духовного оновлення Церкви є також спільноти, які через соціальну чи душпастирську допомогу надають Церкві нове обличчя.

Інше питання стосувалось синодального шляху, який спрямований на оновлення Церкви, але його процес втілення в Німеччині породив суперечливі думки. Святіший Отець сказав, що він особисто написав лист до Католицької Церкви в Німеччині, у якому висловив важливу позицію про синодальну подорож. Крім того, Папа Франциск додав, що кожна ситуація потребує розпізнавання, а коли існує різного роду тиск, то в такому випадку неможливо добре розпізнати ситуацію.

Єзуїтські часописи у спілкуванні з молоддю

Останнє питання стосувалось комунікації з молоддю. «Вам не потрібно стояти на місці. Працюючи з молоддю, ви завжди повинні давати перспективу в русі, а не в статичній формі. Ми повинні просити Господа про благодать і мудрість, щоб допомогти нам здійснити правильні кроки», – відповів Святіший Отець. Він виокремив, зокрема, необхідність надавати молоді ідеали з конкретними шляхами їх втілення, адже молодь ніколи не є статичною, а завжди перебуває в дорозі. «Ваше завдання – вивести їх на дорогу. Я думаю, що це найкраще, що ми можемо зробити», – зазначив Папа Франциск.

Схожі новини:

Поширити новину: