ОДЕСЬКО-СІМФЕРОПОЛЬСЬКА ДІЄЦЕЗІЯ

Історія християнства на теренах сучасної Одесько-Сімферопольської дієцезії сягає І століття: за переказами, першим тут проповідував апостол Андрій Первозванний, а близько 97 року в Криму прийняв мученицьку смерть святий Климент, Папа Римський. 655 року на теренах Криму загинув Папа Мартин I, мученик, якого римський імператор вислав у вигнання через його принципову позицію проти єресі монофелітів. У IX столітті на Причорномор’ї побували святі Кирило і Мефодій.

Після розколу християнської Церкви католицьку віру на цих землях проповідували францисканські й домініканські ченці. У XIII–XIV століттях чимало католиків було зосереджено в генуезьких колоніях: тут навіть виникли католицькі дієцезії з центрами в Каффі й Херсонесі. 1333 року Папа Йоан ХХІІ утвердив Херсонську дієцезію, яка невдовзі занепала.   

Коли Крим став частиною Османської імперії, уцілілі генуезькі католики були вивезені до Константинополя, а на Причорномор’ї залишилися нечисленні групи вірмено-католиків і поляків, полонених під час воєн із Річчю Посполитою (XVII століття).

Після входження Причорномор’я до складу Російської імперії на цих теренах з’явилося багато католиків, здебільшого переселенців – німців і поляків. 1847 року була заснована Херсонська римсько-католицька дієцезія, що охоплювала території Херсонської, Єкатеринославської, Саратовської, Кримської, Астраханської губерній, Кавказьке генерал-губернаторство й Бессарабію. Після Могилевського архієпископства це була найбільша дієцезія в Російській імперії. Однак через протести православного єпископа формальний центр дієцезії перенесли в Тирасполь, саму її назвали Тираспольською, а всі дієцезіальні служби перевели в Саратов, де також було відкрито духовну семінарію. 1917 року Тираспольський єпископ Йосиф Кесслер вирішив зробити осідком єпископа Одесу, куди переселилася й духовна семінарія. 

1924 року радянська влада знищила Тираспольську дієцезію, як і інші католицькі структури. Лише з поваленням радянського режиму й розпадом СРСР 1991 року Церква отримала можливість відновити діяльність на цих теренах. Частина історичної Тираспольської дієцезії, що опинилась у складі України, за розпорядженням Папи Римського Йоана Павла ІІ ввійшла до складу Кам’янець-Подільської дієцезії. 2002 року її південно-східна частина стала окремою Одесько-Сімферопольською дієцезією.

Першим єпископом Одесько-Сімферопольської дієцезії став Броніслав Бернацький, який виконував це служіння до 2020 року (зараз у відставці). Після нього дієцезію очолив єпископ Станіслав Широкорадюк.

Єпископами-помічниками були Петро Мальчук (2008–2011) і Яцек Пиль (від 2012), який з 2014 року служить делегатом пастирського округу в Криму і Севастополі.

Площа дієцезії: 137 127 км2.

Області, які належать до Одесько-Сімферопольської дієцезії: Одеська, Миколаївська, Кіровоградська, Херсонська, Кримський півострів.

Кількість вірних: 14 500.

Кількість священників: 39 дієцезіальних, 24 чернечих.

Кількість орденів та згромаджень: 8 жіночих, 7 чоловічих.

Кількість деканатів: 7.

Кількість парафій: 61.

Сайт дієцезії: https://www.rkc.odessa.ua/, Facebook

Курія Одесько-Сімферопольської дієцезії РКЦ: 65045, м. Одеса, вул. Катерининська, 33,

тел/факс: (+380-48) 728 64 83; е-mail: curia.odessa@gmail.com

Катедральний храм: храм Успіння Пресвятої Діви Марії в Одесі (консекрований 1853 року, реконсекрований 2008 року).

Патрональне свято дієцезії: святого Климента І, Папи і мученика (23 листопада).