ХАРКІВСЬКО-ЗАПОРІЗЬКА ДІЄЦЕЗІЯ

Католицька Церква з’явилася на теренах сучасної Харківсько-Запорізької дієцезії, у певному сенсі, завдяки імператриці Катерині ІІ. Її дозвіл і заохочення в’їзду іноземців стали причиною того, що з 1763 року на землі Російської імперії емігрувало багато поляків, німців, французів та інших європейців, чимало з яких були католиками.

1783 року, після Першого поділу Польщі, була організована Могильовська римсько-католицька архієпархія з центром у Санкт-Петербурзі, юрисдикція якої поширювалася на всю тодішню Російську імперію, зокрема й на Харків. 1848 року, внаслідок поділу архієпархії, Дніпропетровська, Запорізька, частина Донецької та Луганської областей відійшли до Тираспольської дієцезії. Північна частина сучасної Харківсько-Запорізької дієцезії залишилася підпорядкованою безпосередньо Могильовській митрополії. Католицькі спільноти тоді не були численними й доволі часто не мали постійного священника. Попри це, віряни та священники були активними громадянами й робили внесок у розвиток освіти та науки.

Католики власними коштами й силами будували храми, перший із яких з’явився у Харкові 1832 року. Поступово до католицьких спільнот приєднувалося дедалі більше місцевих мешканців. Однак із приходом радянської влади для Католицької Церкви настали скрутні часи, вона була знищена до того, як встигла побачити розквіт. Відродження дієцезії почалося вже в незалежній Україні.

1991 року Запорізька, Дніпропетровська й Донецька області ввійшли до складу Кам’янець-Подільської дієцезії, інші належали Київсько-Житомирській.

Харківсько-Запорізька дієцезія була створена 2002 року з центром у Харкові. Очолив її єпископ Станіслав Падевський OFM Cap, а після його відходу на пенсію в 2009 році ординарієм став Мар’ян Бучек (нині – єпископ-емерит). У 2014–2020 роках дієцезію очолював єпископ Станіслав Широкорадюк OFM. 6 січня 2020 року Папа Франциск номінував на єпископа Харківсько-Запорізької дієцезії отця Павла Гончарука, єпископські свячення якого відбулися 14 лютого 2020 року.

2010 року єпископом-помічником Харківсько-Запорізької дієцезії став Ян Собіло.

З 2014 року на теренах дієцезії триває війна. У непідконтрольній частині України призупинилася пастирська діяльність (душпастирі служать лише в Луганській області), однак у зоні АТО розвинулися благодійні служби й капеланство.

Від початку повномасштабного вторгнення Росії 24 лютого 2022 року на терені дієцезії точаться активні бойові дії.

Площа дієцезії: 196 300 км².

Області, які належать до Харківсько-Запорізької дієцезії: Харківська, Запорізька, Дніпропетровська, Луганська, Донецька, Сумська, Полтавська.

Кількість вірних: достеменно не відома з огляду на війну.

Кількість священників: 16 дієцезіальних, 32 чернечих.

Кількість орденів та згромаджень: 8 жіночих, 9 чоловічих.

Кількість деканатів: 7.

Кількість парафій: 43.

Сайт дієцезії: https://www.catholic-kharkiv.org, Facebook, Ютуб-канал

Курія Харківсько-Запорізької дієцезії РКЦ: 61057, м. Харків, вул. Гоголя, 4,

тел.: +38 (057)706-25-54, +38 (057) 706-17-66; е-mail: kharkovkuria@gmail.com

Катедральний храм: собор Успіння Пресвятої Богородиці у Харкові (освячений 1892 року), конкатедральний храм – санктуарій Бога Отця Милосердного в Запоріжжі (освячений 2004 року).

Патрональне свято дієцезії: святих Кирила і Мефодія (14 лютого).