Бета-версія
Бета-версія
Бета-версія

Папа: літургійне богослов’я має бути близьким до Божого люду

Зустрічаючись з учасниками Асоціації професорів і шанувальників літургіки, Святіший Отець заохотив до слухання потреб і прагнень Божого люду, який вказує на нові перспективи літургії.

Про це пише Vatican News.

1 вересня 2022 р., Папа Франциск прийняв на аудієнції членів італійської Асоціації професорів та шанувальників літургіки, які відзначають 50-річчя від свого заснування. Святіший Отець подякував їм за внесок у втілення літургійної реформи, натхненної ІІ Ватиканським Собором, а також закликав враховувати різноманітні виміри літургійного богослов’я.

Діалог та навчання

Говорячи про літургійні зміни після ІІ Ватиканського Собору, Папа Франциск сказав, що літургійна реформа потребує пристрасної та терплячої турботи, духовної інтелігентності та пастирського мислення, «богослужбової мудрості, яку неможливо імпровізувати та яку необхідно постійно вдосконалювати». Він закликав представників Асоціації розвивати свою навчальну та дослідницьку діяльність в діалозі між собою та з іншими, оскільки «теологія також може і повинна мати синодальний стиль, залучаючи різні богословські дисципліни та науки про людину, “створюючи мережу” з інституціями, також за межами Італії», – зазначив Святіший Отець, заохочуючи плекати і поширювати літургійні студії.

Слухання Божого люду

«Літургія є діянням Христа і Церкви, і як така, вона є живим організмом, як рослина. Нею не можна нехтувати чи погано поводитися. Це не мармуровий чи бронзовий пам’ятник, це не музейна річ. Літургія така ж жива, як рослина, і її потрібно ростити з турботою», – відзначив Папа Франциск. У цьому контексті він наголосив на потребі прислухатися до християнських спільнот, щоб діяльність у сфері літургійного богослов’я ніколи не була віддокремлена від потреб та очікувань Божого люду, який «завжди потребує формування, зростання, але в собі він має те чуття віри, sensus fidei, яке допомагає йому розрізняти, що походить від Бога і що справді веде до Нього (пор. Evangelii gaudium, 119), також і в літургійній сфері», – сказав Святіший Отець. Він зауважив, що у літургійній діяльності ніколи не можна відокремлювати її академічний вимір від душпастирського та духовного, про що вчить ІІ Ватиканський Собор, що намагався «подолати розрив між теологією та душпастирством, між вірою та життям» (Veritatis gaudium, 2).

Літургійне богослов’я, яке не обмежується академічною сферою

Папа Франциск звернув увагу на те, що літургія не може зводитись тільки до виконання деталей рубрик, вона спонукає підняти очі до неба, щоб відчути, що світ і життя є наповнені таємницею Христа. Водночас літургія є близькою до людського життя (propter homines), близькою до народу. «Дві речі разом: звернути свій погляд на Господа, не повертаючись спиною до світу», – підкреслив Папа Франциск. У цьому контексті він закликав до поглиблення літургійного богослов’я, яке виходить за межі академічної сфери та досягає Божого люду, чого навчає, зокрема, діяльність Романо Ґвардіні. Цей німецький богослов, на думку Святішого Отця, відзначився своєю здатністю поширювати надбання літургійного руху за межами академічної сфери, щоб кожен вірний, починаючи з молоді, міг зростати в живому та досвідному знанні богословського та духовного значення літургії. «Нехай його постать і його підхід до літургійної освіти, як сучасної, так і класичної, будуть для вас орієнтиром, щоб ваше навчання поєднувало критичний розум і духовну мудрість, біблійну основу та церковне коріння, відкритість до міждисциплінарності та педагогічне ставлення», – закликав Папа Франциск.

Відкриття коріння традиції, що провадить до відкриття таємниці Бога

«Прогрес у розумінні, а також у літургійному служінні, завжди має ґрунтуватися на традиції, яка завжди веде вас уперед у тому напрямку, якого хоче Господь», – сказав Святіший Отець. Він закликав прислухатися до духу традиції. «Є дух, який не є духом справжньої традиції. Це модний сьогодні світський дух ходіння назад: вважати, що прямувати до коріння означає повертатися назад. Ні, це різні речі. Якщо ви йдете до коріння, коріння завжди провадить вперед. Як дерево, яке росте від того, що отримує зі свого коріння», – зауважив Папа Франциск. Він перестеріг від спокуси трактувати традицію як повернення назад, а не рух вперед. «Ви йдете вперед, згідно з лінією, яку вам дає традиція. А повернення назад означає йти проти істини, а також проти Духа. Добре розрізняйте це. Тому що в літургії є багато тих, хто говорить про традицію, згідно з традицією, але як максимум, вони є лише традиціоналістами», – сказав Святіший Отець.

На завершення Папа побажав членам Асоціації

Поширити новину: