Бета-версія
Бета-версія
Бета-версія

Апостольська подорож Папи до Канади (оновлюється)

29 липня

П’ятниця, 29 липня 2022 – це заключний день перебування Папи Франциска в Канаді. Він розпочався Святою Месою в каплиці резиденції Квебекського архієпископа, що стала для нього домом на цьому етапі його 37-ї Апостольської подорожі. В архієпископському палаці також відбулася приватна зустріч з канадськими єзуїтами, після чого Святіший Отець прийняв делегацію індіанців Квебека, до яких звернувся з коротким словом.

Після 3-годинного перельоту з Квебека, Папа Франциск у п’ятницю, 29 липня 2022 р., прибув до Ікалуїта, столиці канадської території Нунавут, що є національною автономією інуїтів.

З летовища Святіший Отець прибув до однієї з місцевих початкових шкіл, де мав зворушливу зустріч з колишніми учнями шкіл-інтернатів, створених урядом наприкінці ХІХ століття, які проводили політику асиміляції дітей корінних народів. Провадити ці школи уряд доручив релігійним організаціям, між якими були й католицькі інституції. Метою Апостольської подорожі Папи Франциска до Канади було підтримати процес зцілення та примирення з корінними народами, який започаткувала місцева Церква.

По завершенні зустрічі Єпископ Риму від’їхав до аеропорту, де відбулася церемонія прощання за участі Генерал-губернаторки Канали Мері Саймон і представників місцевої влади. Приблизно о 20:15 місцевого часу (3:15 – київського) літак з Папою на борту піднявся в небо в напрямку Риму. Завершилося покаянне паломництво в Канаду.

28 липня

На дорозі життя, як і на дорозі віри, зустрічаємося також з нашими слабкостями, переживаємо поразки, які можуть нас паралізувати, але саме тоді ми не самотні, нам назустріч виходить Господь. Ці роздуми, в світлі розповіді святого Луки про зустріч Ісуса з учнями на дорозі до Емауса, стали відправною точкою для проповіді, яку виголосив Папа Франциск, очоливши в четвер, 28 липня 2022 р., Святу Месу в канадському національному санктуарії святої Анни в містечку Сент-Енн-де-Бупре, розташованому 30 кілометрів на північний схід від Квебека. Цією Святою Месою розпочався п’ятий день Апостольської подорожі в Канаду.

Повертаючись до Квебека після Святої Меси, Папа Франциск відвідав осередок, де проживають соціально вразливі особи.

Осередок прийняття та духовності «Братство святого Альфонса», який спеціалізується на підтримці та реабілітації людей із залежностями, а також ВІЛ-інфікованих, розташований на околиці Квебека.

Коли не забуватимемо скеровувати погляд на Доброго Пастиря, то відкриваємо, що нас хтось ніжно оберігає, відчуваємо близькість Бога. І з цього народжується радість служіння, а перед нею – радість віри. Думками про це поділився Папа Франциск, проповідуючи під час вечірні в катедральному соборі Пресвятої Богородиці в Квебеці. Ввечері, 28 липня 2022 р., у цьому храмі він помолився разом з єпископами, священиками, дияконами, богопосвяченими особами, семінаристами і душпастирськими співробітниками Канади.

27 липня

Після зустрічей з корінними народами та церковною спільнотою західної Канади, в середу, 27 липня 2022 р. Папа Франциск перемістився на схід країни. Відслуживши Святу Месу в каплиці Семінарії святого Йосифа, він попрощався зі спільнотою та персоналом цього закладу, який на три дні став його домівкою, та від’їхав до летовища. О 9:10 місцевого часу (18:10 – київського), Святіший Отець відлетів до Квебека, столиці однойменної провінції.

Візитом ввічливості до Генерал-губернатора та зустріччю з представниками влади, дипломатичного корпусу та громадянського суспільства розпочався другий етап Апостольської подорожі Папи Франциска в Канаду. У своїй промові Святіший Отець аналізував виклики сучасного світу, покликаючись на символ Канади, яким є кленовий листок.

26 липня

Третій день Апостольської подорожі Папи Франциска до Канади розпочався Святою Месою в Едмонтоні. В день літургійного спомину святих Йоакима та Анни він наголосив на особливостях діалогу між поколіннями, пояснивши, що означає справжня традиція.

Ми є дітьми історії, яку потрібно берегти та ремісниками історії, яку потрібно будувати й передати іншим. Ці два аспекти були в центрі уваги роздумів, якими Папа Франциск поділився, проповідуючи під час Святої Меси, яку він відслужив у вівторок, 26 липня 2022 року, вранці на «Стадіоні Співдружності».

Паломництво до санктуарію на березі озера Святої Анни була останнім велелюдним заходом першого етапу Апостольської подорожі Папи Франциска до Канади. Покликаючись на постать Ісусової бабусі Святіший Отець наголосив на тому, що віра передається через рідну мову та культуру.

В устрої спільнот корінних народів Канади важливе місце займає бабуся, тож не дивно, що особливою пошаною серед християн втішається постать святої Анни, матері Пресвятої Богородиці та бабусі Ісуса. Одним із проявів цієї набожності є щорічна проща до озера Святої Анни, розташованого 70 кілометрів на захід від Едмонтона, яка відбувається з нагоди літургійного свята на честь святих Йоакима та Анни, що припадає 26 липня. Тож саме до цього відпустового осередку вирушив Папа Франциск на завершення третього дня свого перебування у Канаді.

Прибувши на місце молитовної зустрічі, Святіший Отець зробив згідно зі звичаєм корінних народів знак святого хреста на чотири сторони світу та поблагословив воду озеро, якою окропив вірних. Далі розпочалася літургія слова, під час якої Папа виголосив проповідь.

25 липня

Понеділок, 25 липня 2022 р., – це другий день Апостольської подорожі Папи Франциска до Канади, в центрі уваги якої – зцілення ран минулого та перепрошення за кривди, яких корінні народи зазнали також і з боку деяких представників Церкви. Саме під час зустрічі з представниками цих народів там, де вони проживають, Святіший Отець виголосив свою першу промову на канадській землі.

Вранці Папа Франциск приватно відслужив Святу Месу в каплиці Семінарії святого Йосифа, що стала його резиденцією під час перебування в Едмонтоні. Після сніданку він вирушив автомобілем до місцевості Масквачіс, розташованої 70 кілометрів на південь від Едмонтона. «Масквачіс» означає «Ведмежі пагорби». В цій місцевості розташовані резервації, в яких проживають індіанські племена західної Канади.

Біля храму Богородиці Семи Болів Папу Франциска зустріли і привітали парох і деякі старійшини. В церкві він поблагословив і поцілував довжелезну стрічку, на якій виписані імена дітей з асиміляційних шкіл-інтернатів. Святіший Отець відвідав місцевий цвинтар, де приватно помолився, після чого прибув до «Ведмежого парку», де його зустріла делегація вождів індіанських племен з усієї країни. Саме там, промовляючи після вітального слова одного з вождів, Наступник святого Петра виголосив свою першу промову, у якій попросив прощення за те, що чимало християн брали участь у гнобленні корінних народів.

Церква покликана бути домом примирення

Другий день Апостольської подорожі Папи Франциска завершився зустріччю з парафіянами «індіанської» парафії в Едмонтоні, під час якої він поділився думками про те, що означає слово «примирення». Ці роздуми були відповіддю на болісні факти з історії Канади, коли католики брали участь у політиці асиміляції, що прищеплювала «почуття нижчості, обкрадаючи громади та людей з їхньої культурної та духовної ідентичності». І це чинилося також «в ім’я освіти, яка вважала себе християнською», в той час як відправною точкою освіти повинна бути «пошана та сприяння талантам, які вже має людина».

«Браття, сестри, але що це може сказати тому, хто носить в серці настільки болючі рани? Уявляю собі труднощі в тому, щоб розгледіти будь-яку перспективу примирення того, хто вистраждав жахливі речі через людей, які повинні були дати свідчення християнського життя. Ніщо не може скасувати порушену гідність, зазнане зло, зраджену довіру. І також сором нас, віруючих, ніколи не повинен зникати. Але потрібно розпочинати наново, й Ісус пропонує нам не слова і гарні постанови, але хрест, оту обурливу любов, яка дозволяє пробити собі цвяхами ноги та руки і проколоти голову терням», – сказав Святіший Отець, підкреслюючи, що саме на хресному дереві «біль перетворюється в любов, смерть у життя, розчарування – в надію, покинутість – у сопричастя, віддаленість – в єдність». «Примирення є не стільки нашим ділом, – додав він, – як даром, що випливає від Розп’ятого, це мир, який приходить з Ісусового Серця, це благодать, яку потрібно просити», – підкреслив понтифік.

24 липня

Канада вчетверте зустрічає Наступника святого Петра. Після того, як на цю землю в 1984, 1987 та 2002 році ступав святий Йоан Павло ІІ, в неділю, 24 липня 2022 року, до цієї країни прибув Папа Франциск. Після понад 10-годинного перельоту, приблизно об 11:10 місцевого часу (20:10 – київського) в міжнародному аеропорту Едмонтона приземлився літак зі Святішим Отцем на борту. Канада – 58 країна, яку Папа Франциск відвідав під час свого понтифікату.

Згідно з протоколом, на борт літака піднявся Апостольський Нунцій в Канаді архієпископ Іван Юрковіч. Папу, який пересувався на візочку, зустрічали Генерал-губернаторка Канади Мері Саймон, Прем’єр-міністр Джастін Трюдо та представники корінних народів Канади. Церемонія не передбачала промов. Відбулося взаємне представлення делегацій та військові почесті, вітальну пісню виконали представники корінних народів. Генерал-губернаторка та Прем’єр-міністр провели Святішого Отця до VIP-залу летовища, де відбулася коротка приватна зустріч. Офіційні перемовини та візит ввічливості відбудуться у резиденції Генерал-губернатора в Квебеці в середу, 27 липня.

Із аеропорту Папа Франциск від’їхав до Семінарії святого Йосифа, яка стане його домівкою під час зупинки в Едмонтоні. Програмою першого дня не передбачено жодних інших зустрічей, щоб відпочити після тривалого перельоту. А вже в понеділок вранці він вирушить у 100-кілометрову подорож до місцевості Масквакіс, де відбудеться перша зустріч з корінними народами, пише Vatican News.

Запитання про візит до Києва

Під час перельоту до Канади Святішого Отця запитували, чи поїде він до Києва. Папа Франциск підкреслив, що сподівається відвідати Україну. Однак він не відповів однозначно, чи буде це подорож «папським літаком» чи «папським потягом».

На запитання, чи може відбутися поїздка у серпні чи вересні, він відповів: «Це складно». Адже багато що залежить від організації візиту.

Фото: Vatican Media

Поширити новину: