Святий Георгій

Святий Георгій був родом з Лідди (Мала Азія). Про нього збереглося мало біографічних даних, але є дуже численні і ранні свідчення про вшанування святого. Кажуть, що його батьком був перс – Геронтій. Сина, за переказами, батьки випросили в глибокій старості довгою молитвою. Добровольцем Георгій вступив до римських легіонів. Дослужився до звання старшого офіцера (трибуна?). Під час гонінь за часів Діоклетіана, як християнин, відмовився приносити жертви римським божествам (305?). Перед тим роздав усе своє майно бідним. Був підданий жорстоким і довгим тортурам – за деякими текстами вони тривали цілих сім років. Його прибивали до хреста, катували на колесі ката в Діополісі в Палестині.

Його культ на Сході був настільки популярним, що він посідав перше місце після Пресвятої Богородиці та святого Михаїла. Тільки в Єгипті та на Кіпрі на його честь було зведено 60 храмів, і не було жодної святині без його образу. В Єрусалимі вже в 4 столітті існувала церква, а з 6 століття і монастир на його честь. Подібна церква і монастир були побудовані в 6 столітті в Єрихоні. В Ефіопії (Абіссінії) його культ дуже живий і сьогодні. На Кавказі його ім’ям названа ціла провінція – Грузія. Хрестові походи, один з яких проходив поблизу Лідди, сприяли поширенню культу і легенд про святого.

Його визнали своїм покровителем: Англія, Нідерланди, Німеччина, Швеція і Литва; Білостоцька і Вільнюська архідієцезії та Пінська дієцезія; міста – Феррара, Неаполь та ін. Багато лицарських братств і релігійних згромаджень були засновані під покровительством святого. 

Він став покровителем лицарів, воїнів, людей, пов’язаних зі зброєю і боєм – зброярів, армашів, кавалеристів, бронетанкових військ, а також хліборобів та розвідників. Він є заступником під час епідемій, особливо прокази, і при шкірних захворюваннях.

В іконографії святий зображується в короткій туніці як лицар на коні, що вбиває дракона. Його атрибутами є ангел з лавровим вінком або короною, ягня, білий прапор або спис з червоним хрестом, кінь, пальма мучеництва і, серед іншого, предмети його катувань – цвяхи, жорна і колесо, меч. Дракон (що символізує сатану), зображений біля його ніг на картинах, походить, ймовірно, з середньовічних легенд про святого Георгія.