Літургійний зошит

Літургія на 29 листопада, п’ятниця

(зел) П’ятниця ХХХІV тижня Звичайного періоду

Для розпізнання знаків дійсності, яка нас оточує, ми часто використовуємо спостереження за природою. Спостерігаємо безліч явищ і можемо передбачити їх наслідки. Згадуючи про це, Христос запевняє і заспокоює, що знаки, які передуватимуть Його пришестю, будуть ясні та зрозумілі. Звісно, треба навчитися розпізнавати їх. Цьому слугує наша дорога навернення, де основним орієнтиром є Христос. Так що використовуймо краще будь-яку можливість, щоб її пізнавати.

АНТИФОН НА ВХІД

Господь Бог говорить про мир до народу свого і до своїх побожних, * котрі  повертаються до Нього свої м серцем.

КОЛЕКТА

Господи, спонукай волю Твоїх вірних до ревного користання плодами відкуплення, * щоб вони отримали щедріші благодаті Твоєї доброти. Через Господа нашого Ісуса Христа, Сина Твого, † котрий з Тобою живе і царює в єдності Святого Духа, * Бог, на віки вічні.

ПЕРШЕ ЧИТАННЯ

Одкр 20, 1-4. 11 — 21, 2

Читання з Книги Одкровення святого апостола Йоана.

І я побачив ангела, який сходив з неба і мав ключ від безодні та великий ланцюг у своїй руці. І схопив він дра­кона, прадавнього змія, яким є диявол і сатана, і зв’язав його на тисячу років; укинув його в безодню та замкнув, і печать над ним поклав, щоб не зводив більше народи, аж поки скінчиться тисяча років. А після того він має бути звільнений на короткий час. І я побачив престоли й тих, котрі сидять на них, і їм дано суд, а також душі страчених за свідчення Ісуса й за Боже Слово, і тих, які не поклонилися ні звірові, ні його образові, не прийняли знак на чоло і на свою руку. Тож вони ожили й царювали з Христом тисячу років. І я побачив великий білий престол і Того, хто сидів на ньому, що від Його обличчя втекло небо і земля, і для них не знайшлося місця. І я побачив померлих, малих і великих, які стояли перед троном. І розгорнули книги; була розгорнута й інша книга, що є книгою життя. І су­дили мертвих, як записано в книгах, за їхніми ділами. І море віддало мертвих, які в ньому; і смерть, і ад віддали мертвих, які в них, і кожного судили за його вчинками. А смерть і ад були вкинені у вогняне озеро. Це – дру­га смерть, вогняне озеро. І кого не знайшли записаним у книзі життя, той був укинений у вогняне озеро. І я побачив нове небо і нову землю, оскільки перше небо і перша земля проминули, і моря вже не було. І я побачив святе місто, новий Єрусалим, що сходив з неба від Бога, приготований, немов наречена, прикрашена для свого чоловіка.    Слово Боже.

РЕСПОНСОРІЙНИЙ ПСАЛОМ

Пс 84, 3-4. 5-6а і 8а. 11

Рефрен: Ось та оселя, де живе Бог з людом.

1.Моя душа знемагає і лине до дворів Господніх, *

моє серце і моє тіло радіють живим Богом.

Адже й горобець знайшов собі дім, †

і ластівка – собі гніздо, де своїх пташенят розмістить, – *

Твої жертовники, Господи Воїнств, †

мій Царю і мій Боже!

2.Блаженні ті, які живуть у Твоєму домі: *

вони славитимуть Тебе повіки.

Блаженна людина, сила якої в Тобі, Боже, *

вона все більше й більше набиратиметься сили.

3.Адже один день у Твоїх дворах, Боже, *

кращий за тисячі.

Я волію бути сторожем на порозі Божого дому, *

ніж в поселеннях грішників жити.

СПІВ ПЕРЕД ЄВАНГЕЛІЄМ

Пор. Лк 21, 28

Алілуя, алілуя, алілуя.

Випростайтеся і підійміть свої голови,

бо наближається викуплення ваше.

ЄВАНГЕЛІЄ

Лк 21, 29-33

† Читання святого Євангелія від Луки.

Того часу Ісус розповів своїм учням притчу: «По­гляньте на смоківницю і на всі дерева: коли вже пуска­ють листя, і ви бачите це, то самі знаєте, що близько літо; так і ви, коли побачите, що це збувається, – знайте, що близько Боже Царство. Воістину кажу вам, що не мине рід цей, як усе ста­неться. Небо і земля проминуть, а Мої слова не проминуть».  Слово Господнє.

МОЛИТВА ВІРНИХ

Пророцтво суду Божого спонукає нас до ревної молитви за нас та всіх людей, а передусім тих, які через гріх віддалилися від Господа Бога:

1. Молі­мося, щоб Церква зуміла гідно приготувати віруючих до суду Божого.

2. Господи, Ти прагнеш, щоб разом з Христом на землю зійшов мир: згаси війни та ненависть і запали людські серця любов’ю.

3.  Молімося, щоб людські суди завжди уособлювали суд Божий і керувалися істиною, справедливістю та милосердям.

4. Молімося, щоб для людей, які сьогодні стануть перед судом Божим, його вирок був вироком помилування.

5. Молімося, щоб померлі, які повинні очиститися в чистилищі зі своїх провин, змогли якнайшвидше втішатися спо­гляданням Бога.

6. Молімося за нас, щоб ми, знаючи свої гріхи, і цілком слушно боячись суду Божо­го, отримали благодать уповання на Боже милосердя.

Господи наш і Спасителю, з гарячою молитвою звертаємося до Тебе і просимо, щоб Ти сьогодні й завжди виявляв до нас, бідних грішників, своє милосердя і не допустив, щоб ми відда­лилися від Тебе. Котрий живеш і царюєш на віки вічні.

МОЛИТВА НАД ДАРАМИ

Всемогутній Боже, прийми святі  дари, котрі  Ти наказав складати на Твою славу, * і вчини, щоб ми, виконуючи Твої  заповіді, стали також угодною Тобі  жертвою. Через Христа, Господа нашого.

Префація звичайна № 40-45.

АНТИФОН НА ПРИЧАСТЯ

Хваліте Господа, усі народи! * Велике бо до нас Його милосердя. (Пс 117 (116), 1-2)

МОЛИТВА ПІСЛЯ ПРИЧАСТЯ

Просимо Тебе, Всемогутній Боже: † не допусти, щоб ми віддалилися від Тебе, * оскільки Ти сам даєш нам радість участі у божественних дарах. Через Христа, Господа нашого.