Літургійний зошит
Літургія на 29 квітня, вівторок
Св. КАТЕРИНИ СІЄНСЬКОЇ, діви і Вчителя Церкви, Покровительки Європи (біл) Свято
Часто Божі глибини недоступні мудрим і розсудливим цього світу. Люди, яких Ісус називає немовлятами, здатні швидше зрозуміти Христа. Вони вміють брати на себе Його ярмо, яке дає те, чого – свідомо або несвідомо – прагне кожна людина: глибокий внутрішній мир, спокій серця, зцілення душі. Таким “немовлям” була і Катерина Сієнська.
Катерина Бенінкаса народилася у 1347 році. Вона була двадцять четвертою дитиною фарбувальника вовни з Сієни. Маючи 16 років, прийняла терціарську рясу св. Домініка. Жила глибоким, повним зречень, внутрішнім життям, але, разом з тим, мала сильний вплив на громадське життя тих часів. За її клопотанням Папа Григорій ХІ повернувся з Авіньйона до Рима. Свята Катерина вела широке листування, диктувала духовні роздуми. Померла в Римі 29 квітня 1380 року. Папа Павло VI оголосив її Вчителем Церкви.
АНТИФОН НА ВХІД
Оце діва мудра, * одна з розважливих, * яка вийшла назустріч Христу з палаючою лампою. Алілуя.
Мовиться “Слава во вишніх”.
КОЛЕКТА
Всемогутній Боже, свята Катерина з Сієни, роздумуючи над Господніми страстями і служачи Твої й Церкві, палала любов’ю до Тебе; † вчини за її заступництвом, * щоб Твій народ, з’єднаний тайною Христа, завжди раді в об’явленням Його слави. Котрий з Тобою живе і царює в єдності Святого Духа, * Бог, на віки вічні.
ПЕРШЕ ЧИТАННЯ
1 Йн 1, 5 – 2, 2
Читання з Першого Послання святого апостола Йоана
Улюблені! Ось звістка, яку ми почули від Нього й сповіщаємо вам: Бог є світло, і в Ньому немає жодної темряви! Коли скажемо, що маємо спільність з Ним, а ходимо в темряві, то брешемо і правди не робимо. Коли ж ходимо у світлі, як сам Він є у світлі, то маємо спільність одне з одним, і кров Ісуса, Його Сина, очищає нас від усякого гріха. Коли скажемо, що не маємо гріха, то самих себе обманюємо, і немає в нас правди. Якщо ж визнаємо свої гріхи, то Він, вірний і праведний, щоби простити нам гріхи й очистити нас від усякої неправедності. А коли скажемо, що ми не згрішили, то робимо Його неправдомовним, і Його слова в нас немає. Дітоньки мої, пишу вам це, щоб ви не грішили. А коли хто згрішить, то маємо Заступника перед Отцем, Ісуса Христа, Праведника. Він – умилостивлення за наші гріхи, і не тільки за наші, а й за гріхи всього світу. Слово Боже.
ПСАЛОМ РЕСПОНСОРІЙНИЙ
Пс 103, 1-2. 3-4. 8-9. 13-14. 17-18а
Рефрен: Слав, душе, Бога, Господа святого.
1.Благослови, душе моя, Господа *
і, все нутро моє, – Його святе Ім’я.
Благослови, душе моя, Господа *
і не забувай усі Його благодіяння.
2.Він прощає всі твої беззаконня, *
зцілює всі твої хвороби.
Він визволяє твоє життя від могили, *
щедрістю і милосердям Він тебе вінчає.
3.Господь щедрий і милосердний, *
довготерпеливий і багатомилостивий.
Не завжди буде Він палати гнівом, *
не навіки обурюватися буде.
4.Як милує синів батько, *
так Господь милосердиться над тими, хто Його боїться.
Адже Йому відомо, з чого ми зліплені, – *
Він пам’ятає, що ми – порох!
5.А Господня милість від віку й до віку *
на тих, хто Його боїться,
і праведність Його на синах синів, †
які Його завіт зберігають.
і про Його заповіді пам’ятають.
СПІВ ПЕРЕД ЄВАНГЕЛІЄМ
Мт 11, 25
Алілуя, алілуя, алілуя.
Благословенний Ти, Отче, Господи землі і неба,
бо відкрив таємниці Царства немовлятам.
ЄВАНГЕЛІЄ
Мт 11, 25-30
† Читання святого Євангелія від Матея
Того часу Ісус, відповідаючи, сказав: «Славлю Тебе, Отче, Господи неба й землі, що втаїв Ти це від мудрих та розумних і відкрив те немовлятам. Так, Отче, бо таким було Твоє уподобання. Усе передане Мені Мої м Отцем, і ніхто не знає Сина, тільки Отець; ані Отця ніхто не знає, лише Син – і той, кому тільки Син захоче відкрити. Прийдіть до Мене всі струджені та обтяжені, – і Я дам вам відпочинок! Візьміть Моє ярмо на себе і навчіться від Мене, бо Я лагідний і покірний серцем, – і знайдете відпочинок свої м душам. Адже Моє ярмо любе, і Мій тягар легкий». Слово Господнє.
МОЛИТВА ВІРНИХ
На прикладі святої Катерини Сієнської ми пізнаємо, що Господу угодно послуговуватися найпростішими знаряддями, щоб вершити великі діла; отож з упованням просімо у Нього благодатей, потрібних нам сьогодні:
1. Молімося за Святішого Отця, щоб довкола нього були люди, які активно допомагали б йому в праці на благо Церкви.
2. Молімося про мир та захист для всіх жителів України.
3. Молімося за монахинь, щоб за прикладом святої Катерини Сієнської вони невтомно прямували до святості.
4. Молімося за працівників медицини, щоб вони служили хворим, як робила це свята Катерина Сієнська: з радістю та любов’ю.
5. Молімося за померлих наших родичів та близьких, щоб Господь обдарував їх вічним блаженством.
6. Молімося за нас самих, щоб ми, за заступництвом святих Господніх, завжди були вірні нашому покликанню та молитві.
Боже, наш Отче, Ти не любиш гордості та пихи, а смиренних обдаровуєш свої ми благодатями; вислухай наші молитви і даруй нам духа істинного смирення та любові. Через Христа, Господа нашого.
МОЛИТВА НАД ДАРАМИ
Господи, прийми спасенну жертву, яку ми складаємо, споминаючи святу Катерину, * і вчини, щоб під впливом її вчення ми ревно величали Тебе, істинного Бога. Через Христа, Господа нашого.
Префація про святих № 35.
АНТИФОН НА ПРИЧАСТЯ
Якщо у світлі ходимо, як Бог сам – у світлі, * то перебуваємо в єдності один з одним, * а Кров Ісуса Христа, Його Сина, нас очищує від усякого гріха. Алілуя.
МОЛИТВА ПІСЛЯ ПРИЧАСТЯ
Господи, ми прийняли небесну поживу, яка підтримувала навіть земне життя святої Катерини, * нехай же ця пожива запевнить нам життя вічне. Через Христа, Господа нашого.