У суботу, 19 липня, розпочались центральні урочистості у Бердичеві. Суботні святкування громадять паломників, які цими днями з різних куточків України йшли пішки до чутворної ікони Богородиці.
Традиційно групи паломників на подвірʼї санктуарію вітають ординарій Київсько-Житомирської дієцезії єпископ Віталій Кривицький SDB та хранитель санктуарію отець Віталій Козак OCD.
О 16:00 на територію санктуарію прибула перша група – паломництво Київ-Фастів-Бердичів. Після цього прибула група з Житомира з конкатедри св. Софії та двоє велопаломників – виконавчий директор Карітас-Спес Україна о. Вʼячеслав Гриневич SAC та о. Валерій Дубина SAC.
Далі зібрані розпочали молитву Розарію. У вступі, як і у всіх роздумах, радісної частини Розарію акцент був поставлений на наші мрії бо саме вони «нагадують нам, що достатньо маленького промінчика, щоб розвіяти навіть найсуворішу темряву».
Навіть назви десятків були особливі: Благовіщення – Мрія про надію, Відвідини Марією своєї родички Єлизавети – Мрія про дружбу, Народження Ісуса – Мрія про дім і безпеку, Жертвування Ісуса в храмі – Мрія про радість, Віднайдення Ісуса в храмі – Мрія про примирення.
«Скільки людей зараз переживають руйнування своїх планів на життя, мрій, свого майбутнього!» – такими словами почалися роздуми над першою таємницею радісного Розарію і саме тут була також усвідомлення того, що історія Марії показує, що попри все, Бог присутній у житті людини та супроводжує її. Було також заохочення до того, щоб довірити Богу всі свої труднощі і просити про надію.
Після цього до санктуарію прибули паломники Подільського паломництва з Хмельницького та Францисканське паломнитцво з Шепетівки. Традиційно, з Шепетівки у паломництві йшов ординарій Одесько-Сімферопольської дієцезії єпископ Станіслав Широкорадюк OFM.
У другому десятку автор роздумів звернув увагу на проблему сьогоднішнього світу – самотність. «…Бог, який наповнив Марію, спонукав її до відвідин Єлизавети. Наслідком цих відвідин стала потужна дія Божого Духа. Вражає у цій зустрічі – це взаєморозуміння. Ніхто не міг зрозуміти Єлизавету так, як Марія».
До санктуарію прибуло також ще одне францисканське паломництво, яке є найкоротшим – сьогодні зранку паломники вирушили в дорогу з парафії св. Йоана з Дуклі з Житомира.
У третій таємниці лунали слова у роздумів про дім. «Дім – це не лише місце де людина просто постійно живе. Дім – це місце, де серце людини відчуває себе в безпеці… Йосиф та Марія були змушені здійснити далеку подорож без жодних гарантій безпеки». Господь насправді розуміє наше страждання, бо і сам «відчуває, що таке не мати домівки». Важливо не лише чесно і відкрито говорити з Богом, але й дозволити Йому промовити до нашого серця.
Глибина мрій про радість відкривається у роздумах таємниці Жертвування Ісуса у храмі. «Коли людина зустрічається з Богом, то переживає проникливе відчуття безпеки та прийняття… Бо навіть найтемніша темрява не зрівняється зі світлом Божим». А мрію про примирення учасникам молитви розкрилася у п’ятій таємниці з наголосом, що «примирення і прощення – це не одне й те саме». Бо «прощення – це наше особисте рішення. Відмовляємось від помсти. Примирення вимагає відданості обох сторін».
Святу Месу о 18:00 очолив Голова конференції єпископів України ординарій Луцький Віталій Скомаровський.
Всіх присутніх на початку Меси привітав хранитель санктуарію отець Віталій Козак OCD, особливо представивши кардинала Пауло Кошту, який очолить богослужіння завтра, у неділю. Він також сказав: «Ми більше не можемо збиратися усім народом в Бердичеві як раніше, але паломництво не припинилося». Він наголосив на тому, що воно триває у серцях, у щоденній молитві, у кроках на передовій, у волонтерській праці, у служінні ближньому. «Ми прибули сюди не масово, а глибоко душею, свідомо несучи свої прохання до Небесної Матері. Сьогодні ми підносимо очі до Богородиці з благанням: веди нас шляхом надії та миру. Просимо про мир для нашої країни, для наших сімей, надії для усіх, хто бореться, хто втратив, хто чекає, хто шукає світло серед темряви. З нами духовно ті, хто не зміг приїхати – наші захисники, поранені, полонені. Їхнє паломництво сьогодні через страждання. Також із нами пам’ять про тих, хто вже ніколи не стане до спільної молитви, бо віддав життя за волю України».
Від імені вірян привітали уродженця Бердичева єпископа Скомаровського з 35-ю річницею священницьких свячень.
У цей вечір паломника, який традиційно переживаємо ввечері перед самою урочистістю Пресвятої Діви Марії з гори Кармель, проповідь виголосив ординарій Київсько-Житомирської дієцезії єпископ Віталій Кривицький SDB.
Привітавши всіх паломників – паломників надії, котрі прийшли та приїхали, єпископ Кривицький звернув увагу на те, що кардинал Пауло Кошта, котрий прибув з Бразилії, подолавши найбільшу відстань, зробив це саме заради участі в урочистостях у Бердичівському санктуарії.
Коментуючи почуте Євангеліє, єпископ Кривицький вказав на мить, коли Ісусу переказують, що прийшла Його Мати. Пояснюючи цей уривок, єпископ навів у приклад Отців Церкви, які «в одному дусі говорять, що Христос не принизив Марію, але Він до чогось більшого потягнув учнів».
Проповідник пригадав історичний факт, що в ізраїльтян дуже рахувався статус приналежності до вибраного народу. Натомість «Ісус говорить, що тими, хто насправді для нього є братами, сестрами, а навіть і матір’ю є ті, які слухають Його слово і його виконують. Христос впроваджує своїх учнів у свою родину».
Далі Київсько-Житомирський ординарій вказав на поставу учнів, котрі «слово Ісуса прийняли за правду». Він зауважив, що Христос не хоче, щоб ми купували статус, але щоб ми «відчували себе обраними дітьми Бога … Бог через призму свого Сина дивиться на нас як на улюблених дітей».
Єпископ вказав на герб санктуарію, що був затверджений цього року. «Більше не раби, а сини – це є дух цього місця. Ми сьогодні на цьому місці, щоби відчути себе не статусними». Проповідник заохотив, щоб сьогоднішнє паломництво стало не черговим, а паломництвом визволення, тобто перестати бути рабами, а стати синами.
Перед кінцевим благословенням слово до присутніх скерував кардинал Пауло Кошта. Він запевнив всіх у молитовній близькості бразильських вірян з його дієцезії, а також сказав, що при розмові з Папою Левом XIV, повідомив його при свій приїзд в Україну. За словами кардинала, Папа просив передати його близькість, яку він має з українським народом у цьому часі, його молитви. “Папа з вами у цьому часі. Ви не самі!” Він вже засудив цю війну і завжди підтримує вас.
Кардинал заохотив у цей час страждань, щоб ми скерували свій погляд на Страждальну Діву Марію під хрестом. Адже Вона пережила жахіття страждань, але робила це у вірі, тому побачила славу воскресіння. Кардинал Кошта наголосив: «Віра дає нам впевненість, що ми не самі, ми – об’єднані між собою. Господь ходить з нами, страждає з нами, бо Він присутній серед нас. Його Мати теж». Гість з Бразилії також побажав, щоб Богородиця помогла нам перейти через ніч страждання і якнайшвидше ми побачили воскресіння.
Перш, ніж уділити благословення, єпископ Віталій Скомаровський подякував кардиналу Паулу Кошта за його приїзд. Він також згадав приїзд Папи Римського святого Йоана Павла ІІ, під час візиту якого 24 роки тому назад теж був дощ – знак благодаті від Бога. І завершив свої слова короткою молитвою: «Нехай Марія випросить для нас дар миру».
Цієї ночі буде чування при іконі і в цей час з вірянами буде єпископ Харківсько-Запорізької дієцезії Павло Гончарук.
Інформація доповнюється.