В інтерв’ю для ватиканських медіа Апостолький Нунцій в Україні архиєпископ Вісвальдас Кульбокас зазначив, що Папа Франциск був важливим для України під час всього його понтифікату, «який розпочався у 2013 році, а рік після того, у 2014 році, розпочалася війна проти України». Він пригадав про гуманітарну ініціативу «Папа для України» та про те, що молитви, заклики і гуманітарна допомога лише посилилися після початку повномасштабного вторгнення.
Про це повідомляє Vatican News.
Коли заходить мова про Україну, багатьом спадає на думку прикметник «багатостраждальна», «мученицька». Саме цей вислів «багатостраждальна Україна» Папа Франциск вживав дуже часто у своїх закликах до молитви за країну, що вже тривалий час страждає від війни. Свою прихильність до страждаючого народу він виражав не лише постійними закликами, але й конкретною допомогою: він надсилав термобілизну, карети швидкої допомоги, медикаменти, електрогенератори. Остання місія відбулася кілька тижнів тому, коли Апостольський Елемозинарій кардинал Конрад Краєвський привіз в Україну чотири «швидкі», оснащені необхідними медичними інструментами для порятунку життя.
Коментуючи сумну звістку про відхід до вічності Папи Франциска в інтерв’ю для ватиканських медіа, Апостольський Нунцій в Україні архієпископ Вісвальдас Кульбокас зазначив, що багато людей телефонували йому, щоб висловити свої співчуття, зазначаючи, що вбачають важливий знак у тому, що це сталося у Пасхальний період.
Нунцій нагадав, що Папа Франциск був важливим для України під час всього його понтифікату, «який розпочався у 2013 році, і рік після того, у 2014 році, розпочалася війна проти України». «Ми пам’ятаємо про цей перший період війни, коли Папа Франциск хотів бути близьким до українського народу не тільки духовно, – підкреслив архиєпископ Кулбокас, – але й започаткував дуже важливу ініціативу “Папа для України”. Це була гуманітарна ініціатива, яка охоплювала не лише католиків, але й інші релігійні спільноти, і не тільки релігійні, щоб обійняти все страждаюче населення. В той період йшлося, насамперед, про населення Донбасу».
Нунцій додав, що протягом останніх трьох років повномасштабної війни не було майже жодної молитви «Ангел Господній», жодного звернення, в якому б він не згадував про Україну. «Отже, Україна, – наголосив він, – завжди була в його серці, в його молитві, і я переконаний, що так є і тепер, коли він перебуває в обіймах Небесного Отця».
Архієпископ Кульбокас зазначив, що в Україні за упокій Папи молилися не лише католики, але й деякі православні громади. Тим часом у Києві в різних церквах відбуваються богослужіння, оскільки «ця новина сколихнула всю Україну». «Папа Франциск, – підкреслив нунцій, – був голосом, який промовляв до всього світу, привертаючи увагу до України і запрошуючи всіх не тільки не забувати Україну, але й діяти креативно, не піддаючись фаталізму, згідно з яким речі є такими, якими вони є, і їх не можна змінити».
Архієпископ Кульбокас поділився також особистими спогадами, згадуючи про свою працю з Папою в Державному Секретаріаті як перекладач та на дипломатичній службі. «Особисто я не можу оминути увагою один надзвичайно важливий аспект, який полягає в тому, що Папа Франциск був молодим Папою. Він казав мені, що любить зустрічатися з людьми, які сяють свіжістю. І це була його душа. Тому він любив зустрічатися з креативними, сміливими людьми. Він був Папою, сповненим свіжості, молодості, і він хотів бачити Церкву зверненою до бідних, завжди оновленою. За це велика подяка Вам, Папо Франциску!».