Міжнародний фестиваль органної та камерної музики «Музика в монастирських мурах», який щороку восени, починаючи з 1999‑го, проводиться у вінницькому храмі Божої Матері Ангельської, є доброю традицією культурного життя Міста над Бугом.
Пише CREDO.
Цю традицію не перервала ні пандемія COVID, ні повномасштабна війна, яку веде проти нашої країни злочинний путінський режим. Адже фестиваль проводився і минулого, і позаминулого року. Минулорічний фестиваль був ювілейним – двадцять п’ятим за рахунком.
Нинішній, ХХVІ фестиваль відкрився в неділю 15 вересня 2024 року, в день, коли Вінниця – і цьому теж не завадила війна – святкувала День міста. За словами незмінного організатора і художнього керівника фестивалю, заслуженого діяча мистецтв України та заслуженого діяча культури Польщі пана Георгія Куркова, особливість цьогорічного фестивалю – що деякі виконавці гратимуть на вінницькому органі вперше. Це Тетяна Жук-Сєдова з Києва та Наталя Лендєл з Ужгорода. Також уперше у вінницькому фестивалі (але не вперше на вінницькому органі – грав на ньому ще в Домі органної музики, в будівлі нинішнього Спасо-Преображенського кафедрального собору ПЦУ) взяв участь ізраїльський музикант Роман Красовський. Він виступив у першому концерті, а з ним також – вінницький камерний оркестр «Арката» під керівництвом Георгія Куркова.
Роман Красовський народився 1955 року в Донецьку. В 1990 році він виїхав до Ізраїлю. Виступав із сольними концертами в багатьох країнах світу, зокрема і в Україні: у Львові, в кримській Лівадії (до окупації Криму росією); грав і на органі в київському храмі св. Миколая, знищеному пожежею 3 вересня 2021 року.
«Мій приїзд до Вінниці, – каже пан Красовський, – був запланований ще на минулий рік. Запорошував давній приятель – Георгій Курков: але з певних причин я тоді приїхати не зміг. Мені дуже хотілося приїхати саме в цей важкий час, щоб показати свою солідарність: адже в моїй країні теж триває війна. Сьогодні атаковано Тель-Авів – сподіваюся, ці атаки вдалось відбити. А ворог у нас один…»
Вінниця для пана Романа є особливим місцем ще й тому, що тут він, ще задовго до виїзду в Ізраїль, проходив строкову військову службу в частині внутрішніх військ. Серед тих, хто прийшов на концерт, були і його колишні товариші по службі.
Про свої враження від побаченого у місті над Бугом пан Роман сказав: «Для мене Вінниця настільки особливе місто, що мені зовсім не важливо, як воно виглядає. Щось виглядає краще, щось гірше. Будинок офіцерів, в якому я часто бував, коли був солдатом, зруйновано. Що тут можна сказати? – Варвари одним словом».
Слухачі концерту почули у виконанні Романа Красовського твори Йогана Себастьяна Баха та Фелікса Мандельсона Бартольді. Але справжньою родзинкою концерту, як і усього фестивалю, стала світова прем’єра адажіо для органу і струнного оркестру. Його написав сам Роман Красовський ще у 2008 році.
«Буває так, – сказала постійна ведуча фестивалю п. Олена Верещагіна, – що музичний твір довгі роки чекає на свого виконавця і свого слухача».
Виступаючи з сольними концертами, п. Красовський не міг виконати це адажіо раніше, – а тепер, у Вінниці, заграв разом з оркестром «Арката».
Також оркестр «Арката» виконав один із творів української композиторки Ганни Гаврілець (померла в лютому 2022 року), написаний нею у 2003 році. Виконання творів сучасних українських авторів стало традиційним на концертах вінницького органного фестивалю.
Наступні концерти відбуватимуться у храмі Божої Матері Ангельської щонеділі по 27 жовтня включно. Слухачі заключного концерту зможуть почути у виконанні вінницького співака Йосипа Машталяра пісні чеського композитора Антоніна Дворжака, які у Місті над Бугом виконуватимуться вперше.