Відтепер Кам’янець-Подільський долучився до числа українських міст (Львів, Київ, Житомир, Мукачево), які мають вулицю на честь святого папи Йоана Павла ІІ. На початку листопада депутати міської ради вирішили повністю позбутися радянської топонімічної спадщини і перейменували 40 найменувань на території міста та ще понад 50 у селах громади.
Так, тепер вулиця Беляєва тепер буде носити ім’я папи-слов’янина св. Йоана Павла ІІ, вулиця Збарського перейменована на честь Слуги Божого єпископа Яна Ольшанського (1919-2003), який відновлював Кам’янець-Подільську дієцезію після 70-річного атеїстичного панування, а Кіргізова перейменували на вулицю відомої родини Шульмінських. Голова цієї родини Олександр, за походженням поляк, був міських бургомістром за часів УНР, а його друга дружина – Олімпіада Пащенко, очільницею місцевої Просвіти. Це подружжя доклало багато зусиль до заснування у місті над Смотричом першого Українського університету і було наочним символом польсько-української єдності та примирення. Син Олександра від першого шлюбу (дружина Гелена Виговська померла і похована у Кам’янці) Станіслав (1894-1941) став священником паллотином і загинув мученицькою смертю у російській Ухті. Його беатифікаційний процес тепер знаходиться у Конгрегації до справ святих і можливо скоро його оголосять блаженним Католицької Церкви. Молодший брат від того ж шлюбу Мечислав став засновником природничого музею у Дубно та членом Волинського Товариства приятелів науки. Син Юрій від другого шлюбу з Олімпіадою Пащенко став талановитим архітектором і автором Українського Греко-Католицького Собору Покрови Пресвятої Богородиці у Буенос-Айресі.
Окрім того, депутати вшанували на карті міста пам’ять відомих подільських католиків. Зокрема, лікаря, популярного автора історичних творів та члена-кореспондента Краківської академії наук Юзефа Роллє́, який писав під псевдонімом Доктор Антоній. Дошка на його честь досі знаходиться при вході до кафедрального собору свв. Апостолів Петра і Павла у Кам’янці-Подільському. З’явилась теж вулиця фотографа Михайла Грейма, який першим сформував найбільшу в місті нумізматичну колекцію — понад 4 тисячі монет і медалей, а залишені ним знімки дозволяють нам побачити зруйновані та розграбовані комуністами католицькі святині. Вулиця Бусигіна тепер буде зватися на честь національного героя Польщі, Білорусі, Литви та Сполучених Штатів, почесного громадянина Франції Тадеуша Костюшки, який увійшов у історію як учасник Американської революції та очільник польського повстання 1794 р. проти російської окупаційної влади 1794 року. Таким чином міська влада вшанувала римсько-католицьку громаду місту та висловила вдячність польським містам побратимам за підтримку та допомогу, особливо у цей нелегкий час війни за нашу незалежність. Не дарма, Кам’янець вважають духовною столицею Поділля та містом семи культур, де мирно співіснують різні народи та релігії.
Окрім того, міські обранці вшанували топонімами верховного архієпископа та главу УГКЦ у 2001 по 2011, кардинала Любомира Гузара та відомого полеміста XVII ст., який наприкінці життя став ревним прихильником Церковної Унії та єднання українських православних християн з Апостольським Престолом Мелетія Смотрицького. До речі, у місті ще з 2016 року існує вулиця митрополита А. Шептицького.
Кам’янець-Подільський – це місто, яке не перестає приємно дивувати, особливо здатністю змінюватися на краще. Адже тепер у ньому немає жодної радянської топоніміки, натомість назви вулиць увінчують без перебільшення імена великих особистостей, які будуть на небесах будуть заступатися перед Богом за місто та його мешканців. Це добрий приклад декомунізації для інших українських громад, які ще не визначилися з тим, як перейменувати вулиці та сквери.
Олександр Бучковський