Архієпископ Войцех Поляк: «Моє покликання – ще голосніше просити Бога про мир в Україні»

Архієпископ Войцех Поляк: «Моє покликання – ще голосніше просити Бога про мир в Україні»

18-20 травня, на знак солідарності і підтримки українського народу, Україну відвідала делегація єпископів Римсько-Католицької Церкви Польщі. Один із них – примас Польщі, архієпископ Войцех Поляк, каже, що після побаченого в Бучі та Ірпені головне його покликання – якомога голосніше говорити про це світові. Також примас розповідає про допомогу поляків та Римсько-Католицької Церкви Польщі українцям, які знайшли прихисток у їх країні. 

Про це примас Войцех Поляк говорив у програмі «Відкрита Церква» за участі Блаженнішого Святослава, та інших двох польських єпископів – голови Конференції католицьких єпископів Польщі, архієпископа і митрополита Познаньського Станіслава Ґондецького та архієпископа Станіслава Будзіка, митрополита Люблінського.

Архієпископ Войцех Поляк: «Моє покликання – ще голосніше просити Бога про мир в Україні»

Примас Войцех Поляк відвідує Україну вперше, і його враження пов’язані з тим, що він побачив на власні очі те, що чув від біженців з України у Польщі: «Ця наша зустріч у Києві пов’язана не лише з нашими братерськими зустрічами як представників Церков, а, в першу чергу, з тим, що ми пройшли місцями тих нових мучеників ХХІ століття. Те, що ми побачили в Ірпені і Бучі після того, як там були росіяни – це руйнація і смерть. Скільки ненависті у тому нищенні і руйнуванні… Так, життя помалу повертається, і це виглядає, як великий знак надії… Ми пішли на місце, де були розстріли, пішли до братської могили замордованих людей, щоб там помолитися. І коли я стояв на колінах біля тих гробів, на місці їхнього мучеництва, то подумав, що моїм великим покликанням тепер є ще голосніше просити Бога про мир в Україні! Щоб Бог забрав ненависть із сердець росіян, котрі такі речі чинять. Українці, які прибули і прибувають до нас, до Польщі, говорять про них, як про людей, одержимих якоюсь ідеологією ненависті, злості, нищення.

Такі мої перші враження тут, в Україні. Вочевидь, сюди приходити, на цю землю, де пролилася кров тих, котрі боронили свою гідність, боронили свою Батьківщину, боронили свою країну, слід приходити з величезною повагою до великої жертви українського народу за свою свободу і гідність».

Архієпископ Войцех Поляк: «Моє покликання – ще голосніше просити Бога про мир в Україні»

Архієпископ Поляк поділився, як 24 лютого, в перший день повномасштабного вторгнення росії в Україну, написав до Блаженнішого Святослава, і хвилювався через те, що довго не отримував відповіді: «24 лютого рано-вранці довідався про те, що діється тут в Україні, і написав смс-ку до Блаженнішого Святослава. І ми чекали на відповідь. Ми не знали що робиться, яка ситуація. Коли по якомусь часі я у відповідь отримав смс-ку “Дякую” … то був такий знак, – написано так, як пишеться до приятеля, котрий дає сигнал, що він живий. І я хочу йому також за це подякувати», – сказав він.

Примас Польщі розповів про підтримку тих, хто шукає прихистку від війни у Польщі – жінок, дітей, старших людей. З 24 лютого через Польщу пройшло близько 3,5 мільйонів біженців з України. На сьогодні там залишаються близько мільйона двісті-мільйона чотирьохсот тисяч українців. Частина поїхала далі, в інші країни Європи, частина уже повернулася в Україну.

Архієпископ Войцех Поляк: «Моє покликання – ще голосніше просити Бога про мир в Україні»

«Ми насправді дбаємо про це прийняття і прихисток, за котрі дякуємо Господу Богу і людям, – каже він. – Дякуємо також Господу Богу за те, що Він відкрив наші серця, що позбавив нас, поляків, якогось страху і невпевненості, і ми відкривали наші доми, наші міста, приймали тих, котрі терплять, так, як приймали би Христа».

Звісно, ця підтримка українців потребує щоденної праці і уваги – і до матеріальних проблем, і до проблем з адаптацією та працевлаштуванням. Римсько-Католицька Церква бере активну участь у цій щоденній підтримці поляками українців. Багато хто прийняв українців до себе, так зробив і примас Войцех Поляк.

«Зрозуміло, що час спливає, є різні етапи цієї ситуації: є люди, які знайшли роботу в Польщі, винаймають житло, стають більш незалежними. І є люди, які ще не можуть дати собі з цим ради і потребують підтримки: вони проживають у реколекційних будинках Католицької Церкви, чи у помешканнях наших парафіян, – розповідає примас. – Під моїм дахом також живе одна родина, з Чорноморська. Тому маю такий особистий досвід: ми разом їмо, разом працюємо, щодня зустрічаємося. Оскільки це православні особи, я шаную їх віросповідання, не впроваджую жодного прозелітизму. Але бачу, що вони дивляться, як єпископ молиться, бачать, що каплиця є відкритою і для їхньої молитви також. Коли надходять вістки з України, коли переглядаємо чи чуємо ті новини, вони дуже тяжко переживають те, що тут робиться, переживають за своїх рідних. І тому, коли я це бачу і відчуваю, що опановує їх смуток, розумію, що треба їх підтримати, їм треба такої солідарності…».

Звичайно, така кількість біженців, які невідомо коли зможуть повернутися додому, потребує системної допомоги. Примас Войцех Поляк розповідає про спеціальні програми, які зараз запускаються у Польщі.

«Невідомо, скільки триватиме війна, тому, думаю, важливим етапом буде організація системної допомоги. Таку системну допомогу не тільки в Польщі, але й поза нею, ми організували через Карітас, через програму “Родина – родині”, яка вже багато років допомагає в Сирії, при польському посольстві. По суті, це свого роду патронат: ми приймаємо таку родину під свій патронат, скільки можемо, допомагаємо фінансово і матеріально, підтримуємо, допомагаємо. Це вже віддавна систематизовано через діяльність Карітасу, і ми бачимо, що та допомога безпосередньо доходить до потребуючих. Можливо, така форма допомоги і співпраці могла б бути адаптована до того, що є зараз в Україні. Невдовзі Україна потребуватиме дуже багато сил на відбудову всього, що було знищено війною, тому така системна допомога була б доречною».

Примас розповідає, що питання соціального служіння українцям обговорюється на зібраннях різного рівня Римсько-Католицької Церкви Польщі: «Ми, як Церква Польщі, це вже обговорювали на нашій пленарній конференції, на пленарному зібранні єпископату Польщі. Ми вислухали не тільки Блаженнішого Святослава та єпископів, але й у Львові та інших місцях вислухали багатьох людей, які є біженцями в Україні, і яким також треба допомогти. Тут, в Україні ви – на першій лінії допомоги, але, думаю, самі собі зараз не даєте ради, і вас потрібно підтримати у тій допомозі потребуючим. Така підтримка зараз є просто необхідною, і, вважаю, це – наш обов’язок».

Джерело: Департамент інформації УГКЦ

Схожі новини:

Поширити новину: