Ватикан: реформа судоустрою та системи відбування покарання

Ватикан: реформа судоустрою та системи відбування покарання

Апостольським листом motu proprio про внесення деяких змін у царині юстиції, Папа Франциск пристосував деякі аспекти карного правосуддя до вимог часу, зокрема, йдеться про альтернативні способи відбування покарання, проведення процесу за відсутності обвинуваченого та компетенції прокурора у трьох судових інстанціях.

ТЕКСТ ДОКУМЕНТА

У вівторок, 16 лютого 2021 р., у Ватикані побачив світ Апостольський лист Папи Франциска, яким внесено зміни до законодавства Держави-Міста Ватикану в тому що стосується судоустрою та системи відбування покарання. Як зазначається у вступі, ці рішення продиктовані вимогами, які нещодавно з’явилися в системі карної юстиції та необхідністю оновлення, продиктованого зміною чутливості в наші дні.

Скорочення терміну покарання

Перша стаття встановлює скорочення терміну покарання від 45 до 120 днів за кожен рік обмеження свободи засудженого, який під час відбування покарання «виявив поведінку, що дає зрозуміти його виправлення та брав активну участь в програмах соціальної реінтеграції». Коли покарання набирає чинності, засуджений у порозумінні із суддею може опрацювати програму режиму та соціальної реінтеграції, із зобов’язанням про надолуження наслідків злочину, що може включати громадські роботи, волонтерську та соціальну діяльність, тощо. В попередньому законодавстві чого такого не передбачалося.

У випадку відсутності обвинуваченого

Друга стаття вносить зміни в процесуальний кодекс, скасовуючи так званий «заочний процес». Якщо дотепер, у випадку неявки обвинуваченого в суд без важливої причини, процес відбувався на основі зібраних документів без участі свідків сторони захисту, то тепер, якщо обвинувачений відмовляється брати участь в слуханнях і не надає підтвердження законної перешкоди для цього, відбуватиметься звичайний процес, вважаючи, що він представлений своїм захисником. Якщо ж підтверджено неможливість явитися через «законну і серйозну перешкоду», то трибунал або суддя зобов’язані призупинити слухання.

Зміни в судоустрої

Наступні статті вносять зміни та доповнення в закон CCCLI про судоустрій. Йдеться про те, що із завершенням свого мандату судді зберігають всі права та соціальні гарантії, передбачені для ватиканських громадян. Підкреслюється автономність і незалежність Бюро промотора справедливості при виконанні в усіх трьох інстанціях судочинства функцій державного обвинувачення та інших, наданих законом. Важливі зміни стосуються другої та третьої інстанції судочинства: досі було передбачено, що в випадку апеляції чи касаційної скарги, державне обвинувачення мав представляти інший прокурор, ніж у першій інстанції, спеціально призначений для цієї справи. Тепер, натомість, також і на цих інстанціях функції державного обвинувачення виконуватимуть представники Бюро промотора справедливості.

Джерело: Vatican News

Схожі новини:

Поширити новину: